New York’un Elmas Bölgesi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Adam Sandler’ın Uncut Gems filmini izlediyseniz, New York’ un Elmas Bölgesi’nin dünyası ve yoğun enerjisi hakkında iyi bir fikriniz vardır. Manhattan’ın bu ünlü bölgesi, her gün sürekli değişen bir şehirde şaşırtıcı derecede dirençli olmuştur ve aynı zamanda nişan yüzükleri başta olmak üzere hemen hemen her elmas mücevher parçasını bulabileceğiniz bir yerdir. Park & Lex’in kurucu ortakları Dana Fiddes ve Laura McCurdy, “New York’un Elmas Bölgesi’nde elmas, renkli değerli taşlar, inci, altın ve diğer hammaddelerin yanı sıra her tarzda işlenmiş mücevher alıp satan satıcılar bulabilirsiniz,” diye açıklıyor. “Perakende bir alıcı olarak, blokta satılık antika, vintage, özel ve hazır tasarımlar bulabilirsiniz.”

Ancak bu bölge, bir düğün biblosu veya düğün günü aksesuarları için alışveriş yapmak için harika bir yer gibi görünse de, gerçek şu ki, bu deneyime aşina değilseniz gezinmek inanılmaz derecede bunaltıcı olabilir. Bu nedenle Diamond District, NYC’de bir gezintiye hazırlanmanıza yardımcı olacak bir rehber hazırladık. İşte bilmeniz gereken her şey.

Uzmanla Tanışın

Dana Fiddes ve Laura McCurdy, 2015 yılında faaliyete geçen Manhattan merkezli kaliteli mücevher markası Park & Lex’in kurucu ortaklarıdır.

styled shot of an engagement ring and wedding band with a white rosestyled shot of an engagement ring and wedding band with a white rose

Fotoğraf: Sarah DiCicco

New York’un Elmas Bölgesi Nedir?

New York’un Elmas Bölgesi, elmaslar için dünyanın en büyük alışveriş bölgesidir. Aslında, Amerika Birleşik Devletleri’ne gelen elmasların yüzde 90’ından fazlası ilk olarak New York’tan, özellikle de Elmas Bölgesi’nden geçmektedir. Toptancılar, perakende kuyumcular ve binlerce bağımsız kuyumcunun yanı sıra günlük mücevherat hizmeti veren mağazalara da ev sahipliği yapmaktadır.

Fiddes ve McCurdy’ye göre, “Sevdiğiniz bir antikayı onaracak zanaatkârlar bulabilir, kırık bir altın bileziği nakit karşılığında satabilir veya bir pırlanta satın alıp hayallerinizdeki özel nişan yüzüğünü yaratabilirsiniz. Eğer hayal edebiliyorsanız, 47. Cadde’de bulabilirsiniz.”

New York’un Elmas Bölgesi Nerede?

Kulağa çok büyük gelse de Elmas Bölgesi, Manhattan’daki Beşinci ve Altıncı Cadde arasındaki 47. Sokak boyunca uzanan yalnızca bir blokluk bir yarıçapa sahiptir. “Beşinci Cadde’de yürürken ‘giriş’ konusunda hata yapamazsınız. Yaya geçidini çevreleyen iki dev elmas motifli sokak lambası, doğru yere geldiğinizi işaret ediyor,” diye açıklıyor Fiddes ve McCurdy. “Enerji hissediliyor; insanlar caddede bir aşağı bir yukarı koşturuyor, alıyor, satıyor ve anlaşmalar yapıyor.” Elmaslar, değerli taşlar ve inciler konusunda dünyanın en önde gelen otoritesi olan Amerika Gemoloji Enstitüsü (GIA) bile burada bulunuyor.

Eğlenceli bilgi: Bu bölge her zaman Midtown Manhattan’da yer almıyordu. Smithsonian’a göre, 19. yüzyılın ortalarından 1920’lere kadar Wall Street’in dört blok kuzeyindeki Maiden Lane’de başlamıştır. Daha sonra, zengin bankalar bölgedeki kiraları artırarak Bölge’yi 47. Cadde’ye taşınmaya zorladı.

still shot of diamond wedding earrings sitting on top of peach rosesstill shot of diamond wedding earrings sitting on top of peach roses

Fotoğraf: Phillip Van Nostrand

New York’un Pırlanta Bölgesinde Düğün Mücevheri Alışverişi Nasıl Yapılır?

District’te alışveriş yapmak, bir mağazaya girip sevdiğiniz bir şeyi seçmek kadar basit değildir. Sizi bu deneyime daha iyi hazırlamak için, New York’un bu mücevher cennetine giderken bilmeniz gereken altı şeyi burada bulabilirsiniz.

Araştırmanızı yapın.

Bölge o kadar çok kuyumcu ile doludur ki, ilk olarak kime gideceğinizi bulmak çok zor olabilir. Bu nedenle bolca araştırma yapmak ve neyi sevip neye ihtiyacınız olduğu konusunda bilgili olmak önemlidir. Önceden yorumları okuduğunuzdan emin olun ve daha önce bölgede bulundularsa arkadaşlarınızdan belirli yerler hakkında geri bildirim isteyin. Yapmak isteyeceğiniz son şey, Bölgenin kendisinden bunalmaktır, bu da nişan yüzüğü alışveriş deneyiminize bir damper koyabilir.

Randevu alın.

Belirli bir kuyumcuda karar kıldıysanız, sadece gelmek yerine arayın ve randevu almaya çalışın. (Çoğu tasarımcı ve bayi bunu yapmanıza izin verecektir.) Bu sadece görmek istediğiniz kişiyi görmenizi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda dikkatinizin dağılmasını da önler.

Kendiniz için bazı beklentiler belirleyin.

Başka bir deyişle, alışverişe başlamadan önce ne aradığınızı bilin. Bu, deneyimi biraz daha az stresli hale getirmenizi ve bir hedefiniz olduğunu hissetmenizi sağlayacaktır. Ayrıca, 4C gibi sizin için önemli olan kriterleri not edin ve bir bütçe belirleyin.

Çok hızlı satın almayın.

Fiddes ve McCurdy, “Tıpkı ev alışverişinde olduğu gibi, ilk gördüğünüz şeyi satın almayın” diye uyarıyor. “Etrafta alışveriş yapın, fiyatları karşılaştırın ve içgüdülerinize güvenin.” Elmaslarınızın GIA sertifikalı olduğundan da emin olmalısınız. Kuyumcular, “Satıcıların elinde her taş için değerini doğrulayan bir sertifika olacaktır” diyor.

Pazarlığa hazır olun.

Eğer bir şey hatırlıyorsanız, bunu hatırlayın: Her zaman size söylenen fiyatı ödemek zorunda değilsiniz. Fiddes ve McCurdy, “Fiyat pazarlığı yapmak için genellikle biraz alan olduğunu bilin” diyor. En iyisi ne aradığınızı bilmek ve gitmeden önce araştırmaktır, böylece pazarlık yaparken kendinize güvenebilirsiniz.

Agresif satıcılara karşı hazırlıklı olun.

Sadece göz mü atıyorsunuz? Bir şey satın almakla ilgilenmiyor musunuz? Satıcılar son derece saldırgan ve ikna edici olabileceğinden, Diamond District’e girdiğinizde bu durum değişebilir. Bu nedenle, Bölgeye girmeden önce, bir şey satın alma niyetiniz yoksa zihinsel olarak yerinizde durmaya hazır olun. Ayrıca, yüzde 100 ikna olmadığınız bir parçayı satın almanız için kimsenin size baskı yapmasına izin vermeyin.

SSS
  • New York City’s Diamond Distrct’te alışveriş yaparken randevu almak gerekiyor mu?

    Randevu gerekli değildir ancak şiddetle tavsiye edilir. Bir kuyumcuyu ziyaret etmek için belirli bir zaman planlamak, ana hedefinizden uzaklaşmamanızı sağlar ve hareketli Diamond District ortamında bir parça bulmanın stresini en aza indirmeye yardımcı olabilir.

  • New York’un Elmas Bölgesi’nde laboratuvarda yetiştirilmiş elmaslar satılıyor mu?

    Evet, Elmas Bölgesi’nde laboratuvarda yetiştirilmiş taşlar bulabilirsiniz. Ancak, tüm mücevher alımlarında olduğu gibi, pırlantanızın aslında çatışmasız olduğundan ve çıkarılmadığından emin olmak için bir kimlik doğrulama sertifikası istediğinizden emin olun.

  • New York’un Elmas Bölgesi en iyi elmas fırsatlarına sahip mi?

    Bu tamamen pırlantalarınızı nereden almayı seçtiğinize bağlıdır. Bazı dükkanlarda harika fırsatlar olabilirken, diğerleri taşları piyasa değerinden satabilir. Bir nişan yüzüğü veya düğün takısı için alışveriş yapmadan önce araştırmanızı yaptığınızdan ve aklınızda belirli bir bütçe olduğundan emin olun.

Bunlara da Göz Atın

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir