nişan organizasyonu, nişan mekanı

Nişan Organizasyonu Nasıl Yapılır?

Hayatınızın en mutlu gününe adım adım yaklaşıyorsunuz. Sevdiğiniz insanla tanıştığınız günden beri çok mesafeler kat ettiniz. Önce birbirinize alıştınız, sonra aileleriniz ile tanıştınız derken kız isteme töreni de yapıldı. Sıra geldi evleneceğinizi tüm yakınlarınıza ilan edeceğiniz nişan törenine.. Bazı gelin adaylarımız, şimdiden kendi kendilerine nişan organizasyonu nasıl yapılır diye sormaya, endişelenmeye başlamıştır. Hiç endişe etmeyin, bu yazımızda salonda nişan organizasyonu yapmak isteyen gelin adaylarımız için adım adım neler yapılması gerektiğini derledik. (Fakat eğer nişanınızı evde yapmak istiyorsanız şu yazımızı okuyabilirsiniz: Evde Nişan Organizasyonu Nasıl Yapılır?)

Salonda Nişan Organizasyonu Nasıl Yapılır?

Davetli Sayınızı Belirleyin

Nişanınızın gerçekleşeceği mekanı belirlemeden önce davetli sayınızı belirlemeniz gerekiyor. Davetli sayısına göre farklı yerleri tercih edebilirsiniz ve bu da doğrudan nişan için ayıracağınız bütçeye etki edecektir. Davetli sayınızı belirlerken en yakınlarınızı çağırmayı hedefleyebilirsiniz. Daha geniş çevrenizi ise düğününüze çağırabilirsiniz.

Nişan Mekanı Tercihi

Genellikle nişan organizasyonları samimi ve keyifli bir ortamda yapılmaktadır. Davetli sayınızın çok olduğu durumlarda büyük ve gösterişli bir salonda nişan töreninizi kutlayabilirsiniz; ancak davetli sayınız az olacak ise restoranlarda, uygun olabilecek bir kafe ortamında, bir bahçede veya otellerin küçük balo salonlarında nişan organizasyonunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Burada mekanın fiziksel ortamından daha ziyade, organizasyon şirketinin o yeri nasıl bir görünüme kavuşturacağı önemlidir.

Organizasyon Firması Seçimi

Nişan töreninizin içinize sinen unutulmaz bir organizasyon olması için; anlaşacağınız organizasyon firması çok önemlidir. Görüşeceğiniz firmaların daha önce yapmış oldukları işleri internet sitelerinden ya da sosyal medya hesaplarından inceledikten sonra görüşmeye gitmeniz daha iyi olabilir. Mutlaka size daha yakın gelen, tarzını diğerlerine göre daha çok beğendiğiniz bir organizasyon firması olacaktır. Organizasyon firmaları hangi süreçlere dahil olur biraz da bundan bahsedelim.

  • Nişan yapılacak mekanın süslenmesi: Organizasyon şirketlerinin yaptıkları en temel iş, konseptlere göre mekanın dekorasyonudur. Nişanınızın organizasyonu için anlaştığınız firma ile konseptinizi belirleyerek nişan alanının süslemesini yaptırabilirsiniz. Nişan organizasyon malzemeleri de firmalar tarafından temin edilmektedir.
  • Nişan masasının süslenmesi: Konuya yabancı olduğunuzu sanmıyoruz ancak yine de belirtmekte fayda var. Çünkü nişan masası deyip geçmemek lazım. O masanın süslenmesi, konsepti ve dekorasyonu; nişan mekanının süslemesi ile yarışır. Nişan masası organizasyon firması tarafından yine beğenileriniz doğrultusunda süslenmektedir. Genellikle gümüş aksesuarlar, renkli balonlar ve çiçekler kullanılarak harika görünen ve çoğu fotoğraflarınızda yer alacak bir masa görünümü elde edilmektedir.
  • Hediyelikler: Nişanınıza katılan davetlilere, küçük hediye paketleri armağan edebilirsiniz. Bu hediyelikler arasında; nişan şekeri, kokulu mumlar, küçük figürler olabilir. Başka bir firma ile anlaşmak istemiyorsanız, hediyeliklerinizi de organizasyon şirketinizden talep edebilirsiniz.
  • Ses, Sahne ve Işık Sistemlerinin Kurulumu: Nişanınızda çalacak müzikler, ilk dans müziğiniz, sahne ışıklandırmaları da organizasyon şirketi tarafından yapılacak görevler arasında yer alıyor.
  • Catering Hizmeti: Organizasyon şirketinin doğrudan değil, dolaylı olarak verdiği bu hizmeti başka bir şirketten almakla uğraşmak istemiyorsanız; organizasyon firmanızdan talep edeceğiniz hizmetlere bunu da ekleyebilirsiniz. Seçeceğiniz ikramlıklar doğrultusunda kişi başı fiyatlandırma uygulanarak nişanınızın maliyeti belirlenecektir.

Yukarıda saydığımız adımları tek bir organizasyon firmasından talep edebileceğiniz gibi, farklı firmalardan farklı hizmetler de satın alabilirsiniz. Burada etkili olan şey zaman ve bütçeniz olacaktır. Ayrıca yıllardır bu işi yapan, kaliteyi ve müşteri memnuniyetini önemseyen organizasyon şirketlerinin dolaylı olarak verdikleri hizmetler için seçtikleri firmalar da kaliteli olacağından içiniz rahat edebilir.

Nişan Fotoğrafçısı Belirleme

Organizasyon şirketiniz veya nişan organizasyonunuzun yapılacağı mekanın sizi yönlendireceği veya anlaşmış oldukları bir fotoğrafçı muhakkak olacaktır. Burada dikkat edeceğiniz husus size bir paket öneriliyor ve bu paket üzerinden fiyatlandırma yapılıyorsa; pakette sunulan hizmetler arasında fotoğraf ve video çekiminin olup olmadığını kontrol edin. Sizin farklı bir fotoğrafçı ile anlaştığınızda ödeyeceğiniz meblağ daha yüksek olabilir. Fotoğrafçınızdan nişan alanınızda fotoğraf ve video çekiminin yanı sıra dış çekim ya da stüdyo çekimleri de talep edebilirsiniz.

Nişan Yüzüğü Seçimi

Nişan hazırlıkları adına organizasyon aşamasının tamamlandığını söyleyebiliriz. Gelelim bu süreçte sizi bekleyen hazırlıklara… Nişan yüzüğü almak ilk aşama olabilir. Müstakbel eşiniz ile bir kuyumcuya giderek alyansınızı beğendiğiniz bir tarzda alabilirsiniz. Eğer seçeceğiniz yüzüğü evliliğiniz süresince de kullanmayı planlıyorsanız; bütçe hesabı yapmadan aşık olduğunuz yüzüğü almanızı öneririz. Düğün zamanı alyanslarınızı değiştirecekseniz, nişan için klasik 14 ayar halka alyanslardan tercih edebilirsiniz.

Nişan Elbisesi Nasıl Olmalıdır?

Nişan elbisenizi belirleyecek en önemli faktör, nasıl bir nişan organizasyonu yapılacağı ve organizasyonun büyüklüğüdür. Büyük ve gösterişli bir salonda nişan yapacaksanız, nişan elbisenizin de aynı şekilde şık ve gösterişli olması gerekir. Bunun için kabarık etekli, prenses kesim nişanlıklar tercih edebilirsiniz. Renkli, taşlı ve işlemeli nişanlık modellerinden teninize uygun renkte olanı ile oldukça hoş bir görünüm kazanabilirsiniz.

Daha küçük bir salonda samimi bir ortamda nişan organizasyonu gerçekleştirmeyi planlıyorsanız abiye tarzında bir nişan elbisesi tercih edebilirsiniz. Dantel ve işlemeler ile detaylandırılmış gece elbiseleri ve beğenileriniz doğrultusunda zarif dekolteleri olan elbiseler ile muhteşem görünebilirsiniz.

Kır ve bahçe ortamında nişan organizasyonu yapmayı düşünen gelin adaylarımız ise romantik ve zarif görünen soft renklerdeki nişan elbiselerini tercih edebilirler. Bunun için işleme ve dantel detaylı kırık beyaz, pudra veya pembe tonlarındaki bir elbise gayet güzel olacaktır. Ayrıca bu konseptteki nişanınız için mini ve midi boylardaki zarif elbiseler de son derece uygundur.

Nişan Saçı ve Makyajı

Nişan gününüzden önce kuaförünüzden randevu almayı unutmamalısınız. Nişanınız için yaptıracağınız saç modeli elbisenize göre tercih edilebilir. Tabi ki tercih edeceğiniz saç modelinin yüzünüze uygun olanlar doğrultusunda yapılması gerekmektedir. Genel olarak nişanınızda kullanacağınız saç modeli ve makyajınızı abartılı olmayanlardan yana tercih etmenizi öneririz. Fresh ve etkileyici görüneceğiniz makyajınıza ek olarak bakımlı ve doğal görünen nişan saçınız ile müstakbel eşinizi ve davetlilerinizi kendinize hayran bırakabilirsiniz.

Damat Adayı Nasıl Giyinmeli?

Nişan töreninize dair her detayı konuştuk, gelelim damat adayımızın nasıl bir takım elbise tercih etmesi gerektiğine. Burada altını çizeceğimiz nokta damat adayımızın hangi takım elbiseyi seçmemesi gerektiğidir. Siyah renkte bir takım elbise klasik ve risk taşımayan bir tercih gibi görünse de muhtemel damatlık yüksek olasılıkla bu renkte olacağından; müstakbel eşinizin düğün gününüzde ilk olarak siyahlar içerisinde olmasını isteyebilirsiniz.

Nişan töreninizde ise elbiseniz ile uyumlu ve mevsime göre renklerin tercih edilebileceği bir takım elbise hoş bir alternatif olacaktır. Gelin adaylarımızın elbise rengi ile damat adaylarının kravat renginin aynı olduğu kombinlere ise asla yönelmemenizi tavsiye ederiz. Bu biraz demode görünüyor. Bunun yerine müstakbel eşinizin yakasında kullanılan mendil ya da aksesuardan belli belirsiz olarak elbisenizin renklerinin yansımasını sağlayarak bir bütünlük elde edebilirsiniz.

Yazımızı burada sonlandırıyoruz. Salonda nişan organizasyonu nasıl yapılır sorusuna tüm detaylarıyla cevap vermiş olduk. Eğer sormak istediğiniz sorular varsa yazının altına yorum olarak iletebilirsiniz.

Bunlara da Göz Atın

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir