Modern Bir Oturma Odasının Nasıl Tasarlanacağına Dair Tüm Sorularınız Çözüldü!

“Oturma odası kendimizi tamamen rahat hissettiğimiz bir yer olmalıdır – ruhun tapınağı.” –

Terence Conran, İngiliz tasarımcı

“Bir oturma odası nasıl tasarlanır?” sorusu birçok cevabı olan bir soru olabilir. En uygun oturma odası tasarımına ulaşmak için tek bir yol yoktur. Diğer şeylerin yanı sıra göz önünde bulundurulması gereken yerleşim seçenekleri, döşeme seçenekleri ve oturma düzeni fikirleri vardır. Bununla birlikte, en uygun oturma odası tasarımını oluşturmak için sıralayabileceğiniz şeylerin bir listesi vardır.

Oturma odası, evde rahatlayabileceğiniz, dinlenebileceğiniz ve aileniz ve arkadaşlarınızla sosyalleşebileceğiniz bir yerdir. Biliyor muydunuz – on dokuzuncu yüzyılın sonlarından önce oturma odası ‘konuşmak’ anlamına gelen Fransızca ‘parle’ fiilinden türetilen ‘parlor’ olarak biliniyordu. Daha sonra, 19. yüzyılın ortalarında, evdeki bu alanın rolü zaman içinde değiştikçe ‘oturma odası’ terimi popüler hale geldi. Oturma odası, evde oturup konuşmak için kullanılan kamusal bir alandan, televizyon izlemek, kitap okumak ve aile fotoğraflarınızı sergilemek gibi farklı aktiviteler yapabileceğiniz evin bir parçası haline geldi. Zamanımızın çoğunu ailemizle geçirdiğimiz ve bağ kurduğumuz bir alan haline geldi. Bu nedenle, oturma odasını tasarlamak aynı zamanda evinizin kalbini tasarlamanın bir yoludur. Ve evinizin kalbi, her şeyden önce size ve ailenize daha çok benzemelidir.

Modern bir oturma odasını nasıl tasarlayacağınızı öğrenmek için aklınızda tutmanız gereken şeylerin kapsamlı bir listesini burada derledik. Not alın ve sayfayı yer imlerine ekleyin çünkü size eviniz için mükemmel bir oturma odası bulmanıza yardımcı olacak bazı harika oturma odası tasarım seçenekleri ve ipuçları sunuyoruz.

1. Modern Bir Oturma Odası Düzeni ve Mobilyaları Nasıl Tasarlanır?

‘Bir oturma odası nasıl tasarlanır’ sorusuna cevap verirken ilk yapmanız gereken şey, ne tür bir oturma odası düzeni tercih ettiğinizin farkında olmaktır. Eviniz zaten açık bir tasarım düzenine sahipse, modüler mobilya seçenekleriyle pastel renk şeması gibi bazı açık oturma odası tasarım fikirleriyle devam edebilir ve mekanı tasarlayabilirsiniz. Bununla birlikte, açık oturma odanızda bölmelerle tanımlanmış şeyler tutmak istiyorsanız, önce tüm yaşam alanını görselleştirerek planlamaya çalışın. Bugünlerde, iç mekanları kesintiye uğratmadan alanları ayıran çeşitli oda bölmeleri edinebilirsiniz. Aslında, CNC kesim tasarımları hem bir bölme hem de bir tasarım öğesi olarak hareket edebilir.

Bu nedenle, oturma odası düzeninin türüne bağlı olarak, uygun mobilya türlerini seçmeniz gerekir.

 • Geniş açık oturma odaları için geniş bir şezlong koltuk takımı seçin. Daha küçük veya kapalı yaşam alanları için kompakt loveseat’ları veya şezlong sandalyeleri tercih edin.
 • Açık oturma odaları için, her şeyi örtülerin altında tutmak için saklama dolapları ile duvar boyu veya yerden tavana TV üniteleri seçebilirsiniz. Kapalı bir oturma odası düzenine sahipseniz, mekanı boğmayan daha sade bir TV ünitesi seçin.
 • Açık plan oturma odalarında farklı tip ve renklerde oturma mobilyaları ekleyebilirsiniz. Ancak kapalı bir oturma odasında oturma alanını abartmamak için tek renk koltuk takımı tercih edin.
 • Oturma alanını sınırlandırmak için bir jaali bölme yerleştiriyorsanız, tüm bölümü kapatmayın. Bunun yerine, bölmeyi odanın yarısını kaplayacak şekilde kullanın, böylece mekan ferah ve geniş görünür.

2. Oturma Odası Yemek Odası Kombo Nasıl Tasarlanır? Bölmeler ve Yapısal Kırılmalar Ekleyin!

Çağdaş evlerin çoğunda yemek bölümü ile birlikte açık bir oturma odası alanı bulunur. Bu hem basit hem de planlaması zor olabilir. Basittir çünkü oturma odanız ve yemek bölümünüz boyunca tek tip bir tasarım sürdürmenize olanak tanır. Ve zor çünkü tüm oturma ve yemek odası tasarımını planlamak daha fazla zaman gerektirebilir. Ama endişelenmeyin; zor şeyleri kolaylaştırmak için buradayız.

Yaşam alanınızın daha fazla özel alana sahip olması durumunda, yemek köşesini bir jaali bölme veya alanları tanımlamak için ahşap bir çerçeve ile ayırabilirsiniz. Oturma ve yemek alanlarını ayırmak için mobilya setlerinden de yararlanabilirsiniz. Örneğin, ahşap bir kitaplık, dikey bir saksı standı veya bir pooja ünitesi, tasarımı engellemeden oturma odası ve yemek odasını güzel bir şekilde bölebilir. İki bölüm arasında yapısal bir sınırlama istiyorsanız, bölümleri cesurca tanımlamak için merdivenler veya kemerler tercih edebilirsiniz.

3. Modern Bir Oturma Odası Nasıl Tasarlanır? Tarzınıza Uygun Bir Tema Seçin

İç tasarım büyük ölçüde temalara bağlıdır. Belirli bir temayı takip etmiyor olsanız bile, tasarımcıların evlerin tasarımını planlamak için takip ettikleri her zaman temel bir motif vardır. Bu nedenle, oturma odanıza bir kişilik kazandırmak için genel bir tema izlemeniz gerekir. Modern bir oturma odası tasarımı istiyorsanız, modern zamanlara benzeyen çağdaş renk şemaları ve mobilya seçeneklerini tercih edin. Ancak, bu göründüğü kadar basit değil! Modern bir oturma odası kurulumunda seçilebilecek yüzlerce kanepe tipi, renk şeması ve duvar tasarımı vardır. Bu nedenle ilerlemenin doğru yolu aşağıdaki adımları takip etmek olacaktır:

 • Endüstriyel görünüm, minimalist görünüm, rustik tema veya botanik tema gibi modern bir tema seçin.
 • Bir renk şemasına karar verin. Mekanınızın pastel bir renk paletine mi yoksa belki de koyu bir renk düzenine mi sahip olmasını istiyorsunuz?
 • Peki ya aydınlatma? Odaya yeterince doğal ışık giriyor mu? Eğer yoksa, ne tür tavan veya duvar ışıklarını tercih edersiniz?
 • Oturma odanıza yerleştireceğiniz farklı eşyalar için ahşap, metal, yün ve ipek gibi favori malzemelerinizi ve dokularınızı bilin.

4. Oturma Odasında Mobilya Tasarımı Nasıl Yapılır?

Mobilya, ev iç mekanlarının bel kemiğidir. Bu nedenle, oturma odanızdaki mobilya takımlarının kalitesine ve görünümüne dikkat edin. Temel kural, mekanı rastgele mobilyalarla boğmamaktır. Her şeyi minimal ve izlenimci tutun. Bu nedenle, oturma odası alanınıza göre mobilya seçin. Bir sonraki adım, ne tür mobilyalar tercih ettiğinize karar vermektir. Önce oturma mobilyalarına dikkat edin.

Yaşam tarzınıza uygun bir kanepe veya koltuk seçin. Televizyonda film izlemeyi ya da kanepede kitap okuyarak vakit geçirmeyi seviyorsanız, rahat bir şezlong tipi kanepe seçin. Yaşam alanında her şeyin minimal ve olgun olmasını istiyorsanız, yüzyıl ortası ahşap koltuk takımlarını tercih edin. Oturma bölümü için yeterli halı alanınız varsa, bir koltuk takımı, bir puf ve tekli bir kanepe seçin. Oturma odası alanının daha az olması durumunda, mekana biraz drama katmak için şezlonglu bir aşk koltuğu tercih edin.

Rahatsız ve soğuk olabileceğinden metalik oturma mobilyalarını tercih etmeyin. Ahşap, kadife (isterseniz) ve deri gibi malzemeler seçebilirsiniz. Sırada eğlence ünitesi var. Göz yormayan ve oturma düzeniyle iyi uyum sağlayan bir TV ünitesi tercih edin. Alan elveriyorsa, odaya bir çift yan sehpa ve bir orta sehpa ekleyin.

Love this design? Make it your own

5. Bir Oturma Odası İçin Aydınlatma Nasıl Tasarlanır?

Oturma odalarının aydınlık ve canlı olması gerekir. Bu nedenle, oturma düzeninizi uygun bir manzaranın ve gün ışığının keyfini çıkarabileceğiniz pencere kenarına yerleştirin. Pencereler mekanı doğal olarak aydınlık ve havadar tutacaktır. Oturma odanızın çok fazla doğal ışık almaması durumunda, mekanı iyi aydınlatmak için tavan aydınlatması seçeneklerini kullanın.

Oturma odanızdaki aydınlatma ihtiyaçlarını göz önünde bulundurduktan sonra, devam edin ve istediğiniz aydınlatma türlerini seçin. Tercih edebilirsiniz:

 • Süslü heykelsi LED tepe lambaları
 • Duvar aplikleri
 • Dahili veya LED şerit aydınlatma
 • İfade aydınlatma armatürleri

Oturma odanızın iç mekanlarının temasına göre ışık türünü seçtiğinizden emin olun. Endüstriyel tasarım görünümünü takip ediyorsanız, görünümü vurgulamak için tavan ray lambalarını veya rustik zemin lambalarını seçin. Tema lüks ise, süslü avizeler ve zarif duvar lambaları tercih edebilirsiniz.

6. Oturma Odası Tavan Seçeneklerine Dikkat Edin

Tavanlar bir mekana drama katabilir veya tüm iç mekanı düzleştirebilir. Bu nedenle, oturma odanız için tavan seçimlerini göz ardı etmeyin. Öncelikle, oturma odanızın iç mekan temasıyla iyi uyum sağlayan bir tavan tasarımı seçin. Vintage tarzı bir oturma odası tercih ediyorsanız, pervazlı tavan tasarımını kullanabilirsiniz. Endüstriyel tarzda bir oda istiyorsanız, görünüme katkıda bulunmak için tavanda çıplak tuğla ve ahşap kirişler tercih edin.

Eğer buna hazırsanız, panelli lambri tavan da tercih edebilirsiniz. Tavan seçimleri aydınlatma seçimlerinizi de etkileyecektir. Bu nedenle, aydınlatma seçimini ancak tavan tiplerine karar verdikten sonra yapın. Ayrıca, odanın yüksekliği çok fazla değilse, asma tavan stillerinden kaçınabilir ve orijinal tavanı tercih edebilirsiniz. Bu tür düz tavan tasarımlarında, mekanın geniş ve uzun görünmesini sağlamak için boya renklerini uygun şekilde seçin.

7. Oturma Odasına Alan Katan Bir Döşeme Türü Seçin

Tavanlar gibi, döşeme seçimi de oturma odanızı tanımlayabilir. Bu nedenle, yaşam tarzınıza ve konumunuza en uygun seçenekleri tercih edin. Daha tropikal bir bölgedeyseniz, mermer döşeme seçeneklerini tercih edin. Eviniz daha soğuk bir bölgedeyse, ahşap döşeme veya halı döşeme seçebilirsiniz. Birçok döşeme seçeneği arasından en çok tercih edilenler parke zeminlerdir. Bu döşeme türleri odaya sıcaklık ve lüks bir his katar.

Ev iç mekanlarında bazı popüler döşeme seçenekleri şunlardır:

 • Parke döşeme (şerit, tahta ve parke)
 • Seramik karolar
 • Beton zemin (endüstriyel tasarım teması için en iyisi)
 • Mermer zemin (mekana lüks bir çekicilik katar)
 • Vinil döşeme
 • Bambu döşeme (odaya doğal bir unsur katmak için)

8. Vurgu Elemanları ile Oturma Odası Tasarımında İfadeler Yaratın

Küçük bir oturma odasını nasıl tasarlayacağınızı merak ediyorsanız, mekanınıza bazı cesur vurgu tasarım öğeleri eklemekten çekinmeyin. Bu, odada öne çıkan bir vurgu duvarı veya odaya anında canlılık getiren cesur bir vurgu kanepesi şeklinde olabilir. Vurgu tasarım öğeleri artık modern oturma odası tasarımlarının popüler bir parçası. Vurgu unsurları, aksi takdirde monoton veya sınırlı kurulumlara ilginç bir dokunuş getiriyor.

Tuğla kaplama duvar, çiçekli duvar kağıdı veya 3D duvar tasarımı gibi her türlü cesur ve çarpıcı tasarımla bir oturma odası vurgu duvarı oluşturabilirsiniz. Duvarın yanı sıra, odada vurgulu bir tasarım öğesi oluşturmak için çarpıcı bir renge sahip cesur bir kanepe de ekleyebilirsiniz. Vurgulu bir duvar veya vurgulu bir kanepe olmasa bile, sadece parlak renkli bir şezlong ile oturma odanızın iç mekanlarını canlandırabilirsiniz!

9. Sanat Eserleri ile Bir Oturma Odası Duvarı Nasıl Tasarlanır?

Oturma odası, evinizin çoğu insanın gelip toplandığı bir bölümüdür. Bu nedenle, odanın duygusunu ve kişiliğinizi tanımlamak için bazı sanat eserlerinin sergilenmesini gerektiren bir yerdir. Dolayısıyla, iç mekan tarzınıza bağlı olarak, sizin ve konuklarınızın ilgisini çekecek duvar sanatı parçaları seçebilirsiniz.

Oturma odanızın duvarlarını boş bırakmayın. Oturma odası düzenini geliştirmek için anlamlı bir sanat eseri ekleyin. Oturma odası duvarlarınızı renklendirmek için alıntılar, el yapımı tablolar veya aile fotoğrafları da tercih edebilirsiniz.

10. Oturma Odanızda Düzenleme Sanatında Ustalaşın

‘Modern bir oturma odası nasıl tasarlanır’ sorusunun cevabının son kısmı, düzenleme sanatında ustalaşmaktır. Kanat çırpmak yerine, oturma odanızdaki düzenlemeyi mükemmelleştirmek için bir adımlar listesi oluşturmaya çalışın. İşte akılda tutulması gereken adımlar:

 • Oturma odasının odak noktasını bulun. Örneğin, oturma alanı. Daha sonra geri kalan düzeni bu odak noktası etrafında düzenleyin.
 • TV ünitesi gibi taşınmaz mobilya setlerini vurgulayın ve oturma parçalarını buna göre düzenleyin.
 • Oturma odasındaki oturma alanını tanımlamak için bir halı veya kilim yerleştirin.
 • Sehpayı kanepe ve sandalyelerden erişilebilir bir mesafede tutun.
 • Duvarları kapatmayın, boş bırakın ki alan geniş görünsün.
 • Odadaki hareket akışını koruyun, böylece insanlar hareket etmek için yeterli alana sahip olurlar.

Oturma odası her şeyin olup bittiği yerdir. Evinizin en sosyal bölümüdür. Bu nedenle, doğru görünümü vermek son derece önemlidir. Bu nedenle, modern bir oturma odasının nasıl tasarlanacağına dair bu kılavuzdaki kuralları takip edin ve siz ve aileniz için mükemmel bir oturma odası yaratın. Daha fazla yardıma ihtiyaç duymanız halinde, bize ulaşmaktan veya size en yakın Design Cafe deneyim merkezini ziyaret etmekten çekinmeyin.

Do you want a living room that is lively and livable

Bir oturma odasının nasıl tasarlanacağını okumaktan keyif aldıysanız, oturma odası mobilyalarının nasıl dekore edileceğini de keşfedin.

Bunlara da Göz Atın

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir