Anasayfa » Düğün Planlama Rehberi » Nikah ve Düğün Hazırlıkları » Mutlu Bir Evliliğin Sırları
mutlu bir evliliğin sırları, mutlu evliliğin sırları, mutlu evlilik sırları

Mutlu Bir Evliliğin Sırları

İnsanların en temel ihtiyaçlarından biri sevgi dolu ve huzurlu bir yuvaya sahip olmaktır. Eşlerin birbirine saygı ve sevgi duyduğu, çocukların mutlulukla kahkahalar attığı bir yuvaya sahip olmak ise hem kolay hem de oldukça zordur. Bu yazımızda mutlu bir evlilik için atmanız gereken küçük adımları derledik; bunun kuracağınız yeni yuvanızda size huzur ve mutluluk getirmesini diliyoruz. O halde bu küçük adımlar neleri kapsıyor anlatalım…

Mutlu Bir Evliliğin Sırları Nelerdir?

Evlilikten Beklentiyi Yüksek Tutmamak

Bir şeyin hayalini kurmak çoğu zaman onu yaşamaktan daha keyiflidir çünkü yaşayacağınız şeyin hayalinizdeki kadar mükemmel ve güzel olması neredeyse imkansızdır. Evlilik hayatına dair kurulan hayaller ile evliliğin kendisi örtüşmediğinde de çiftlerin mutsuz olması çok olasıdır. Bu nedenle evlenmeden önce sizi neyin beklediğini tam olarak anlamak önemlidir. Evliliğe dair beklentiyi yüksek tutmamak da evlilik hayatından daha çok keyif almanıza ve daha çok mutlu anlar biriktirmeniz vesile olacaktır.

Özel Zamanlar Yaratmak

Çiftlerin ilişkiye başladıkları zamandan evlilikleri süresince sürüp giden ilişkilerine bakıldığında; başlangıç aşamasında genel olarak birbirlerine daha fazla özen gösterdikleri malum. Kaçırılan nokta ise şu: Aynı özen ve çaba ilişkinin devamında da sağlanmaz ise ilişkilerin enerjisi düşerek, mutsuz olmaya başlanıyor. Birbirinden keyif alan ve mutlu olan insanların bunu devam ettirebilmelerinin en güzel yolu ise birbirlerine özel zamanlar sunmaktır. Sevgili iken genellikle baş başa romantik anlar yaşanırken, kız isteme merasimi sonrası ailelerin birlikte görüştüğü biraz daha romantizmden uzak ilişkiler yaşanmaya başlanmaktadır. Bunu kanıksamamanızı tavsiye ederiz. Hayatınızdaki kişi ile ilişkinizin her aşamasında kaçamak yapabilecek planlar yapabilirsiniz. Özellikle evlendikten sonra planlarınızı hayata geçirmek ise çok daha kolay olacaktır. Mutlu bir evliliğin sırları arasında ilişki dinamiklerini yüksek tutmak adına, çiftlerin birbirine özel zaman sunmaları önceliklidir.

İyi Bir Dinleyici Olmak

Çoğu zaman çok büyük görünen sorunların oldukça basit bir çözümü vardır: Konuşmak ve dinlemek… Mutlu ilişkilere bakıldığında kişilerin birbirlerine saygılı bir tutumda oldukları ve birbirleri ile etkili bir şekilde iletişim kurabildikleri görülür. Hayatınızdaki kişi ile her zaman aynı düşüncede ve fikirde olmayabilirsiniz ki bu son derece normaldir. Önemli olan farklı düşüncelerin ve bakış açılarının taraflarca olgunlukla karşılanabilmesi ve orta noktada buluşulabilmesidir.

Genel olarak kadınların ve erkeklerin herhangi bir sorun karşısında tutumlarına bakıldığında; erkekler konuyu hızlıca kapatıp hiçbir şey yokmuş gibi hayatlarına devam etmek isterler. Kadınlar ise konuyu enine boyuna konuşup bir çözüme varılarak konunun kapatılmasını tercih ederler. Durum böyle olduğunda her iki tarafında farklı davranışları ve beklentileri olması giderek artan ve bir çığ gibi büyüyen sorunlar yumağı ile karşılaşmanıza neden olacaktır. Tüm bunların yaşanmaması için her iki tarafında iyi bir dinleyici olması çok önemlidir. Ve bazen kadınları tek ihtiyacı eşlerinin kendilerini dinlemesidir.

Sorunları Herkesle Paylaşmamak

Bize göre mutlu bir evliliğin en önemli sırlarından birisi yaşanılan sorunların herkesle paylaşılmaması olacaktır. Elbette kişilerin içini dökme ya da tavsiye ihtiyacı olabilir. Bu noktaya gelmeden önce ilk olarak sorun muhatabı ile paylaşılabilir yani eşiniz ile. Çok açık ve net bir şekilde sorunun ne olduğu dile getirildikten sonra karşılıklı iyi niyet çerçevesi içerisinde bir çözüme varılabilir. Çok öfkeli iken sorunların özellikle aile ve akrabalara anlatılması ise daha sonra çözümü zor karmaşık ilişkiler yumağı olarak size geri dönecektir. Sizin eşinize olan öfkeniz ve kırgınlığınız geçip giderken sorunu paylaştığınız anneniz veya arkadaşınız; eşinize kızgınlık duymaya devam edebilir. Ayrıca yanlış kişiler ile sorunların paylaşılması; sıkıntının sizin nezdinizde daha büyük olarak algılanmasına neden olabilir.

Özel Alanlara Saygı Göstermek

Evlenmek ve aynı evde yaşamak çiftlerin her daim birlikte olacağı ya da kendi özel alanlarının kalmayacağı bir anlam taşımamalı. Bu her iki taraf için de çok bunaltıcı olabilir. Evlenen erkek ya da kadın evlenmeden önce sahip olduğu sosyal çevre ile ilişkilerini devam ettirebilmelidir. Tabi ki sorun teşkil edebilecek ilişkilerin görüşme sıklığı ya da şekli istenilen şekilde değiştirilebilir. Örneğin eşinizin arkadaşları ile haftada birkaç kere çıkması sizi yalnız hissettiriyor ise eşiniz ile konuşarak arkadaşları ile görüşme sıklığını biraz azaltmasını rica edebilirsiniz.

Kişilerin hobilerinin ya da zevklerinin olması da evlilik hayatından alınan keyif ve mutluluğu katlayacaktır. Sadece eşiniz ile zaman geçirmek dışında sizi mutlu eden hobi ve aktiviteler yapmanız eşinizle daha kaliteli ve keyifli zamanlar geçirmenizi sağlayacaktır.

Karşı Tarafı Anlamaya Çalışmak

İyi bir dinleyici olmanın yanı sıra çiftlerin birbirlerini anlamaya ve kendilerini karşı tarafın yerine koymaya çalışması da evlilikte yaşanması muhtemel sorunların kısa zamanda ve kolayca çözülmesi için etkili bir yöntemdir. Genellikle ilişkilerde herkes kendini haklı görür ve konuşmaya çalışıldığında ne kadar haklı olduğu konusunda karşı tarafı ikna etmeye çalışır. Böyle bir anda bir an durup karşı tarafın haklı olup olmadığı düşünülebilir yani empati kurmak… Her iki taraf da bunu yapabildiği anda kişiler sakinleşerek, daha makul ve sevgi dolu bir tavra bürünmektedirler.

Kendine Yatırım Yapmak

Kendi ayakları üzerinde durabilen ve kişisel gelişimine önem veren insanların mutsuz olmalarının biraz daha güç olduğunu belirtelim. Evlilik hayatında elbette hayat müşterek olarak eşler ile omuzlanmalıdır ancak kadın ya da erkeğin karşı tarafa yaslanması veya karşı tarafın gölgesinde kaybolması mutsuzluğu beraberinde getirecektir. Bu yüzden sürekli olarak üretmek ve kişisel gelişime önem vermek hem evlilik hayatında hem iş hayatında hem sosyal hayatta daha mutlu ilişkiler geliştirmenizin en kolay yoludur.

Post navigation

  • Mutlu bir evliliğin sırrı sevgi ve saygı… Sevgi olmadıktan sonra aşk olmaz, saygı olmadıktan sonra huzur olmaz.

  • Eşini anlayabilmektir bana göre. Tabiki çok büyük sıkıntılar varsa ona çözüm bulmak zordur ama önemli olan küçük sorunları büyütmemektir. Gece yatağa dargın şekilde girmiyorsan gerisi hallolur. Yeter ki dargın uyumamayı öğrensin insan.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir