Siz A Tipi, Eşiniz B Tipi İse Düğün Planlamasını Nasıl Yürütürsünüz?

A tipi bir insansanız ve daha çok B tipi biriyle nişanlandıysanız, eşinizin rahat yapısı muhtemelen başlangıçta sizi çeken çekici bir özelliktir. Ancak ikiniz düğünü planlamaya başladığınızda, zıt kişilikleriniz çatışabilir. A tipi bir kişi olarak, doğanız gereği azimli, rekabetçi ve son derece organize birisiniz, bu nedenle büyük gününüzün arkasındaki ayrıntıları planlamak muhtemelen size doğal gelecektir. Öte yandan, lisanslı psikoterapist Kristin Anderson’a göre, rahat ve uyumlu olan ve hedef belirlemek veya başarı için çabalamak için motive olmayan B Tipi kişilik tipleri için tabağa adım atmak her zaman ikinci doğa değildir.

Sonuç olarak, sevgilinizin planlama sorumluluklarını savsakladığını düşünebilirsiniz. Anderson, “Kişilik farklılıkları olan bir çifte bakıldığında, A Tipi partnerin partnerinin üzerine düşeni yapmadığını düşünmesi ve B Tipi partnerin de partnerinin kendisi ve ilişkisi için gereksiz stres yarattığını düşünmesi yaygın bir dinamiktir” diyor. Bu varsayım, hayal kırıklığı ve kızgınlık duygularına yol açabilir ve gergin ve bölücü bir ortam yaratabilir.

Uzmanla Tanışın

  • Kristin Anderson lisanslı bir klinik sosyal hizmet uzmanı ve psikoterapisttir ve New York’taki Clarity Therapy’nin klinik direktörüdür. Yedi yıllık deneyime sahiptir.
  • Susan Dunne, Kaliforniya’daki ve dünyanın dört bir yanındaki müşterilerine hizmet veren lüks bir düğün ve etkinlik planlama şirketi olan Weddings by Susan Dunne’ın sahibi ve baş planlayıcısıdır. Kendisi 14 yıldır planlamacı ve tasarımcıdır.

A tipi bir kişiyseniz ve B tipi eşinizin sizin kadar katkıda bulunmamasından rahatsız oluyorsanız, bunu sineye çekmek zorunda değilsiniz. Neyse ki, farklılıklarınızı çözmek ve süreç boyunca daha fazla rahatlık ve keyif yaşamak için atabileceğiniz adımlar var. Bu ikilemi aşmak için en etkili ipuçlarından bazılarını paylaşan uzmanlardan yardım aldık.

Siz A tipiyseniz ve eşiniz B tipiyse, düğün planlamasının üstesinden gelmek için uzman onaylı ipuçları.

Açık Bir Konuşma ile Başlayın

Düğün planlamasının ön aşamalarında, hem Anderson hem de Weddings by Susan Dunne’dan planlamacı Susan Dunne, eşinizle önümüzdeki süreç hakkında ihtiyaçlarınızı, beklentilerinizi, tercihlerinizi, endişelerinizi ve sorumluluklarınızı tartıştığınız bir konuşma yapmanızı öneriyor. Dunne, “Bu, eşlerden biri planlamada daha önemli bir rol üstlense bile düğünün her ikisinin de arzularını yansıtmasını sağlar” diyor. İkiniz aynı sayfada olduğunuzda, farklı kişilik tiplerinizden kaynaklanan yanlış anlamaları önlemek için plan yaparken birbirinizle açık ve dürüst bir şekilde iletişim kurmaya devam edin.

Bir Düğün Planlayıcısı Tutun

Her çift, özellikle de kişilik farklılıkları olanlar, bir düğün planlayıcısı tutmaktan fayda sağlayabilir. Bu sektör uzmanları sadece süreci denetlemekle ve işin büyük kısmını üstlenmekle kalmaz, aynı zamanda yarı-terapist olarak da işlev görürler. Bu profesyoneller genellikle nişanlı çiftlerin düğünden önce ortaya çıkan zor durumları ve ilişki dinamiklerini (sizinki de dahil olmak üzere) yönetmelerine yardımcı olurlar.

Siz ve eşiniz, farklı bakış açılarınız nedeniyle düğün planlamasını nasıl yürüteceğinizden emin değilseniz, süreç boyunca size rehberlik etmesi ve çözümler bulmanıza yardımcı olması için bir planlamacıdan yardım alın. Dunne, adaylarınızı incelerken, deneyiminizin daha sorunsuz ve rahat olması için dinamiğinizi anlayan bir satıcı bulmanızı önerir.

Organizasyon Becerilerinizi Kullanın

A tipi bir insan olarak detay odaklı görevlerde başarılısınızdır ve bu da düğün planlarken işinize yarar. Dunne, program oluşturma, kontrol listeleri yapma ve büyük gününüzün arkasındaki lojistiği yönetme konusunda liderlik etmenizi tavsiye ediyor. “Bu, her şeyin yolunda gitmesini sağlamaya yardımcı olur” diye açıklıyor. Tabii ki önce eşinizle konuşup bu düzenlemenin onun için uygun olup olmadığını öğrenmek isteyeceksiniz.

Partnerinizin Güçlü Yönlerini Tanıyın

Planlama sürecine tek başınıza öncülük etmek yerine, sevgilinizin de rahat edeceği bir düzeyde sürece dahil olduğundan emin olun ki görüldüğünü ve değer verildiğini hissetsin. Dunne, “Bu şekilde, her iki partner de planlama sürecine katkıda bulunabilir ve kendi benzersiz kişiliklerini ve arzularını yansıtan bir düğün yaratabilir” diyor.

B tipi bir kişiliğe sahip olan eşiniz muhtemelen yaratıcı, uyumlu ve rahattır; bu nedenle Dunne, çalma listeleri oluşturmanın ve özel kokteyller hazırlamanın genellikle onların ilgi alanına giren görevler olduğunu söylüyor. Ancak, eşinizin rızası olmadan ona sorumluluklar vermek yerine, ona nasıl yardımcı olmak istediğini sorun.

Önceliklerinizi Açıklayın

İkiniz de zıt kişiliklere sahip olduğunuzdan, büyük gününüz için farklı öncelikleriniz de olabilir. İkiniz vizyonunuzu tartışırken Anderson, belirli hususların sizin için neden önemli olduğunu açıklamanızı öneriyor. Örneğin, düğün gecenizde her zaman tıklım tıklım bir dans pisti hayal ettiğiniz için canlı bir müzik grubu tutmaya karar vermiş olabilirsiniz. Sevgilinize danışmadan son kararı vermek yerine, bakış açınızı paylaşın ve bunun sizin için neden önemli olduğunu açıklayın. Anderson, “Doğru ya da yanlış öncelikler yoktur, ancak partnerinizin nedenini anlamasına yardımcı olmak, onu ikna etmenin en iyi yoludur” diyor.

Onların Fikirlerini Dinleyin

Kendi benzersiz fikirlerinizi paylaşmanın yanı sıra, partnerinizden kendi fikirlerinden bazılarına katkıda bulunmasını istediğinizden emin olun. Sevgiliniz daha çok akışına bırakan bir zihniyete sahip olduğundan, muhtemelen günün geneli hakkında çok güçlü fikirleri olmayacaktır. Her şeye rağmen, onları kendileri için gerçekten neyin önemli olduğunu düşünmeye teşvik edin.

Eğer bazı tercihleri varsa, dikkatle ve yargılamadan dinleyin. Resepsiyonda bir yemek kamyonu olması veya gecenin sonunda bir havai fişek gösterisi izlenmesi fikrini sevmeseniz bile, fikrinizi ifade etmeden önce sevgilinizi dinleyin. Eğer aynı fikirde değilseniz, eşinizi eleştirmek yerine gerekçenizi açık bir şekilde anlatın. Düğünü bir bütün olarak planlamak önemlidir ve sevgilinizi yargılamak sadece her iki taraf için de düşmanca bir ortam yaratacaktır.

Denge için çabalayın

Günün sonunda amaç, birleşik bir cephe oluşturmak ve her ikinizin de isteklerini yansıtan bir düğün ortaya çıkarmaktır. Ancak siz A tipi, eşiniz ise B tipi olduğunda bunu başarmak zor olabilir. Bu yüzden uzlaşmak uzun bir yol kat etmenizi sağlayacaktır. Dunne, “A Tipinin yapı arzusu ile B Tipinin esneklik arzusu arasında bir denge arayın” diyor. Örneğin, belki siz ikinizin her Pazar beş saat planladığı haftalık bir program oluşturmak istiyorsunuz, ancak partneriniz katı bir programa uymak yerine canı ne zaman isterse o zaman görevlerin üstünü çizmek istiyor. Bu durumda, belki de yapılacaklar listenizi ayrı ayrı ele almaya karar verirsiniz ve sevgilinizin her şeyi kendi zamanında halledeceğine güvenirsiniz.

Bunlara da Göz Atın

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir