Kararsızsanız Düğün Planlamak İçin 10 İpucu

Bir düğünün planlanmasında alınan çok sayıda karar, en açık görüşlü çiftlerde bile ciddi bir karar yorgunluğu yaratabilir. Bir renk şeması seçmek ve hangi kuzenlerin hangi aile fotoğrafına ait olduğunu seçmek arasında, hayallerinizdeki kutlamaya ev sahipliği yapmak, “evet” ve “hayır “lardan oluşan hiç bitmeyen bir geri bildirim döngüsü gibi görünebilir.

Aslında, süreç en başından itibaren bunaltıcı gelebilir ve tüm planlama döneminden korkmanıza neden olabilir – özellikle de karar vermekte zorlanıyorsanız (veya düğün ayrıntılarınız hakkında hemen, güçlü hisleriniz yoksa). Şu anda içinde bulunduğunuz bir durum gibi mi geliyor? Endişelenmeyin, yalnız değilsiniz, çünkü birçok kişi özel günlerini planlarken yukarıdakilerin hepsiyle mücadele ediyor.

Dört deneyimli düğün planlamacısı, vizyonunuza odaklanmanız ve karar yorgunluğu ile analiz felcini aşmanız için en iyi tavsiyelerini paylaşıyor. Kararsız bir kişiliğe sahipseniz düğün planlamak için en iyi 10 ipucu için devam edin.

Uzmanlarla Tanışın

  • Chanda Daniels, Chanda Daniels Planning + Design’ın kurucusu ve yaratıcı direktörüdür.
  • Ainsley Blattel, Modern Rebel’de çalışan, ikili olmayan, queer bir düğün planlayıcısıdır.
  • Jason Mitchell Kahn, New York’taki Jason Mitchell Kahn & Co. şirketinin sahibi ve yaratıcı direktörüdür.
  • Susan Norcross Philadelphia’daki The Styled Bride’ın sahibi ve düğün direktörüdür.

Önceliklerinizi Belirleyin

Etkinlik planlayıcısı Chanda Daniels, karar verme sürecine girmeden önce, siz ve eşinizin “Instagram veya Pinterest’te gördüklerinizin” ötesinde, her biriniz için en önemli olan düğün unsurları üzerinde anlaşmaya varmak için biraz zaman ayırmanızı tavsiye ediyor. Bu, peçete kıvrımlarını ve kokteyl saati çalma listelerini planladığınız anlamına gelmez; bunun yerine, pazarlık konusu olmayan unsurları listelemeli ve üzerinde anlaşmalısınız. Dört yıldızlı bir yemek, canlı bir müzik grubu ya da şehir dışındaki akrabalarınız için uygun bir yer mi istiyorsunuz? Planlamanızı hızlandırmak için birkaç olmazsa olmaz seçin. Modern Rebel’den Ainsley Blattel, “Sizin ve eşiniz için neyin önemli olduğunu en baştan netleştirin – bireysel ve kolektif olarak – böylece sizin için gerçekten önemli olan şeylere zaman ayırır ve gerçekten önemsemediğiniz şeyler hakkında hızlı kararlar verirsiniz” diyor.

Vizyonunuzu Tanımlayın

Temel parametreleri belirledikten sonra, daha geniş ayrıntıları hayal etmeye başlayın: Oturmalı bir akşam yemeği mi, açık havada bir tören mi yoksa bir after-party mi hayal ediyorsunuz? Etkinlik planlayıcısı Jason Mitchell Kahn, “Düğünler planlama süreci boyunca gelişir, ancak bazı temel noktaları belirlemek ve bunlara bağlı kalmak en iyisidir” diyor. “İnternette milyonlarca şey görmeye başladığınızda etkilenmek çok kolaydır, bu nedenle en başından itibaren resmiyet düzeyini, mevsimsel olanı ve katıldığınız önceki düğünlerden hem hoşlandığınız hem de hoşlanmadığınız her şeyi düşünün.”

Bu kararların kesin olması gerekmese de, süreç boyunca ilerlerken potansiyel seçenekler alanını daraltmanıza yardımcı olabilir. The Styled Bride’dan Susan Norcross, “Günü sizin için ne belirleyecek ya da bozacak?” diye soruyor. “Tek bir şansınız var, o halde mükemmel bir senaryoda bu neye benziyor?”

Bütçenizi Planlayın (ve Bütçenize Sadık Kalın)

İster 2.500 dolar, ister 25.000 dolar ya da 250.000 dolar olsun, neredeyse her çift düğünlerini planlarken bir bütçe dahilinde çalışır ve kararsız çiftler için bu çerçeve çok ihtiyaç duyulan yardımı sağlayabilir. Blattel, “Maliyet gibi kılavuzlar planlamayı kolaylaştırır çünkü içinde çalıştığınız net parametreleriniz vardır” diyor. Önceliklerinizi mali durumunuzla eşleştirerek birçok kararı daha kolay verebilir (ve bazılarını tamamen ortadan kaldırabilirsiniz). Blattel, “Peçetelere önem vermiyorsanız, onlara tonlarca para harcamayın” diye ekliyor. “O parayı gerçekten önemsediğiniz bir şeye yatırın.”

Bir bütçe belirledikten ve mekan, yiyecek-içecek, fotoğrafçı, çiçekçi ve diğer önemli masraflar için ödemeleri bloke ettikten sonra, kararsız çiftler neye “evet” neye “hayır” diyebilecekleri konusunda daha iyi bir fikre sahip olacaklardır. Kahn, “Müşteriler kokteyl peçeteleri ve tören programları gibi öğeleri gözden geçirirken en kararsız olma eğilimindedirler” diyor. “Sürecin bu aşamasına aslında hala ne kadar harcayabileceğinizi bilerek girerseniz, tahminlerin bir kısmını ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.”

Gerçekçi Bir Planlama Zaman Çizelgesi Belirleyin

Karar verme süreciniz için bir program oluşturmak da bunalmış hissetmenizi önleyebilir. Daniels, “Planlama sürecini son tarihleri olan yönetilebilir görevlere ayırın” diyor. “Düğününüzü planlamak için zamanınız olmalı – bunu bir öncelik haline getirin ve ortaya çıkın.”

Blattel ve ekibi için 12 ila 18 ay genellikle düğün planlaması için doğru süreyi sağlıyor. Blattel, “Bu süre çiftlere, üzerinde dikkatle düşünülmesi gereken kararların içinde kaybolmadan düşünmeleri ve düğün planlamasını içermeyen şeyleri birlikte yapmak için zaman ayırmaları için yeterli zamanı verir” diyor. “Bir düğünü 12 aydan kısa bir sürede planlamak tamamen mümkündür, ancak daha kısa bir zaman dilimine sahip olmak, aynı anda birden fazla şey hakkında karar vermeniz anlamına gelebilir ve bu da bunaltıcı olabilir. Bir üniversite makalesinin aksine, yaklaşan bir son tarih, planlama kontrol listenizdeki şeyleri işaretlemeniz için sizi harekete geçirmenin yolu değildir. Yol boyunca diğer her şeyi gözden kaçırmadan, içinde olmaktan gerçekten heyecan duyduğunuz bir parti planlamak için kendinize zaman hediye edin.”

Araştırmanızı Sınırlandırın

Bir düğün planlarken, aşırı araştırma yapmak karar sürecinizi geciktirmenin kolay bir yoludur. Kahn, “Eksiksiz olmak başka, kapsamlı olmak başka bir şeydir” diyor. “Herhangi bir şey için çok fazla seçeneğe bakarsanız, bunların birbirine karışmaya başlaması ve hiçbir şeyin öne çıkmadığını hissetmeniz kolaydır.”

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize tavsiyelerini sorun, mekanınızın ve planlayıcınızın hangi uzmanları önerdiğini öğrenin ve potansiyel işe alımların kısa bir listesini yapın. Blattel ayrıca görüşmelerinizi her kategoride en fazla altı tedarikçiyle sınırlandırmanızı öneriyor. “Dışarıda çok fazla satıcı var, ancak araştırmalar seçeneklerinizi altı ile sınırlamanın karar karmaşasını önlemeye yardımcı olduğunu gösteriyor” diyorlar. “Altı tedarikçiyle konuşun, bir karar verin ve yolunuza devam edin.”

Kararları ve Görevleri Delege Edin

Eşlerden hiçbiri düğünle ilgili karar alma sürecinin tüm yükünün kendi üzerinde olduğunu düşünmemelidir. Blattel, “Her iki eşin de kendilerini düğün planlama sürecine dahil edilmiş hissetmelerini sağlamanın en iyi yolu, her bir kişinin önceliklerine ve becerilerine göre görev dağılımı yapmak ve ardından haftada bir gece planlama kontrolü için program yapmaktır” diyor. “Bu şekilde, yemeğe gerçekten önem veren kişi karar vermekte zorlansa bile, her iki partnerin birlikte karar vermesi için birkaç iyi seçenek bulabilirler. Bir kişinin daha belirleyici olması, tüm kararları onun vereceği anlamına gelmez. Sonuçta ortaklığınız için bir kutlama planlıyorsunuz! Bu yüzden birlikte planlayın.”

Ayrıca, ikinizin de güçlü hissetmediği kararları planlamacınıza, ebeveynlerinize veya hevesli başka bir arkadaşınıza ya da aile üyenize devretme özgürlüğüne de sahipsiniz. Tek yapmanız gereken, müzik grubuyla görüşmek, yemek tadımına katılmak ve hayalinizdeki elbiseyi bulmak gibi sürecin birkaç bölümüne katılmak ve gerisini başkasına bırakmaktır.

İçgüdülerinize Güvenin

Çoğu çift daha önce kendi düğününü planlamamış olsa da, herkes her gün bir karar verir. Bunaldığınızı hissettiğinizde, rehberlik için kendi zevkinize geri dönün. Norcross, “Pek çok insan, bir düğünün neye benzediğini düşündüklerinde, hemen arkadaşlarının yaptıklarına, ebeveynlerinin yaptıklarına ya da Instagram’da gördüklerine giderler ve bu mutlaka ‘kendileri’ olmayabilir” diyor. “İşte insanlar burada kayboluyor: Herkesin ne yaptığına gerçekten kapılıyorlar ve kendilerine gerçekten güvenmiyorlar. İnsanların başının belaya girdiği yer burasıdır çünkü gerçekten otantik, gerçek ya da rahat hissettiren hiçbir şey yapmazlar, bu yüzden de tüm bu süreç rahatsız edici bir hal alır.”

Planlamayı Kişiselleştirin

Otantik dokunuşlar, yani gerçekten size hitap edenler, verilmesi en kolay kararlar olacaktır. “Her zaman sorarım, mutlu olduğunuz yer neresi? Baktığınızda gülümsediğiniz, size rahat hissettiren, siz ve nişanlınız gibi hissettiren şey nedir?” diyor Norcross. Bir örnek verelim: Norcross, sevdiğiniz çiçeklerin bir listesini yapamayabileceğinizi söylüyor, ancak belki de büyükannenizin bahçesindeki ortancaları, nişanlınızın ilk randevunuzdan sonra gönderdiği laleleri veya yerel botanik bahçenizdeki orkide sergisine yaptığınız yıllık ziyareti hatırlıyorsunuz. Norcross, “Neyin kişisel olduğuna indiğinizde, çok daha kolay yanıtlar alabilirsiniz” diyor.

Nelerden Hoşlanmadığınızın Farkında Olun

Neyi sevdiğinize gerçekten karar veremediğinizde, soruyu tersine çevirin. Norcross, “İnsanlar bana neyi sevmediklerini çok hızlı bir şekilde söyleyebilirler, bu da aynı derecede önemlidir” diyor. Daha spesifik olarak, eğer pastel tonlarda kendinizi sönük hissediyorsanız, büyük grup ortamlarından kaçınıyorsanız, güllerin klişe olduğunu düşünüyorsanız ya da grup danslarına katılmıyorsanız, düğününüzde neler yapabileceğinize karar vermeye başlamışsınız demektir (mücevher tonları; küçük bir konuk listesi; calla lilyumları; bir caz üçlüsü). Norcross, “Birisi hareketsiz oturmaktan nefret ettiğini ama dans etmeyi, kalkıp hareket etmeyi sevdiğini söylüyorsa, düğün gününüzde neden iki saatlik bir yemek boyunca oturmak istiyorsunuz?” diyor.

Bir Düğün Planlayıcısı Tutun

Kendilerini kararsız olarak görmeyen çiftler bile vizyonu tanımlamaya, bütçeyi yönetmeye ve uygun satıcıları seçmeye yardımcı olabilecek bir planlamacıyla çalışmaktan fayda sağlar. Blattel, “Bizim işimiz sadece çiftlere planlama sürecinde rehberlik etmek değil, aynı zamanda onlara bütçelerine, vizyonlarına ve heyecanlarına göre özel satıcı önerileri sunmaktır” diyor. “Güvenilir bir kaynak (planlayıcınız) tarafından size verilen ve size çok uygun olacağını bildiğiniz daha küçük bir satıcı havuzundan karar vermek çok daha az iş ve çok daha heyecan verici!”

Bir planlamacı, kararsızlığınızla ilgili kritik bir soruyu yanıtlamanıza da yardımcı olabilir: Gördüğünüz her şeyi beğendiğiniz için mi yoksa beğenmediğiniz için mi düğün detaylarınıza karar vermekte zorlanıyorsunuz? Mevcut düğün trendleri sizin tarzınız değilse, bir planlamacı tüm arkadaşlarınızın yaptıklarına alternatifler öngörmenize yardımcı olabilir. Norcross, “İnsanlar beklentilerin ne olduğuna çok takılıp kalıyorlar,” diyor. “Sizin hikayenizin ne olduğunu, nelerden hoşlandığınızı, sizin için neyin otantik olduğunu düşünün – çünkü eğer sizinle ilgili olmayan bir gün inşa edersek, o zaman amaç neydi?”

Bunlara da Göz Atın

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir