nedime ve sadıçların görevleri

Nedime ve Sağdıcın Görevleri: Onlara Çok İş Düşüyor!

Sevdiğinizle hayatınızı birleştirmeye karar vermiş ve düğün hazırlıklarına başlamışsanız, muhtemelen kendinizi çok yoğun, mutlu, heyecanlı, telaşlı hatta bazen de stresli bir sürecin içinde bulmuş olabilirsiniz. Böyle olması da çok normal, çünkü evlenecek çiftler (özellikle gelin adayları) mükemmel bir düğünleri olmasını ve kendileri de dahil her şeyin kusursuz görünmesini ister. Tabii bu süreçte hem iş yükünüzü azaltacak, hem de mutluluğunuzu da telaşınızı da paylaşacak birilerine ihtiyacınız var. Evet, nedime ve sağdıçlardan bahsediyoruz. Düğüne kadar olan süreçte nedime ve sağdıçlara biraz iş düşüyor. Biz de bu yazımızda nedime ve sağdıç kimdir, nedimelerin ve sağdıçların görevleri nelerdir gibi soruları yanıtlıyor olacağız.

Nedime ve Sağdıç Kimdir?

Her ne kadar nedime ve sağdıçları daha çok Batı kültürüyle bağdaştırsak da, aslında bizim kültürümüzde de gelinin ve damadın arkadaşlarının ve kardeşlerinin düğün sürecindeki rolleri önemlidir. Nedimeler gelinin varsa kız kardeşi ve yakın arkadaşlarından, sağdıçlar da damadın varsa erkek kardeşi ve arkadaşlarından oluşur. Nedime ve sağdıçlarla ilgili belirli bir sayı yoktur, bu tamamen gelin ve damadın tercihine kalmıştır.

Nedimelerin Görevleri Nelerdir?

Öncelikle nedimelerin görevleri tüm bu evlilik hazırlığı ve düğün sürecinde geline yardımcı olmak ve gelinin moralini yüksek tutmaktır. Biraz daha ayrıntıya girecek olursak;

Gelinlik Seçiminde Fikir Vermek

Gelinlik seçimi gelin adayları için çok özel ve önemli bir konudur. Hayatlarında bir kez giyecekleri gelinliklerinin içinde haklı olarak kusursuz görünmek isterler. Dolayısıyla nedimelerin en önemli görevlerinden biri gelinlik ve gelinlik aksesuarı seçiminde gelin adayına yardımcı olmaktır.

Düğün Organizasyonu ve Eşya Alışverişine Yardım Etmek

Gelin adayı düğün organizasyonunu müstakbel eşi ve ailesiyle yapsa da bazı kararları vermede arkadaşlarına ihtiyaç duyabilir. Eğer gelin adayı isterse nedimeler düğündeki ikramların seçiminden, süslemelere kadar pek çok konuda fikir verebilirler.

Diğer taraftan evlilik alışverişinde gelin adaylarının ev tekstilinden, küçük mutfak eşyalarından tutun da evin aksesuarlarına kadar alması gereken irili ufaklı birçok şey vardır. Nedimeler tüm bu alışveriş sürecinde de gelin adayına eşli edip, fikir verebilirler.

Kına Gecesi ya da Bekarlığa Veda Organize Etmek

Kına gecesi veya bekarlığa vedayı duruma göre gelin veya gelinin ailesi de organize edebiliyor. Bu durumda nedimeler düğün organizasyonu için gelin adayına yardımcı olabilirler. Diğer taraftan gelin veya ailesi böyle bir organizasyon yapmıyorsa nedimelerin sürpriz bir kına gecesi veya parti düzenlemesi çok hoş bir jest olacak ve düğünden önce gelinin stres atıp, rahatlamasını sağlayacaktır.

Gelinin Hazırlanmasına Yardımcı Olmak

Nedimelerin en önemli görevlerinden biri de düğün günü gelinin hem fiziksel hem de psikolojik olarak hazırlanmasını sağlamaktır. Hayatının bu en mutlu gününde hazırlanırken gelin adayları çok heyecanlı, telaşlı ve gergin olabilirler. Nedimelerin gelinin yemek yemesinden tutun da (telaştan ve koşturmaktan onu bile unutabilir) giyinmesine, saçının makyajının yapılmasına kadar her konuda geline destek olması gerekir. Ayrıca gelin odasında küçük bir nedime partisi verilerek hem biraz eğlenip, hem hoş anlar yaşanabilir.

Konfeti ya da Uğur Parası Serpmek

Gelin evden çıkarken ya da düğünün yapılacağı alana girerken uğur parası serpilmesi de gelenekler arasındadır. Bunu bazen kayınvalideler üstlense de bazen de nedimeler yapabiliyor. Aynı şekilde nikahtan önce ya da nikahtan sonra konfeti atılacaksa da bunu nedimeler üstlenir.

Takı Kesesini Taşımak

Geçmişte düğünlerde takı merasimi yapılsa da artık genellikle tercih edilmiyor. Bazen gelin ve damadın üzerine büyük kurdele şeritler asılarak altın ve paraların bu şeritler üstüne takılması tercih edilse de bu da çok uzun zaman alabiliyor ve özellikle kalabalık düğünlerde yorucu oluyor. Dolayısıyla çoğu zaman bu iş için bir takı kesesi kullanılıyor. Takı kesesini de nedimelerden birinin taşıması ve kese doldukça içini boşaltıp aile büyüklerine (genellikle anne veya kayınvalide) teslim etmesi gerekiyor.

Nedimelerin görevleri nelerdir sorusunu yanıtladığımıza göre sıra geldi sağdıçlara…

Sağdıçların Görevleri Nelerdir?

Tabii evlilik ve düğün hazırlıkları gelin adayı için ne kadar heyecanlı, bazen de stresliyse, damat adayları için de öyle. Burada da onları rahatlatmak ve yüklerini azaltmak sağdıçlara düşüyor. Peki, sağdıçlar bu süreçte ne yapar?

Yüzük Seçimine Yardım Etmek

Evlenme teklif etmek de bir erkeğin çoğu zaman hayatında bir kere başına gelen, onun için özel ve sevdiği kadın için özen göstermek istediği bir süreçtir. Tabii, evlenme teklif ederken, seçilecek yüzük de önemli ve karar vermek zor olabilir. Dolayısıyla sağdıçların yüzük seçiminde damat adayına yardımcı olmasında, hatta mümkünse biraz ajanlık yaparak gelin adayının zevki konusunda ona fikir vermesinde yarar var.

Evlenme Teklifi Organizasyonuna Yardım Etmek

Hiçbir çift evlenme teklifini hayatı boyunca unutmaz, dahası gelecekte çocuklarına belki torunlarına anlatacağı bu anın harika olmasını ister. Sağdıçların görevlerinden biri de damada bu konuda yaratıcı fikirler vermek ve gerekiyorsa organizasyon için bizzat yardımcı olmaktır.

Bekarlığa Veda Partisi Organize Etmek

Elbette damat adayları da düğünden önce biraz eğlenip stres atmayı ve rahatlamayı hak ediyorlar. Bunun için de düğünden bir ya da birkaç gün önce eğlencesi bol bir bekarlığa veda organize etmek sağdıçlara düşüyor.

Düğün Arabasını Süsletmek

Düğün günü yapılması gereken işlerden biri de gelin arabasını süsletmektir. Bütün bu koşturmaca içinde bunu yapmak damat için zaman kaybı olacağından bu işi de sağdıçlardan birinin üstlenmesi uygun olacaktır.

Düğünün Sorunsuz İlerlemesini Sağlamak

Düğünler evlenecek çiftin de, ailelerinin de tatlı bir telaş içinde olduğu, aynı zamanda çok kalabalık ve çok meşakkatli organizasyonlardır. Bu sebeple sağdıçların yerine göre servis, müzik, fotoğraf gibi konularla ilgilenmeleri, verilecek bahşişleri bile düşünmeleri gerekir.

Gördüğünüz gibi nedime ve sağdıçların bu süreçteki işleri pek de az ya da kolay değil. Bu yüzden size tavsiyemiz özellikle baş nedime ve sağdıçlarınızı seçerken mümkün olduğunca becerikli, organizasyon yeteneği yüksek arkadaşlarınızı seçmeniz.

Bunlara da Göz Atın

Post navigation

  • Gerçekten sağdıçlarınızı iyi seçin arkadaşlar nedime ve sağdıçlar yapması gereken şeyleri eksik yaparsa sorun oluyor çünkü onlar bir nevi sizin o an eliniz ayağınız sizin yerinize sizin yapmanız (daha doğrusu sizin çözebileceğiniz:) işleri yapsınlar diye o görevde oluyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir