Anasayfa » Ev Dekorasyon Rehberi » Kına Gecesi Organizasyonu
doğru düğün mekanı

Kına Gecesi Organizasyonu

Kına gecesi organizasyonu kadınlar için düğün günleri kadar önemli bir organizasyon daha varsa o da kına geceleridir. Geçmişten günümüze kadar taşınan bu gelenek; günümüzde içerik olarak bir miktar değişse de hala büyük ölçüde gelenekler doğrultusunda yapılmaktadır. Düğünden bir iki gün önce sadece kadın davetlilerin ve belki de damat beyin yer alacağı bir organizasyon olan kına gecesine dair merak ettiğiniz detayları yazımızda bulabilirsiniz. O halde ilk olarak Kına gecesi organizasyonu nasıl yapılır? sorusunun cevabı ile başlayalım.

Kına Gecesi Nasıl Olur?

Eski dönemde kına gecesi; gelinin ailesi ve arkadaşları ile geçireceği son gece olarak düşünüldüğünden buruk bir kutlama tadında yapılan merasimlerdi. Yıllar önce ulaşım imkanları ve teknolojik gelişmeler insan hayatını bu kadar kolaylaştırmamışken uzak diyarlara gelin gitmek; belki de düğünden sonra aileyi bir daha görememek anlamları taşıyabiliyordu.

Bu yüzdendir ki kına gecelerinde söylenen en bilinen türkünün sözleri “Yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar, aşrı aşrı memlekete kız vermesinler…” dir. Neyse ki günümüzde insanlar okyanus aşırı ülkelere dahi gitseler, sevdikleri ile istedikleri zaman görüşme imkânı bulabiliyorlar. Yani kına gece organizasyonu artık buruk bir merasim değil; kurtların döküldüğü, doyasıya eğlenilen bir organizasyon.

Kına gecesi organizasyonu

Geleneksel Kına Gecesi

Geleneksel kına gecesi organizasyonu, gelinin baba evinde yapılmaktadır. Düğünden bir gün önce damadın ailesindeki bir grup kadın gelin evine kınacı olarak giderler. Giderken gelin evindeki misafirlere ikram edilmek üzere kuruyemiş, helva gibi ikramlıklar götürürler. Aynı zamanda kına tepsisini de hazırlamak damat ailesinin görevidir.

Süslü bir kına tepsisinde geline yakılmak üzere hazırlanan kına ve takılacak takılar bulunmaktadır. Belirlenen günün akşamında gelin evinde toplanan gelinin yakın arkadaşları ile kınacılar bir araya geldiğinde organizasyon başlar. Geleneksel kına gecesine yalnızca kadınlar katılabilmektedir, erkek sineklerin dahi katılımı hoş karşılanmamaktadır.

Günümüz Kına Gecesi Organizasyonu

Modern kına gecesi organizasyonu ise geleneksel kına gecesine benzer ritüellerde yapılsa da kurallar ve organizasyonun yapılış şekli biraz daha esnetilmiştir. Kına gecesi organizasyonu için genellikle profesyonel bir yardım alınmaktadır. Kına gecesinin yapılacağı yeri belirlemenizin ardından organizasyon firmaları; mekânın dekorasyonu ve konsepti, çalınacak müzikler, dans gösterileri, eğlence programı, kullanılacak aksesuar ve malzemeler, ikramlıklar gibi her detay ile ilgilenmektedirler.

Sizin yapacağınız tek şey davetlilere kına gecenizi bildirmek adına bir davetiye göndermek ve bindallınızı giyip süslenmektir. Kına gecenizi organize etmek için adım adım yapmanız gerekenler ise yazımızın devamında yer alıyor.

Detaylı Bilgi

  • Davetli sayısını belirlemek: Kına gecesi organizasyonu ile mekana karar vermeden önce davetli sayınızı belirlemeniz hangi büyüklükte bir yerde kınanızı yapacağınıza karar vermenizde kolaylık sağlayacaktır. Yakın kız arkadaşlarınızın olduğu küçük bir grupla daha çok eğleneceğinizi belirtmemizde fayda var. Muhakkak annenizin komşusu da kınanıza gelmek istiyordur ancak davet etmeme hakkınızı kullanabilirsiniz.

 

  • Kına mekanına karar vermek: Davetli sayınız doğrultusunda bulunduğunuz şehirdeki; kına organizasyonu yapmak için uygun olan bir yer ile anlaşabilirsiniz.

 

  • Davetiye hazırlatmak: Kınanıza davet edeceğiniz kişiler için özel bir davetiye hazırlatabilirsiniz. Kına tarihiniz ve mekanının belli olmasının ardından davetiye basımı için harekete geçebilirsiniz.

 

  • Organizasyon firması ile görüşmek: Kına gecesi organizasyonu  hayalinizdeki gibi olması için işlerini bildiğiniz ve güvendiğiniz bir organizasyon şirketi ile anlaşmanızı tavsiye ederiz. Konseptiniz ve talepleriniz doğrultusunda size sunulan organizasyon paketleri, içerikleri ve fiyatları da değişkenlik gösterecektir.

 

  • Kına kıyafetlerine karar vermek: Kına geceniz boyunca bir veya daha fazla geleneksel kıyafetler ve gece elbisesi giyebilirsiniz. Bindallı, kaftan veya abiye kıyafetler ile davetlilerinize danslarınızla hoş sürprizler yapabilirsiniz. Bindallı ve kaftanlar organizasyon şirketleri tarafından temin edilebileceği gibi bunu siz de kiralama veya satın alma yoluyla temin edebilirsiniz.

 

  • Kuaför randevusu almak: Kına kıyafetleriniz de hazır olduğuna göre sıra geldi saç ve makyajınızın yapılmasına… Bunun için kına gecenizin olduğu günün sabah saatleri için kuaförünüzden randevu almanız gerekmektedir. Birden fazla kıyafet değiştirecekseniz saçınızın, makyajınızın ve kullanılan saç aksesuarlarının buna uygun olması gerekmektedir. Her kıyafetinize uyum sağlarken bozulmayacak saç modelleri öncelikli tercihiniz olmalıdır. Kıyafet tarzınıza ve organizasyon konseptinize göre saç modelleri ve makyaj tercihinizi belirleyebilirsiniz.

 

  • Kına hediyelikleri ve malzemeleri almak: Kına gecesi organizasyonu için her datayı düşündünüz ve hazır olmaya çok yakınsınız son olarak halletmeniz gereken bir şey daha var. Kına gecesi gerekli listesi oluşturmak. Bu listede davetlileriniz için sunacağınız hediyelikler, davetlilerinizin tutacağı mum, mendil ve def yer almalıdır. Ayrıca davetlilerin takacağı süslü ve tüllü taçlar da almanız gereken kına aksesuarları arasında yer alıyor. Diğer önemli kına malzemeleri ise; kına tepsisi, hediye olarak verilen küçük kına kesecikleri, toz kına, eldiven, yüz örtüsü gibi size kına yakılırken kullanılacak malzemelerdir.

 

Post navigation

  • Kına gecesi organizasyonu için uygun bir tarih seçmek ve davetli listesi hazırlamak kadar heyecan verici an yoktur çünkü gün gelinin günüdür ve onun için öenmlidir

  • kızlar eğer kına gecesi için uygun fiyatlı malzemeler almak istiyorsunuz gerçekten mahmutpaşaya gitmenizi tavsiye ederim orda fiyatta da yardımcı oluyorlar pazarlık yapın mutlaka

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir