Anasayfa » Söz ve Nişan Rehberi » Nişan Alışverişi » Nişanda Ne Takılır?

Nişanda Ne Takılır?

Eğer bir nişana davetliyseniz ve nişanda ne takılır merak ediyorsanız ya da yakında nişan töreniniz yapılacaksa ve “aman kız tarafına / erkek tarafına mahcup olmayalım ne takacağımızı bilelim” diyorsanız doğru yerdesiniz. Katılacağınız ya da yapacağınız nişan; evde yapılan küçük bir tören olabileceği gibi büyük ve gösterişli bir salon nişanı da olabilir. Bu durumda nişanda geline ve damada ne takı takılır anlattık. İşte detaylar…

Nişanda Geline Ne Takılır?

Öncelikle nişan törenine dair genel bilgiler öğrenmek ve organizasyon hakkında fikir edinmek için ….. yazımıza göz atabilirsiniz. Geleneksel bir nişan töreninde, nişanı kız tarafının yapacağını yani nişan masraflarının kız tarafına ait olduğunu da belirttikten sonra nişanda ne takılır hemen cevaplayalım. Nişan töreninin evde ya da salonda olması ve organizasyonun büyük ya da küçük olmasının önemi yok. Nişanda geline damadın ailesi tarafından bir takı seti veya 2-3 adet bilezik takılmaktadır. Bu elbette yöreden yöreye değişiklik gösterebilir. Bazı nişan törenlerinde ise gelin adaylarımıza yalnızca nişan yüzüğü ile bir bilezik veya künye de takılabiliyor. Özellikle Güneydoğudaki yörelerde ise söz, nişan ya da düğünde gelin adaylarına neredeyse ağırlıklarınca altın takıldığı bile oluyor. Genel olarak nişanda geline takı seti veya birkaç bilezik takılır desek de bunun yöresel adetlere göre farklı olabileceğini de ekleyelim.

Nişanda Damada Ne Takılır?

Nişan törenlerinde damat adaylarına da kız tarafı bir takı hediye etmektedir. Bu geleneksel olarak bir saat olsa da damat adayımızın zevklerine göre farklı bir takı da tercih edebilirsiniz. Eğer seviyorsa bir künye veya kolye, antika bir çakmak ya da koleksiyonunu yaptığı şeye dair kıymetli bir parça da harikulade bir nişan hediyesi olabilir. Müstakbel eşinize geleneksel bir hediye almak yerine onu çılgına çevirecek bir nişan hediyesi de tercih edebilirsiniz. Bunun için tuttuğu takımın yeni sezon forması veya takımının kombine bileti, görmeyi çok istediği bir ülkeye gidiş dönüş uçak bileti (yalnız göndermek konusunda soru işaretiniz varsa kendinize de bilet almanızı tavsiye ederiz) gibi yaratıcı hediye alternatifleriniz de bulunuyor.

Nişanda Davetliler Ne Takar?

Nişan töreninin küçük ya da büyük bir organizasyon olması fark etmeksizin nişana katılan davetlilerin takı takması beklenmez. Yani bir nişan törenine davetliyseniz ne hediye götürmeliyim diye dert etmenize gerek yok. Genel olarak adetlerimize göre nişan töreninde yalnızca gelin ve damadın aileleri takı takmaktadır. Bu durumun değiştiği yöreler tabi ki bulunuyor. Bazı yörelerde nişanda geline; damadın ailesi ve damadın yakın akrabaları (anneannesi, dedesi, dayısı, halası gibi…) da takı takıyor. Bu takılar bilezik gibi büyük ve abartılı takılar değil ancak bir küçük altın taktıklarını belirtebiliriz.

Özellikle Anadolu’da ve Güneydoğu’da ise nişan törenleri hemen hemen düğün törenleri kadar önemsenmektedir. Düğüne çağırılacak akraba ve tanıdıklar nişan törenine de davet edilmektedir. Bu nişan törenlerinde davetliler yakınlık derecelerine göre altın ya da para takmaktalar. Nişanı kız tarafı organize ettiği ve davetlilerin çoğunu kız tarafının tanıdıkları oluşturduğu için nişanda takılan takı ve paraların kız tarafına kalacağını da söylemeden geçmeyelim. Bu takı ve paralar ise bir nevi gelin adayımızın çeyizine katkı mahiyetindedir.

Post navigation

  • Bizim dünür nişanda kızıma 3 bilezik, 1 kolye, 1 saat takmıştı. Damatta 1 tek taş yüzük ve kayın babasıda 3 bilezik takmıştı, kızıma kuyumcuya dönmüştü.

  • Nişanda eğer nişanlanan çift yakınım ise bütçem doğrultusunda en azından bir çeyrek altın takmayı düşünebilirim ancak biraz daha nezaketen davet edilmişsem 200 TL takardım ben.

  • Evlilikte takı gerçekten çok önemli düğün sürecinden sonraki borçları vs rahatlatacak tek şey takı. O yüzden yakından uzağa doğru herkes elinden geleni yapmalı yapıyorda zaten. Herkes kendine yakışanı yapmalı.

  • nişan töreninde hangi takıların tercih edilebileceği konusunda fikir veriyor. Makalede, nişanın sembolik anlamı ve bu anlama uygun takı önerileri yer alıyor. Ayrıca, takı seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar konularında da bilgiler veriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir