Sıradanı Sıradışına Dönüştürmek İçin Nefes Kesen Balkon Oturma Fikirleri

Balkonlar genellikle alan yetersizliği nedeniyle göz ardı edilir ve istenmeyen eşyalar için sadece bir depolama alanı haline gelir. Balkonunuzun tasarım potansiyelinden nasıl yararlanabileceğinizi ve bazı harika balkon oturma fikirleriyle onu baştan aşağı nasıl dönüştürebileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

İster büyük ister küçük olsun, apartman balkonları en iyi şekilde tasarlanabilir ve dekore edilebilir; bunun için gereken tek şey kişisel stil anlayışınız ve biraz da hayal gücünüzdür. Her şey işlev ve biçim arasında mükemmel bir denge kurmakla ilgilidir. Bazıları mekanda bolca yeşillik isterken, bazıları bunun yerine rahat sandalyeler ve sevimli bir sehpayı sevebilir.

Bu nedenle, açık hava yaşam alanınıza benzersiz bir çekicilik katmak ve onu huzurlu bir inzivaya dönüştürmek için bazı tasarım ipuçlarını akılda tutmak mantıklıdır.

Balkon Oturma Alanınızı Nasıl Tasarlamalısınız?

Apartman balkonunuzun genel görünümünü tasarlarken, hepsi birbirine bağlı olduğu için birkaç önemli faktörü göz önünde bulundurun. Bunlar

  • Oturma Alanı ve Mobilya

Sade bir balkon, uygun bir oturma alanı olmadan her zaman eksik kalır. Sadece arkanıza yaslanıp rahatlamayı ve sıcak bir fincan kahve içmeyi ya da kitap okumayı planlıyorsanız, bir sehpa ile birlikte hamak, şezlong veya uzanma koltuğu gibi rahat oturma seçeneklerini dahil edebilirsiniz. Bu, alanda rahatlatıcı ve rahat bir hava yaratacaktır. Ayrıca, katlanır sandalyeler veya masalar gibi kullanılmadığında zeminde fazla yer kaplamayan yerleşik, çok işlevli veya katlanabilir mobilyalar da tercih edebilirsiniz.

Küçük balkonlar için planlama yaparken, her zaman orantıya dikkat edin, böylece hiçbir unsur yerinde görünmez veya biri diğerini bastırmaz. Balkon oturma yerleri ve mobilyaları için kullanılabilecek bazı hava koşullarına dayanıklı malzemeler su tutmayan plastik kaplamalar, suni hasır ve sızdırmaz tik ağacı veya sedirdir. Daha fazla dış mekan balkon mobilyası tasarım fikrine buradan göz atın.

  • Doğal ve Yapay Aydınlatma

Aydınlatma, ister doğal ister yapay olsun, özel cennetinize sıcaklık ve ev sıcaklığını aşılamak için önemli bir unsurdur. Gece geç saatlerde veya sabahın erken saatlerinde oturabilmeniz için size kolaylık sağlamak amacıyla kalıcı armatürler yerine taşınabilir dize ışıklarını, fenerleri, aplikleri, ayaklı ışıkları tercih edin. Daha yumuşak ve sıcak ışık tonları böcekleri daha az çektiği için beyaz ışıktan çok sarı ışık kullanın.

  • Dekoratif Eşyalar

Alana ilgi ve derinlik katmak için özenle seçilmiş ancak yaratıcı birkaç duvar asması/duvar sanatı parçası yerleştirerek balkon alanınızı kişiselleştirin. Balkonunuzun genel temasını stratejik olarak planlayın ve ardından dekor öğelerini buna göre satın alın / düzenleyin. Minimalizmi seviyorsanız İskandinav tasarımını tercih edin ya da füzyonu seviyorsanız tamamen modern olun. Atmosferi canlandırmak için bahçe cüceleri, süslü saksılar ve benzeri sevimli dekor öğeleri yerleştirin.

  • Yeşil Bitkiler ve Çiçekler

Yaygın hava koşullarına uygun saksı bitkileri ve çiçekler yerleştirerek balkonunuza biraz yeşillik ve renk katın. Bunlar mekanı hızla canlandırır ve sakinleştirici bir atmosfer yaratır. Küçük balkonların sadeliğini artırmak için küçük ve taşınabilir bir dış mekan çeşmesi gibi muhteşem küçük su özellikleri kurun. Evinizin sokak cazibesini artırmak için balkon korkuluğu boyunca gerçek saksılar asın veya boş şişeleri modern saksılar olarak kullanın.

  • Kumaşlar

Balkon tasarımınızı tamamlamak için çeşitli dokular kullanarak katmanlar oluşturun. Bunun için rahat ve renkli yer yastıkları, desenli bir dış mekan yolluk veya halısı ya da bir battaniye tercih edebilirsiniz. Bu, mekanda sıcak ve rahatlatıcı bir hava yaratacaktır. Bununla birlikte, kullandığınız kumaşların doğada yüksek performanslı olduğundan ve darbelere dayanabildiğinden emin olun.

Şimdi, birçok ev sahibi için ‘düşünmek için yiyecek’ olarak hizmet edebilecek bazı dudak uçuklatan balkon oturma fikirlerine bir göz atalım.

Rahat Bir Okuma Köşesi

Sabahın erken saatlerinde bu rahat balkonun manzarasına uyanmayı kim sevmez ki? Tik ağacından döşeme alana rustik bir hava verirken cam korkuluk modern bir dokunuş katıyor. Yuvarlak şezlong ve sehpa, sıcak bir fincan çay ve kahvaltı için taze pişmiş kek ya da en sevdiğiniz okuma seansları için mükemmel bir teşvik görevi görür. Ayrıca yatak odasının iç mekanlarıyla da kusursuz bir uyum sağlıyor.

Cosy reading by balcony seating with a round lounge chair and coffee table, teakwood flooring gives the area a rustic feel.Cosy reading by balcony seating with a round lounge chair and coffee table, teakwood flooring gives the area a rustic feel.

Kendin Yap Sevimli Bir Balkon

Bu sevimli beyaz ve yeşil temalı balkon, tamamen kendin yap olduğu için muhtemelen en iyi küçük balkon oturma fikirlerinden biridir. İhtiyacınız olan tek şey bir puf, kilim ve küçük bir minder. Bazı saksı bitkileriyle doğal unsurları mekana ekleyin ve akşamları geç saatlerde görsel derinlik yaratmak için korkuluğu bazı dize ışıklarıyla vurgulayın. Bu balkon genel olarak şık ama sevimli bir görünüm verir.

White and green-themed DIY balcony seating with a pouffe, rug, small cushion and natural potted plants looks classy.White and green-themed DIY balcony seating with a pouffe, rug, small cushion and natural potted plants looks classy.
Modular interiors by DesignCafe: 20% OFF

Huzurlu Bir Köşe

Dış tarafında çelik ve cam korkuluklar, iç tarafında ise sürgülü lamine cam kapılar bulunan bu dikdörtgen balkon kesinlikle muhteşem görünüyor. İki kişilik jüt kanepe ve beraberindeki masa köşeye mükemmel bir şekilde oturuyor ve sizi uyutacak kadar rahatken, balkon perdesi de size doğru miktarda mahremiyet sağlıyor.

Rectangular balcony seating area with a jute two-seater sofa & table in the corner, steel and glass railings looks gorgeous.Rectangular balcony seating area with a jute two-seater sofa & table in the corner, steel and glass railings looks gorgeous.

Anne Kucağına Benzer

Bu apartman balkon oturma grubu, iç tasarım açısından oldukça modern ve minimalist – İskandinav – görünüyor. Kırmızı rattan küresel sandalyeler, başınızı annenizin kucağına koyduğunuzda yaşadığınız sıcaklık ve sevgi hissini veriyor. Zemindeki yeşil çim biraz tazelik getirirken, balkonun dış kenarlarını kaplayan yeşil bitkiler mekanın tasarım cazibesine katkıda bulunuyor.

Apartment seating for balcony with red rattan spherical chairs and green turf on the floor brings some freshness.Apartment seating for balcony with red rattan spherical chairs and green turf on the floor brings some freshness.

Okyanus Havasını Deneyimleyin

Eğer okyanus aşığıysanız, bu deniz temalı küçük balkonu kesinlikle tercih etmelisiniz. Mavi renkli dairesel dış mekan halıları size rahatlatıcı okyanus dalgalarını hatırlatırken hasır sandalye ve buzlu cam masa küçük balkonun daha uyumlu ve eksiksiz görünmesini sağlar. Balkonun duvarını geceleri alanı aydınlatan ip ampullerle süsleyin.

Balcony seating ideas with a wicker chair and frosted glass table and decorated with string light bulbs outdoor seating for small balcony.Balcony seating ideas with a wicker chair and frosted glass table and decorated with string light bulbs outdoor seating for small balcony.

Aile Akşamları İçin Mükemmel

Balkondaki bu gri açık hava yaşam köşesi, aile ve arkadaşların şahane öğle yemekleri ve akşam kokteylleri için bir araya gelip güzel ve aydınlık doğa manzarasının tadını çıkarmaları için ideal bir mekandır. Çift gölgeli vurgu yastıkları ve balkon oturma mobilyaları da krem tonlu duvarları ve zemini tamamlayarak tüm görünümü birbirine bağlıyor.

Balcony grey outdoor living corner with dual-shaded accent pillows and balcony seating furniture is perfect for a family.Balcony grey outdoor living corner with dual-shaded accent pillows and balcony seating furniture is perfect for a family.

Huzurlu Bahçe Manzaraları

Bu kafe bahçesi tarzı balkon, görebildiğimiz her köşeyi kaplayan palmiyeler (panjur olarak) ile kesinlikle doğal ve sakin görünüyor. Uzun sandalyeler ve cam masa, soğuk kış günlerinde sık sık piknik yapmaya teşvik ediyor. Yerdeki suni çim halı ve üstteki beyaz gölge, bu bahçe benzeri alanı güzel bir şekilde sarıyor.

Seating on a balcony in cafe garden-style with tall chairs and a glass-top table looks gorgeous.Seating on a balcony in cafe garden-style with tall chairs and a glass-top table looks gorgeous.

Ayrıca, Balkon Bahçe Tasarım Fikirlerine göz atın

Güneşte Islanın

Bu küçük çatı balkonunda yeşil çimlerin üzerine yerleştirilmiş bir çift güzel ve rahat çim sandalye ve ahşap duvarlarla çevrili köşede bir bitki bulunmaktadır. Sağladığı huzur ve samimiyetin farkına vardığınızda bu balkondan saatlerce ayrılmak istemezsiniz. Yan taraftaki ahşap duvar da yan komşularınızdan biraz mahremiyet sağlar.

A pair of lawn chairs laid out on the green turf that is surrounded by the wooden walls is balcony seating design.A pair of lawn chairs laid out on the green turf that is surrounded by the wooden walls is balcony seating design.

Şimdilik bu kadar! Umarım bu blog, balkonunuza çok ihtiyaç duyulan yükseltmeyi yapmak ve uzun bir günün ardından eğlence ve saf rahatlama için karşı konulmaz bir özel / sosyal alana dönüştürmek için size ilham vermiştir.

Yukarıdaki listeden en çok hangi balkon oturma fikrini beğendiniz? Ayrıca, bize bir e-posta göndererek balkonlarınızı nasıl yeniden düzenlemeyi planladığınızı bize bildirin.

Keşfedin, Hakkında Daha Fazla Bilgi

  • Balkonunuzu Nasıl Tasarlarsınız?
  • Küçük Balkon Tasarım Fikirleri

Bunlara da Göz Atın

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir