Anasayfa » Düğün Planlama Rehberi » Nikah Şekeri » Nikah Şekeri Nasıl İkram Edilir
nikah şekeri

Nikah Şekeri Nasıl İkram Edilir

Tarih boyunca önemli bir geleneğimiz olan nikâh şekerleri; evlilik törenleri konu olduğunda en önemli bir detaylar arasında yer almaktadır. Yapılan törenin kapsamı ve kalitesi bütün organizasyon içinde en basiti gibi gözüken nikâh şekerleri gibi küçük bir ayrıntıda gizlenmektedir. Durum böyle olunca sadece nikâh şekerinin teması değil sunumu da büyük önem taşımaktadır. Peki; nikâh organizasyonun ayrılmaz bir parçası olan nikâh şekeri nasıl ikram edilir? Gelen konulara nikah şekeri nasıl dağıtılır. Gelin bu konu üzerinde yaptığımız araştırmaları sizinle paylaşalım

Nikâh şekerleri; yapılan evlilik organizasyonuna uyumlu bir kapsama sahip olmalı aynı zamanda gelin ve damadın tercih zevkini ve yaratıcılığını ortaya koymalı aynı zamanda da konuklar açısında beğenecekleri zevk aldıkları tat ya da dokuya sahip olmalıdır. Nikâh şekerlerinin seçimi kadar önemli olan bir diğer konu da misafirlere sunum şeklidir.

Özenerek seçtiğiniz, nikâhınız bütün ilgi ve ayrıntılarının gizli olduğu; kısaca hazırladığınız organizasyonun kalitesini tüm çıplaklığıyla ortaya seren nikâh şekerlerinizin sunumunda en az hazırlanması kadar özen göstermeniz gerekmektedir.

Şimdi nikâh şekerinizin etkileyici ve göz doldurucu bir şekilde sunulması konusunda bir takım püf noktalarını sizinle paylaşalım. Ne dersiniz?

Nikâh Şekerinin Sunumu

Nikâh şekerleri evlenecek çiftlerin bu mutlu anını paylaşacak konuklarına tatlı bir lezzet ikram etmek ya da günün anlamını ifade eden güzel bir anı sunmak amacıyla hazırladıkları katılıma teşekkür hediyesidir. Adı nikah şekeri olsa da bu hediyeler her zaman şeker içerikli olmaz. Ana amaç sadece gelen misafirlere bu özel saatlerin sadece bir anısını hediye etmektir. Düğün geleneklerimizde önemli bir yeri olan nikâh şekerinin misafirlere ikram edilme şekli oldukça önemli bir ayrıntıdır.

Nikâh şekerlerinizin sunumunda farklı yöntemler bulunmaktadır:

  • Salon girişinde nikâh şekeri sunum
  • Masalara dağıtılarak yapılan nikâh şekeri sunum
  • Salonda dolaşarak nikâh şekerinin sunulması
  • Stant hazırlayarak yapılan nikah şekeri sunum

Salon Girişinde Sunum

Eskilerden günümüze kadar salon girişi sunumu, kimi zaman misafirler karşılanırken kimi zaman da misafirler uğurlanırken bir tepsi ya da sepet içinde yapılmaktadır.

Tek tek karşılanan misafirler selamlayıp sonra kutlaması kabul edilerek; günün anlamını taşıyan bir anı olarak nikah şekeri ikram edilir.

Eğer nikâh şekerinizi salon girişinde sunacaksanız; misafirler açısından parlak ve etkileyici bir giriş oluşturmak için ışıltılı ve canlı bir atmosfer oluşturmanızı öneririm. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli ayrıntılardan biri de hazırladığınız nikâh şekerlerinin âdetinin bütün konuklara yetecek bir kapsama sahip olmasıdır. Konuklarınızı karşılarken kusura bakmayın nikâh şekerimiz yetmedi ya da bitti oldukça kötü bir izlenim yaratacaktır.

Masalara Dağıtılarak Yapılan Nikah Şekeri Sunumu

Konukların oturacakları masaların üzerine birer hediye paketi gibi teker teker konulan nikâh şekerleri misafirlerin sandalyelerine oturduklarında karşılaşacakları hoş bir sürprizli bir nikâh ya da düğün başlangıcı oluşturmaktadır. Bu şekilde süslenmiş bir tabak içinde ikram edilen nikâh şekerleri konukların ortama daha hızlı ısınmasına zemin hazırlayacaktır. Yeni gündeme gelmeye başlayan bu sunumlar; oldukça hoş ayrıntılarla da süslemek mümkün. Salonda Dolaşarak Nikâh Şekerinin Sunulması

Bir sepet ya da bir tepsiye dizilen nikâh şekerleri gelin ya da anne, babası ya da kardeşleri tarafından salonda bulunan masalar tek tek dolaşarak misafirler selamlanarak ikram edilir. Nikâh şekerleri masalarda dolaştırırken; içinde bulunduğu tepsi ya da sepet zarif, şık bir o kadar da sadece şekilde tasarlanmalıdır. Oldukça geniş bir zaman alan bu ikram kalabalık düğünlerde tercih edilmemekte.

Stant Hazırlanarak Yapılan Nikâh Şekeri Sunumu

En sık şekilde karşınıza çıkan nikâh şekerinin konuklara ikram edilmesi yöntemi; salon girişinde hazırlanan hoş iki katlı beyaz örtüyle kaplanmış stantlar aracılığıyla olmakta. Misafirlerinin girişte kullandıkları yol üzerinde bulunan stantlara; konuklar uğrayarak hediyelerini alırlar.

 

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir