Anasayfa » Söz ve Nişan Rehberi » Nişan Alışverişi » Nişan Kıyafeti Seçimi – Nasıl Olmalı?
nişan kıyafeti nasıl olmalı, nişan kıyafeti seçimi

Nişan Kıyafeti Seçimi – Nasıl Olmalı?

Nişan töreni, ayaklarınızın yere değil de tozpembe bulutlara değdiği evrenin kutlanacağı gündür demek herhalde yanlış olmaz. Sonuçta ilişkiniz bir nevi ailesel resmiyete dökülüyor. (Ve tabi parmağınız alyans ile taçlandırılıyor. Tıpkı bir düğün provası gibi..) Nişan töreniniz bu kadar kıymetli olduğu için nişan kıyafetiniz ile alakalı sorular muhtemelen kafanızda sıralanmaya başlamıştır. “Ben ne giyeceğim, kıyafetim nasıl bir renk ve hangi model olmalı, nişan kıyafeti seçimini nasıl yapacağım, acaba şık olacak mıyım?” telaşına düşmeniz ve aklınızdan geçenleri peş peşe çoğaltıyor olmanız oldukça doğal. (Siz de nişan kıyafeti seçimi nasıl olmalıdır sorusuna kapı araladığınıza göre sözlünüz ile ilişkinizi yeni bir seviyeye taşıyorsunuz demektir.) Bu noktada meraklanmanıza, endişe etmenize hiç gerek yok. Çünkü siz aklınızdaki soruları sıralarken; biz de nişan gününüzün biricik prensesi olmanız için nişan kıyafeti seçiminde size yardımcı olacak tüyoları sıralıyor olacağız.

Özetle bu yazımızda özel gün için hiçbir detayı atlamadan nişan kıyafeti seçiminizi doğru yapmanız adına birçok ayrıntıyı ele alacağız. İsterseniz öncelikle mekan ve mevsimin kıyafet öneminden başlayalım. Sonrasında da vücut yapınız, ten renginiz gibi unsurlara değinelim.

Mekan Tercihi En Büyük Faktör

Nişan töreninizin nerede olacağı kıyafet modelinizi belirlemeniz açısından çok önemlidir. (Seçeceğiniz nişan kıyafeti ne kadar güzel olursa olsun, giyeceğiniz ortama göre de bir değerlendirme yapmalısınız.) Aksi halde uygun olmayan bir ortamda giydiğiniz kıyafetiniz sizi rüküş göstermeye yetecektir.

Nişanınızı evde, aile arasında küçük bir tören ile mi yoksa dışarıda mı kutlayacaksınız? Eğer dış mekan ise büyük bir organizasyon mu yoksa daha mütevazı bir davet şeklinde mi organizasyon yapacaksınız? Tüm bu tercihleriniz, sizi doğru bir nişan kıyafeti seçmeye yönlendirecektir. O zaman isterseniz nişanınızı yapacağınız mekana göre nasıl bir kıyafet seçmelisiniz, sorusunu detaylarıyla yanıtlayalım. (Siz de bir yandan kafanızın içinde kıyafetinizi tasarlamaya başlayabilirsiniz.)

Aile Arasında Yapılacak Tören için Nişan Kıyafeti Seçimi

Eğer aile arasında, sadece belli başlı dost ve yakınlarınız ile nişan töreni yapmaya karar verdiyseniz bu nişan kıyafetinizde de sadeliği gerektirir. Bu yüzden kıyafetiniz düz olmalı. Yani abartı ve kabarık bir model tercih ederseniz ev ortamına tezat bir görüntü oluşturursunuz. Ayrıca kabarık bir model ile ev gibi kısıtlı bir alanda ne siz hareket rahatlığı elde edebilirsiniz ne de etrafınızda bulunacak insanlar.

Bu demek değil ki şık olmayacaksınız! Örneğin dantel detaylı bir elbise ve ona uygun seçeceğiniz aksesuarlar ile gecenin zarif prensesi olacaksınız. Etek boyu ise tamamen kişisel tercihinizdir. Kısa ve uzun abiyeler de evde yapacağınız nişan töreni için gayet uygun seçimlerdir. Fakat eğer tercihiniz kısadan yana olacaksa ayakkabınız bilekten kesen model olmamalı. (Bu bacak boyunuzu kısa gösterir.)

Dış Mekanda Yapılacak Tören için Nişan Kıyafeti Kıyafet Seçimi

Nişan kıyafeti seçiminde dışarıda yapacağınız tören organizasyonunun büyüklüğü oldukça önemlidir. Dışarıda ama yine aile arasında yapacağınız bir törende gelinlik gibi kabarık modeller uygun olmayacaktır. Büyük, düğüne benzeyen bir organizasyonda ise balık kesim modeller, kabarık tuvaletler giyebilirsiniz.  Eğer bir kır ortamı düşünüyorsanız uçuş uçuş tüllü ya da şifon abiyeler; bir otel ya da havuz kenarı gibi seçkin bir ortamda da inci, boncuk işlemeli ya da paletli modeller nişan kıyafetinizde şıklığınıza şıklık katacaktır.

Mevsim Faktörünü Atlamayın!

Mekan ile uyumlu olan, iç içe ve göz önünde bulundurulması gereken diğer bir konu da mevsim. Her ne kadar aşkın mevsim dinlemediğini ya da eskisi kadar hava şartların kıyafet tercihini belirlemediğini bilsek de bu unsur da size bazı alternatifler sunacaktır.  

Eğer mevsimlerden kış ise pelerinli elbise modellerine de nişan kıyafeti seçiminde göz atabileceksiniz. Bunun yanında yine soğuk havalarda modası hiç geçmeyen ve zarafeti yansıtan kadife kumaşı tercih edebilirsiniz. Ya da şık bir şalı da aksesuar olarak ekleyebilirsiniz. Yaz mevsiminde ise renk yelpazeniz genişleyecek; cıvıl cıvıl sarı tonlar ya da sıcacık turuncuları da seçebileceksiniz.

Dikkat Etmeniz Gereken Diğer Detaylar

Ten Rengi Önemli

Nişan töreninize ne kadar özendiğinizi biliyoruz. Güzel, zarif ve aynı anda şık gözükmek istiyorsunuz. Bu durumda seçeceğiniz elbisenin modeli dışında rengine de dikkat etmelisiniz. Bu sebeple bu konuda da size küçük bilgiler vermek istiyoruz.

Eğer ten renginiz açıksa, teninize yakın renkler seçmeniz sizi soluk gösterecektir. Daha canlı renkler ise sizde kontrast etkisi oluşturacaktır. (Bu da daha çok göz önünde olmanızı sağlayacak.) Yani canlı renkler ile soluk bir görünümden kurtulup sizi izleyen gözlere daha enerjik yansırsınız. Bizim önerimiz beyaz tenlilerde tam bir porselen etkisi yaratan kırmızı! Bunun dışında turkuaz da size çok yakışabilir.

Koyu bir ten rengine sahipseniz açık renkler ile kontrast oluşturmak iyi bir fikir. Bunun yanında sıcak renkler de sizin için çok iyi alternatif. Ten renginize uyumsuz fakat sizin beğendiğiniz, içinize sinen bir elbise bulduysanız endişe etmenize gerek yok. Aksesuarlarınızın rengini buna göre detaylandırarak uygun görünümde bir nişan kıyafeti elde edebilirsiniz.

Vücudunuzu Tanıyın ve Sevin

Bize göre nişan kıyafeti seçiminde şıklığın ilk kuralı bedene uygunluktur. Yani başkasına özenmeye çalışmayın. Bunun yerine önce kendi yapınızı iyi tanıyın ve vücut tipiniz ile barışık olun. Klasikleşmiş güzellik kalıplarını bir kenara bırakın ve sizin için güzel olacak olanın peşine düşün. Vücut yapınızı öğrendikten sonra nişan kıyafeti seçiminizi bu doğrultuda yapın. Bu konuda birkaç öneride bulunmamız gerekirse:

  • Karın bölgenizin kalın olduğuna kanaat getirdiyseniz dar kesim elbiselerden uzak durmanızı tavsiye ederiz. Eminiz ki balo kesim ya da prenses kesim abiyeler şıklığınıza şıklık katacak. Bunun dışında karın bölgesinde drape olan modelleri de deneyebilirsiniz.
  • Vücudunuza göre basenlerinizin geniş olduğu bir vücut tipine sahipseniz A kesim ya da çan kesim denilen modeller nişan kıyafeti seçiminde sizin içini uygun olacak.
  • Göğüslerinizin vücudunuza göre daha büyük olduğu bir yapıya sahipseniz straplezden kaçınmanızda yarar var. Spagetti askılar da sizin kurtarıcınız.

Artık İki Kişilik Düşünmelisiniz

Yazımızın sonuna kadar hep size uygun olan nişan kıyafetini belirlemeye çalıştık ancak unutulmaması gereken çok önemli bir konu var.. (Evet evet, tören boyu sizi yalnız bırakmayacak olan müstakbel nişanlınız.) Ne giyeceğiniz ya da giydiğiniz ile stilinizi nasıl yansıtacağınız bir yana artık birbirinize uyumlu tercihler yapmaya da özen göstermeniz gerekiyor. O spor şıklığı seçerken sizin inci işlemeli bir balık elbise içinde olmanız ya da siz düz sade bir nişan kıyafeti tercih ederken sevgilinizin smokin giymesi tek tek sizi şık kılsa bile uyumsuzluğunuz hiç de şık karşılanmayacaktır.

Siz şıkır şıkır bir abiye giyecekseniz sevgilinizi de papyona ikna edebilir, rugan deri ayakkabı ile de birbirinizi tamamlayabilirsiniz. Daha sade bir giyim tarzını seçtiyseniz partneriniz de üstüne fit oturan, minimal kesim bir takım elbise ile size eşlik edebilir. Veya yaz mevsiminde kumsalda uçuşan tülleri ve romantik tarzda bir nişan kıyafeti seçtiyseniz nişanlınız da keten pantolon ve loafer tarzı ayakkabılar ile uyumu yakalayacaktır.

Post navigation

  • nişan kıyafetiniz en az gelinlik kadar önemli bence. seçim yaparkende bu etmenleri göz önünde bulundurmanız gerekli. Yine sevdiklerinizi annenizle ailenizle gidip seçin. Nİşanlınızda görsün onuda alabilrsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir