nisanlık seçimi nasıl olmalı, nişanlık seçimi

Nişanlık Seçimi – Nasıl Olmalı?

Damat adayının tuzlu kahvesini içmesinin ardından hızlanan düğün hazırlıklarında önemli bir aşama olan nişan töreni aşamasına geldiyseniz; hazırlıklarınıza biraz ara verip kahvenizi yudumlarken nişanda nasıl bir abiye giymeliyim sorusunun cevabını satır aralarında bulabilirsiniz. Doğru bir nişanlık seçimi yaptığınızdan emin olmanız adına hangi detayları göz önünde bulundurmanız gerektiğinin ipuçları ise yazımızın devamında…

Mekana Göre Tercih Edebileceğiniz Nişanlıklar

Nişana dair alışverişlerinizi yapmadan önce belirlemeniz gereken öncelikli husus nişanınızın nerede yapılacağıdır. Nişan töreni evinizde yapılabileceği gibi eviniz dışında farklı bir mekanda gündüz ya da akşam istediğiniz zamanda da olabilir. Karar vermenizi kolaylaştırmak adına nişan töreninizi yapacağınız yer ve zamana göre nişanlık seçimlerinizi nasıl yapmalısınız anlatalım.

Nişan töreninizi evinizin dışında farklı bir mekanda yapacaksanız; mekanın açık veya kapalı olmasına göre seçenekleriniz değişebilir. Açık alanda yapacağınız nişan törenlerinde samimi ve doğal bir konsept düşünüyorsanız; eteği kabarık modellerden ziyade uçuşan etekli nişan elbiseleri ile mini boydaki nişan elbiseleri hoş bir tercih olacaktır. Kokteyl formunda gösterişli bir nişan için ise uzun etekli, balık formunda, taş detaylı veya işleme, dantel gibi detaylar barındıran bir nişan elbisesi tercih edebilirsiniz.

Balo salonu veya bir otelde nişan töreni yapmayı düşünüyorsanız  eteği kabarık ve iddialı nişanlıklar gayet uygun olacaktır. Tarz olarak kabarık etekli nişanlıklar size hitap etmiyorsa; eteği kuyruklu, kloş kesim veya balık formundaki hareketli elbiseleri tercih edebilirsiniz. Özellikle dantel detaylar ile transparan görünüm verilmiş elbiseler ile tül kumaş üzerinde işlemeler bulunan gece elbiseleri salonda yapılan nişanda ne giyilir sorusuna cevap niteliğinde olacaktır.

Vücut Tipine Göre Nişanlık Seçimi Nasıl Yapılır?

Aslında tüm kıyafet seçimlerinizde etkili olan en önemli husus vücut tipinize göre nasıl giyinmeniz gerektiğidir. Bu nedenle Nişanlık tercih ederken de vücut tipine göre bir elbiseye yönelmelisiniz. Temelde armut, elma, kum saati ve dikdörtgen olmak üzere dört vücut tipi bulunmaktadır. Hangi vücut tipi olduğunuzu bilmiyorsanız, şu yazımızı okuyabilirsiniz: Vücut Tipleri.

Armut tipinde geniş kalçalar kamufle edilmesi gereken bölge olduğundan elbise tercihlerinizi A kesim olanlardan yana yapabilirsiniz. Uzak durmanız gereken model ise balık formunda olanlar.

Elma vücut tipinde ise büyük göğüslerin kamufle edilmesi gerekir ki bu yüzden elbise tercihlerinizi üst bedeni sade olanlardan yana kullanmalısınız. Ayrıca V yaka kesimler de size çok yakışacaktır.

Kum saati vücut tipine sahipseniz balık formunda ki bir nişan elbisesi ile arzı endam edebilirsiniz.

Dikdörtgen vücut tipine sahip gelin adaylarımızaysa düz formlu elbiseler çok yakışacaktır.

Nişan Temanız Doğrultusunda Bir Seçim Yapın

Nişanlık seçimlerinizde renk ve kumaş tercihleriniz ile nasıl bir tarza imza atacağınızı etkileyen bir diğer faktör nişan temanızdır. Müstakbel eşiniz ve sizin için önemli olan bir obje veya şeyin detaylarda kullanıldığı bir nişan teması oluşturmanız halinde elbisenizin rengini, tarzını da ona göre tercih edebilir, hatta elbisenizin bir yerinde o nesneyi kullanabilirsiniz. Gelelim evde yapılacak nişanda ne giyilir sorusuna..

Evde Yapılacak Nişanınız İçin Nasıl Bir Tercih Yapmalısınız?

Evde yapacağınız nişan töreni için sade nişanlık modelleri daha uygun olacaktır. Elbisenizin boyu mini, midi veya uzun olabilir. Özellikle dantel elbiseler evdeki nişan töreni için son derece uygundur. Evde dar bir alanda olacağınızdan özellikle kabarık etekli nişanlık modellerini tercih etmemenizi öneririz. Bu hem hareket etmenizi zorlaştıracak hem de ev için fazla abartılı bir tercih olmuş olacaktır.

Nişanlıkta Renk Tercihi

Nişanlık seçimi yaparken aynı modele ait farklı renk tonlarında elbiseler mevcutsa hangisini seçmeniz gerektiği konusunda kararsız kalmanız oldukça doğal. Renk tercihlerinizi etkileyen en önemli şey teninize yakışan renktir. Bu nedenle önerimiz sizi daha canlı, enerjik ve hayat dolu yansıtan renklere yönelmeniz.

Ayrıca mevsimlerin renklerini de elbise tercihlerinizde kullanabilirsiniz. İlkbaharda renkli uçuşan elbiseler, sonbaharda soft renklerden oluşan bir nişanlık, kışın bordo gibi koyu tonlar, yazın ise enerjik, cıvıl cıvıl tonları tercih edebilirsiniz.

Nişan Elbisesi Beyaz veya Siyah Olur Mu?

Her ne kadar bu yazımızın kapağında beyaz renkte bir nişan elbisesi bulunsa da mümkünse siyah ve beyaz rengi nişanlık tercihlerinizde kullanmamanızı öneririz.

Siyah renk doğru aksesuarlar kullanılmadığında, hareketli saç ve makyaj yapılmadığında çok kasvetli bir tercih olabilir. Beyaz rengi ise gelinliğinizde kullanmanız müstakbel eşinizin ve davetlilerinizin sizi beyazlar içinde ilk kez düğün gününüzde görmesi açısından daha etkili olabilir.

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir