Anasayfa » Ev Dekorasyon Rehberi » Kına Gecesi Kıyafetleri Bilmeniz Gerekenler
Sevgililer Günü İçin Hediye Önerileri

Kına Gecesi Kıyafetleri Bilmeniz Gerekenler

Kına gecelerinde gelin adayları birden fazla kıyafet kullanabilmektedir. Kına kıyafeti için geleneksel olarak bindallı ve kaftanlar kullanılırken gece elbiselerinin bilhassa kırmızı renkte olanları da kına elbisesi olarak tercih edilmektedir. Kına gecesinde giyilecek elbise modelleri birbirinden farklı renk ve tarzlarda gelin adaylarının beğenisine sunulmuştur. Gece boyunca değişen program doğrultusunda siz de kıyafet değişiklikleri yaparak davetlilerinize görsel şölenler sunabilirsiniz. Kına gecesi kıyafet tercihlerinizi belirlemeniz adına bindallı ve kaftan çeşitleri ile kına gecesinde giyilebilecek abiye elbiselere dair bilgileri sizler için derledik.

Kına gecesi ne tür elbise tercih etmelisin?

Kaftan mı Bindallı mı Tercih Etmelisiniz?
Kına gecelerinde gelinler tarafından severek kullanılan yöresel kıyafetlerin başında bindallı ve kaftan gelmektedir. Kaftan, eski zamanlarda güç ve zenginliğin göstergesi olarak kabul edilen bir kıyafettir. Herkesin ulaşamayacağı oldukça kıymetli kabul edilen kaftanlar günümüz teknolojileri ile elbette ki daha ulaşılabilir fiyatlara satın alınabiliyor veya kiralanabiliyor. Kaftanlar elbiselerin üzerine giyilmek üzere saten veya kadife kumaştan yapılmaktadır. Kalın ve dolgun bir kumaş yapısının yanı sıra üzerinde bol işlemelerin ve motiflerin yer aldığı süslemeler bulunur. Özellikle kış mevsiminde kına gecesi yapacak gelin adaylarımızın rahatlıkla kullanabileceği kaftan şık ve gösterişli bir gece kıyafetidir. Kına yakılmasının ardından gelin kızımız kaftanını çıkararak içinde yer alan zarif elbise ile rahatça gecenin kalanını geçirebilmektedir. Kaftan renklerinde genellikle koyu renkler tercih edilmektedir. Kırmızı, bordo, mürdüm ve lacivert en çok tercih edilenler arasında yer almaktadır.

Bindallılar da kına gecelerinde gelin adayları tarafından çok tercih edilen kına kıyafetleridir. Kaftana göre daha hafif kumaşlardan yapılan bindallılarda farklı model alternatifleri bulabilmeniz mümkündür. Kına gecesi osmanlı tarzı elbiselerin yanı sıra şalvarlı olan bindallı modelleri de oldukça hoş görünmektedir. Pek çok farklı tonlarda renkleri bulunan bindallılar her mevsim kullanılabilmektedir. Kaftan kumaşına göre daha hafif ve farklı kumaşlardan yapılabilen bindallınızı özellikle yaz aylarındaki kına gecenizde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Kaftan ve bindallıların temin edilmesine gelecek olursak; kına organizasyon şirketleri genellikle size kına elbisesi seçenekleri de sunmaktadır. Kına elbisesi kiralık olarak kullanılabileceği gibi satın alarak da kullanılabilir. Düşünüldüğünde sadece bir gece kullanacağınız kına elbisenize bütçeniz doğrultusunda daha az para ödemek istiyorsanız kiralama yoluna gidebilirsiniz. Ancak hatıralara önem veriyorsanız ve kına kıyafetinizin kızınıza belki de kız torununuza kalmasını hayal ediyorsanız kına kıyafetinizi satın alabilirsiniz.

Kına Gecesi

Kına Gecesi Elbisesi Alternatifleri

Kına gecenizde ilk çıkış anınızda ve kına yakılma sırasında yöresel kıyafetler içinde olmayı tercih edebilirsiniz. Kına gecesi kalanında ise abiye bir kıyafet giyebilirsiniz. Kına geceleri için tercih edilen abiye kıyafetlerde genellikle kına gecesinin sembol rengi kırmızı kullanılmaktadır. Modern kesimlerde pek çok kırmızı renkteki gece elbiseni kına gecenizde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Dantel detayları bulunan hafif dekolteli elbiseler, kabarık etekli abiye kıyafetler, düz kesim sade kırmızı saten elbiselerden tarzınıza ve zevkinize uygun olanını tercih edebilirsiniz.

Ayakkabı ve Aksesuar Kullanımı Kına Gecesi

Kına gecenizde kullanacağınız ayakkabıların rahat olması, kalın ve kısa topuklu bir model olması gece boyunca rahat etmeniz açısından doğru bir tercih olabilir. Eğer şalvarlı bir bindallı giyecekseniz ise uzun ince topuklu ayakkabılar oldukça hoş görünmektedir. Kına yakılmasının ardından bindallınızla birlikte ayakkabınızı da değiştireceğinizden kısa süreli kullanımlarda çok beğendiğiniz ayakkabıları giyebilirsiniz. Ayrıca bindallı ve kaftan kullanımlarında kıyafetlerle birlikte yöresel ayakkabılar da verilmektedir. Çarık ya da pabuç versiyonunda olan bu kına ayakkabıları da zevklerinize hitap ediyorsa tercih edebileceğiniz alternatifler arasında yer alıyor.

Kına aksesuar ve malzemelerine gelecek olursak; özellikle bindallı ve kaftanınızla birlikte kullanmak üzere takacağınız renkli taş işlemeli bir tacı veya çiçeklerle ve boncuk işlemeleriyle bezenmiş saç aksesuarlarını kuafördeyken saçınıza taktırabilirsiniz. Ayrıca fes veya kavuk kullanımı da yaygın olan kına saçı aksesuarları arasında yer alıyor. Dikkat etmeniz gereken nokta ise eğer kıyafet değiştirecekseniz aksesuarlarınızın saçınızı bozmadan çıkarılabilmesi gerekmektedir.

Post navigation

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir