Sheesham Ahşap Mobilya Eviniz İçin İyi mi? Öğrenin!

Modern bir ev sahibi için en önemli soru, ev tasarımında sheesham ahşap mobilya kullanıp kullanmayacağıdır. Hadi öğrenelim.

Ahşap, iç tasarımda mobilya ve duvar kaplaması gereksinimleri için yaygın olarak birincil hammadde olarak kullanılır. Bu sert ahşap aynı zamanda, tamamen yersiz olmadan dış mekanı iç mekana bağlayan bir iç / dış unsur olarak algılanır. Sheesham ahşabı Hint evlerinde popüler bir demirbaştır.

Pek çok ev sahibi Sheesham ahşabının faydaları ve dezavantajları hakkında bilgi sahibi değildir. Bu nedenle, sheesham ahşabının evinizdeki mobilyalar için uygun olup olmadığına karar vermekte zorlanırlar. Gelin bunları ayrıntılı olarak tartışarak işinizi kolaylaştıralım.

Evinizde Saf Sheesham Ahşap Mobilya Kullanmanın Faydaları

 • Birbirine kenetlenmiş tanelere sahip olduğu için yumuşak ahşaptan daha dayanıklıdır, bu nedenle kolayca kırılmaz.
 • Farklı tasarım ve stillerde mevcut olduğu için çok yönlüdür.
 • Diğer sert ağaç türlerine kıyasla temizlenmesi ve bakımı kolaydır.
 • Mekana benzersiz bir stil katar ve mevcut ev iç dekorasyonu ile kolayca uyum sağlar.
 • En yakın rakibi olan tik ağacına kıyasla makul fiyatlıdır.
 • Esnekliği sayesinde karmaşık ve dekoratif tasarımlara kolayca oyulabilir.
 • Yangına, çürümeye, termite dayanıklıdır ve iyi bir akustiğe sahiptir.
 • Çatlamaya ve eğilmeye karşı dayanıklıdır ve çok fazla aşınma ve yıpranmaya dayanabilir.
Benefits of pure Sheesham wood furniture for the bedroom
Çarpıcı Sheesham ahşap yatak odası mobilyaları
Gift your home a personality with our complete home interior solutions!

Evinizde Sheesham Ahşap Mobilya Kullanmanın Dezavantajları

 • Orijinal sheesham ahşabı bulmak zor ve zahmetlidir, zira orijinalliğini yalnızca uzmanlar tespit edebilir.
 • Neme karşı savunmasızdır, bu nedenle dış mekan gibi yüksek su eğilimli alanlardan uzak tutulmalıdır.
Sheesham wood furniture bed which looks quite elegantSheesham wood furniture bed which looks quite elegant
Zarif bir Sheesham ahşap mobilya yatak

Sheesham Ahşap Mobilya Tik Ağacından Daha mı İyi?

İnsanlar genellikle yatak odası veya oturma odası mobilyaları için tik ağacı ve sheesham ağacı arasında kafa karışıklığı yaşarlar çünkü oldukça benzer görünürler. Mobilya alışverişi yaparken ne satın aldığınızın farkında olun.

Tik ağacı daha koyu renklidir ve daha ince bir damar dokusuna sahiptir. Sheesham ahşap mobilyalara göre daha az esnektir, bu nedenle oymak için biraz çaba sarf etmeniz gerekir. Sınırlı bulunabilirliğe sahip olduğu için Sheesham ahşabından daha maliyetli ve daha uzun ömürlüdür. Sheesham ahşabı, neme daha az dayanıklı olduğu için iç mekan mobilyaları (~yataklar, sandalyeler vb.) için idealdir. Daha modern ve lüks bir his ve görünüme sahiptir. Böceklere ve haşerelere karşı orta derecede dayanıklıdır ve çatlamaya ve eğilmeye daha yatkındır. Düzenli cilalama/parlatma ihtiyacı ile düzenli bakım gerektirir. Sheesham ahşap mobilya ömrü orta derecede uzundur ve yaygın olarak bulunabildiği için daha az maliyetlidir.

Tik ağacı ve sheesham ağacı mobilyalar arasındaki nihai seçim, özel oda gereksinimlerinize, kişiliğinize ve tercihlerinize bağlı olacaktır.

Sheesham wood side cabinet for the living areaSheesham wood side cabinet for the living area
Oturma odası alanında ahşap bir yan dolap

En İyi Sheesham Ahşap Mobilyaların Orijinalliği Nasıl Kontrol Edilir?

En iyi sheesham ahşap mobilyaların orijinalliğini kontrol etmenin ilk yolu, kırmızımsı kahverengi damarları (daha az olgun ahşap/koyu sheesham ahşap mobilya) veya gümüş grisi damar kaplamasını (daha olgun ahşap/açık sheesham ahşap mobilya) tespit etmektir. Doğal damar deseni, renk ve doku farklılıkları ile düzensizdir ve bu da her bir ahşap mobilya parçasını benzersiz ve otantik kılar. Ayrıca, mekana karakter katan ve orijinalliğini doğrulayan küçük çatlaklar ve budaklar gibi bazı kusurlar da bulacaksınız.

İkinci yol, esnekliğine bakmaktır, çünkü bu ahşap türü, diğer sert ağaçlara göre daha fazla esneklik sağlayan bir yağ içeriğine sahiptir. Üçüncü yol ise ahşap mobilyanın ağırlığını kontrol etmektir. Eğer hafif geliyorsa, o zaman gerçek sheesham ağacından yapılmamıştır, çünkü gerçek tür daha yoğundur.

Üçüncü ve son yol ise ahşabı koklamaktır. Eğer ahşap mobilya kimyasal bir kokuya sahipse, bu sheesham ahşabı değildir, çünkü orijinal sheesham ahşabı mobilyanın taklit edilmesi çok zor olan farklı bir toprak kokusu vardır.

Sheesham wooden sofa set with a centre table, which is authentic and beautifulSheesham wooden sofa set with a centre table, which is authentic and beautiful
Orta sehpalı Sheesham ahşap koltuk takımı

Toparlıyoruz

Sonuç olarak, sheesham ahşabı modern evlerde mobilya yapımı için tercih edilen bir ahşaptır. Kendisinden yapılan her türlü özel veya ısmarlama mobilya parçasına çok pürüzsüz bir parlaklık ve yüzey kazandırır ve ayrıca herhangi bir ekstra çaba harcamadan her alana sınıf ve zarafet katar. Dolayısıyla, evinizi yenileme projeniz uzun süredir devam ediyorsa, artık yüksek kaliteli ve en iyi sheesham ahşap mobilyalara yatırım yapmanın zamanı geldi. DesignCafe’de ücretsiz bir sanal danışmanlık rezervasyonu yaptırın; sorularınızı memnuniyetle yanıtlayacak ve size daha fazla rehberlik edeceğiz.

Sheesham Ahşap Mobilya Hakkında SSS

Sheesham ahşabı mobilya üretimi için çevre dostu ve sürdürülebilir midir?
Sheesham ahşabı mobilya üretimi için son derece sürdürülebilir ve çevre dostudur. Genellikle yeniden ağaçlandırma çalışmalarında kullanılan, hızlı büyüyen bir sert ağaç türüdür. Bu ahşap, sürdürülebilir ormancılık uygulamalarını takip eden ve genel karbon ayak izini azaltan devlet onaylı ormanlardan ve plantasyonlardan elde edilir.

Sheesham ahşap mobilyalar dış mekanda veya öncelikle iç mekanda kullanılabilir mi?
Sheesham ahşap mobilyalar nemli hava koşullarıyla pek dost olmadığından, açık veranda ve balkon gibi dış mekanlarda kullanılamaz. Sadece sheesham ahşap küp mobilyalar gibi iç mekan uygulamaları için kullanılabilir.

Sheesham ahşabının ağırlığı ve yoğunluğu mobilyanın hareket kabiliyetini nasıl etkiler?
Sheesham ahşap mobilyalar yoğun ve ağırdır, bu nedenle bir yerden başka bir yere taşımak orta ila yüksek çaba gerektirir. Basit mantık, ahşabın yoğunluğu arttıkça gücünün de artacağıdır.

Sheesham ahşap mobilyaların temizliği ve bakımı nasıl yapılır?

 • Ahşap mobilyaları şöminelerin yakınında veya doğrudan güneş ışığı altında tutmayın.
 • Kirin üzerine yerleşmesini önlemek için yumuşak bir mikrofiber bezle tozunu alın.
 • Ahşap yüzeyi temizlemek için aşırı su veya sert kimyasallar kullanmayın.
 • Çizilmeleri önlemek için keskin süs eşyaları veya sıcak maddeler yerleştirmeden önce ‘nazik kalkan’ olarak ısıya dayanıklı bardak altlıkları kullanın.
 • Sheesham mobilyalarınızı sık sık (~6 ay ila 1 yıl) kuru bir bez ve eşit miktarda zeytinyağı, ılık su ve bir sprey şişesinde sirke ile cilalayarak çekiciliğini ve parlaklığını koruyun.

Bunlara da Göz Atın

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir