İç Mimar ve Dekoratör Arasındaki Fark

Hayallerinizdeki ev için size yardımcı olacak doğru ev iç mimarını seçin

Ev iç tasarımcısı mı yoksa ev dekoratörü mü? İki seçenek var, evinizin bakımı altında bir araya gelecek iki kişi. Hangisini seçeceğiniz konusunda kafanız mı karıştı? Bu makalenin size yol göstermesine izin verin.

Kutlama zamanı!!! 10. evlilik yıldönümünüz yaklaşıyor ve çok heyecanlı olmalısınız. Bunun için hazırlıklar tüm hızıyla devam ediyor. Dikilecek kıyafetler, renklendirilecek ev, alınacak mobilyalar var. Tüm bunların ortasında asıl partinin hazırlıkları, servis edeceğiniz yiyecekler, çatal bıçak takımları ve yiyecekler, dekor ve davetiyeler var. Yapılacak çok şey var ve hepsinin belli bir şekilde bir araya gelmesini istiyorsunuz. Ancak böyle bir kutlamaya hazırlanmak zaman ve emek ister. Her şeye gerçekten dahil olmak için zamanınız ve enerjiniz olacak mı? Bir tür yardıma ihtiyacınız olmayacak mı? Konuklarınızı doyurmak için ihtiyaç duyabileceğiniz büyük miktarlarda dudak uçuklatan yiyecekler pişirmek için uzmanlığınız var mı?

Başarılı bir parti düzenlemek için sizin fikirlerinize ihtiyaç vardır, ancak yemek şirketlerinden etkinlik planlamacılarına kadar uzmanlar devreye girdiğinde bu fikirler büyük ölçüde gelişecektir. Bu düşünceyi evinizin iç mekanlarına uyguladığınızda, işi bir iç mimara yaptırmakla bir iç dekoratöre yaptırmak arasında neden büyük bir fark olduğunu anlayacaksınız. Her ne kadar aynı gibi görünseler de, öyle değildirler; her iki rolün de farklı ve net çıktıları vardır.

Ev tadilatı ve hatta yeni bir ev kurmak dikkatle planlanmış bir süreç olmalıdır. Evinizi kişiselleştirmek için yapacağınız her şeyin yanı sıra, profesyonel yardıma da aynı ölçüde ihtiyaç duyacaksınız. Peki ama kimdir bu profesyoneller? Ne yaptıklarını ve size istediğinizi vermek için nasıl müdahale edeceklerini nasıl ayırt edersiniz?

Bir iç mimar ile bir iç dekoratör arasında seçim yapma ikilemiyle karşı karşıya kaldıysanız, yalnız değilsiniz. Çoğumuz birini bulmak için elimizi yakarız. Aralarındaki fark uzmanlıklarında, kimlik bilgilerinde, hizmetlerinde ve müşteri kitlelerinde yatar. İşte birini diğerinden ayırmak için kullanışlı rehberiniz.

Home interiors by DesignCafe: 18% OFF

İç Mimarın

Difference between interior designer and decorator which creates architecturally and aesthetically optimised spacesDifference between interior designer and decorator which creates architecturally and aesthetically optimised spaces
i̇ç tasarimcinin evi̇

Bir ev iç mimarını düşündüğünüzde, en yakın referans kutlamanız için işe alacağınız bir etkinlik planlayıcısıdır. Nasıl ki bir planlamacı sizin beğenilerinizi, hoşlanmadıklarınızı ve tercihlerinizi anlamaya çalışır ve partiniz için her şeyi bir araya getirirse, bir tasarımcı da mimari ve estetik açıdan optimize edilmiş, tamamen işlevsel alanlar yaratmak için çalışır. İç mimarlar, bina kabuğunun yaşını, fiziksel konumunu ve yönünü inceleyerek sanatsal ve bilimsel çözümleri, toplumsal ve çevresel faktörleri işlevsel bir alan yaratmak için birleştirir. İç mimarların yaptığı her şey bir metodolojiye, bir plana dayanır; araştırma, analiz, planlama, ihtiyacınız olana ulaşmak için entegrasyon.

Akademik Kim lik Bilgileri – Bir iç mimar kendi kimlik bilgileri ve iş uzmanlığı ile gelir. Renk, kumaş, yapı, tasarım, mekansal planlama, mimari ve mobilya tasarımı üzerine çalışmak, bir evin nihayetinde nasıl görünmesi gerektiğine dair derin bir bilgiyi bir araya getirir. Bu, planlamacının nerede neyin gerekli olabileceğini ve ne kadar malzemenin yeterli olacağını bilme işiyle eşleşir.

Profesyonel Uzmanlık – Ev tasarımcıları, farklı unsurları bir araya getirerek bir alanın nasıl bir araya gelmesi gerektiğine dair kuş bakışı bir görüşe sahiptir. Mimari tasarımın, mekansal düzenlemelerin ve iç mekan yenilemelerinin koreografisini yaparlar. Kat planından malzemelere, yapılardan içlerine ne gireceğine kadar her şeyi düzenleyen beyinler onlardır. Bir evi hayata geçirmek için ergonomi ve buna bağlı olarak inşaat müteahhitleri, mimarlar ve mühendislerle çok yakın çalışırlar.

İç Mekan Dekoratörleri

Difference between interior designer and decorator focuses on colour and furnishings and artistic decorDifference between interior designer and decorator focuses on colour and furnishings and artistic decor
i̇ç dekoratörün evi̇

Tasarımcıların aksine, iç mimarlar yemek planlayıcıları ya da MC’lere benzetilebilir; tasarımcının ortaya koyduklarını fiilen uygulayan kişilerdir. İç dekorasyon, bir evin yapısal düzenini geliştirerek mekanın estetiği etrafında döner. Bir dekoratörün uzmanlığı spesifiktir ve yalnızca bina ile sınırlı değildir. Renk ve mobilyalara odaklanır, antika eşyalar ve sanatsal dekorlar seçer. Bu nedenle bir tasarımcı malzeme, yanmazlık, suya dayanıklılık ve kullanım dahil olmak üzere bir gardırobun tamamına odaklanabilirken, bir dekoratör yalnızca ahşabın rengi, dokusu ve damarlarına odaklanacaktır.

Akademik Kimlik Bilgileri – İç dekorasyon, doğuştan gelen yetenek ve estetik gerektirir ve bu alanda sertifika sahibi olmayı gerektirmez. Renk ve dekor stilleri, mekânsal tasarım ve malzeme planlamasını kapsayan tasarım için yaratıcı bir yeteneğe ve göze sahip olmaları gerekir. Diploma sadece bir dereceye kadar yardımcı olur. Önemli olan, dekoratörün fikrinizi alıp alamayacağı ve gerçekte nasıl görüneceğini görselleştirip görselleştiremeyeceğidir.

Profesyonel Uzmanlık – Stil bilginleri olarak adlandırılan iç mimarlar, mekanınızın sonunda nasıl görüneceğini zihinlerinde canlandırabilirler. Tıpkı bir yemek planlayıcısının konuklarınızın nasıl bir damak zevkine sahip olabileceğini bilmesi ve onların seçimlerini doyuracak doğru yiyecekleri seçmesi gibi, bir dekoratör de bunu yapar. Renk, mobilya, görünüm ve stil ile oynayabilir ve dekorunuza uyacak mükemmel vazonun veya oturma odanızı süsleyecek duvar aynasının ne olduğunu bilirler. İç dekoratörler genellikle tasarımcılar işlerini yaptıktan ve bir mimarın işi bittikten sonra devreye girerler. Bir ev iç mimarının başladığı işi bitirmek ve evi tamamlamak için dekor firmaları, mobilya tedarikçileri, döşemeciler ve ev geliştirme olanaklarıyla yakın işbirliği içinde çalışırlar.

Bu iki tür uzmanın değerlerini anladıktan sonra geriye şu soru kalıyor; Evinize kim müdahale edecek ve hangi uzmana ihtiyacınız olacak?

Lets plan your home interiors together, speak to designers now

Herhangi birine ulaşmadan önce, kendinize ne tür bir ihtiyacınız olduğunu sorun.

Aşağıdaki durumlarda bir iç mimar çağırın,

Evinizin duvar tadilatı, su yalıtımı ve yeniden kablolama, ev bölümlerinin kırılması ve inşa edilmesi gibi yapısal değişikliklere ihtiyacı vardır. İç mimarlar genellikle projeler üzerinde çalışmak ve deneyim ve uzmanlıklarını ödünç vermek için mimarlar ve müteahhitlerle ortaklık kurarlar. Dış kabuğu bir araya getirmenin yanı sıra evin inşasıyla ilgili tüm taraflarla irtibat kurmaya yardımcı olurlar.

Aşağıdaki durumlarda bir iç dekoratör çağırın,

Evinizin, özellikle renk, mobilya ve mefruşat, aydınlatma ve aksesuarlarda herhangi bir yapısal değişiklik olmaksızın sadece şekillendirilmeye veya yenilenmeye ihtiyacı vardır. Dekoratörler canlı, uyumlu ve işlevsel bir alan yaratmak için birlikte neyin iyi gideceğini bilirler.

Bir partinin ve onu unutulmaz kılan kutlamaların başarısı, büyük güne katkıda bulunan küçük şeylerden gelir. Bir evin başarısı da her şeyin bir araya gelmesine ve sizin yansımanız olan bir ev inşa etmek için uzmanlıklarını, bilgilerini ve deneyimlerini kullanan doğru kaynaklara sahip olmaya bağlıdır.

Artık bir iç mimar ile dekoratör arasındaki farkı biliyorsunuz. Seçiminizi yapmadan önce çevrimiçi olarak iç mimarları veya tasarımcıları araştırabilir ve müşteri yorumlarını kontrol edebilirsiniz!

Ayrıca, Hakkında daha fazlasını okuyun

  • Ev Dekorasyonu Trendleri
  • Ev İç Tasarım Fikirleri

Bunlara da Göz Atın

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir