Nedime Anketinizde Sormanız Gereken Her Şey – Ve Neden Göndermelisiniz?

Büyük gününüzü planlarken organize olmanın önemini asla abartamazsınız ve düğün partiniz de dahil olmak üzere dahil olan herkes için birçok ayrıntının üstünde kalmanın bir yolu, bir nedime anketi oluşturmaktır. Bu, gelinlere tüm grubu hesaba katmak için ihtiyaç duydukları geri bildirimi verirken, aynı zamanda arkadaşlarının ve ailelerinin ihtiyaçlarını da karşılar. ILÈ Events’in kurucusu ve baş planlayıcısı Alicia Mae, “Anket, bilgi toplamanın etkili bir yolu olmanın ötesinde, bir gelinin daha kişiselleştirilmiş bir deneyim oluşturmasına ve nedimelerini sürecin erken aşamalarında sürece dahil etmesine olanak tanır” diyor.

Nedime anketinizde isteyeceğiniz bazı bilgiler, elbise bedeni veya birinin ne kadar katkıda bulunabileceği gibi kişisel nitelikte olabilir. Protocol School of Texas’ın kurucusu Diane Gottsman, “Bu nedenle nedimelerinize kişisel bilgilerini gizli tutmayı planladığınız konusunda güvence vermeniz önemlidir” diyor.

Uzmanla Tanışın

 • Monica Lewis, Monica Lewis School of Etiquette’in CEO’sudur.
 • Alicia Mae ILÉ Events’in kurucusu ve baş planlayıcısıdır.
 • Stephanie Miller Wailea Beach Resort’ta düğün etkinlikleri uzmanıdır.
 • Mariah Grumet bir görgü kuralları uzmanı ve What Do I Do? Every Wedding Etiquette Question Answered kitabının yazarıdır.
 • Diane Gottsman, Teksas Protokol Okulu’nun kurucusudur.
 • Ahmed Elkaswani W South Beach’te etkinlik direktörüdür.

Düğün uzmanları, neden mutlaka bir nedime anketi göndermeniz gerektiğinden bunu tam olarak nasıl yapacağınıza, sormanız gereken sorulara ve bunları bir şablonda nasıl yapılandıracağınıza kadar nihai nedime anketinin nasıl oluşturulacağına dair tavsiyelerini paylaşıyor.

Nedime Anketi Nedir?

Monica Lewis Görgü Kuralları Okulu’nun CEO’su Monica Lewis, “Nedime anketi, düğünün çeşitli yönlerinin planlanmasına ve organize edilmesine yardımcı olmak üzere gelin adayından önemli bilgiler toplamak için tasarlanmıştır” diyor. “Bu sorular bütçe, moda tercihleri, uygunluk durumu, diyet kısıtlamaları, düğüne yardımcı olabilecek beceriler ve tercih edilen iletişim yöntemleri gibi ayrıntıları kapsıyor.”

Ayrıca eğlenceli ve ilgi çekici olacak şekilde tasarlandılar ve sonrasında daha da fazla eğlenceye olanak tanıyorlar. Wailea Beach Resort’ta düğün etkinlikleri uzmanı olan Stephanie Miller, “Bunu, gelinin düğün öncesi ve düğün günü kutlamaları için önemli bilgileri toplamasına olanak tanıyan bir anket olarak düşünün” diyor.

Neden Nedime Anketi Göndermelisiniz?

Gelin ve düğün ekibi arasındaki açık iletişim, sorunsuz, organize bir planlama süreci ve herkes için daha keyifli bir deneyim sağlar. Bir nedime anketi hazırlayarak her nedimenin tercihlerini, güçlü yönlerini ve sınırlamalarını belirleyebilirsiniz. Ayrıca, programlarının ve cüzdanlarının farkında olduğunuz gerçeğini takdir edecek olan en iyi arkadaşlarınızla da uzun bir yol kat edecektir. “Bu aynı zamanda beklentilerin belirlenmesine yardımcı olur ve gelinin nedimelerinin ihtiyaçlarına ve sınırlamalarına saygı duyduğunu gösterir,” diye ekliyor What Do I Do? Every Wedding Etiquette Question Answered kitabının yazarı Mariah Grumet.

two bridesmaids in dusty rose dresses holding green bouquets during outdoor wedding ceremonytwo bridesmaids in dusty rose dresses holding green bouquets during outdoor wedding ceremony

Getty Images / Klaus Vedfelt

Nedime Anketi Ne Zaman Gönderilmeli?

İdeal olarak nedime anketiniz, birinden düğün partinizde yer almasını istemenizden kısa bir süre sonra dağıtılmalıdır. Bunu planlama sürecinin başlarında yapmak, nedimelerinize görüşlerini bildirmeleri için yeterli zaman tanır, gelin olarak sizin karar verirken onların yanıtlarını dikkate almanızı sağlar ve düğünün çeşitli yönlerini koordine etmenize yardımcı olur.

Miller, nedimeleriniz rollerini kabul ettikten sonra en fazla bir ay beklemenizi öneriyor ve Lewis, tamamlanan anketleri aldıktan sonra bir takip görüşmesi planlamanızı öneriyor. “Bu sırada yanıtlarını tartışabilir, endişelerini giderebilir ve düğününüzdeki rolleri için takdirinizi yeniden teyit edebilirsiniz” diye belirtiyor.

Nedime Anketi Nasıl Gönderilir

Birkaç seçeneğiniz var. Lewis, “Her şey gelinin tercih ettiği iletişim şekline bağlıdır, ancak anket nasıl sunulursa sunulsun, nasıl yanıt verileceğine dair net talimatlar vermek önemlidir” diyor. “Ayrıca bir son tarih belirlemeniz ve hatırlatmaya ihtiyaç duyabilecek nedimeleri takip etmeniz gerekecektir.” Nedime anketi dağıtım yöntemleri şunları içerebilir:

 • Çevrimiçi bir anket aracı: Google Forms, Airtable veya SurveyMonkey, e-posta veya bağlantı yoluyla paylaşılabilecek dijital bir anket oluşturmanıza olanak tanır. Gelin, bunları bir elektronik tabloya indirme seçeneğine sahip olacaktır; ve özellikle SurveyMonkey ile gelin ayrıca bir anket düzenleyebilir veya bir grup görüşü alabilir. Her üç platform da yanıtların yalnızca anketi oluşturan kişi tarafından görülmesine izin verdiğinden nedimeler özel bilgilerini paylaşırken kendilerini rahat hissedebilirler.
 • E-posta: Anketi e-posta yoluyla göndermek, nedimelerinize tek seferde ulaşmanın uygun ve etkili bir yoludur (ve başka bir platform kullanmayla ilişkili olabilecek öğrenme eğrisini ortadan kaldırır). Anketi bir belge olarak ekleyebilir veya e-postanın gövdesine dahil edebilirsiniz.
 • Mesajlaşma uygulamaları: Gelin partinizin bir grup sohbeti veya mesajlaşma dizisi varsa, anketi sohbette paylaşabilirsiniz – ancak bu, gerçek sorular ve yanıtlar için değil, anket hakkında iletişim kurmak için en iyi şekilde ayrılmıştır.
 • Basılı bir kopya: Anketin fiziksel kopyalarını yazdırabilir ve bunları nedimelerinize şahsen veya posta yoluyla dağıtabilirsiniz. Posta ile gönderecekseniz, kendi adresinizi taşıyan damgalı bir zarf ve net bir son teslim tarihi verdiğinizden emin olun.

Nedime Anketinizdeki Bilgiler Nasıl Kullanılır?

Eğer grubunuzdan bir anket için zaman harcamalarını isteyecekseniz, büyük gününüzü planlarken onların yanıtlarını dikkate almalısınız. Miller, “Planlamaya devam ederken tüm yanıtlar dikkate alınmalı ve bekarlığa veda mekanları, özel girişler için müzik, seyahat mesafelerinin ölçülmesi, aktivitelerin düzenlenmesi ve elbiseler, makyaj ve saç hizmetleri için bütçenin belirlenmesi gibi konuları değerlendirirken bir rehber görevi görmelidir” diyor.

W South Beach’in etkinlik direktörü Ahmed Elkaswani şöyle ekliyor: “Gelinler bu fırsatı düğün tonunu tanımlamak, tercihleri belirlemek, sorumlulukları anlamak ve düğünle ilgili her şey için fikir toplamak ve üretmek için kullanabilir.”

Damat sağdıç anketi de göndermeli mi? Miller, bunun da aynı derecede faydalı olacağını söylüyor. Mae, anketin aynı zamanda takım elbise ya da smokin provaları ve düğün günü berber gereksinimleri gibi ele alınması gereken taahhütleri de vurgulayabileceğini ekliyor. Damat ayrıntılı bir anket oluşturmaya açık değilse, sağdıçların grup sohbetinde “Hangisini tercih ederdin?” oyunu da bilgi toplamanın bir başka yoludur. Elkaswani, “Örneğin, damat ‘Las Vegas’ta kumar oynamayı mı yoksa Miami’de balık tutmayı mı tercih edersin?” diye sorabilir.

Bridesmaid Questionnaire Questions GraphicBridesmaid Questionnaire Questions Graphic

Gelinler

Nedime Anketi: Sorulacak 42 Soru ve Örnek Şablon

“Nedimelerinize tercih ettikleri ismi ve grup sohbeti, metin veya e-posta gibi düğünle ilgili konularda iletişim yöntemlerini sorarak başlayın” diyen Mae, gelinlere amaçlarının anketi düğün ekibini bunaltmadan olabildiğince ayrıntılı hale getirmek olduğunu hatırlatıyor. “Düğün süreciyle ilgisi olmayan sorulara yer vermeyin” diyor. Lewis, anketi bir soru ve öneri kutusuyla bitirmeyi düşünün diye ekliyor.

Sorulacak soruları ve bilgileri düzene sokan temalı bölümleri içeren ideal anket şablonunu oluşturmak için uzmanlarımızdan destek aldık.

Programlama ve Konaklama Soruları

 1. Uygunluğunuzu etkileyebilecek kişisel veya mesleki çatışmalar veya taahhütler var mı? Lütfen tarih ve saatleri belirtin.
 2. Katılamayacağınızı bildiğiniz düğün öncesi veya sonrası etkinlikler var mı?
 3. Birkaç gün erken mi geleceksiniz veya kutlamalardan birkaç gün sonra mı kalacaksınız?
 4. Otel konaklamasına ihtiyacınız olacak mı? Trene veya havaalanına ulaşım?

Genel Bütçe Soruları

 1. Nedime elbisesi için ne kadar harcamak istiyorsunuz?
 2. Düğün günü saç ve makyaj hizmetleri için ödeme yapabiliyor musunuz veya yapmaya istekli misiniz?
 3. Bekarlığa veda kutlamaları için harcama limitiniz nedir?
 4. Gelin partisine maddi olarak ne kadar katkıda bulunabilirsiniz? Lütfen (dürüstçe) toplam bütçenizi paylaşın.

Moda Soruları

 1. Elbise bedeniniz nedir? Lütfen göğüs, bel ve kalça ölçülerini listeleyin.
 2. Vücut tipinize en çok uyan belirli bir elbise stiliniz var mı? Herhangi bir elbise kısıtlamanız var mı?
 3. Size en çok hangi renkler yakışıyor? Hangilerini sevmiyorsunuz?
 4. Belirli bir etek boyu tercih ediyor musunuz?
 5. Ayakkabı numaranız nedir?
 6. Hangi tarz/büyüklükte topuk tercih edersiniz?
 7. Geleneksel bir nedime elbisesi yerine hazır bir elbise almak sizi rahatlatır mı?
 8. Altın mı gümüş mücevher mi tercih edersiniz?
 9. Düğüne hazırlanırken pijama mı yoksa bornoz mu tercih edersiniz? Her biri için beden ölçünüz nedir?
 10. Gelinlik alışverişine veya provalarına dahil olmak ister misiniz?

Güzellik Soruları

 1. Düğün günü profesyonel saç ve makyaj mı istiyorsunuz? Kendiniz mi yapmayı tercih edersiniz?
 2. Saçınızı nasıl yapmayı planlıyorsunuz? Yukarı mı aşağı mı bir stille daha rahatsınız?
 3. Ne tür bir makyaj görünümünden hoşlanırsınız?
 4. Düğünden önce gelin partisiyle birlikte tırnaklarınızı yaptırmaya açık mısınız?
 5. Tırnaklarınızda hangi renkleri kullanmayı seversiniz?

Düğün Planlama Soruları

 1. Düğün planlama sürecinde hangi özel rolleri veya sorumlulukları üstlenmekle ilgileniyorsunuz?
 2. Düğün planlama sürecinde yardımcı olabilecek herhangi bir özel yeteneğiniz var mı (el işi becerileri, etkinlik planlama veya dijital tasarım gibi)?
 3. Önermek veya fikirlerine katkıda bulunmak istediğiniz düğün öncesi şenlikler veya etkinlikler var mı?
 4. Kaçınmak istediğiniz belirli görevler veya roller var mı?
 5. Herhangi bir kurulumda yardımcı olabilecek misiniz?

Bekarlığa Veda Partisi Soruları

 1. Bekarlığa veda partisi için tercihleriniz nelerdir (spa günü, gece gezmesi, hafta sonu kaçamağı)?
 2. Eğer bir kaçamaksa, heyecan duyduğunuz bir yer var mı?
 3. Eğer bir kaçamaksa, otelde mi yoksa kiralık bir evde mi kalmayı tercih edersiniz?
 4. Kendinize ait bir odanız olmasını mı yoksa başka biriyle paylaşmayı mı tercih edersiniz? Eğer paylaşacaksanız, kiminle yatmak istersiniz?
 5. Bekarlığa veda partisine katılmak için iş ve aile hayatınızdan kaç gün izin alabilirsiniz? İdeal bekarlığa veda gezinizin uzunluğu nedir?
 6. Seyahat etmek istemediğiniz yerler var mı?
 7. En sevdiğiniz yemek nedir? Atıştırmalık mı? Kokteyl? Kahve siparişi?
 8. Herhangi bir diyet tercihiniz veya alerjiniz var mı?

Kişisel Sorular

 1. Düğünde çalınmasını istediğiniz belirli bir şarkı var mı?
 2. Prova yemeğinde, karşılama partisinde veya resepsiyonda bir konuşma yapmaktan memnun musunuz?
 3. Birlikte en sevdiğiniz anınız nedir?

Destek ve Öneri Soruları

 1. Nedime olarak rolünüze daha hazırlıklı ve bağlı hissetmeniz için ihtiyacınız olan kaynaklar veya araçlar var mı?
 2. Rahat olmanızı ve bu deneyimden keyif almanızı sağlamak için bu süreç boyunca size en iyi nasıl destek olabilirim?
 3. Tartışmak veya bu ankete eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Bunlara da Göz Atın

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir