İlk Kez Ev Sahibi Olacaklar İçin Nihai Ev İç Mekanı Rehberi

İlk kez ev sahibi olacaklar için iç tasarım ipuçlarından oluşan bu nihai rehberle ilk ev iç tasarım projenize bir adım önde başlayın.

Eviniz için doğru mobilyayı bulmaktan akıllı bir alan planlamaya kadar, iç tasarım dünyası yeni başlayanlar için bunaltıcı olabilir. Ve pek çoğumuz hayalimizdeki evin gerçekten nasıl görünmesini istediğimiz konusunda bir sonuca varamadığımızda kendimizi yorgun hissederiz. İşte tam da bu nedenle ilk evinizin iç mekanlarını planlamak ve ev sahibi olmadan önce iç tasarımın önemini öğrenmek çok önemlidir.

Doğru iç tasarım ortağını seçmekten farklı iç tasarım unsurlarının temellerini anlamaya kadar, iç tasarım hakkında bilinmesi gereken çok şey var. Bu nedenle, bu blog iç tasarımın temellerini, mekansal planlamayı, stil oluşturmayı, bütçeyi ve çok daha fazlasını daha iyi anlamanıza yardımcı olacak! Daha fazlasını öğrenmek için takip edin.

Bir İç Tasarımcıyı İşe Almak ve Doğru Tasarım Ortağını Seçmek İçin İpuçları

Evinizin iç mekanları için profesyonel yardım almayı düşünen ilk kez ev sahibi olacak biriyseniz, bir iç tasarım firmasıyla çalışmak eğlenceli ve oyunun kurallarını değiştiren bir deneyim olabilir. Ancak, daha önce bir iç mimarla çalışmadıysanız, fikirden uygulamaya uzanan bu yolculukta beklentilerinizi doğru belirlemek çok önemlidir. İşte eviniz için bir iç tasarımcı tutmaya yönelik beş ipucu:

Beklentilerinizi gerçekçi tutun: Bir ev içi projesini üstlenmek devasa bir görev olabilir ve eviniz için ihtiyaçlarınızın ne olduğu düşünüldüğünde tamamlanması birkaç ay sürer. Gerçekçi olmak ve TV programlarında gösterildiği gibi üç günlük rüya projelerden etkilenmemek önemlidir.

Zaman ayırın: Her iç tasarım ortağı aynı değildir; her biri kendi stil anlayışını ve iş sürecini getirir. Bu nedenle, sizin ve iç tasarım ortağınızın aynı sayfada olması önemlidir. Örneğin, ücretsiz bir danışmanlık alırken, evinizin iç planının tüm ayrıntılarını gözden geçirmeniz tavsiye edilir. Buna maliyetlendirme, zaman çizelgeleri, tasarımlar ve teslimat dahildir. Sorunsuz bir süreç yaşamak için her ayrıntıyı ince eleyip sık dokuyarak gözden geçirdiğinizden emin olun.

Planınızı iletin: Evinizin iç mekan projesi hakkında önyargılı fikirleriniz varsa, bunları tasarımcınızla paylaşmanız önemlidir. Kısacası, evinizin nasıl görünmesini istediğinizin tonunu belirlemek ve ev projenizle ilgili beklentileri doğrudan belirlemek zorunlu bir adımdır ve sonraki aşamalarda karışıklığı önlemeye yardımcı olur.

Faturalandırma yapısını anlamak: Yardım istediğiniz projenin türüne bağlı olarak, iç mimarınız size bir ödeme planı ve faturalandırma yapısı sunacaktır. Bu, iç tasarım ortağı tarafından verilen hizmetler için malzeme, işçilik ve profesyonel ücretlerden oluşan toplu bir ödeme olabilir.

Kristal netliğinde iletişim: Her şeyin sonunda, siz ve ev iç tasarım ortağınız arasındaki kristal netliğinde iletişimin, gerçekten hayal ettiğiniz bir evi teslim etmenin yolunu açacağını anlayın. Dolayısıyla, yeni fikirleriniz veya düşünceleriniz varsa, bunları tasarımcınızla paylaşmakta özgürsünüz.

First-time home owner's guide to home interior that can be game-changingFirst-time home owner's guide to home interior that can be game-changing
Bir iç mimarla çalışmak oyunun kurallarını değiştirebilir
Home interior design tips for the first time home ownerHome interior design tips for the first time home owner
Bir iç mimarla çalışmak oyunun kurallarını değiştirebilir

Etkili Alan Planlaması Eviniz İçin Neden Önemlidir?

İdeal bir evin iç mekanı, istenen konforla kutsanmış ve her şeyi kolayca barındıran bir iç mekandır. İşte ilk eviniz için sorunsuz bir mekânsal planlama deneyimi için bazı iç tasarım ipuçları.

Oda işlevselliği: Her odanın evinizde nasıl bir rol oynadığını öğrenin. Bu, odanızdaki her köşe ve bucağa özel roller atamak olabilir. Örneğin, odanın rolü nedir? Sadece bir yatak odası mı yoksa gömme dolabı olan bir oda mı? Bir şifonyer alanı ya da evden çalışma ünitesi ya da her ikisi de var mı?

Bir denge kurmak: Renk, tasarım, yerleştirme, yapı ve dokular herhangi bir odaya denge hissi getirmede çok önemli bir rol oynar. Bu nedenle, iyi planlanmış bir ev için her unsur arasındaki tatlı noktayı bulmak en iyisidir.

Mobilya ihtiyaçları: İç tasarım alan planlaması için zemini haritalamak, gerçekten ne tür bir alana sahip olduğunuzu anlamanıza yardımcı olur. Bu noktada, ayaklarınızı uzatamayacağınız net bir açık kat planını en iyi şekilde tahsis etmek için mobilya fikirleriyle oynayabilirsiniz.

Görsel çekicilik: Etkili alan planlamasının temelleri halledilmiş olsa da, odanızın görsel estetiğinin pencereden dışarı atılmadığından emin olmak da önemlidir. Bu, odanız ve çevresindeki unsurlar arasında görsel bir sinerji yaratmanın odanızın dekorunu yapabileceği veya bozabileceği anlamına gelir. Bu yüzden, ne seçeceğiniz konusunda akıllıca davranın.

Kişisel dokunuş: Pinterest harika bir ilham kaynağı olsa da, evinize kendi yeteneğinizi ve kişiliğinizi katmanız da önemlidir. Bu, sevdiğiniz eski bir vazo, yakın zamanda satın aldığınız bir tablo veya sadece sizin için bir şey ifade eden desen ve dokuları seçmek anlamına gelebilir.

Aydınlatma tercihi: Evinize hangi aydınlatmanın uygun olduğu konusunda kararsızsanız, aydınlatma tercihleri hakkında bir iki şey öğrenmeniz gerekecektir. İyi aydınlatılmış bir ev, evinizin iç mekanlarına hayat verir ve mekana boyut katar. LED aydınlatmadan ambiyans ışıklarına kadar her ikisinin bir karışımını kurun ve gitmeye hazırsınız.

Effective and hassle-free space planning for first time home ownersEffective and hassle-free space planning for first time home owners
Kahvaltı ve yemek alanı içeren açık bir mutfak

Ev İç Tasarım Planları İçin Tarzınızı Nasıl Belirleyebilirsiniz?

Tasarım stilinizi bilmek eğlenceli bir deneyim olabilir, özellikle de iyi bir iç tasarım çevirme konusunda hevesli biriyseniz. İşte evinizin iç mekan stilini belirlerken göz önünde bulundurmanız gereken temel unsurlar:

Çevrimiçi bir test yapın: Kabul edelim, çoğumuz farklı tarzları (modern ve çağdaş ya da modern rustik ve endüstriyel) anlamak arasında kafamız karışıyor. Bu gibi durumlarda, çevrimiçi bir teste girmek, tercihlerinizin nerede yattığını anlamanın eğlenceli bir yoludur. Ya da gerçek tarzınızın ne olduğunu belirlemenize yardımcı olması için profesyonel bir iç tasarım ortağına danışabilirsiniz.

Mekanınıza bakın: Çevrimiçi testinizin sonuçlarını aldığınızda veya profesyonel bir iç tasarım ortağına danıştıktan sonra adil bir anlayışa sahip olduğunuzda, alanınıza iyi bir göz atın. Bu, tamamen yenilenmek isteyip istemediğinizi veya sadece evinizin farklı alanlarına çeki düzen vermeniz gerekip gerekmediğini anlamanızı sağlar.

İlham arayın: İyi bir Pinterest panosu, ilham arayan herkesi cezbedebilir. Bir ruh hali panosu oluşturun veya evinizde görsel olarak çekici görüneceğini düşündüğünüz pinleri kaydedin.

Eğlenceli Bilgi: Tüm ev dekorasyonu fikirleriniz ve ihtiyaçlarınız için DesignCafe’nin Pinterest Panolarına da bakabilirsiniz. İlham almak için buraya tıklayın

Kısa liste ve küratörlük: İlham panonuzu hazırladıktan sonra, mevcut eviniz için özel bir ruh hali panosu oluşturmak üzere fikirleri azaltmayı seçebilirsiniz. Bu, evinizdeki her odanın nasıl görünmesini istediğinizi gerçekten seçtiğiniz yerdir.

Determine your style for house interior design space planningDetermine your style for house interior design space planning
Kişiliğinizi ortaya koyan bir cennet yaratın
Do you want a dream home with interiors that last a lifetime

Mekanın Amacını Anlamak Önemli Bir İç Tasarım İpucudur

Bu ev içi tasarım fikirlerini incelerken, tasarlamak istediğiniz alanların amacını bildiğinizden ve anladığınızdan emin olun. Alan işlevselliğini anlamanın amacı, evinizin güzelliğinden ve konforundan ödün vermeden işlevsel ve verimli bir alan anlamak ve tasarlamaktır. İşte alan planlama çabalarınızdan en iyi şekilde yararlanmanın dört yolu:

Daha fazla depolama alanı tercih edin: Bu, evinizdeki her eşya için belirlenmiş noktalarla birlikte gelen doğru türde modüler depolama çözümleriyle kolayca elde edilebilir.

Duvar için doğal renk tonları: Cesur, yüksek renk patlamaları modası geçmiş bir iç tasarım trendidir. Bunun yerine, evinize davetkar ve rahat bir hava katmak için nötr ve sessiz renkleri tercih etmek en iyisidir.

Alanları aile aktivitelerine göre planlayın: Evinizdeki her alanın veya bölgenin kendine özgü kullanımları vardır. Bununla birlikte, ailenizin her bir üyesinin hangi aktiviteye eğilimli olduğunu belirlemeye çalışabilir ve ardından bu aktiviteyi bu alana dahil edebilirsiniz.

Uygun aydınlatmanın kurulması: Aydınlatma, evinizin kişiliğini ve ambiyansını oluşturmada önemli bir rol oynar. Doğru aydınlatma ile evinizin belirli alanlarına odaklanma veya bu alanları spot ışığı altına alma olanağına sahip olursunuz.

Understanding the purpose of the space is an important home interior design tipUnderstanding the purpose of the space is an important home interior design tip
Çocuğunuzun oyun buluşmaları için temalı bir orman odası

Ev İç Tasarım Planlarında Boş Alan Neden Önemlidir?

Açık ve boş bir alan genellikle ev sakinlerinin fiziksel ve ruhsal sağlığıyla ilişkilidir. Bununla birlikte, evdeki boş ve açık alanlar sohbetlerin gelişmesine yardımcı olur, rahatlık sağlar ve huzurlu tutar. İşte boş alanların yoğun bir eve nasıl yardımcı olduğu:

Aktiviteler ve eğlenceli zaman geçirmek için boş dinlenme alanı: Açık bir alan, eğlence veya dinlenme alanınız olarak ikiye katlanabilir. Evdeki herkes için eğlence aktivitelerini mükemmel bir şekilde bir araya getiren çok işlevli bir alan, akıllıca tasarlanmış bir alandır. Bu, bir okuma köşesinin yanı sıra bir ev sineması, bir oyun kurulumunun yanı sıra bir spor salonu veya yaratıcı bir DIY alanının yanı sıra bir müzik odası içeren ikili bir alan olabilir. Yapacak bu kadar çok şey varken, seçenekler konusunda kesinlikle şımarıksınız.

Daha iyi tasarım çözümlerine yardımcı olur: Açık alanlar serbest bir tasarım akışına izin vererek profesyonellerin iyi tasarlanmış sıfır atık ev alanları inşa etmelerine yardımcı olur. Evinizin etrafında fazladan alanınız varsa, tasarımcılarınızın herkes için rahat ve yaşanabilir bir alan tasarlamak için bundan en iyi şekilde yararlanma şansı vardır.

Sohbetve bağ kurmaya yardımcı olur: Sosyal etkileşimleri hayata geçiren açık bir boş alan, sohbetleri teşvik eder, bağ kurmaya yardımcı olur ve sık misafir ağırlayan evler için eğlencelidir. Bir ev partisine ev sahipliği yapın, eğlenceli bir oyun gecesi için arkadaşlarınızı ve ailenizi çağırın ya da sevdiklerinizle Netflix izleyip rahatlayın – olasılıklar sonsuzdur.

Çevre açısından faydalıdır: Evinizdeki açık ve boş alanlar hava, ışık ve sesin serbestçe akmasına olanak tanıyarak çevresel açıdan faydalı ve dağınık klostrofobik bir deneyimden uzaktır.

Importance of free space in home interior designImportance of free space in home interior design
Ev içi spor salonu ile birleştirilmiş bir okuma köşesi

Yeni Başlayanlar İçin Bir İç Tasarım İpucu, Hantal Mobilyalardan Kaçınmaktır

Gelelim evlerin en önemli parçası olan mobilyalara. Evinizi pırıl pırıl mobilyalarla donatmanın cazip bir düşünce olabileceğini biliyoruz. Ev sahipleri için evlerini bir yuvaya dönüştüren mobilyalara sahip olmak bir geçiş ayinidir. Bununla birlikte, ev iç tasarımının bazı kuralları vardır ve bunlardan biri hantal mobilyalara ‘HAYIR’ diyor, işte nedeni!

Eviniz dağınık görünür: Hantal mobilyalar genellikle çok fazla yer kaplar ve evdeki her şey için mobilya bulundurmayı seven biriyseniz, ciddi miktarda ayak boşluğu veya zemin alanı kaybedebilirsiniz. Bunun yerine, evinizin görsel estetiğini benimserken aynı zamanda tamamen işlevsel ve konforlu olmasını sağlamak için şık ve akıllı minimalist mobilyalara ve modüler depolama çözümlerine yatırım yapmayı tercih edebilirsiniz.

Evinizin görsel estetiğine hitap etmiyor: Hantal mobilyalar, çoğu zaman evinizin görsel çekiciliğini öldürür. Açık ve büyük evler için iyidirler, ancak kompakt Hint daireleri için oldukça göz yorucu olabilirler. Bu nedenle, hayal gücünüzü hayata geçiren bir ruh hali panosu oluşturmanın yanı sıra eviniz için hangi dokuları, desenleri ve kaplamaları seçtiğinize bakın.

Home interior designing tip to avoid bulky furnishingsHome interior designing tip to avoid bulky furnishings
Evinizin tasarımını tamamlayan mobilyalar tercih edin

Yaşam Tarzınıza ve Faaliyetlerinize Göre Malzeme ve Kaplama Seçin

Evinizin iç mekanları, yaşam tarzınıza ve aktivitenize bağlı olarak malzemeler, yüzeyler, desenler ve dokular içermelidir. Küçük çocukları olan ebeveynler için, minimum kenarlı ve yuvarlak hatlı mobilyalar evdeki kazaları önlemeye yardımcı olur. Mutfağın ıslak alanı için ısıya ve suya dayanıklı, dayanıklı ve bakımı kolay malzemelere bakılması tavsiye edilir. İşte ev iç tasarımındaki farklı malzeme ve kaplama türlerine hızlı bir bakış:

Ev dekorunda kullanılan malzemeler: Modüler mobilyalarda mobilya yapısını inşa etmek için kullanılan ana madde, ticari kontrplak, yüksek yoğunluklu sunta (HDF), orta yoğunluklu sunta (MDF), kaynar su geçirmez kontrplak (BWP), yüksek yoğunluklu yüksek nem direnci (HDHMR) gibi yüksek mühendislik ürünü malzemelerden yapılır. Bu malzemeler, yapısal bütünlük ve dayanıklılık elde etmek için tasarlanmış ahşap kompozitlerden yapılmıştır.

Ev dekorunda kullanılan kaplamalar: Cilalar, mobilyanın nihai yapısına sabitlenen unsurlardır. Bunlar mobilyayı darbe, korozyon, leke, aşınma, don ve hatta su gibi çeşitli koşullardan korumak için kullanılır. Cilalar, oda için tematik bir tasarım oluşturmak amacıyla modüler mobilyalara belirli bir stil, renk, doku ve benzersizlik duygusu yaratmak için kullanılır. Modüler mobilyalarda kullanılan kaplamalardan bazıları laminat, akrilik, kaplama, şeffaf cam ve lake camdır.

Farklı malzemelerin ve kaplamaların evinizde oynadığı rolü öğrenmek için bu kılavuzu okuyun.

Doğru İlhamı Aramak İçin İç Tasarım İpuçları

İç tasarım, klasik ve geleneksel, modern ve çağdaş, rustik ve endüstriyel gibi çeşitli stil ve ilham kaynaklarına sahiptir. Evinizin ruh halini belirlerken, sizi yansıtan bir stile bağlı kalmanız zorunludur. Geleneksel Hint evinizde bir modernizm dokunuşu mu istiyorsunuz? İskandinav minimalizminin bir hayranı mısınız, ancak bir miktar nötr bohem titreşime mi ihtiyacınız var? Muhtemelen, birden fazla ev iç tasarım stiline yönelik bir damak tadınız olabilir ve bu tamamen normaldir.

Detaylı ve minimalist: Geleneksel bir Hint ev iç stili, karmaşıklık, detaylar ve ince desenlerle övünen bir stildir. Bu tür bir iç mekan stili dikkati belirli bir odak noktasına çeker ve daha büyük evler için akıllıcadır. Minimalist bir ev ise temiz bir sayfa üzerinde çalışır ve karmaşık detaylar ve desenler içermez. Gözü yormaz ve düşüncelerin serbestçe akmasına olanak tanır. Bu tür bir iç tasarım stili, kompakt daireler ve küçük evler için mükemmeldir.

Hacimli ve şık: Hacimli mobilyalar büyük bir koltuk, püsküllü bir yatak başlığı, duvarlardan dışarı taşan bir vitrin mobilyası veya tüm aksesuarlarınızı sığdırabileceğiniz dev bir masa olabilir. Hantal mobilyalar genellikle dağınıklık yanılsaması yaratabilir ve kompakt daireler için kaçınılması en iyisidir. Ancak şık tasarımlar ve modüler depolama çözümleri, mekana işlevsellik ve estetik duygusu katarak ev sahipleri arasında iyi bir seçim haline gelir.

Canlı ve nötr: Tarzınıza ve ihtiyaçlarınıza bağlı olarak, canlı bir patlayan ev veya nötr bir sessiz tonlu ev arasında seçim yapabilirsiniz. Canlı bir ev, renkli bir boho havasını andırır ve eğlenceli, neşeli bir damak tadıyken, nötr sessiz bir renk tonu sakin, rahatlatıcı bir deneyim sunar ve genellikle huzurlu, meditatif damaklarla eş anlamlıdır.

Tüm bunlar söylenip yapılırken, hayallerinizdeki evi hayata geçirmenin en iyi yolu doğru iç tasarım ortağını işe almaktır. DesignCafe’deki uzman tasarımcılarımızdan ücretsiz danışmanlık alarak bunu yapabilirsiniz. Evinizin nasıl ve neye benzemesini istediğinizi açıklamak için bu rehberden en iyi şekilde yararlanın ve iç tasarım dünyasına bir patlama ile adım atın!

Lets plan your home interiors together, speak to designers now

İlk kez ev sahibi olacaklar için iç tasarım ipuçları hakkındaki bu blogu okumaktan keyif aldıysanız, iç tasarımla ilgili diğer bloglarımıza buradan göz atabilirsiniz:

  • Evde Rahat Bir Köşe Yaratmak İçin 5 Konforlu Yataklı Sandalye Tasarımı
  • Bu Depolama Yatağı Tasarım Fikirlerinde Kullanışlılık Tarzla Buluşuyor
  • Veranda Tasarım Fikirleri: Evinizden Dışarıya Aşık Olun

Bunlara da Göz Atın

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir