Kuyumculara Göre Pırlanta Nişan Yüzüğü Nasıl Sıfırlanır?

Pırlanta bir yüzük sonsuza dek kalıcıdır – yani çoğunlukla. Trendler gelip geçtiğinden ve aşınma ve yıpranma kaçınılmaz olduğundan, kendinizi hayatınızın bir noktasında yüzüğünüzü sıfırlatmanız gerekip gerekmediğini merak ederken bulabilirsiniz. Sıfırlama, nişan yüzüğünüzü yükseltmenin nispeten ucuz bir yoludur (yeni bir tane satın almaya kıyasla) ve orijinal parçanızın manevi değerini korumanıza olanak tanır.

Kuyumcu Sarah Ortega, “Pırlanta yüzüğünüzü sıfırlamak için pek çok neden var ve her biri takan kişiye özel” diyor. “Mevcut bir pırlanta ile özel tasarımlar yaratmayı kesinlikle çok seviyoruz çünkü bu sayede hem taşın duygusallığı korunuyor hem de tasarım yepyeni bir şeye dönüşüyor.” Hepsinden iyisi mi? Bir yüzüğü sıfırlamak, bu işte size yardımcı olacak saygın bir kuyumcu bulduğunuz sürece kolay bir işlemdir.

Yine de, süreç her ne kadar acısız olsa da, yaptırmadan önce bilmeniz gereken birkaç şey var. Ortega’nın yanı sıra kuyumcular Ryan Gozlan ve Eric Razon ile pırlanta yüzüğünüzü sıfırlama hakkında bilmeniz gereken her şeyi konuştuk.

Uzmanla Tanışın

  • Sarah Ortega, gelin ve kaliteli mücevherler satan Denver merkezli bir kuyumcu dükkanı olan Sarah O. Jewelry’nin kurucusudur.
  • Ryan Gozlan, türünün tek örneği parçalardan nişan ve gelinliğe kadar özel mücevherlerin tüm yönlerinde uzmanlaşmış Lisa Gozlan Jewelry’nin kurucu ortağıdır.
  • Eric Razon ikinci nesil bir kuyumcu ve Philadelphia’nın merkezindeki ER Diamonds kuyumcusunun sahibi.
Marquise-cut engagement ring and diamond wedding band in a ring boxMarquise-cut engagement ring and diamond wedding band in a ring box

Fotoğraf: Jose Villa

Yüzük Sıfırlamanın En Yaygın Nedenleri

Belirtildiği gibi, pırlantanızı sıfırlatmaya karar vermeniz için çeşitli nedenler vardır. Ortega’ya göre, “Müşterilerimizin pırlantalarını sıfırlatmalarının en yaygın nedenlerinden biri, yüzük stilini daha modern bir ayara güncellemektir. Tıpkı modadaki her şey gibi, yüzük trendleri de gelip geçer ve insanların stil anlayışı zaman içinde değişir. Daha modern bir ayarla güncellemek, fiyat etiketi olmadan yepyeni bir yüzük hissi veriyor.” Gözlan da bu düşünceyi yineliyor ve yüzüğünüzü her gün takıyorsanız, onu sevebileceğinize dikkat çekiyor. “İnsanların stil anlayışı değiştikçe yüzük zevkleri de değişiyor ve diğer takılarıyla uyumlu olması için bir değişiklik istiyorlar” diye ekliyor.

Birçok kişi de aile yadigârı bir parçayı daha modern bir şeye dönüştürmek için yüzüklerini yenilemeyi tercih ediyor. “Aynı şekilde, bunu genellikle bir aile üyesinden miras kalan aile yadigârı nişan yüzükleri için de yapıyoruz. İster stili güncellemek, ister taş için daha güvenli bir ayar oluşturmak ya da pırlantayı yeni bir şekilde onurlandırmak olsun,” diye açıklıyor Ortega. Gozlan bu noktaya ek olarak şunları söylüyor: “20, 30 yıl önceki yüzüklerin çoğu standart sarı altındandı, genellikle bir merkez taşı ve belki de bir tür kanal ayarında yanlarda birkaç pırlanta vardı. Pek çok insan bunu daha yeni bir şeye yükseltmek istiyor.”

Başka bir neden mi? Bazı insanlar her gün taktıkları yüzükten sıkılıyor ve bir değişiklik istiyorlar – özellikle de bir yıldönümünü anmak istiyorlarsa. Ortega, “Müşterilerimiz için pırlanta yüzükleri sıfırlamamızın bir diğer yaygın nedeni de yıldönümlerini kutlamak için nişan yüzüklerini ‘yükseltmektir'” diyor. “Belki bir tektaşı ekstra parlaklık için muhteşem bir üç taşlı yüzüğe dönüştürebilir, kendi toi et moi’nizi yaratmak için başka bir değerli taş ekleyebilir veya göz kamaştırıcı bir elmas hale ekleyebilirsiniz – fırsatlar sonsuz!”

Pırlanta Yüzük Sıfırlamanın Maliyeti

Bir yüzüğü sıfırlamak yeni bir yüzük almaktan çok daha ucuzdur, ancak fiyat tam olarak ne yapılmasını istediğinize bağlı olarak değişecektir. Razon, “1.000 dolardan 4.000 veya 5.000 dolara kadar çıkabilir” diyor. “Bu gerçekten de orijinal ayardan ne tür bir ayar ve değişiklik yaptığınıza bağlı.” Genel olarak, daha fazla pırlanta eklemek daha pahalıya mal olurken, taşı bir ayardan diğerine taşımak daha uygun fiyatlı olacaktır.

Pırlanta Nişan Yüzüğü Nasıl Sıfırlanır

Sıfırlamanın ucuz olmasının nedenlerinden biri de nispeten basit bir işlem olmasıdır. Başlamak için yeni yüzüğünüzün tam olarak nasıl görünmesini istediğinizi belirlemeniz gerekir. Bu aşamadan sonra, kesinlikle seveceğiniz bir parça tasarlamanıza yardımcı olabilecek bir kuyumcu bulun. Gozlan’a göre kuyumcular ya CAD (bilgisayar destekli tasarım) kullanarak ya da yetenekli bir zanaatkârdan el yapımı bir model alarak tasarım yaparlar. Bu işlem tamamlandığında (ve yüzüğünüzü kuyumcuya verdiğinizde), Razon kuyumcunun taşı ölçeceğini ve yan elmasları çıkaracağını açıklıyor. Daha sonra yüzüğü sıfırdan dökmeye ya da çatalları alıp pırlantanıza uyacak şekilde değiştirmeye karar vereceklerdir.

Eğer değişiklikleriniz çok azsa, bu oldukça hızlı ve ucuz bir iştir. Razon, “Ayarı sarı altından beyaz altına değiştirmek istiyorsanız ve sadece tek bir taşınız varsa, bu çok basit olabilir” diyor. Sonuçta, yeni bir ayar almanıza bile gerek kalmayacaktır; bunun yerine, bir kuyumcu yüzüğü seçtiğiniz yeni renkte yenileyebilir ve bu da genellikle sadece birkaç yüz dolara mal olur. Ayarınız hasar görmüşse veya görünümü tamamen değiştirmek istiyorsanız, yeni bir ayar için biraz daha fazla ödemeyi planlamalısınız.

flat lay of engagement ring and wedding band in a ring box surrounded by pink and purple flowersflat lay of engagement ring and wedding band in a ring box surrounded by pink and purple flowers

Fotoğraf: Sophie Epton

Nişan Yüzüğünüzü Yeni Bir Görünüm İçin Sıfırlamanın 5 Yolu

Yüzüğünüzü nasıl sıfırlatmak istediğinizi seçmek elbette kişisel bir karardır, ancak bazı seçenekler diğerlerinden daha popülerdir. Ortega’ya göre, çoğu insanın yüzüklerini sıfırlarken tercih ettiği birkaç popüler ayar şunlardır:

  • Çerçeve ayarları
  • Daha geniş bantlı tektaşlar
  • Üç taşlı yüzükler
  • Toi et mois
  • Doğu-batı ayarları

“Bunlar, taşın doğal güzelliğinden uzaklaşmadan pırlantanıza yenilenmiş bir görünüm kazandıracak zamansız seçimlerdir” diye açıklıyor.

Pırlanta Nişan Yüzüğünü Sıfırlamak için İpuçları

Bu yolculuğa çıkmadan önce biraz daha tavsiyeye mi ihtiyacınız var? İşte pırlanta nişan yüzüğünüzü sıfırlamayı seçerken aklınızda bulundurmanız gereken iki ipucu.

Güvendiğiniz saygın bir kuyumcu bulun.

Değerli taşınızın bakımı için güvendiğiniz bir kuyumcu ile çalışmak önemlidir. Sonuçta, yüzüğünüzün sıfırlanmasını izlemeniz pratik değildir – pırlantanız yeni bir ayara taşınırken orada olabilmeniz mümkün olsa da, yüzüğün birkaç gün sürebilecek cilalama ve kaplama işlemlerinden geçmesi gerekecektir. Pırlantanızı bu süre boyunca söz konusu kuyumcuya bırakmaktan rahatsızlık duyuyorsanız, işi tamamlaması için başka birini bulmanız en iyisidir.

Bilgilenerek mücevherlerinizi koruyun.

Gozlan, “Elmaslarınızla ilgili tüm ayrıntıları bilmeniz için GIA veya elmas sertifikanızı her zaman bilmeli ve yanınızda bulundurmalısınız” diyor. “Pırlanta çok değerli bir taştır ve taşın zarar görmesi ya da bazı durumlarda değiştirilmesi veya takas edilmesiyle ilgili herhangi bir sorun yaşamak istemezsiniz.”

Bunlara da Göz Atın

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir