İç Mimar Olmadan Önce Bilmeniz Gereken 5 Şey

Tasarım, renk, kumaş ve doku sizi heyecanlandırıyor mu? Cevabınız evet ise, iç mimarlık düşünmek isteyeceğiniz bir meslektir. Ancak atlamadan önce ne gerektirdiğini bilin ki kazanan siz olun!

Her zaman evinize mini bir makyaj yapmanın yollarını mı arıyorsunuz? Estetik anlayışınız veya tasarım stiliniz için sık sık iltifat alıyor musunuz? Ya da belki de saatlerce ev dekorasyonu dergilerini karıştırıp yeni ilhamlar mı arıyorsunuz?

Bu sorulardan herhangi birine olumlu yanıt verdiyseniz, muhtemelen iç mekan tasarımını – bir noktada – sadece bir hobiden daha fazlası olarak düşünmüşsünüzdür. İç tasarımı meslek olarak edinmek birçok tasarım meraklısı için cazip bir olasılıktır, ancak bu inanç sıçramasını yapmadan önce bilmeniz gereken bazı şeyler vardır.

İç Dekoratörler ve İç Tasarımcılar Aynı Değildir

Interior Decorators and Interior Designers are not the Same
Hangi yolda ilerlemek istediğinize karar verin, her ikisi de eşit derecede tatmin edicidir

Bu terimleri her zaman birbirinin yerine kullandıysanız, iç dekorasyon ve iç tasarımın aslında iki farklı beceri seti olduğunu öğrenmek sizi şaşırtabilir. Bir iç dekoratörün işe başlamak için resmi bir eğitim ya da öğretim almasına gerek yoktur; sadece tasarım konusunda temel bir yeteneğe sahip olması yeterlidir. Dahası, bir dekoratörün duyarlılıkları genellikle renkler, kumaşlar, malzemeler, baskılar ve desenlerde tohumlanır. Buna karşılık, bir iç mimarın iç tasarım alanında en az lisans derecesine sahip olması gerekir. Ev iç mekanlarında kariyer yapmaya karar verirseniz, dekorasyon mu yoksa tasarım mı yapmak istediğinizi ve her ikisi için de ihtiyaç duyabileceğiniz gerekli akreditasyonları göz önünde bulundurun.

Tasarım İçin Bir Yeteneğiniz Olmalı

Interior Designer Must Have A Flair For Design
Karalamayı ve fikir üretmeyi seviyorsanız, iç tasarım sizin mesleğiniz

Tasarım sizin için ikinci doğaysa, muhtemelen iç tasarım için uygunsunuzdur. Eğiliminizi değerlendirirken düşünmeniz gereken bir şey de renklerden, tekstillerden, mimariden ve mekânsal düzenlemelerden eşit ölçüde hoşlanıp hoşlanmadığınızdır. Tüm bunlar iç tasarımda önemli bileşenlerdir ve mesleğinizin temelini oluşturacaktır.

Let the experts help you design interiors that you'll forever love

İç Tasarım Çocuk Oyuncağı Değil

Interior Designer Have Knowledge On Computer Generated Software And ToolsInterior Designer Have Knowledge On Computer Generated Software And Tools
Bilgisayarda üretilen yazılım ve araçlar hakkında iyi bir bilgi birikimi gereklidir

İç tasarımın pek çok yönü muhtemelen eklektik ruhunuzu doyuracak olsa da, bu meslek pek çok kişinin iddia ettiği kadar kolay değildir. Bir tasarımcı olarak aynı zamanda müşteriler, satıcılar, mimarlar, inşaatçılar ve devlet kurumlarıyla işbirliği içinde olacaksınız. Dahası, iç tasarım, bina kodları, ergonomi, mekansal kavramlar, psikoloji, bilgisayar destekli çizim (CAD), tasarım tarihi ve daha fazlası dahil olmak üzere birçok karmaşık konunun anlaşılmasını gerektirir. Yani, parkta bir yürüyüş olacağını düşündüyseniz, belki de yanlış parkı seçtiniz!

İlgili Makale: Bir İç Mimar Nasıl İşe Alınır Rehberi

İnsanları Sevmelisiniz

Interior Designer Spend Lot Of Time With Clients, Vendors, Agencies, Contractors And ArchitectsInterior Designer Spend Lot Of Time With Clients, Vendors, Agencies, Contractors And Architects
Bir iç mimar olarak insanlarla çok zaman geçireceksiniz

Her şeyin tasarımla ilgili olduğunu düşünüyorsanız, bir kez daha düşünün. Müşterileri, satıcıları, ajansları, yüklenicileri ve mimarları eşit bir zarafetle idare etmeyi öğrenmek, ustalaşmanız gereken bir sanattır. Ayrıca, müşterilerin telaşlı olacağını, revizyonlar isteyeceğini ve sizi tasarım hedeflerine doğru yönlendireceğini er ya da geç kabul etmek akıllıca olacaktır. Başarılı bir iç mimar olarak, bir yandan müşterilerinizi uygulanabilir bir sonuca doğru yönlendirirken, diğer yandan projenin yönetimini ele almalarına izin vermeye istekli bir diplomat olmanız gerekir. Doğru dengeyi bulmak, iç tasarım başarısının anahtarıdır ve insan sevgisi bir bonus olarak hizmet edebilir.

Bir Portföyünüz Olmalı

Interior Designer Must To Have A Portfolio Of Past ProjectsInterior Designer Must To Have A Portfolio Of Past Projects
Yeteneğinizi sergileyebilmeniz için geçmiş projelerinizden oluşan iyi bir portföy bulundurun

Bir resim bin kelimeye, bir portföy ise bir milyon kelimeye bedeldir. Bir müşteriye kanıt göstermeden onu repertuarınız konusunda ikna etmek yeterli değildir. Güzel bir portföy, bir müşteri adayıyla bitiş çizgisine ulaşmanız ve onları kalibreniz konusunda ikna etmeniz için yeterli olabilir. Ayrıca, dijital iletişim ve medya aracılığıyla sanal tasarımın önünün açılmasıyla birlikte, insanlar diğer ülkelerdeki tasarımcıları işe almaya daha açık hale geldi. Bu açıdan bakıldığında, sağlam bir portföy sizi dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi birinden ayırabilir.

İç mekan tasarımını bir kariyer olarak benimsemeyi düşünüyorsanız, mesleğin getirdiği tüm ek sorumlulukları üstlenmeye hazır olup olmadığınızı iyice düşünün. Kartlarınızı doğru oynarsanız, değişikliği şimdi yapmak bir lütuf olabilir. Hiç denemezseniz asla bilemezsiniz.

Keşfet, Hakkında Daha Fazla Bilgi

  • Ayna Yerleştirmek İçin Vastu İpuçları
  • Eviniz İçin Klasik İç Tasarım Fikirleri
  • Modern Pooja Odası Tasarımları
  • Modern Ve Vintage Tasarım Ve Dekor
  • Her Bütçeye Uygun Modüler Kanepe Tasarımları
  • Neoklasik İç Tasarım
  • Ev İç Tasarım İpuçları
  • Dış Mekan Aydınlatma Fikirleri
  • Pastel Renk Şeması İç Tasarım
  • Mutfak Tasarımlarında Pooja Odası

Bunlara da Göz Atın

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir