Anasayfa » Düğün Planlama Rehberi » Nikah ve Düğün Hazırlıkları » Kız İsteme Gelenekleri
kız isteme gelenekleri

Kız İsteme Gelenekleri

Türk kültüründe ve pek çok kültürde yer alan kız isteme töreni; evliliğe doğru gidilen yolda iki insanın birlikteliğini resmiyete döktüğü ilk merasimdir diyebiliriz. Çok eski zamanlardan beri süre gelen kız isteme töreni hala geleneksel olarak varlığını sürdürmektedir. Günümüzde söz törenini de kapsayacak şekilde düzenlenen kız isteme töreninde; evlenecek çiftin aileleri ve yakınları bir araya gelmektedir. Aileleri tatlı bir telaşın sardığı bu önemli günde kız evini de erkek evini de pek çok hazırlık beklemektedir. Eğer söz töreni ve kız isteme töreni birlikte yapılacaksa; gelin adayımız bir organizasyon şirketinden yardım alabilir. Kız isteme gelenekleri ise damat adayı için zorlu bir sınav niteliğinde olsa da aynı zamanda hoş bir anıdır. Gelelim bir kız isteme töreninin olmazsa olmazlarına…

Kız İsteme Töreninde Nasıl Giyinilir?

Gelin adaylarımızın bir miktar ter dökeceği belki de heyecandan ellerinin ayaklarının birbirine dolaşacağı bu önemli törende ne giyecekleri de merak konusudur. Abartıdan uzak fakat şık ve zarif bir elbise, kız isteme töreni için son derece uygun olacaktır. Saç ve makyaj konusunda da yine şıklığınızı ve zarafetinizi konuşturacağınız ancak çok gösterişli olmayacak tercihler yapmanızı tavsiye ederiz. Uzun elbise modelleri de kısa etekli elbiseler de kız isteme töreninde rahatlıkla kullanılabilir. Tercihi sizin zevkleriniz belirleyecektir ancak elbise seçimlerinizde renk tonunu siyah olanlardan ziyade pastel tonlarda olanlardan yana kullanmanızın daha doğru olacağını söylemeden geçmeyelim.

Kız İstemeye Giderken Ne Götürülür?

Kız isteme gelenekleri  gelin ve damat adaylarının aileleri için uygun olan bir günde organize edilir. Damat adayımızın kız isteme töreni öncesinde alması gerekenlerin başında ise çiçek ve çikolata gelir. Çiçek, çikolata ve tuzlu kahve kız isteme töreni ile özdeşleşen olmazsa olmazlardandır. Yaptırılan çiçeğin en önemli kriteri oldukça gösterişli olmasıdır. Gelin adayımızın sevdiği bir çiçeğin kocaman bir buket ile sunulması damat adayına artı puan kazandıracaktır. Söz çikolatasını ise gümüş gondol veya tepsi de götürmek de yine gelenekselleşmiş bir sunumdur. Söz töreninde takılmak üzere alyanslar ve gelin adayımıza hediye edilecek söz takısı da damat adayımızın alması gerekenler arasında yer alıyor. Ayrıca tarafların birbirlerine hediye edecekleri, gelin ve damat adaylarımız için hazırlanmış bohçalar da hoş bir inceliktir.

Kız İsteme Merasimi

Kız isteme törenine aile bireylerinin yanı sıra yakın akrabalar da çağırılabilir. Bilhassa hatırlı bir aile büyüğü ile ortamı yumuşatacak neşeli bir akrabanın varlığı herkese iyi gelecektir. Gelelim kız isteme merasimi nasıl olur? Sorusunun cevabına… “Efendim gençler birbirini görüp beğenmiş veya Allah’ın emri peygamberin kavliyle…” sözleri ile başlayan klişe cümleler ile söze giriş yapılır ancak onun henüz sırası var. Öncelikle aileler havadan sudan konuşup gergin hava biraz yumuşarken; gelin hanım da çaktırmadan davetlileri sayar. Kaç kahve yapılacağı önemli bir konudur çünkü. Gelin hanım bol köpüklü ve lezzetli bir kahve yapmak için ter dökerken; damat beyi de bir miktar stres sarabilir. Acaba onu nasıl bir kahve bekliyordur?

Kahveler ailenin en büyüğünden başlanarak ikram edilir. Ardından tüm gözler damat beye çevrilir. İçine bolca tuz ve baharat eklenmiş dünyanın en lezzetli! kahvesinden ilk yudumu aldığında yüzünün alacağı şekil acaba nasıl olacaktır. Damat adayının tuzlu kahveyi yüzünü hiç buruşturmadan içmesi gerekmektedir. Bunun, kız isteme geleneklerine göre damat adayının gelin adayına verdiği önemi belirttiği düşünülür. Damat adayı yüzünü ekşitmeden kahvesini yudumlarken ailenin hatırlı büyüğü klasik sözler ile konuya girer. Kızı isteme konuşması yapıldıktan sonra evlenecek gençler aile büyüklerinin elini öper ve söz töreni yapılmak üzere beklerler. Söz töreninde yine aile büyüklerinden biri çiftimize iyi dileklerini belirtir bir konuşma yaptıktan sonra yüzükler takılır.

Kız İsteme Töreni İkramlıkları

Kız isteme töreninde gelen misafirlere ikram edeceğiniz yiyecekleri çay yanı menüsü gibi düşünebilirsiniz. Börek, pasta, kurabiye, kek, zeytinyağlı mezeler ve salatalardan oluşan bir menü söz töreni için son derece uygundur. Kalabalık bir misafir grubunu ağırlayacaksanız bir catering firmasından destek alabilirsiniz. Böylece stresinizin ve yorgunluğunuzun yoğun olacağı söz töreninizde ikramlıkları düşünmek zorunda kalmazsınız.

Kız İsteme Tepsisi

Bir kız isteme töreninin baş aktörlerinden biri olan kız isteme tepsisinden de bahsetmezsek olmaz. Birbirlerine evlilik bağı ile bağlanacak olan çiçeği burnunda çiftimizin; birbirlerine verdiği sözü temsil edecek olan alyanslarının içinde bulunduğu, süslü ve gösterişli tepsi… Gümüş ve altın renkli olan söz tepsileri; süslenmiş olarak farklı çeşitlerde hazır olarak sunuluyor. Zevkleriniz doğrultusunda hazır süslenmiş bir söz tepsisi edinebilirsiniz. Söz tepsisine kurdele bağlanmış alyanslar, makas ve gelin adayımıza hediye edilecek takılar konulmalıdır.

Kız İsteme Merasiminin İlginç Gelenekleri

Kız isteme merasiminin ilginç geleneklerinden de bahsederek bu konuya dair her detayı konuşmuş olacağız. Tuzlu kahve geleneğinden bahsetmiştik. Bir diğer ilginç gelenek ise söz kurdelesinin yutulması! Söz töreninde alyansları bağlayan kurdele kesildikten sonra gelin adayımız bekar arkadaşlarına kurdeleden keserek vermektedir. Evlenmek isteyen kişiler bu kurdeleyi yutmaktadır. Kurdelenin boyutu ise evlilik zamanını belirlemektedir. Eğer kısa zamanda evlenmek istiyorsanız kısa boyutta bir kurdele yutmalısınız, biraz zamanı var diyorsanız ise kurdelenin boyunu uzatmayı ihmal etmeyin.

 

 

 

 

 

 

Post navigation

  • Geleneklerimiz gerçekten önemli. Gün geçtikçe bu geleneklerden uzaklaşıyoruz ama yapacak bir şey yok gibi yeni nesil bu şekilde

  • Kız isteme geleneklerimize mümkün olduğunca uyulmali. Erkek tarafı olarak çok heyecan yapmıştım ben şahsen 🙂

  • Gelenek ve görenekler önemli ama bazen dozu çok kaçıyor ve hoş bir durum olmayabiliyor. Sonuç olarak her şey dozunda güzel bence 🙂

  • Düşündükçe bile elim ayağım titriyor resmen. Ben çok utangaç biri olduğumdan bu konular beni geriyor ama malesef adet neyse yerine getirmek gerekiyor bazen. Kafayı toparlayıp mecbur içecez o kahveyi 😂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir