Oturma ve Yemek Odası Kombinasyon Düzenini Şekillendirmek İçin 5 Fikir

Oturma ve yemek odanızı baştan aşağı yenilemek için size ilham verecek ipuçları ve püf noktaları.

Evde uyanık olduğumuz saatlerin çoğunu oturma odamızda ya da yemek odamızda geçiririz. Açık kat planlarının apartmanlarda ve evlerde norm haline gelmesiyle bu alanlar genellikle birbirinin içine geçer. Bu kombinasyonun püf noktası, her alanın kendi amacına hizmet eden kendi kimliğine sahip olacak şekilde tasarlanmasıdır. Bununla birlikte, genel alana uyumlu ve estetik bir görünüm kazandırmak için ortak konularla birleştirilmeleri gerekir. Tasarım ipuçlarımız, zorlu sularda gezinmenize ve içinde vakit geçirmekten hoşlanacağınız ideal oturma ve yemek odası kombinasyonunu oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

tips to design living and dining room

İmar Yoluyla Bir Vay Faktörü Verin

Burada resmedilen oturma odası ve yemek alanı, iki alanın nasıl birleştirileceğine ama yine de farklı tutulacağına dair harika bir örnektir. Halılar alanları bölmek için kusursuz bir yoldur – halıları büyük tutmak mobilyaların havada asılı gibi görünmemesini sağlar. Her bir alanın halı kenarları tarafından çizilen net sınırlarla nasıl kendi kendine yettiğine dikkat edin. Bölgeleri oluşturmak için asma tavanlar ve ışıklar da kullanılmış. Yemek alanının üzerindeki büyük avize, odanın geri kalanındaki daha ince ışıklarla tezat oluşturuyor ve dikkati yemek masasınaçekiyor . Seksiyonel kanepenin yüksek arkalığı, blok oluşturacak bir paravan ihtiyacını ortadan kaldıran doğal bir bölücü oluşturuyor. Bölgeler, renklerin akıllıca kullanımıyla birbirine bağlanıyor. Genel renk paletinde krem, bej ve kahverenginin sıcak tonları yer alıyor. Renkler, oturma odasına yayılan daha açık gölgelerle derecelendirilmiştir. Yemek alanı, uzak duvarın koyu bir çikolataya boyanmasıyla son bulan daha koyu tonlara sahiptir.

Living and dining room unite the two areas but still keep them distinct
Yumuşak mobilyalar ve ışıklar iki farklı ama uyumlu bölge yaratmak için kullanılmıştır

Ayrıca ,Oturma Odanız İçin En İyi 8 Renk Kombinasyonunagöz atın

Eğlenceli Olun ve Karıştırın

Bu oturma ve yemek odasındaki eğlenceli deneyler bizi oldukça şaşırttı. Çizim ve yaşam alanı oldukça geniş ve açık bir perde ikisini birbirinden ayırıyor. Yemek alanı L şeklinde bir kanepenin arkasına yerleştirilmiş. Zemin alanının nasıl tamamen kullanıldığına ve buna rağmen genel görünümün nasıl ferah olduğuna dikkat edin. Masanın etrafına altı koyu renk sandalye koymak yerine, nötr renkte bir bank alanı boşaltacak şekilde yerleştirilmiş. Renkler de karışıktır – sandalyelerdeki şık siyahtan koltuk ve yedek oturma yerindeki mavi ve turuncu patlamalara kadar. Benzer notalar odanın tamamını kaplayan desenli duvar kağıdında da görülüyor. Büyük Fransız pencereleri ve gömme tavan lambaları ortam ışığı sağlarken, gözü yemek alanına çekmek için farklı yüksekliklere yerleştirilmiş üçlü sarkıtlar kullanılmış.

Playful experimentation in small living room dining room combo ideas for your homePlayful experimentation in small living room dining room combo ideas for your home
Birbiriyle uyumlu olmayan bu oturma ve yemek odası, kaygısız bir tarza sahip.
Dine in style with our budget friendly interior solutions

Oturma ve Yemek Düzeninde Akıllı Olun

Garip bir düzene mi sıkıştınız? Durumu kurtarmakla kalmayın, bu oturma ve yemek odası tasarımında olduğugibi avantajınıza kullanın . Büyük bir seksiyonel koltuk, köşe alanı tamamen kullanılacak şekilde konumlandırılmış. Koltuklar gerekli olan ek oturma alanını sağlıyor. Daha sık görülen U şeklindeki düzene yerleştirilmek yerine, kanepeyle aynı hizadadırlar. Yan tarafa yerleştirildiklerinde ayrı bir mini oturma alanı oluştururlar. Açık raflı bir raf yemek alanını ayırıyor. Yemek sandalyeleri, oturma odası koltuklarıyla aynı olacak şekilde tasarlanmış ve döşenmiştir, bu da entegre ve kusursuz bir görünüm sağlar. Yemek masasının üzerinde bir dizi sarkıt lamba asılı ve oturma odasının kanepe bölümünü bir zemin lambası aydınlatıyor. Taze çiçekler, ev bitkileri, parlak koltuk minderleri ve yer minderleri sofistike tasarıma hoş renk dokunuşları getiriyor.

Open living room and dining room design layout for small houseOpen living room and dining room design layout for small house
Alanın boyutlarını tam olarak kullanan sıkı tasarlanmış bir düzen

Küçük Bir Alanla Başları Döndürün

Yemek alanı olan küçük bir oturma odasına sahip olmak bir kısıtlama olmak zorunda değildir. Aslında, tasarım enerjinizi bu küçük oturma odası yemek odası kombinasyonunda olduğu gibi konsantre bir alana dökebileceğiniz için kılık değiştirmiş bir nimet olabilir. Oturma alanı, sizi yerleşmeye davet eden bol minderli geniş ve rahat iki kişilik bir koltukla sınırlandırılmış. Yemek odasındaki büfenin yanında yer alan bir sedir, yedek oturma alanı olarak kullanılıyor. Oturma odasındaki yemek masası bilerek küçük tutulmuştur. Yuvarlak kesim şekli yerden tasarruf sağlarken cam tablası da ferahlık yanılsaması yaratıyor. Odanın, derin tüylü halıdan minder ve perdelerde kullanılan farklı kumaş türlerine, metal ve camın pürüzsüz ve parlak hissinden ahşabın zengin damarlarına kadar çeşitli dokuları nasıl bir araya getirdiğine dikkat edin. Aynı şekilde mavinin soğuk notaları yeşil-gri ve beyazlarla karıştırılarak kullanılmış.

A compact living and dining room is ideal for a small familyA compact living and dining room is ideal for a small family
Sade ve şık olan bu küçük oturma ve yemek alanı, küçük bir aile için idealdir.

Oturma ve Yemek Odanızda Bir (Veya İki) Odak Noktası Oluşturun

Bu muhteşem alan hakkında fark ettiğiniz ilk birkaç şey nedir? Öncelikle, büyük Fransız pencereleri ve uzun gri perdelerle güzel bir şekilde çerçevelenmiş muhteşem dış mekan manzarasını görüyorsunuz. Ayrıca uzak duvardaki fotoğraf galerisinin dallanan bir ağaç şeklinde akıllıca yapıldığını da fark ediyorsunuz. Bu özellikler hemen dikkat çekiyor ve alanın cömert boyutlarını daha da geliştiriyor. Bu odada, her alan için farklı renk şemaları kullanılarak oluşturulan iki ayrı bölge vardır. Oturma odası gri ve beyaz tonlarına sahipken, yemek alanı taba ve krem tonlarında dekore edilmiş. Asma tavanın iki bölümündeki ahşap kirişler, her alana yerleştirilen avizeler gibi bölgeleri birleştiriyor. Genel etki işlevsel, hoş ve son derece davetkar.

Modern living and dining room in grey and white while the dining area is done up in shades ofModern living and dining room in grey and white while the dining area is done up in shades of
Odak noktaları oluşturmak, alanı genişletmeye ve doğru türde bir drama yaratmaya yardımcı olur

İşte böyle – bölgelere ayırma, düzeni kullanma, renkleri ve dokuları eşleştirme ve kontrast oluşturma, akıllı mobilya ve aydınlatma seçimleri yapma konusundaki fikirlerimizle donanmış olarak, oturma ve yemek odası tasarım savaşını kazanmak için ihtiyacınız olan tüm cephaneye sahipsiniz!

Keşfedin, Hakkında Daha Fazla Bilgi

  • Oturma Odası Mobilya Tasarım Fikirleri
  • Yemek Odası İç Tasarım Fikirleri
  • Beyaz Yemek Masası
  • Minimalist Yemek Masası Kurulumları
  • Yemek Odası Avizeleri
  • Monteli Yemek Masası Tasarımları

Bunlara da Göz Atın

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir