Anasayfa » Düğün Planlama Rehberi » Nikah Şekeri » Nikah Şekeri Üzerine Tavsiyeler
nikah şekeri önerileri

Nikah Şekeri Üzerine Tavsiyeler

Nikah Şekeri Üzerine Tavsiyeler

Nikah törenlerinin vazgeçilmezi, geleceğe bırakılan tatlı bir anıdır nikah şekeri. Nikaha katılan davetlilere ve eşe dosta verilen, bir ömür buzdolabının kapağında ya da vitrinde saklanan nikah şekerleri geçmişten geleceğe uzanan bir hatıradır hem evlenen çiftler hem de sevenleri için.

Geleceğe güzel bir hatıra bırakmak isteyen çiftler nikah arifesinde nikah şekerini seçme telaşına düşerler. Fiyatı, göz zevkine hitap etmesi önemlidir çiftler için. Alınıp bir kenara atılan nikah şekeri yerine bir yere asılıp veya konulup da yıllar yılı göz önünde bulundurulan nikah şekeri daha makbuldür.

Biz de sizler için bir miktar nikah şekeri önerisi hazırladık. Tabi nikah şekeri denince akla illaki şekerli bir tür gelmesin. Geleneksel adı o. Yoksa günümüzde nikah şekerlerinin neredeyse tamamı şekerli ürünlerden oluşmuyor.

Nikah Şekeri Çeşitleri

1.    Magnet

Nikah şekerleri arasında belki de en çok tercih edilen ve bir klasik haline gelen magnetle başlıyoruz tavsiyelerimize.

Buzdolaplarına yapıştırılması ve orada bir ömür öylece durmasının da avantajıyla çiftlerin en çok tercih ettiği nikah şekerlerinin başında geliyor.

Magnette farklılığı ise yaratıcılık ve özgünlük konuşturuyor.

Güzel ve kısa bir mottonun etrafında çiftlerin isimleri ya da isimlerinin baş harfleri, isimler arasına kalp ya da “&” işareti konularak tasarımlamak mümkün.

Yine bulunduğunuz şehrin sembolünü ya da aşkın ve aşıkların sembolü olan Kız Kulesi, Galata Kulesi gibi bir yapıyı veya figürü magnetin ortasına yerleştirebilirsiniz. Kenarında da yine gelin ve damadın isimleri yer almalı tabi ki.

Magnet figürü olarak büyükçe bir kalp figürü, kumru figürü, kuş kafesi, gelin-damat figürleri, bülbül-gül figürü, ağaç figürü, yaprak, kurdele, çift yüzük, fayton, kelebek ve diğer çiçek figürleri düşünülebilir. Çiftlerin birlikte çekilmiş fotoğrafları da magnet üzerine basılabilir.

İsimlerini sıraladığımız figürlerin bir kısmı magnetin üzerine basılabileceği gibi doğrudan magnet çeşidi olarak da kullanılabilir. Örneğin fayton, ağaç, yaprak veya kuş kafesi şeklindeki magnetler oldukça revaçtadır.

2.    Çiçek

Kurutulmuş olsun canlı olsun; çiçeğin her türlüsü güzeldir ve sunulan kişide önemsenme hissi uyandırır. Acı tatlı her özel ve önemli günün aranan figürü olan çiçekler nikah şekerleri olarak da çoğunlukla tercih edilmektedir.

Kurutulmuş gül yaprakları veya yapay çiçeklerden derlenen küçük keseler tasarlanabilir. Bunun yanında küçük bir saksıda sunulacak küçük bir sukulent, gül, orkide ya da kaktüs çiçekleri de canlı çiçek olması nedeniyle fevkalade özgün ve revaçtaki nikah şekeri modellerindendir.

Çiçeklerle yapılan nikah şekeri modellerinden biri de lavanta kesesi nikah şekeridir. Hoş kokusu ve göze hoş gelen görüntüsüyle misafirlerinizi mutlu edecektir. Üstelik kese ve kurutulmuş lavanta çiçeklerinizi toptan alıp kendiniz de paketleyebilirsiniz.

3.    Bitki / Fidan / Tohum

Klasik nikah şekerleri yerine özgün fikirler ve yaratıcı modeller düşünen çiftlerin son zamanlarda yöneldiği ürünler daha çok çiçek tohumu ve bitki fidanı şeklinde karşımıza çıkıyor. Fidan denince akla gelen ilk ürün çam fidanı. Özellikle küçük keseler içinde hediye edilen çam ağacı fidanları oldukça hayli revaçta.

Çiçek tohumlarında ise tohum bombası var. Topraktaki bitki oluşumunu geliştirmek, toprağı havalandırmak ve canlandırmak için toprağa atılan minik toplara deniyor. Tohum topları tohumların gelişmesi için uygun ortamı sağlayarak onları dış etkenlerden koruyor. Sizin de böyle bir nikah şekeri tasarlatıp konuklarınıza sunduğunuzu farzedelim. Konuklarınız bu tohum toplarını saksıya diktiklerinden yaklaşık bir hafta sonra çiçeklerin ya da bitkilerin yeşerdiğini görecek ve sizi en güzel şekilde hatırlayacaklar.

4.    Biblo

Biblolar, magnete benzerlik gösteren ancak üç boyutlu olmasıyla magnetten ayrılan bir nikah şekeri türüdür.

Gelin-damat, araba, fayton, bisiklet şeklinde tasarlanabileceği gibi bu araçlar üzerindeki gelin-damat figürü şeklinde de tasarlanabilmektedir. Yine kuğu, kumru, at, bülbül figürleri de biblo olarak kullanılmaktadır.

Saydığımız bu seçenekler haricinde ayna, çerçeve, yastık, sabun, anahtarlık, içinde yazı veya çiçek bulunan minik cam şişeler ve USB flash disk gibi çeşitlerden oluşan nikah şekeri seçenekleri de düşünülebilir.

 

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir