Anasayfa » Ev Dekorasyon Rehberi » Gelinlik Kuru Temizlemeye Verilir mi?
gelinlik kuru temizlemeye verilir mi

Gelinlik Kuru Temizlemeye Verilir mi?

Düğün sonunda gelinliğin ilk giydiğiniz an kadar çekici, güzel ve kusursuz görünmesi mümkün olmayacaktır. Şampanya ya da limonata izleri, kozmetik ürünler, sokak tozları gelinliği görünümünü bozup, kirlenmesine neden olabilir. Gelinliğin temizlenmesi konusunda oldukça titiz davranmak gerekir. Hayatınızı boyunca satın alacağınız belki de en pahalı kıyafetiniz olan gelinliği kendi kendinize temizlemeye çalışmak büyük bir risk oluşturacaktır. Peki, gelinlik kuru temizlemeye verilir mi?

Kuru Temizlemenin Avantajları

Gelinlik oldukça özel ve bir o kadar da dikkat gerektiren bir kıyafettir. Hassas beyaz kumaşlar, zarif süslemeler, taşlar, danteller, işlemeler bu önemli kıyafetlerin evde yıkanmasını oldukça zor hatta imkânsız bir hale gelmesine neden olmakta. Bu konuda kuru temizleme firmaları devreye girmekte. Kuru temizleme firmaları aracılığı ile gelinliğinizi temizletmek size çeşitli avantajlar sunacaktır.

 • Profesyonel olarak yapılan gelinlik temizliği lekelerden kurtulmaya, kumaşın parlamasına ve gelinlik üzerinde bulunan süsleme, nakış ve taşların bozulmadan korunmasına yardımcı olmaktadır.
 • Kuru temizleme tarafından yapılan profesyonel temizlik sonunda elbise ilk günkü göz kamaştırıcı beyazlığa ve çekici görünümüne sahip olacaktır.
 • Gelinlik üzerinde bulunan bütün lekeler ve kirler azami bir dikkat içinde giderilecektir.
 • Kuru temizleme firmalarında oluşabilecek hasarlardan gelinliği korumak için özel bakım ürünleri kullanılır.
 • Agresif kimyasal temizleme ürünleri kullanılmadan hassa kumaş üzerinde kusursuz bir çalışma sergilenir.
 • Lekelerin doğal yapısı teknoloji uzmanları tarafından değerlendirilir.
 • Nakışlar, aksesuar, taş ve boncuklar büyük bir itina ile manuel olarak temizlenir.

Gelinlik İçin Kuru Temizleme Firması Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Ayrıntılar

Konu gelinlik gibi özel ve detaylı bir kıyafetse; kuru seçimi konusunda da dikkatli olunması gerekmektedir. Gelinlik kuru temizlemeye verilir mi sorusuna cevap için; Her sektörde olduğu gibi kuru temizleme sektöründe de oluşan rekabet; fiyatların ve buna bağlı olarak da çoğu zaman kalitenin düşmesine neden olmaktadır.

Doğal olarak her kadın maliyetin düşük olmasını büyük bir avantaj olarak kabul edecektir. Fakat şunu unutmayın gelinlik gibi önemli ve detaylı bir elbise de ucuz kuru temizleme firmaları her zaman size memnun olacağınız bir kalite sunmayacak. Bu nedenle kuru temizleme yaptıracağınız firmayı seçerken dikkat etmeniz gereken bir takım ayrıntılar bulunmaktadır:

Ucuz Kuru Temizleme Firmaları

Gelinliğiniz için kuru temizleme firması seçerken ucuz maliyetlere saplanmayın. Ucuz hizmet veren kuru temizleme firmaları genellikle agresif deterjan, gelinliğe zarar verecek toksik ürünler, eski ekipmanlar kullanmakta. Bu ne nedenle bilhassa ucuz kuru temizleme hizmeti veren firmalar dikkatli bir şekilde incelenmeli.

Garanti Kapsam

Gelinliği vereceğiniz kuru temizleme firmaları kapsamında garanti sözleşmesi olup olmadığına dikkat edin. Garantinin sözlü değil yazılı verilmesi konusunda dikkatli olun. Sözleşme kapsamında bulunan maddeleri, özellikle küçük yazıları atlamadan okuyun.

Kullanılan Teknoloji

Gelinliği tam olarak nasıl temizleyeceği konusunda firmadan bilgi alın. Hangi temizlik maddelerini kullanıp, hangi teknoloji ile temizleme yaptıkları konusunda detayları ve temizleme aşamalarını öğrenin.

Gelinlik Kuru Temizlemesi Uzun Sürer

Gelinlikleri kuru temizlemeye verdiğinizde birkaç günde size gelinliği temizleyip iade edecek olan firmalara şüpheyle yaklaşmayı tavsiye ederiz. Çünkü hayatınızın en önemli kıyafeti olan gelinlik oldukça detaylı bir temizleme sürecinden geçer ve bazı durumlarda bu süre on beş günü bulabilir.

Lekeler teker teker analiz edilecek ve kapsamına göre ayrı yöntemlerle temizlenecek, yapılacak temizlemeden önce boncuk, taş ve işlemeler gerekirse uzmanlar tarafından çıkarılıp, temizleme sonrasında tekrar monte edilecektir. Bu da zaman alan bir süreci kapsar.

 

Post navigation

 • Kuru temizleme de sıkıntı çıkmaz umarım gelinliğim için en sağlıklı olanı bu

 • Dış çekimde gelinlik mahvoluyor malesef mutlaka ama mutlaka kuru temizlemeye verilmesi gerekiyor. Özellikle çekim yapılan bölge tercih edilirken yaşanacaklardan dolayı kuru temizleme konusunu düşünmek gerekir.

 • Bence iyi bir firma olduğu sürece verilmesinde herhangi bir sakınca yok. Ama önemli olan işini layığıyla yapan bir firma bulmak ve gelinliği teslim etmek.

 • Bu makale, gelinliklerin kuru temizlenip temizlenemeyeceği konusunda merak eden gelin adaylarına faydalı bilgiler sunuyor. Makalede, gelinliklerin kuru temizlenme sürecinde karşılaşabilecekleri riskler ve bu risklerin önlenmesi için alınabilecek önlemler detaylı bir şekilde anlatılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir