Anasayfa » Düğün Planlama Rehberi » Buradan Başlayın » Kayınvalideyle İlk Buluşma
kayınvalideyle ilk buluşma

Kayınvalideyle İlk Buluşma

Kayınvalideyle ilk buluşma mı?! Bu demek oluyor ki artık ilişkinizde evliliğe doğru uzanan sağlam adımlar atmaya başladınız. Sevgilinizle aranız çok iyi olabilir ama unutmayın ki bundan sonraki aşamada aranızın iyi olması gereken tek kişi o olmayacak. Aileleriniz birleşip büyüyecek, kuracağınız bu bağların sağlamlığı sizin için büyük önem taşıyacak.

Eşinizin akrabaları ile iyi bir diyalog kurmanız onun gönlünü okşayacaktır ki burada söz konusu kişi müstakbel kayınvalideniz ise yuvanızın güzel hatırı için dişi kuş olarak ipleri sıkı tutmanız gerekiyor. Bunun için de özellikle oluşturacağınız ilk imaj hatırı sayılır bir şekilde önemli. (Yapılan araştırmalara göre karşımızdaki kişinin gözünde oluşturacağımız izlenim ilk iki dakikalık sürenin sonucu oluyor. Sonrasında da bu intibahı değiştirmek hiç de kolay olmuyor. Hatta “’ilk izlenimin ikincisi yoktur.” diye okkalı bir söz vardır.) Şimdi bu sözü ciddiye alıp gelecekte kurulacak olan ilişkinin kalitesi için gereken hazırlıkları yapmaya başlayalım.

Ayrıntıları Küçümsemeyin

Ayrıntılar her zaman, her türlü ilişkide önemlidir. Müstakbel kayınvalideyle iyi geçecek bir ilk buluşma da ayrıntılarda saklı olacaktır. Giderken acaba ne giymeli, makyaj nasıl olmalı? Hatta parfümünüzün içeriği nasıl olmalı? Hangi konularda konuşmak uygun olur? Konuşma konuları şöyle dursun, konuşurken takınacağınız jest ve mimikler nasıl olmalı? (Ses tonunuzun dahi görüşmeler üzerindeki öneminin ne kadar hayati olduğunu biliyor musunuz?) Buluşma nerede gerçekleşmeli? Bir de küçük bir hediye üzerinde düşünmek hiç de fena olmaz değil mi?

Ön Bilgi Edinmek İşinizi Kolaylaştırır

Sonuçta kayınvalidenizle ilk defa karşılaşacaksınız. Öncesinde fikir edinme gibi bir durumunuz söz konusu olmadıysa biraz kopya çekmenin kime ne zararı olabilir ki?

Ortak başka bir tanıdığınız yoksa bu konuda küçük bir yardım isteyebileceğiniz tek kişi sevgiliniz. Mesela ona annesinin nelerden hoşlanıp nelerden de hiç ama hiç hoşlanmadığını sorabilirsiniz. (Bu şekilde olası bir pot kırma ihtimalinizi de azaltmış olursunuz.) Merak edip bilmek istediğiniz her konuyu açıkça öncesinde sorup öğrenebilirsiniz. Bu şekilde hem annesi ile yapacağınız görüşmeye özeniyor olmak sevdiğiniz insanın gururunu okşayacak hem de bu bilgiler sizin için önemli bir referans olacaktır.

Yarım Elma, Gönül Alma ile Kayınvelidenizi Tavlayın

Hediyeyi kim sevmez ki! Ama tabi kayınvalideyle ilk buluşma için özel bir şeyler düşünmeniz gerek. Çünkü ilk tanışma hediyesi aranızdaki buzları çok daha hızlı eritebilir. Bildiğiniz üzere kalbe giden yollardan biri de küçük de olsa ince düşünülmüş bir hediyeden geçer.

Sevgilinizle konuşup annesinin kişisel özelliklerini ve zevklerini iyi kötü öğrendiğinizi varsayıyoruz. Çünkü o bilgiler tam da burada çok işinize yarayacak. Bu bilgilerin yanı sıra seçeceğiniz hediyeye kendi dokunuşlarınızı da ekleyebilirsiniz. Örneğin aldığınız hediyenin paketini kendiniz hazırlayıp şık ve zarif bir görüntü elde edebilirsiniz.

Seçeceğiniz hediyede pahalıya kaçmayın. Bunu göz boyama olarak yapmadığınızı, içinizden geldiği için vermek istediğinizi hissettirin. Düşündünüz düşündünüz ama yine de içinize sinecek bir armağan bulamadınız mı? Üzülmeyin.  Bir demet çiçek her zaman ilk buluşmaların kurtarıcısı olmuştur. Hatta eğer evlerinde konuk olacaksanız elleriniz ile yapacağınız küçük sevimli şekillerdeki kurabiyeler, artı hanenize eklenecektir.

Klişelere Sarılın

Birçok kişi tarafından genel kabul edilmiş tutumlar, artık klişe sayılmaya başladı. Doğallık, dürüstlük, az konuşup çok dinlemek gibi kavramlar yılların eskitemeyeceği erdemlerdir. Gelin biz bu klişelere sarılalım. Klişe bile olsa olduğunuzdan farklı davranmayın.  Kimsenin gözüne girmek için bir başkası olmayın, olmaya çalışmayın. (Biraz ders verir gibi oldu, kusurumuza bakmayın.)

Ne Şıklığı Abart Ne de Sadeliği..

Eh, giyim kuşam üzerinde en fazla düşündüğümüz konulardan birisi. Bu kadar önem verdiğimiz için de bazen durumu abartabiliyoruz. Sonuçta bakımlı ve özenli bir görüntüyü herkes sever ama ucu kaçmış kokoşluk üzgünüm ki kayınvalidenizi sizden uzaklaştırabilir.

Giysi Konusu Önemli

Kendimizi ifade ediş şekillerimizden biri de üzerimize geçirdiğimiz kıyafetler. Burada size imaj danışmanlığı yapıp tam bir kombinasyon örneği vermek hiç gerçekçi olmaz. Çünkü zaten asıl amacınız kayınvalidenize kendinizi doğru tanıtabilmek. Bu yüzden bu başlık altında size asla yapmamanız gereken önemli ayrıntılardan bahsedeceğiz:

  • Bol giyinmeyi seviyorsanız bu arzunuza şimdilik dur demelisiniz. Bedeninizden büyük kıyafetler giyiminize salaş bir etki bırakacaktır. Bu bakımsız ve özensiz algılanmanıza neden olabilir.
  • Yaşınızın kadını olun. Hanım hanımcık görünmek uğruna ne döpiyeslere yönelin ne de biraz küçük ve sevimli gözükebilmek için komik karakter askılı tişörtlere el uzatın.
  • Ütü yapmayı sevmiyor olabilirsiniz ama kırışık bir üst başla asla istediğiniz etkiyi  veremezsiniz. Giysilerinizin tertipli duruşuna dikkat edin.
  • Çamaşır izleri sevilmiyor. Bluzunuzun içinden sutyen askınızın, kalçanızda da çamaşır dikiş izlerinin kabak gibi gözükmediğine emin olun. Bakın şeffaf sütyen askısından hiç bahsetmeyeceğiz bile..
  • Ne frikik verin ne de yerleri süpürün. Herkesin giyim kaideleri, ahlak anlayışı, uzun kısa kavramı hiç şüphesiz kendisine ve içinde yetiştiği topluma göre farklılıklar gösterir. (Burada anlatmak istediğimiz denge unsurunun önemi..) 

Tüm bunlara dikkat ettiğiniz de eminiz hem sade hem de şık bir görüntüyü yakalamış olacaksınız.

Makyaj, Tamamlayıcınız Olacak

Müstakbel kayınvalidenizin yanında kendinizi beğendirme uğruna veya kusurlarınızı saklamak adına makyaj adı altında bir maske ile gitmeyin. Google’da “kayınvalidemin yanına giderken nasıl makyaj yapmalıyım” diye arama yapıp ünlü youtuberların etkisi altına girmekten kendinizi sakındırın. Onlar kime gelin olacak bilmiyorum ama kat kat fondötenler ve yüz hattınızı gerçekliğinizden uzaklaştıran kontürlerden uzak durun. Bunların yerine kıyafetinize uygun sade bir makyaj ile yüzünüzü renklendirmeniz yeterli olacaktır. Simanıza etki edecek en güzel dokunuş zarif tebessümünüz, kendinize güven duygunuz olacaktır.

Parfümün Etkisi

Sizce de kokuların duygular üzerinde açığa çıkarıcı bir gücü bulunmuyor mu? Böylesine önemli bir randevuya giderken seçeceğiniz parfümde elbette önemli. Bu konudaki tavsiyelerimize gelince:

  • Daha önceden kullandığınız, vücut kimyanız ile uyumunu test ettiğiniz bir parfümü kullanın. Bu güne çok özendiğiniz için gidip aldığınız bir parfümün size kötü bir sürpriz yapmasına izin vermeyin.
  • Bu konu da tavsiyelere ve özentilerinize kulak asmayın. Çünkü her koku her tende farklı etki yaratır. Başkasında güzel kokan bir parfüm sizde aynı etkiyi oluşturmayabilir.
  • Ortamı baskılayacak kuvvetli kokular sizi dominant gösterebilir.  Bu yüzden müstakbel kayınvalideyle ilk buluşma için hafif günlük kokular daha uygun olacaktır.

Nerede Buluşacaksınız?

Hazırlıklarınızı yaptınız peki ama nereye gidiyorsunuz? Eğer ki eve davet edildiyseniz bu bir samimiyet göstergesidir. Karşı taraf da sizi gelin adayı olarak görmüş, evini size açmış şeklinde yorumlanabilir. Daha resmi olmayı seçmişseniz ya da evlilik hazırlıklarına daha vakit olduğunu düşünüyorsanız karşılıklı olarak dışarıda buluşmayı kararlaştırmış olabilirsiniz.

Eğer tercihiniz dışarıda görüşmekten yana olduysa bunda da elbette bazı incelikler olacaktır. Örneğin karşılıklı yemek yemek biraz samimiyet gerektiriyor. Biraz gergin de olacağınız için yüksek ihtimalle tabağınızdaki yemeklere dokunamayacak, aç kalacaksınız. Tabi kişilik özelliklerinize göre bunun tam tersini de yaşamanız mümkün. Yani elinizi kolunuzu nereye koyacağınızı bilemeyip yemeğe saldırmanız da mümkün. Böyle bir görüntünün sizin için hanenize artı olarak ekleneceğini sanmıyorum. Bunlar sizin de kulağınıza hoş gelmediyse çay ya da kahve içip yanında bir dilim pasta eşliğinde sohbete başlamak daha uygun olacaktır.

İletişim Çok Önemli

Şüphesiz çok heyecanlısınız.  Dilinizin dolanmasından, nasıl konuşacağınızı bilememekten ya da ortamın sus pus sıkıcı bir ortama dönüşmesinden korkuyorsunuz.  Korkularınızın sizi panikletmesine izin vermeyin. Konuşmak adına saçmalamaktan uzak durun. Örneğin aileniz ile ilgili konuşmak hem sizin için kolay olacaktır hem de emin olun müstakbel kayınvalidenizin de öğrenmek istediği konular arasındadır. Konuşkan biriyseniz bu sizin için avantaj gibi gözükse de sınırı aşmanız durumunda “saygısız” olarak yaftalanabilirsiniz. Çokça karşı tarafı dinlemeyi, sorulan sorulara gerektiği kadar cevap vermeyi ihmal etmeyin. Ayrıca siyaset, politika gibi tartışmaya açık konulardan uzak durun deriz. Küçük, abartıya kaçmayan iltifatlar gönül okşar. Bir de her ne kadar siz evlilik yolu için bu adımı atmış olsanız da unutmayın ki bu daha ilk buluşma. Sakın evlilik bahsini siz açmayın, ağırdan gidin. (Ya da en azından öyle görünün. 😋)

Konuşma konusunda size önemli bir ipucu daha vereceğiz: İletişimde beden dili ve ses tonu, sözcüklere göre çok daha büyük bir önem taşıyor. Bu yüzden ne konuşacağınızdan çok elinizi kolunuzu nereye koyacağınızı, konuşurken sesinizde yapacağınız vurguları düşünmeniz yararınıza olacaktır.

Yıllar Sonra

Bu heyecanlı günde yaşayacağınız her şey size güzel bir anı olarak kalacak. Evlilik yolunda ilerlerken önünüze çıkacak her engeli sizi geliştirecek bir sınav olarak görürseniz başa çıkmak çok daha keyifli olacaktır. Şimdiden hepinize bol şans diliyoruz. Son olarak: Eğer isterseniz buluşma sonrasında bu konu altına yorum yazabilir, tecrübelerinizi bizimle ve diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz. (Merak etmeyin burada kimse birbiriyle dalga geçmiyor ama siz yine de anonim yorum yapmak istiyorsanız biz isminizi gizliyoruz.)

Post navigation

  • benim müstakbel kaynanamla buluşmam biraz sürpriz olmuştu kendisi bizi sahilde yakalamıştı ama olsun daha sonrasında evine gidip kendimi sevdirebilmiştim 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir