Myers-Briggs Kişilik Tipinize Göre Düğününüzü Nasıl Planlarsınız?

Myers-Briggs kişilik tipinizi keşfettiğinizde bu bulguları düğününüzü planlarken kullanacağınızı muhtemelen hiç düşünmemişsinizdir; ancak bir kez daha düşünün. Kişisel güçlü ve zayıf yönlerinizin yanı sıra potansiyel olarak stresli bir duruma nasıl yaklaştığınızı bilmek, ne tür bir düğün istediğinizi ve bunu nasıl hayata geçireceğinizi bulmanızda son derece yardımcı olabilir. Eğer bir tazelemeye ihtiyacınız varsa, Myers-Briggs Tip Göstergesi sizi belirli kişilik özelliklerinin dört harfli bir kombinasyonuna götüren kapsamlı bir ankettir: E(xtrovered) veya I(ntroverted) + S(ensing) veya iN(tuition) + T(hinking) veya F(eeling) + P(erceiving) veya J(udging).

Mikro-düğün uzmanı Jennifer Allen, “Filmler ve sosyal medya düğün planlamasını genellikle keyifli bir macera olarak resmetse de, gerçek oldukça bunaltıcı olabilir” diyor. “Bu kadar çok hareketli parça ve farklı kişilikler söz konusu olduğunda, bazı Myers-Briggs tiplerinin üstesinden gelmesi diğerlerine göre daha kolay olabilir.” Örneğin Allen, ESTJ tipini “mükemmel düğün planlayıcısı” olarak gösteriyor, çünkü bu kişiler projeleri yönetmeyi ve insanlarla çalışmayı seviyorlar. “Çiçeklerden oturma planlarına kadar her şeyi kolaylıkla koordine etmek için doğal bir uyum içindeler” diye açıklıyor. Ancak bir INTP iseniz, her şeyi fazla düşünebilir veya kendi kafanızda çok fazla zaman geçirebilirsiniz.

Uzmanla Tanışın

  • Jennifer Allen bir mikro-düğün uzmanı ve Just Elope’un CEO’sudur.
  • Jamie Wolfer bir düğün planlayıcısı ve Wolfer & Co. şirketinin kurucusu.

“Bence tipinizi öğrendikten sonra onu benimseyin. Ardından, her biriniz kişiliğinize en uygun görevleri üstlenmelisiniz,” diye ekliyor Allen. “Derin düşünmekten hoşlanan içe dönük biriyseniz (bir INTP gibi), belki de satıcıları araştırmayı ve seçmeyi halledebilirsiniz. İnsanlarla bağlantı kurmayı seven dışa dönük biriyseniz (ESFJ gibi), belki konuklarla iletişim kurma ve LCV’leri koordine etme sorumluluğunu üstlenebilirsiniz.”

İster Myers-Briggs tipinizin kitabına göre yaşıyor olun, ister sadece nereye uyduğunuzu merak ediyor olun, kişilik tipinize göre düğününüzü nasıl planlayacağınıza dair bu takip etmesi kolay kılavuzu bir araya getirdik.

bride and groom posing while looking into each other's eyesbride and groom posing while looking into each other's eyes

Fotoğraf: Kelley Williams Photography

ISTJ

ISTJ’ler bir planı ve sistemi sever, bu da düğün planlamasını çocuk oyuncağı haline getirir. Allen, “Renk kodlu elektronik tablolar yeni en iyi arkadaşınız” diyor. “Plana sadık kaldığınızda düğününüz çorap çekmeceniz kadar düzenli olacaktır.” (Bir dakika, düğün planlama alanında kariyer yapabilir misiniz? Belki!)

“Ben” tipleri iç gözlemcidir, bu da muhtemelen düğünle ilgili araştırmaların derinliklerine inmeyi sevdiğiniz anlamına gelir. “İlham almak için düğün blogları, Pinterest ve Instagram dünyasının derinliklerine dalın. Ancak hava almaya çıkmayı ve gerçekten bazı kararlar vermeyi unutmayın” diye ekliyor düğün planlayıcısı Jamie Wolfer. Yani, aşırı düşünme sarmalında sıkışıp kalmaya meyilliyseniz, son kararı vermenize yardımcı olması için ne zaman profesyonelleri – bir “E” tipi – çağırmanız gerektiğini bilin.

ISFJ

ISFJ’ler sıcak, misafirperver ve düşüncelidirler ve bu besleyici nitelikler düğün planlama sürecinizde ortaya çıkacaktır. Ana odak noktanız neyin önemli olduğunu gözden kaçırmamak olmalıdır: eşiniz, arkadaşlarınız ve aileniz de dahil olmak üzere hayatınızdaki insanlar. Allen, “Güvenilir kalın ve bu sıcak hisleri yaymaya devam edin” diyor. “Düğün gününüz paylaştığınız sevginin bir yansıması olacaktır.”

INFJ

Sonsuz gibi görünen yaratıcılığınızı en kişisel, en duygusal düğün törenini planlamak için kullanın. Aile fotoğrafları, yemek masalarında ilişkinize göndermeler (restoranların veya birlikte ziyaret ettiğiniz yerlerin isimlerini vermek gibi) ve tören ve parti boyunca küçük kişilik dokunuşları düşünün. Allen, “Bu yaratıcılığı her ayrıntıya yansıtın ve düğün gününüzün güzelce hazırlanmış bir hikaye kitabı gibi gelişmesini izleyin” diyor.

INTJ

Hırslı, azimli ve hedeflerinize ulaşmaya odaklanmışsınız, bu da mükemmel bir düğün yaratmak için çok uygun olduğunuz anlamına geliyor. Bununla birlikte, her bir ayrıntı için endişelenerek kendinizi strese sokmayın; kendinizi başarıya hazırlamak için organizasyon becerilerinizi işe koyun. “Düğününüze çözülmesi gereken bir bulmaca gibi yaklaşın ve her parçanın yerine oturmasını izleyin. Düşünceli davranmanız unutulmaz bir gün geçirmenizi sağlayacaktır,” diyor Allen.

Bütçe veya yapılacaklar listesi üzerindeki kontrolünüzü gevşetmenizde de bir sakınca yok. Wolfer, “Düşünen tipler kararlara mantık ve objektiflikle yaklaşır,” diye açıklıyor. “İyi araştırılmış bir bütçeniz ve net bir öncelikler listeniz olması muhtemeldir. Size tavsiyem, düğününüzün duygusal yönünü gözden kaçırmamanız. Bu sadece yönetilmesi gereken başka bir proje değil; bu bir aşk kutlaması. Bazı kararları kalbinizle vermenize izin verin.”

ISTP

Pratiklik sizin göbek adınızdır ve bu da temel şeylere odaklanmaya ve gerçekten önemli olan şeyleri kutladığınızdan emin olmaya yatkın olduğunuz anlamına gelir: eşiniz, arkadaşlarınız ve aileniz. “Basit tutun, verimli tutun. Ayrıntılar üzerinde daha az zaman harcamak, birbirinizin arkadaşlığından keyif almak için daha fazla zaman demektir” diyor Allen.

ISFP

ISFP’ler tamamen anı yaşamak, esnek olmak ve akışa bırakmakla ilgilidir. Bu, strese girmemek için harikadır, ancak bir plan oluştururken o kadar da harika değildir. “Esneklikten hoşlanan P tipleri, sizi ve aşırı detaylı planlardan hoşlanmadığınızı görüyorum. Düğün planlama mantranız ‘basit tutun’ olmalı,” diye öneriyor Wolfer. “Siz ve eşiniz için gerçekten önemli olan şeylere odaklanın ve ayrıntılarla boğulmayın.” Başka bir ipucu? Spontane tavrınızı benimseyin, ancak belki de sizi yolda tutması için bir düğün planlayıcısı tutmayı düşünün.

INFP

Sadece kendiniz ve misafirleriniz için değil, tüm dünya için doğru olanı yapmak istiyorsunuz. Sürdürülebilir, daha çevre dostu bir kutlama planlıyorsanız, yaratıcılığınızı ve empatinizi işe koyun – sadece bu hayalleri gerçekliğe dayandırdığınızdan emin olun, diyor Allen. “Düğününüz sevgiyle boyanmış bir başyapıt olacak.”

Wolfer, duygu tiplerinin kişisel değerler tarafından yönlendirildiğini ekliyor. “Düğününüz muhtemelen ilişkilerinizin ve bu dönüm noktasının duygusal öneminin bir yansıması olacaktır” diye paylaşıyor – bu yüzden bunun sizin özel gününüz olduğu gerçeğini gözden kaçırmayın. “Sınırları belirlediğinizden ve başta siz ve eşiniz olmak üzere ilgili herkes için gerçekten önemli olan şeylere bağlı kaldığınızdan emin olun. Her şey dengeyle ilgili – duygularınıza saygı duyarken aynı zamanda vizyonunuz ve bütçenizle uyumlu pratik kararlar almak.”

INTP

Bir vizyonunuz var ve bunu hayata geçirmek için her şeyi yaparsınız. Ancak bazen bu, büyük resme bakmanız gerekirken kendi yolunuza çıkabileceğiniz veya küçük ayrıntılara odaklanabileceğiniz anlamına gelir. Allen, “Düğün planlama sürecinin tadını çıkarmak için kendi kafa yapınıza ara vermeyi unutmayın” diyor. “Sizin eşsiz bakış açınız her karara derinlik ve anlam katacaktır.”

bride and groom holding hands outside of a courthousebride and groom holding hands outside of a courthouse

Fotoğraf: 515 Photo Co

ESTP

Dans pistine ilk çıkan, partiyi en son terk eden sizsiniz. Eğlence, birçok ESTP kişilik tipinin yol gösterici ilkesidir ve bu da düğün gününüzde unutulmaz bir hava yaratmak için mükemmeldir. Allen, “Düğün planlamasının heyecanını bir macera gibi kucaklayın,” diye paylaşıyor. “Enerjiniz heyecanı her adımda canlı tutacaktır.” Basitçe söylemek gerekirse, şimdiye kadarki en iyi partiyi planlamak için coşkunuzu göreve getirin.

ESFP

Trend döngüsünün bir adım önündesiniz ve yeni düşünce biçimlerine açıksınız, bu da düğün planlarken işinize yarayabilir. Mekanınız, tedarikçileriniz ve hatta gelinliğiniz veya takılarınız için alışılmışın dışında düşünün. İleri görüşlü enerjiniz, benzersiz ve heyecan verici bir düğün yaratacağınız ve belki de bu süreçte yeni bir trend başlatacağınız anlamına gelir. Allen, “Spontane olun, bağlantıda kalın ve büyük gününüzün sizin kadar eğlenceli ve canlı olmasını sağlayalım,” diyor.

Wolfer, “Hisseden tipler ayrıntıları sever ve şimdiki zamanda yaşar, bu nedenle düğün planlaması sizin oyun alanınızdır” diyor. “Siz tamamen gününüzü özel kılacak somut unsurlarla ilgilisiniz. Yemyeşil çiçek aranjmanları, tüm doğru notaları çalan mükemmel bir çalma listesi ve konuklarınızın yıllarca konuşacağı bir menü düşünün.”

ENFP

Allen, ilham verici, iddialı ENFP tipi için “Düğün gününüzü hayal gücünüzün canlı renkleriyle boyayın” diyor. “Yaratıcı ruhunuz her anı unutulmaz kılacaktır.” Düğününüzün sadece eğlenceli olmasını istemezsiniz; sadece sizin için değil, misafirleriniz için de anlamlı ve özel olmasını istersiniz. Dekordan oturma düzenine ve dans partisi çalma listesine kadar her şeyi belirlerken iyimserliğiniz ve coşkunuz size iyi hizmet ediyor. Hiçbir ayrıntı gözden kaçmaz ve her birini özel bir an olabileceği için kucaklarsınız.

Wolfer, “N” tiplerinin hayalperest olduğunu söylüyor. “Muhtemelen kendinizi bildiniz bileli düğün gününüze dair bir hayaliniz vardır ve tüm mesele bu hayali hayata geçirmektir.” Yine de tüm olasılıklara kendinizi kaptırmamak için, daha fazla planlama için bir temel olarak bir tema veya bir hava belirleyin. “Buradan hareketle, vizyonunuzla örtüşen ve bunu hayata geçirebilecek tedarikçiler bulun. Hayalinizdeki düğünü mümkün kılacak lojistiği göz ardı etmemek için dikkatli olun.”

ENTP

Günün sonunda, düğününüz siz ve eşinizle ilgilidir, başka hiç kimseyle değil. KBB’ler öne çıkmaktan ve işleri kendi yöntemleriyle yapmaktan korkmazlar, bu da ilişkinizi özel kılan şeylere eğilmeniz gerektiği anlamına gelir. Belirli bir gelenek size özgün gelmiyorsa, onu terk edin! Allen, ENTP yaklaşımı için “Esprili olun, eksantrik olun ve merakınızın size yol göstermesine izin verin” diyor. “Düğününüz sizin kadar benzersiz olacaktır.”

ESTJ

ESTJ’ler tamamen eğlenmekle ilgilidir, ancak aynı zamanda harika planlamacılardır. Motive edici enerjiniz ve yaşam sevinciniz insanları size çeker, bu da özellikle büyük gününüzde arkadaşlarınızın ve ailenizin yardımına ihtiyaç duyduğunuzda harikadır. “Düğün planlama becerilerinizin eşi benzeri yok!” diyor Allen. “Liderlik edin, birlikleri toplayın ve insanlara olan sevginizin parlamasına izin verin.”

Wolfer “E” kişilik tipleri için “Enerjiniz sizin süper gücünüzdür” diye ekliyor. “Bunu satıcılarla ağ kurmak, kendin yap projeleri için birlikleri toplamak ve planlama ivmesini devam ettirmek için kullanın.” Sadece çok fazla şey üstlenip bunalmayın. “Unutmayın, tükenmişlik şehrine doğru gitmediğinizden emin olmak için yetki vermeniz ve bir adım geri çekilmenizde bir sakınca yoktur.”

ESFJ

ESFJ kişilikleri, bazen kendi duyguları pahasına, diğer herkesin iyi vakit geçirmesini ister. İnsanları o kadar çok seviyorsunuz ki! Sizi mutlu eden şeylere odaklanmayı da unutmayın. Günün sonunda, “sevginiz her şeyi bir arada tutan tutkaldır” diye paylaşıyor Allen. “Bu sevgiyi yaymaya devam edin, düğün gününüz sıcaklık ve neşe ile dolacaktır.”

ENFJ

İçgüdülerinle hareket et, ENFJ! Kendi coşkunuz ve idealizminizin yanı sıra etrafınızdakilerin ruhu da size rehberlik eder. Mirasınızı onurlandıran geleneksel bir yemekten kişisel dokunuşlarla dolu bir gelinliğe kadar, büyük gününüzde kendinizi ve sevginizi ifade edin. “Cömertliğiniz ve idealizminiz sevgi ve pozitiflik dolu bir gün yaratacaktır.”

ENTJ

Siz temelde düğün planlamasının yöneticisisiniz, ENTJ. Son dakika LCV’leri, çatal bıçak takımları ve bir kayıt defteri oluşturmakla uğraşırken size iyi hizmet edeceğinden, bu patron enerjisine yaslanın. Allen, “Patronlar gibi düğün planlamanızın sorumluluğunu üstlenin” diyor. “Düzenli yaklaşımınız, aşkınızın sorunsuz ve başarılı bir şekilde kutlanmasını sağlayacaktır.”

Wolfer, “Muhtemelen hesap tablolarınız için hesap tablolarıyla zaten oyununuzun başındasınız,” diye ekliyor. Görevlerinizi yerine getirin, ancak biraz boş zaman ayırmayı da unutmayın. “Düğün planlaması bir koşu değil, bir maratondur ve en detaycı kişilerin bile tükenmişlikten kaçınmak için biraz Netflix izlemesi veya bir randevu gecesi geçirmesi gerekir.”

Bunlara da Göz Atın

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir