Anasayfa » Söz ve Nişan Rehberi » Nişan Adetleri » Nişanda Takılan Takılar Kime Kalır?
Nişanda takılan takılar kime kalır?

Nişanda Takılan Takılar Kime Kalır?

Nişanda Takılan Takılar Kime Kalır?

Nişanda takılan takılar kime kalır sorusu oldukça merak edilen bir konu olmaktadır. Nişan merasimi yeni bir yuva kurma hazırlığında olan çiftimizin akraba ve yakınlarına birlikteliklerini ilan ettikleri bir seremonidir. Büyük bir törenden hoşlanmayan gelin adaylarımız genellikle kız isteme merasiminin ardından aile arasında yapılan sade bir nişanı tercih etmektedir. Biraz aile baskısından biraz da büyük organizasyonlardan hoşlandıklarından; salonda nişan töreni yapmayı tercih eden bir hayli gelin adaylarımız da mevcut. Evde ya da salonda nişan organizasyonunun nasıl yapılacağını dair hazırlık aşamaları için yazımıza göz atabilirsiniz. Bu size nişanınızı nerede yapacağınıza karar vermeniz adına yardımcı olabilir.

Anadolu kültürüne göre nişan hazırlıklarını ve masraflarını kız tarafı, düğün hazırlıklarını ve masraflarını ise erkek tarafı üstlenmektedir. Yine geleneklerimize göre nişanda gelin ile damada birtakım hediyeler ve takılar sunulmaktadır. Peki nişanda takılan takılar kime kalır? merak eden gelin adaylarımız için bu sorunun cevabına detayları ile değinelim.

Nişanda Kız Tarafı Ne Takar

Nişan törenine katılan davetliler genellikle herhangi bir takı ya da para takmaz ancak bazı yörelerde, nişan töreninde de düğün töreninde olduğu gibi takı töreni yapıldığını belirtelim. Nişan töreninde kız tarafı ve erkek tarafı karşılıklı olarak takı ve hediyeler almaktadır. Yani erkek tarafı geline, kız tarafı ise damada…. İlk olarak nişanda kız tarafı damada ne hediye eder bundan bahsedelim. Damat bohçasının yanı sıra (damat bohçasına ne konur merak edenler buraya); kız evi tarafından damat adayına saat, künye gibi bir takı da  hediye olarak sunulmaktadır. Siz dilerseniz müstakbel nişanlınıza onun bayılacağı çok özel bir hediye de alabilirsiniz. Klasik olarak damada nişan töreni için kaliteli bir saat alındığını belirtelim.

Nişanda Erkek Tarafı Ne Takar

 Gelelim nişanda erkek tarafının gelin adaylarımıza ne takacağına… Geleneksel olarak nişanda geline zarif bir takı seti alınmaktadır. Bunun dışında 2-3 adet bilezik de takılabiliyor. Ayrıca altın saat ve kolye ikilisi de nişanda gelin adayımıza sunulan hediyelerden… Zarif bir küpe, aile yadigarı bir yüzük de nişan hediyesi olarak damat tarafınca gelin adayımıza sunulabilir. Burada önemli olan karşı tarafa hediye vasıtası ile verilen kıymeti ifade etmektir.

Nişanda Takılan Takılar Kime Aittir?

Nişan töreninde kız ve erkek tarafının hangi takıları takacağına değindiğimize göre gelelim asıl meseleye: Nişanda takılan takılar kime kalır? Nişanı kız tarafı organize edip masrafları da gelin adayımızın ailesi üstlendiğine göre; takılar gelin adayımızın hakkıdır diyebiliriz. Her ne kadar nişanda takılanların gelin adayımıza ait olduğunu ifade etsek de gerçek şu ki: Kayınvalideniz evlenene kadar hatta düğünden sonra da taktıkları bilezikleri veya takı setini üzerinizde görmek isteyecektir. Görmediğinde inceden bir sorguya çekilebilirsiniz. Ayrıca aile yadigarı elmas yüzüğün nişan masrafları için harcanması da pek sevimli olmayabilir 😊 Yukarıda da bahsettiğimiz üzere bazı nişan törenlerinde davetliler de takı takmaktadır. Bu durumda davetlilerin hediyelerini çeyiz ve düğün masraflarınız için çatır çatır harcayabilirsiniz…

Post navigation

  • Nişanda takılan takılar olumsuz bir gidişat olmazsa elbette gelin ve damada kalmalıdır. Ancak nişan bozulursa bana kalırsa erkek tarafına verilmelidir. Sonuçta maddi harcamayı onlar yapıyorlar.

  • Tabi ki kimse evlilikte kötü bir son istemez. Ancak öyle bir durumda takılar bence iki tarafa eşit bölünmeli ancak kadına daha fazla verilse daha da güzel olur.

  • Her yörenin farklı adeti var. Bizimkinde örneğin kimin akrabası kime taktıysa onu aile büyükleri alır ve düğün sonrasında gelinin istediği şekilde takı yapılıp tekrardan geline takılır. Bence en mantıklısı da böyle olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir