Mümkün Olan En İyi Hava Koşullarına Sahip Bir Düğün Tarihi Nasıl Seçilir?

İşin özüne inildiğinde, düğün gününüzde kontrolünüz dışında olan çok az şey vardır. Neredeyse her olasılığa karşı dikkatlice plan yaptınız; acil durum kitiniz hazır, yeminlerinizin kopyalarını hazırladınız (her ihtimale karşı) ve stressiz bir kutlamayı garantilemek için yapılacak her şeyin üstünü titizlikle çizerek aylar (ve aylar) geçirdiniz. Ancak kesinlikle elinizde olmayan tek şey, şiddetli yağmur ve duvak hırsızı rüzgarlardan makyaj eriten sıcak hava dalgalarına (veya soğuk hava dalgalarına!) ve çok uzaklardaki orman yangınlarından çıkan dumanlara (hepimiz 2023 yazını hatırlıyoruz) kadar hava durumudur.

Bu yutulması zor bir haptır, çünkü hepimiz fırtına bulutları geldiğinde gökyüzünün açma/kapama düğmesine erişebilmeyi dileriz (gerçekçi olalım: düğün gününüzde yağmur yağması şanslı olabilir, ancak kimse bunu gerçekten istemez). En başından beri, büyük günde kötü hava koşulları olasılığını azaltmak için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz; aslında bu, kapalı bir tören planlıyor olsanız bile, düğün tarihi seçerken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli faktörlerden biri, hatta en önemlisidir . Meteoroloji uzmanı ve düğün koordinatörü Cheryl Nelson, “Birçokları için düğün günü ‘hayatlarının en büyük günü’ olarak kabul edilir ve hava durumu da dahil olmak üzere her şeyin mükemmel olmasını isterler” diyor.

Elbette bu durum yağmurun çok ötesine geçer. Isı ve nem saçınızı mahvedebilir, takım elbisenizin veya elbisenizin terlemesine neden olabilir veya açık havada yapılan bir töreni konuklar için düpedüz çekilmez hale getirebilir. Şiddetli rüzgarlar en güzel açık hava resepsiyonunu mahvedebilir ve beklenmedik kar ve buz seyahati imkansız hale getirebilir. Kasırga mevsiminden kaçınabilir veya bölgenizde yağmur veya diğer olumsuz koşulların olası olmadığı bir ayı seçmeye çalışabilirsiniz, ancak yapabileceğinizin en iyisi gerçekten bu mu? Günümüzde ve çağımızda, mükemmel hava koşullarına sahip bir düğün tarihi seçmemize yardımcı olabilecek başka verilere erişimimiz var mı? (Kişiye göre değişse de Nelson’ın mükemmellik anlayışı “güneşli, 75 derece ve düşük nem oranı “dır.)

Uzmanla Tanışın

  • Cheryl Nelson bir meteorolog, düğün koordinatörü ve Prepare with Cher’in kurucusudur.
  • Jennifer Allen bir düğün planlayıcısı ve bir kaçamak ve pop-up düğün şirketi olan Just Elope’un kurucusudur.
  • Andrew Leavitt, Ironic Reports’un kurucusu ve konsiyerj etkinlik meteoroloğudur.

Düğün tarihine daha bilinçli bir şekilde karar vermenin birkaç yolu olduğu ortaya çıktı, böylece istediğiniz hava durumunu en iyi şekilde elde edebilirsiniz. Aşağıda, birkaç sektör profesyonelinden, açık, bulutsuz gökyüzünün mavi bir şeyiniz olarak durmasına izin veren bir düğün tarihi seçmek için en iyi ipuçlarını paylaşmalarını istedik.

En İyi Hava Koşullarına Sahip Bir Düğün Tarihi Seçmek İçin İpuçları

Mükemmel bir günü illa ki gümüş tepside sunamazsınız, ancak bir tarih belirlemeden önce sayıları hesaplayabilir ve düğün yapacağınız yeri gerçekten tanıyabilirsiniz. İşte uzmanımızın en az yağmur ihtimali olan (veya diğer olumsuz hava koşullarına sahip) bir tarih seçmek için en iyi ipuçları.

Tarihe Göre Geçmiş Hava Durumu Araştırması Yapın

Evinize yakın bir yerde evleniyorsanız, muhtemelen aydan aya ve günden güne genel hava durumu hakkında oldukça iyi bir fikriniz vardır. Eğer bir destinasyonda, hatta sadece birkaç saat uzaklıkta bir yerde evlenmeyi düşünüyorsanız, o bölgenin hava durumu hakkında fikir edinmek için araştırma yapın. Nelson, eyaletlere ve şehirlere göre tipik hava durumunu kontrol edebileceğiniz U.S. Climate Data web sitesini öneriyor. “Bu iyi bir temeldir. Genellikle hangi ayların yağışlı ve kuru, hangi ayların sıcak ve soğuk olduğunu öğrenebilirsiniz” diyor. Ancak bunu tek gerçek kaynağınız olarak görmeyin. “Yanlış zamanda çıkan bir orman yangını, fırtına sistemi veya patlak veren bir gök gürültülü fırtına, mükemmel bir gün beklentilerinizi hızla değiştirebileceğinden, bunu bir tuz tanesi olarak almanız konusunda sizi uyarıyorum.”

Concierge etkinlik meteoroloğu Andrew Leavitt ve ekibi, müşterilerin düğün yeri ve tarihine karar vermelerine yardımcı olmak ve beklenen hava durumuna uyum sağlamak için son 30 yıllık iklim geçmişini içeren klimatolojiyi kullanıyor. “Anahtar kelime bu: beklenen” diyor. “‘Öğleden sonra 3’te yağmur yağacak mı?’ değil, ‘Bu bölgede son yedi gün içinde, yılın bu zamanında, yedi günün beşinde [genellikle] yağmur yağar’.” Bu bilgilerle donanmış olarak, kapalı/açık esnek bir alan, çadır seçeneği ve çamurlu olacaksa ayakkabı değişimi için planlama ve bütçe yapabilirsiniz.

Her Bölgedeki Tipik Hava Durumu Modellerini Tanıyın

Açıkçası, hava durumu eyaletten eyalete ve bölgeden bölgeye farklılık gösterir; Ohio’da güzel bir gün Arizona’da berbat olabilir. Özellikle de iyi bilmediğiniz bir yerde evlenecekseniz, her bölgede sizi nelerin beklediğini öğrenin.

Kuzeydoğu

Kuzeydoğu’da kış fırtınaları ve poyrazlar yaygındır, “ancak [yerel halk] bunlara alışkındır ve nasıl tepki vereceklerini daha iyi bilirler” diyor Leavitt. “Sonbaharın sonlarından ilkbaharın başlarına kadar yoğun kar yağışı, tehlikeli buz ve kuvvetli rüzgar riski yüksektir. Bu koşullar düğünde yerel olarak bulunanları etkilemeyebilir, ancak her yıl hava yoluyla seyahat edenler için büyük bir zorluk oluşturmaktadır.”

Nelson, Atlantik kıyısı boyunca uzanan eyaletlerde kasırga sezonundan kaçınılması gerektiğini belirtiyor; bu sezon 1 Haziran’dan 30 Kasım’a kadar sürüyor. “Rekor sıcak su sıcaklıkları ve La Nina’ya geçiş sayesinde bu kasırga sezonunun son derece aktif geçeceği tahmin ediliyor” diyor. “Atlantik kasırga sezonunun klimatolojik zirvesi Eylül ortasıdır. Bu dönemde bir düğün planlıyorsanız, özellikle de güney/Körfez Kıyısı veya Doğu Kıyısı bölgelerindeyseniz dikkatli olun.”

Güneydoğu

Leavitt, “kasırga, hortum ve fırtına kombinasyonunun” Güneydoğu’yu ilkbahardan sonbaharın başlarına kadar şiddetli hava koşullarına karşı savunmasız hale getirdiğini söylese de, “kıyı rüzgarları, güzel yaz yaprakları ve daha uzun günler” nedeniyle bu bölgedeki düğünler için “güzel” bir zaman.

Batı Yakası

Nelson, Kaliforniya’da orman yangını mevsiminin Haziran’dan Ekim’e kadar sürdüğünü, ancak Kasım’dan Mart’a kadar olan dönemin batıdaki en yağışlı mevsim olabileceğini söylüyor. “Nisan ya da Mayıs ayları, bahar çiçeklerinin açmasıyla birlikte Kaliforniya’da düğün yapmak için genellikle güzel zamanlardır. Sadece sabah sisine dikkat edin, özellikle de sahil boyunca.”

Leavitt, “Batı Kıyısı genellikle kış aylarında (Aralık-Şubat) şiddetli hava koşullarına maruz kalır,” diye ekliyor. “Genel olarak ılıman bir iklime sahip olmasına rağmen, kıyı bölgeleri şiddetli yağış, kuvvetli rüzgar ve sel getirebilen şiddetli kış fırtınalarının etkilerine karşı bağışık değildir.”

Kuzeybatı Pasifik

Yemyeşil, karamsar Kuzeybatı Pasifik’te bir tören mi hayal ediyorsunuz? Düğün rezervasyonunuzu Mayıs ve Eylül ayları arasında yaptırmak isteyebilirsiniz. Leavitt, “Şiddetli yağış ve kış fırtınaları [Ekim’den Nisan’a kadar] hakimdir ve sel önemli bir endişe kaynağıdır” diyor. “Bölgenin iklimi sürekli yağmur ve fırtınalı koşullarla bilinir, bu da bu aylarda sele karşı özellikle savunmasız hale getirir.”

Orta Batı

Leavitt, Ortabatı’nın bir kısmının “Kasırga Yolu” olarak bilindiğini ve kasırga ve şiddetli gök gürültülü fırtınaların ilkbahardan yaz başına (Nisan-Haziran) ve yaz sonundan sonbahar başına (Ağustos-Ekim) kadar yaygın olduğunu söylüyor. Kış fırtınaları da sonbaharın sonundan ilkbaharın başına kadar yaygındır ve yoğun kar yağışı ve kar fırtınaları getirir.

Büyük Göller Bölgesi

Daha da lokal olarak, Büyük Göller bölgesi, özellikle batı New York ve Michigan gibi rüzgar altı bölgeler, sıcak sular üzerinden geçen soğuk hava nedeniyle göl etkisi karına maruz kalır. Nelson, Büyük Göller eyaletlerinde Ekim ayında bir tarih seçilmesini tavsiye ediyor. “Sıcaklıklar biraz düşecek ama yine de rahat olacak ve sonbahar yaprakları inanılmaz.”

Konum Hakkında Gerçekçi Olun

Elbette sizin için özel olan bir yerde evlenmek istersiniz; bu ister memleketiniz, ister tatil yeriniz, ister müstakbel eşinizle şu anda ikamet ettiğiniz yer olsun. İstediğinizi elde edebilirsiniz, ancak konum, hayalinizdeki tarih ve bu kombinasyonun hava durumu açısından ne anlama gelebileceği konusunda gerçekçi olmalısınız. Leavitt, “İnsanlar düğün yerlerini güzel bir anıya dayanarak seçerler ve bu da genellikle tatil yerleri olur” diyor. Bu mutlu anıdaki hava durumunu her zaman nasıl olacağının bir göstergesi olarak almayın. “Tatiliniz dünyanın en şanslı tatili olabilir.”

Leavitt ve ekibi, müşterileriyle paylaşmak için genellikle bir seferde üç farklı yeri araştırıyor; bu onlara hava durumu değişiklikleri hakkında bir fikir veriyor. “Verileri karşılaştırın” diye tavsiyede bulunuyor. “Charleston’a en son Eylül ayında rastgele bir hafta sonu gittiğinizde hava durumu aynı mı olacak, yoksa gerçekten kasırga sezonu mu?”

Risk Konusunda Ne Kadar Rahat Olduğunuzu Belirleyin

Bir meteoroloji uzmanı olmasına rağmen Nelson, günün tadını tam olarak çıkaramayacak kadar hava durumuna takılı kalacağını düşünerek açık havada düğün yapmadı . Eğer siz de benzer tepkiler vereceğinizi, her iki dakikada bir telefon uygulamanızı kontrol edeceğinizi biliyorsanız, kapalı bir mekanda düğün yapmayı tercih etmek iyi bir fikir olabilir. Sonuçta, her açık hava düğünü, zihinsel ve finansal olarak hazırlanmanız gereken risklerle birlikte gelir. “Ben buna risk azaltma diyorum” diyor Leavitt. “Finansal riskler var; çadır kirası 30.000 dolar olabilir. Ve fotoğrafçılık gibi şeyler, kulağa çılgınca bir risk gibi gelmese de, terlemeye meyilli takım elbiseli bir partneriniz varsa, fotoğrafçınız ancak takım elbisenin arkasındaki ter lekeleri kadar iyidir.” Tereyağlı pastanız nemde eriyerek mükemmel bir pasta hayalinizi yok edecek mi? Rüzgarda uçuşan masa örtüleri için endişelenecek misiniz? Kendinize karşı dürüst olun.

Leavitt, sosyal medyadaki güzel açık hava etkinliklerinin baskısının sizi kandırmasına izin vermeyin, diye ekliyor: “Instagram fotoğrafında rüzgar yoktur, o zaman içinde mükemmel bir hareketsiz andır.” Nihayetinde, “asılı ışıklar veya herhangi bir dekor parçası kullanıyorsanız, perdeler veya masa örtüleri yapıyorsanız ve bunları doğru bir şekilde dengelemiyorsanız veya sabitlemiyorsanız, saatte 15 milden fazla rüzgar varsa, günü esintili olarak tanımlayan birinden ‘Bir felaketti’ ye dönüşecektir” diye ekliyor.

Guests Enjoyed Outdoor Wedding Behind Long White TableGuests Enjoyed Outdoor Wedding Behind Long White Table

Getty Images / Thomas Barwick

Beklenmedik Düğün Hava Koşullarına Nasıl Hazırlanılır?

Hava durumu raporlarını tarayabilir ve açık gökyüzü ve güneş ışığına işaret eden geçmiş verilerle bir tarih seçebilirsiniz – ve yine de yanlış yapabilirsiniz. Aniden bastıran yağmurdan şiddetli rüzgara kadar beklenmedik düğün hava durumlarına karşı nasıl hazırlanacağınızı aşağıda bulabilirsiniz. Unutmayın: Şimdi bir plan oluşturmak daha sonra içinizin rahat etmesini sağlayacaktır.

Her Zaman Bir Yedek Planınız Olsun

Elbette, bilinçli bir düğün tarihi kararı vermek için yılların geçmiş hava durumu verilerini kullanabilirsiniz ve yine de yanlış yapabilirsiniz. Bu sonuca hazırlıklı olmanız gerekir. “Şu çadırı kiralayın. Dış mekan ısıtıcılarını kiralayın. Mümkünse töreni kapalı bir mekana taşıma seçeneğiniz olsun,” diyor Nelson. Açık havada bir kutlamaya karar verdiyseniz, her ihtimale karşı bir B planınız olmalı.

Nihayetinde, bu B planı köklü olmayabilir; sadece gün içindeki zaman çizelgenizde esnek olmanız gerekebilir. Örneğin, kısa süreli bir yağmur fırtınasının geçmesine izin vermek için töreni kısa bir süre ertelemekten korkmayın. Nelson, “Bir düğün günü koordinatörü ve meteoroloji uzmanı olarak, düğün günlerinde radarda gök gürültülü fırtınaları takip ettim ve çiftlere yıldırım düşme ve/veya konuklarınızı ıslatma riskinden kaçınmak için törenleri 30 dakika ertelemelerini tavsiye ettim” diye paylaşıyor.

Yedekleme planınızdaki en önemli oyunculardan biri de mekanınızdır, bu nedenle rezervasyon yaptırmadan önce ani hava değişimlerine hazırlıklı olduklarından emin olun; mekanın ekibi gerektiğinde hızlı bir şekilde değişiklik yapabilmelidir. Düğün planlayıcısı Jennifer Allen, “Hava durumu gerçekten endişe vericiyse, kapalı bir yedekleme seçeneği olan bir düğün mekanı veya Tabiat Ana’nın sürprizleri ne olursa olsun kutlamayı devam ettirecek şık bir hava koşullarına dayanıklı çadır için rezervasyon yaptırın!” tavsiyesinde bulunuyor.

Bir Hava Durumu Uygulamasına Sabitlenmeyin veya Güvenmeyin

Apple Hava Durumu’nu açıp düğün tarihinizde küçük bir yağmur sembolü gördüğünüzde parçalanma dürtünüze direnin. Leavitt, “Hava durumu uygulamanızı bir hafta öncesinden kontrol etmeyin!” diyor. “Çoğu uygulama geçmiş hava durumu verilerini kullanır. Bunlar beklentiler için iyidir, kesin zamanlama için değil.” Eğer yüzde 80 yağmur ihtimali görüyorsanız, çıldırmayın. Leavitt, “Yüzde 80 yağmur ihtimali, gecenin 2’sinde [az miktarda] yağmur yağma ihtimalinin yüzde 80 olduğu anlamına gelir” diyor. Panik yapmadan önce ne zaman ve ne kadar yağacağını belirlemek için sonraki adımları atın.

Ne Olursa Olsun Misafir Konforuna Öncelik Verin

Düğününüzdeki tek kişi siz değilsiniz! Düğün tarihinizi seçerken konuklarınızın konforunu göz önünde bulundurun ve planlarınızı gerektiği gibi uyarlayın. Eğer hava çok sıcak olacaksa vantilatör, güneş kremi ve güneş gözlüğü temin edin. Geceleri hava önemli ölçüde soğuyacaksa, Nelson açık hava ısıtıcıları ve ateş çukurları sağlamanızı önerir. Leavitt, birçok şirketin artık yağmur veya ani soğuklar için şemsiye ve paşmina kiraladığını da ekliyor. Yaratıcı olursanız hava nasıl olursa olsun hayalinizdeki düğünü gerçekleştirebilirsiniz.

Aynı şey konukların seyahati için de geçerli. Nelson, “Düğününüz için çok sayıda insan uzun bir mesafeden seyahat edecekse, iptal edilen uçuşlar ya da kar veya buz nedeniyle tehlikeli yollar nedeniyle konukların katılamamasını önlemek için büyük bir havaalanına yakın bir yer ve iklimsel olarak daha sakin bir havaya sahip bir tarih seçin” diyor. Leavitt, bazı insanlar karda araba kullanmakta son derece rahat olsa da, diğer konuklar ve satıcıların rahat olmayabileceğini de ekliyor. Kar fırtınası olması durumunda onları güvenli bir şekilde mekana ulaştırmak için bir planınız var mı?

Doğa Anayı Olduğu Gibi Kabul Edin

Leavitt, “Havanın bir sorun olacağı tek zaman, onu bir savaş haline getirmeyi seçmenizdir” diyor. “Kendinizi gerçekten gözden geçirmeli ve ‘Kontrol bende değil. Gerçek bu ve biz bununla ilerleyeceğiz.” Leavitt’e göre “korkunç hava koşullarının” olduğu düğünlerde çalışmış ve kötü hava koşulları can sıkıcı olsa da kutlamayı ya da birlikte geçireceğiniz yeni hayatı mahvetmek zorunda değil. “Evliliklerini mahvettiğini söyleyen bir müşterimiz hiç olmadı.”

Bunlara da Göz Atın

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir