Anasayfa » Ev Dekorasyon Rehberi » Tarlatan Nedir? Hangi Çeşitleri Vardır?

Tarlatan Nedir? Hangi Çeşitleri Vardır?

Düğünlerde gelinliklerin altına giyilen tarlatanlar, gelinlik içinde rahat etmeni sağlar. Tarlatanlar, gelinlikden gelinliğe farklı modeller içerir.Yürürken hareket kabiliyetini artırdığı için, gelinliğin içine mutlaka giyilmelidir. Sıklıkla kullanılan tarlatan modellerini gelin beraber inceleyelim.

Tarlatan Modelleri

Kumaş Cinsine Göre Tarlatanlar

Tarlatanlar her zaman gelinliğin kumaşıyla uyumlu şekilde seçilir. Tül tarlatanların yanısıra; patiska ve organze kumaşlı tarlatanlarda bulunmaktadır. Gelinliğinizin eteği katlı tüllerden oluşuyorsa, tül tarlatan kullanabilirsiniz. Az kabarık yada sade gelinliklerde şifon tarlatan kumaşlı tarlatanlar kullanılır. İpek tarlatanlar ise yine sade gelinliklerle beraber kullanılmaktadır.

Kesimine Göre Tarlatanlar

Gelinliğin etek kesimi kullanman gereken tarlatan modeli hakkında sana fikir verecek.

Prenses gelinliklerde rahatca hareket edebilmen için, mutlaka tarlatan kullanman lazım. Prenses gelinliklerde gelinliğin etekleri oldukça geniştir. Bunun için, kabarık tül  kullanmalısın. Prenses gelinliğin etek kısmı oldukça kısa ise; kısa tül tarlatan kullanman gerekecek.

A kesim gelinlik modellerinde çok kabarık tarlatan kullanmana gerek yok. Bunun için az kabarık forma sahip olan tarlatanları kullanmalısın. A kesim tarlatanlar ilk tercihin olmalı. Bunun için 2 yada 3 numaralı tarlatanlardan yardım alabilirsin. Tarlatanın kumaş dokusunu gelinliğine göre ayarlamayı unutma.

Balık model gelinliklerde de tarlatan kullnman gerekecek. Belki sana garip gelecek ama, balık model gelinliklerde tarlatanla giyiliyor. Bunun için, balık formundaki tarlatanlar kullanılıyor. Etek kısmı aşağıya kadar genişleyen balık model gelinliklerde, tok bir duruş sağlamak için gereklidir. Alt etek kısmının geniş görünmesi için balık model gelinliklerle de tarlatan giyilmesi gerekir.

Farbalı Tarlatan Modelleri

Farbalı tarlatanlar; çok kabarık tarlatanlardan daha kabarık bir forma sahiptir. Prenses gelinliklerin yeteri kadar kabarık durmadığını düşünüyorsanız, farbalı tarlatanlardan yardım alabilirsiniz. Kabarık tarlatanın üzerine, geçirilen yapılar sayesinde tarlatanın yoğunluğu artırılır. Çok kabarık etek seven gelinler tarafından kullanılır. Prenses gelinliklerle uyumludur. Farbalı modelini prenses gelinlik dışında başka hiçbir gelinlik modeliyle kullanamazsınız.

Tarlatanlar Nereden Alınır ?

Gelinler tarlatanı gelinlik alışverişi yaptıkları yerden almayı tercih ederler. Fakat tarlatanı ayrı yerden temin edeceksen, herhangi bir gelinlik firmasına giderek alabilirsin. Tarlatanı almadan önce gelinliğinle bir kere denemeni tavsiye ederim. Aksilik yaşamamak için gelinliğinle denemende fayda var. Eğer güvenebileceğin internet satıcısı varsa, seçimini internetten de yapabilirsin. Fakat dikkatli olman gereken noktalar var. Satın alırken, gelinliğinin kumaş cinsini ve modelini satıcıya söylemeyi unutma. Bu bilgileri gözardı edersen, aldığın  gelinliğinle uyumlu olmayabilir.

Tarlatan Numarası Belirleme

Tarlatanların gelinliklerin ayrılmaz parçası olduğunu öğrendik. Tarlatanların ebatları, tarlatanın genişliğine göre numaralandırılmaktadır.  numaraları 1’den başlar ve 5’e kadar devam eder. Tahmin edeceğiniz gibi 5 numara en çok kabarık olan tarlatanlardır. 2 numaralı tarlatanlar 1’e oranla biraz daha geniştir. Gelinlik ne kadar kabarık duruyorsa, numarası o kadar yüksektir. Gelinliğiniz çok geniş değilse ve 3 numaralı bir tarlatanla giyiliyorsa, 5 numaralı bir tarlatan kullanamazsın. Böyle bir hataya düşersen, gelinlik eteği yukarı kalkacak ve komik görüntüler ortaya çıkacaktır.

Tarlatan Fiyatları

Tarlatan fiyatları kumaş cinsine ve uzunluğuna göre belirlenir. Uzun tarlatanlar kısa tarlatanlardan her zaman daha pahalıdır. Farbalı tarlatanlarda daha fazla ayrıntı kullanıldığı için, tüm tarlatanlardan daha fazla fiyat ödersiniz. Numara büyüdükçe fiyatları da aynı doğrultuda artar. Fiyat piyasası öğrenmek istiyorsan, gelinlik firmalarını gezerek fiyat alabilirsin. Seçim yaparken gelinlik kumaşına ve dokusuna uygun olması gerektiğini unutma. Alışverişini bu doğrultuda yaparsan, gelinliğin daha gösterişli duracaktır.

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir