Anasayfa » Ev Dekorasyon Rehberi » Kına Gecesi Aksesuarları
kına gecesi aksesuarları

Kına Gecesi Aksesuarları

Düğünlerin en vazgeçilmez anlarına tanıklık eden kınagecelerinin çeşitli aksesuarları vardır. Gelinlerin ve konukların beğenisiyle şekillenen bu kına gecesi aksesuarları neymiş gelin hep beraber inceleyelim.

Kına Tahtı

Kına tahtları gelinlerin oturduğu ve kına yakarken kullanılan bir tahttır. Günümüzde harem konsepti çok moda olduğu için gelinlerin çoğu kına tahtını tercih ediyor. Eski dönemlerde gelin sandalyede oturur ve kınası yakılırdı. Günümüzde şekillenerek değişen kınagecesi konseptlerinde kına tahtı sıklıkla kullanılır oldu. Organizasyon şirketleriyle anlaşarak kına gecesi için kına tahtı kiralayabilirsin.

Kına Tepsisi

Kına tepsisi kına gecelerinin vazgeçilmez aksesuarlarından biridir. Tepsinin içinde yer alan kınanın çevresinde mumlar yer alır. Kına tepsisi yuvarlak ve genelde kırmızı tüllerle süslüdür. Kınanın içine konulduğu bu tepsi gelinin başında döndürülür ve kına yakma işlemine geçilir. Özel olarak işlemeli şekilde üretilen modelleri vardır. İsteğe göre düz bir tepside kullanabilirsin. Fakat yuvarlak olmasına dikkat et.

Kına Hediyelikleri

Kına gecelerinin en renkli kısmı konuklara hediyelik dağıtılma kısmıdır. Eskiden bu adet kuruyemiş keseleriyle sınırlıydı. Şimdi ise konuklara çok çeşitli hediyeler veriliyor. Tüllerin içine koyabileceğin envai çeşit malzeme mevcut. Ojeler ve rujlar en sık kullanılan kına hediyeliklerinin başında yer alıyor. İsteğe göre; tüylü ayna ve şeker kutusu da hediyelik olarak kullanılabilir. Mücevher kutuları, bileklikler ve tokalar bile bu hediyelere alternatif olabilir. Biraz yaratıcılıkla siz bu hediyeleri çoğaltabilirsiniz.

Kına Paketleri

Kına gecelerinde kına sadece geline yakılmıyor. Konuklara ise; kuru kına paketleri veriliyor. Konuklar kınayı evlerine götürüp yakabiliyorlar. Bu ince düşünceyi hayata geçirmek için kına paketleri kullanılır. Genellikle bu paketlerin üzerinde kına gecesinin tarihi ve gelinin adı yazılır. Konuklar için ufak bir hatıra olarak görülen kına paketlerini isteğe göre küçük karton çanta formunda dizayn edebilirsin.

Kına Keseleri

Kına keseleri genelde damat evi tarafından dağıtılır. Bu keselerin içinde yer alan lokumlar ve şekerlemeler ağızları tatlandırır. İsteğe göre bu keselerin içine; lavanta gibi hoş aromatik kokulu bitkilerde konulabilir. Böylelikle kına gecesi aksesuarları içinde düğünün hatırası evlerde saklanarak ölümsüz hale getirilebilir.

Halay Mendilleri

Halay düğünlerinin vazgeçilmez oyunlarından biridir. Bu eşsiz gösteriyi pullu ve renkli mendillerle hareketlendirmemek olmaz. Bu nedenle kına gecelerinde halay çeken kişilere renkli ve pullu halay mendilleri dağıtılır. Eski dönemlerde mendil kullanılması sorun olmazdı. Halay başı cebinden beyaz bir mendil çıkararak dans ederdi. Organizasyon şirketlerinin artmasıyla renkli ve harika görünen halay mendilleri tasarlanıyor. İncili, pullu, simli, parlak kumaşlardan oluşan halay mendilleri dans gösterisini muhteşem hale getiriyor.

Kına Testisi

Kına testisi adeti eski dönemlerden kalan kına gecesi aksesuarları olan bir adettir. Fakat günümüze uyarlanarak oldukça modern bir havaya sahip olmuştur. Orta boyda olan kına testisinin içine çeşitli bozuk paralar, şekerlemeler, buğday doldurularak geline verilir. Gelin oturan damadın çevresinde bir süre oynar ve testiyi yere atarak kırar. Bunun şans ve uğur getirdiğine inanılır. Testinin kırılması nazarların çıkması için yapılır inancı yaygındır. Testi olmasının nedeni ise; toprağın kutsal olmasıdır. Gelinin kıracağı testinin mutlaka kırmızı bir tülle süslenmesi gerekir. Gelinin kınalığına uygun olması bakımından kırmızı bir tülle süslenir ve kınaya uygun hale getirilir.

 

Nedime Şalları

Kına gecelerinde gelinin kız arkadaşları ve genç akrabaları tarafından kullanılan nedime şalları renk renktir. Gelin tarafından dağıtılarak nedimelere birer küçük hatıra verilmiş olur. Şallar omuzlara yada baş kısmına bağlanır. Gösterişli nedime şalları istersen; pullu ve simli olan modellerinden arkadaşlarına dağıtabilirsin.

Post navigation

  • Kına gecesi aksesuarları gerçekten çok çeşitli. Sosyal medya yüzünden herşey gösteriş oldu . Ve insanlar bu aksesuarları almak zorunda hissediyor kendini

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir