Nişan Yüzüğünüzün Masrafını Eşinizle Paylaşmalı mısınız?

Hayatta evlenme teklifinden daha büyülü çok az an vardır. Mükemmel eşiniz tek dizinin üzerine çöker, size olan sarsılmaz aşkını ilan eder ve ardından parmağınıza bir nişan yüzüğü takar. Bir aşk romanında yaşamak gibi, ama daha iyisi, çünkü bu gerçek hayat. Ancak işin kötü yanı, bu olay bir kitabın sayfalarında yaşanmadığı için, mali konular gibi pratik kaygılar devreye girebilir. Örneğin, nişan yüzüğünün maliyetini ele alalım. Hayatınızı sonsuza dek sürecek aşkınızla paylaşmayı seçtiğinize göre, düğün yüzüğünüzün maliyetini de paylaşmanız gerekir mi?

Geleneksel görünmese de Angara’nın kurucu ortağı Aditi Daga, çiftlerin nişan yüzüklerini giderek daha fazla birlikte seçtiklerini ve ödediklerini söylüyor. “Yüzüğün arkasındaki duygu en önemli şeydir” diye açıklıyor. “Her iki tarafın da seçtiği bir yüzük, geleceğe yaptıkları ortak yatırımın ve birbirlerinin tercihlerine duydukları derin saygının bir göstergesi olarak daha anlamlı bile olabilir.” Bununla birlikte, bu herkes için bir çözüm değil. İlişki uzmanı Amelia Kelley, “Bir çift olarak sizin için neyin en iyi olduğunu bulmak son derece kişisel bir durumdur” diye ekliyor. “Bu soru kutuplaştırıcı olabilir ve birçok ağırlıklı konuyu (cinsiyet rolleri, finans, hediye verme etiği) gündeme getirse de, bazı insanlar mali yüklerini paylaşmaktan ve ideal yüzüklerini almak anlamına geliyorsa katkıda bulunmaktan son derece mutlu olurlar.”

Uzmanla Tanışın

  • Aditi Daga, renkli, el yapımı parçalar ve kişiselleştirilebilir tasarımlar konusunda uzmanlaşmış sürdürülebilir bir mücevher markası olan Angara’nın kurucu ortağıdır.
  • Amelia Kelley, PhD, Yorkville Üniversitesi’nde psikoloji profesörü, ulusal çapta tanınan bir ilişki uzmanı ve bir yazardır.

Aşağıda, uzmanlar nişan yüzüğünüzün maliyetini eşinizle paylaşıp paylaşmayacağınıza karar verirken nelere dikkat etmeniz gerektiğini açıklıyor. Ayrıca, bilinçli bir karar vermenize yardımcı olmak için gerçek gelinlerle dürüst düşünceleri için konuştuk.

Nişan Yüzüğünüzün Yarısını Ödemek Sorun Olur mu?

Bir nişan yüzüğünü “yarı yarıya” alıp almamaya karar vermek, basit bir cevabı olmayan kişisel bir karardır. Dr. Kelley, bir çift için uygun olanın başka bir çift için uygun olmayabileceğini ve her şeyin finansal koşullarınıza, ilişki dinamiğinize ve maliyeti bölüşmenin ardındaki nedene bağlı olduğunu açıklıyor.

“Örneğin, yüzüğü satın alan kişi bunu kendi imkanlarının dışında yapıyorsa ve teklif kabul edilene kadar yardım istemiyorsa, bu ilişkide zayıf iletişimin bir işareti olabilir” diyor. “Aksine, bazı çiftler büyük alımlar konusunda birlikte karar vermeyi tercih eder ve bir teklif olasılığını ve bunun nasıl görüneceğini tartışabilirler. Bu durumlarda, çiftin yüzük alışverişine birlikte çıkması da yaygındır; bu da bir ‘hediye’ olmaktan çok ‘ortak satın alma’ anlamına gelecektir.”

Önemli olan beklentilerin en baştan iletilmesi ve her iki tarafın da saygı duyulduğunu, değer verildiğini ve dinlendiğini hissetmesidir. Heteroseksüel bir ilişkide nişan yüzüğü kararı ve satın alma geleneksel olarak erkek tarafından verilirken, zaman (belli ki!) değişti. Dr. Kelley, “Cinsiyet rollerinde eşitlik arıyorsanız, bu karara her iki partneri de dahil etmek mantıklı olabilir” diyor. “Birçok kadın da geleneksel cinsiyet rollerine meydan okuyor ve kendilerini hazır hissettiklerinde evlenme teklif etmeyi seçerek gücü tamamen kendi ellerine alıyor.”

Nişan Yüzüğü İçin Para Ödemeye Karşıysanız Ama Partneriniz Masrafı Paylaşmak İstiyorsa Ne Yapmalısınız?

Bu yapışkan bir durum gibi gelebilir, ancak aslında evlilik hayatı için iyi bir uygulamadır. Dr. Kelley, “Bu tür durumlarda iletişim çok önemlidir,” diye açıklıyor. “Mali konular ve kararlarla ilgili tercihler daha nişanlanmadan önce konuşulmalıdır. Bu konuşmalar, sizin ve eşinizin karar verme ve mali konular açısından iyi bir eşleşme olup olmadığınızın bir göstergesi olabilir.”

Yüzüğü satın alma konusuna gelince, sevgilinizin maliyeti neden bölüşmek istediğini anlamak iyi bir fikirdir. Belki de hayalinizdeki yüzük onun fiyat aralığının çok dışındadır ya da belki de diğer yaşam giderlerinizin maliyetini zaten paylaşıyorsunuzdur. Gerekçeyi tartışırken nazik, şefkatli ve uzlaşmaya istekli olun.

Eğer yüzüğün bir kısmını ödeme fikrine tamamen karşıysanız, Dr. Kelley beklentilerinizi yüzüğü satın alacak kişinin maddi imkanlarıyla daha uyumlu olacak şekilde ayarlamanızı öneriyor. Daga, “Tercihlerinizi eşinizle tartışın ve laboratuvarda yetiştirilen pırlantalar veya yarı değerli taşlı yüzükler gibi bütçe dostu seçenekleri keşfedin” diyor. “Bu taşlar yüzde 100 gerçektir ve karat ağırlığına bağlı olarak doğal taşlardan yüzde 90’a kadar daha ucuza mal olabilir. Bu şekilde, daha yüksek karat ağırlığında çarpıcı bir mücevheri daha ucuza alabilirsiniz.”

Nihayetinde, nişan yüzüğünüzün bir kısmı için ödeme yapmaya karar verip vermemek kişisel bir karardır. Elbette, eşiniz kredi ile ödeme yapıyorsa, gelecekte mali durum birleştiğinde mali yükün muhtemelen her iki tarafın da üzerine kalacağı gerçeğini göz önünde bulundurmak isteyeceksiniz. Daga’nın açıkladığı gibi, “Nişan yüzüğü aşkın ve bağlılığın sembolü olmalıdır, mali bir yük değil. Çiftler, iki ya da üç aylık maaş gibi önerilen normları değil, rahatça harcayabilecekleri miktarı seçmelidir.”

man and woman holding hands to show off woman's engagement ringman and woman holding hands to show off woman's engagement ring

Getty Images

7 Gerçek Gelin Nişan Yüzüğünün Maliyetini Paylaşma Konusundaki Düşüncelerini Paylaştı

Burada, nişan yüzüğünün maliyetini paylaşıp paylaşmayacakları konusundaki düşüncelerini almak için yedi geline anket yaptık. Ne söylediklerini öğrenmek için okumaya devam edin.

“Nişan yüzüğümün yarısını ödemeye hazırım…”

“Önceden konuştuğumuz bir şey olsaydı nişan yüzüğümün yarısını ödemeye açık olurdum. Şahsen böyle bir fikir ortaya atılsa şaşırırdım çünkü yüzüğü her zaman bir hediye olarak hayal etmişimdir. Eğer bu konuyu önceden konuşmuş olsaydık ve müstakbel nişanlım hayalimdeki yüzüğü tek başına karşılayamayacak durumdaysa, gerçekten istediğim şeyi elde etmek için elimi taşın altına koyabilirdim.” – Lauren, 28

“Nişan yüzüğümün bir kısmını ben ödedim…”

“Nişan yüzüğümün bir kısmını ben ödedim çünkü nişanlandığımızda mali durumumuzu zaten birleştirmiştik. Birlikte yaşıyorduk, birlikte evcil hayvan besliyorduk ve tüm faturalarımızı birlikte ödüyorduk. O noktada, parayı gerçekten ‘senin’ ya da ‘benim’ olarak değil, ‘bizim’ olarak görüyorduk. Yüzüğü birlikte seçtik ve diğer her şey gibi o da ortak hesabımızdan çıktı!” – Amy, 31

“Maliyeti bölüşme fikrini anlıyorum, ancak bunun bana göre olduğunu sanmıyorum.”

“Masrafı bölüşme fikrini anlıyorum, ancak bunun bana göre olduğunu sanmıyorum. Partnerimin benden katkıda bulunmamı beklemesindense bana karşılayabilecekleri bir yüzük vermesini tercih ederim. Sürpriz unsurunu ve onların yüzüğü seçip dizlerinin üzerine çökmeleriyle gelen romantizmi istiyorum.” – Melissa, 26

“Bir nişan yüzüğünün maliyetini bölüşmekte gerçekten bir sorun görmüyorum.”

“Nişan yüzüğünün maliyetinin paylaşılmasında gerçekten bir sorun görmüyorum. Hayatlarınızı ve mali durumunuzu birleştiriyorsunuz, dolayısıyla kimin ‘ödediğine’ bakılmaksızın net değeriniz yüzük satışını yansıtacaktır. Kocam ve ben her şeyi -düğün, yüzükler, elbise, balayı- birlikte ödedik.” – Alexandra, 33

“Partnerim benden yüzüğümün bir kısmını ödememi isterse gücenirim.”

“Partnerim yüzüğümün bir kısmının parasını ödememi isterse gücenirim. Çok ikonik ve sembolik bir satın alma gibi geliyor! Eğer birlikte yüzük alışverişi yapsaydık ve ben onların karşılayamayacağı bir şey isteseydim, bunu düşünürdüm ama sonuçta bunu onların ciddiyetinin bir göstergesi olarak hayal ediyorum.” – Jen, 30

“… [eşimin] yüzüğümü satın alması çok özeldi – doğrudan ondan gelmişti.”

“Yıllardır birlikte yaşamamıza rağmen, eşim ve benim mali işler için hala ayrı hesaplarımız vardı. Bu yüzden yüzüğümü satın alması çok özeldi – doğrudan ondan geldi. Şimdi bile evli bir çift olarak birbirimize hediye almak ve bu sürpriz unsurunu korumak için kendi hesaplarımızda bir miktar para tutuyoruz.” – Jamie, 29

“Şimdiki karım ve ben birbirimizin nişan yüzüklerini satın aldık…”

“Şimdiki eşim ve ben birbirimizin nişan yüzüklerini satın aldık, ancak bir bütçemiz vardı ve onları birlikte satın aldık, bu yüzden bir şekilde iptal edildi. Dürüst olmak gerekirse bunun pek bir önemi yoktu çünkü evlendiğimizde zaten tüm mal varlığımız birleşmişti.” – Mia, 29

Bunlara da Göz Atın

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir