ten rengine göre gelin makyajı, göz rengine göre gelin makyajı

Ten Ve Göz Rengine Göre Gelin Makyajı

Gelin makyajı, düğün gününüzde muhteşem ve kusursuz görünmenizi sağlayacak en önemli dokunuştur demek yanlış olmaz. Peki gelin makyajı nasıl olmalı biliyor musunuz? Aslında genel olarak yüz şekliniz, göz ve ten renginiz ile nasıl bir makyaj istediğiniz doğrultusunda olması gerektiğini söyleyebiliriz. Fakat bu maddelerin hepsini tek bir yazıya sığdırıp sizleri sıkmak istemedik. O yüzden bu yazımızda ten ve göz rengine göre gelin makyajı detaylarını derledik. Eğer yüz şeklinize uygun gelin makyajı nasıl yapılır sorusunun cevabını merak ediyorsanız şu yazımızı okuyabilirsiniz: Yüz Şekline Uygun Gelin Makyajı Nasıl Yapılır?. Neyse, lafı fazla uzatmadan konumuza geçelim.

Önerilerimize geçmeden önce bir hatırlatmada bulunmak istedik: Gelin makyajı kişiye özel bir uygulama gerektiriyor. Bu nedenle çok başarılı bir şekilde yapılsa bile sizi tanınmaz hale getiren makyaj uygulamalarından kaçınmalısınız. Düğün fotoğraflarında sizi andıran ama tam olarak sizin gibi görünmeyen bir gelin olsun istemezsiniz sanırım.

Ten Rengine Göre Gelin Makyajı Önerileri

İsterseniz öncelikle açık tenli gelin adaylarımızla başlayalım. Sonrasında buğday ve esmer tenli okurlarımız için önerilerde bulunalım.

Beyaz Ten Rengine Göre Gelin Makyajı

Beyaz bir tene sahipseniz günlük hayatınızda ve hayatınızın en önemli gününde kullanmanız gereken makyaj ürünlerinde hangi tonları tercih etmelisiniz? Bu sorunun cevabına değinelim.

Beyaz tenlilerin kullanacağı makyaj ürünlerinde daha çok soft renkleri ve doğal tonları tercih etmelerinin yerinde olacağını söyleyebiliriz. Bunun için allık tercihlerinizde; şeftali ve pembe tonları ile bal rengi olanları size çok yakışacaktır.

Cildinizdeki renk tonlarını eşitlemek ve kusursuz bir cilt görünümü elde etmek adına kullandığınız fondöteni alırken ise, size uygun tonu aldığınızdan emin olmanız gerekmektedir. Fondöten alırken genellikle renk tonu, bilek üzerinde veya elin üst kısmında denenmektedir. Bu deneme şekli beyaz tenliler için yanıltıcı olabilir ve aldığınız fondöten cildiniz için koyu kalabilir. Bu nedenle bu ürünü alırken yüzünüzde veya boynunuzda denemeniz daha doğru olacaktır.

Beyaz tenliler göz makyajında kullanacakları eyeliner, göz kalemi, rimel gibi ürünlerde renk tercihlerini kahverengiden yana yapabilirler. Göz rengine göre bu seçimler değişmekle birlikte çok koyu tonlardan ziyade toprak tonları size daha çok yakışacaktır.

Ruj kullanımınızda ise etkili faktör makyajınızın tamamı olmakla birlikte, doğal tonlar tercih ettiğiniz bir makyaj yapılmış ise pembe tonları ve parlatıcılar ile renklendirilmiş dudaklarınız oldukça hoş görünecektir. Ayrıca iddialı görünmek istiyorsanız kırmızı ruj da size çok yakışacak bir başka seçenektir.

Buğday Ten Rengine Göre Gelin Makyajı

Farklı renk ve makyaj çeşitlerinin oldukça hoş görüneceği bir ten rengi olan buğday tene sahipseniz şanslı grupta olduğunuzu söyleyebiliriz. Makyajınızın nasıl olacağını zevkleriniz ve tercihleriniz belirleyebilir. İddialı makyaj seçenekleri de sade ve doğal makyajlar da size çok yakışacaktır.

Fondöten alırken teninize uygun bir ton tercih ettiğinizden emin olmanız gerekiyor. Allık tercihinizi ise pembe tonlarından yana yapabilirsiniz. Özellikle doğal gelin makyajı yaptırmak istediğinizde elmacık kemiklerinizdeki hafif pembelik size hoş bir görünüm kazandıracaktır.

Göz makyajınızı belirleyen en temel husus ise göz renginizin yanı sıra nasıl bir makyaj tercih edeceğinizdir. Bronz, altın ve gümüş tonlardaki iddialı makyajlar bile sizde abartılı durmayacaktır. Ayrıca soft tonlardaki göz makyajları da size yakışacak bir diğer seçenektir.

Ruj tercihlerinizde soft ve nude tonların yanı sıra pembe tonları da rahatlıkla kullanabileceğiniz renklerden. Sade makyaj yaptırmayı tercih edenler için ise parlatıcı kullanımı doğal güzelliğinizi vurgulamak adına doğru bir seçimdir.

Esmer Ten Rengine Göre Gelin Makyajı

Doğru teknikler uygulandığında, düğün gününüzde yıldız gibi parlayan bir gelin olmanız çok muhtemel. Esmer gelin makyajı, iddialı makyajları bile rahatlıkla taşıyabilmektedir. Esmer tenli gelin adaylarımıza en çok yakışacak göz makyajı ise buğulu göz makyajı olmaktadır.

Esmer tenli gelin adayları, cilt rengini ve dengesini kusursuzlaştırmak için tenlerine uygun olan bir fondöten tercih etmelidirler. Ayrıca kontür uygulamaları için aydınlatıcı ve bronzer kullanımı ile yüz hatlarınızın mükemmel görünmesini sağlayabilirsiniz. Allık tercihinizi ise gold olanlardan yana yapabilirsiniz. Doğal görünümlü makyaj yaptırmak isteyenler ise allık tercihlerini şeftali tonlarından yana kullanabilirler.

Esmer tenlilerin dikkat çekici bir makyaj yaptırmaları için ağırlık vermeleri gereken yerleri gözleridir. Özellikle buğulu göz makyajı esmer tenli gelin adaylarımıza çok yakışmaktadır. Göz renginize göre tercih edeceğiniz renkler ile yapılmış bir buğulu göz makyajı sizi oldukça çekici ve hoş gösterecektir.

Ruj kullanımında dikkat edeceğiniz nokta göz makyajınız olabilir. Açık tenli ve buğday tenli gelin adaylarımıza göre bu konuda daha özgür davranabileceğinizi söyleyebiliriz. Çünkü mükemmel cilt renginiz ile iddialı tonlar abartıdan uzak bir bütünlük sağlıyor. Mürdüm, kahverengi, bordo ve mat kırmızıyı rahatlıkla taşıyabilirsiniz. Doğal ve sade bir ruj tercihi yapmak isterseniz ise nude tonlar size çok yakışacaktır.

Göz Rengine Göre Gelin Makyajı Önerileri

Ten rengine uygun makyajın nasıl yapıldığına değindiğimize göre artık göz rengine geçebiliriz.

Yeşil Göz Rengine Göre Gelin Makyajı

Gelin makyajı yapılırken göz önünde bulundurulması gereken en önemli iki şey göz ve ten renginizdir. Göz renginize ve ten renginize uyumlu tonlarda makyaj ürünleri kullanılmalıdır. Yeşil gözlere sahip gelin adaylarımızın, gelin makyajı yaptırırken kaçınmaları gereken ve tercih ettiklerinde çok daha çekici hale gelecekleri makyaj ürünlerini ve renklerini belirtelim.

  • Far seçenekleri: Yeşil gözlere sahip gelinlerimizin far kullanımında dikkat etmeleri gereken en önemli nokta, gözlerinin güzelliğini ortaya çıkaracak renk tercihlerinde bulunmalarıdır. Açık tenli, yeşil gözlü iseniz sizin için en uygun far renkleri pembe tonlarında olanlardır. Esmer tenli iseniz mor ve mürdüm tonları size çok yakışacaktır. Ayrıca yeşil gözleri vurgulayan en güzel far renklerinden biri ise kırmızı tonlarıdır.
  • Eyeliner, göz kalemi ve rimel kullanımı: Eyeliner, rimel ve göz kalemi kullanırken tercih edeceğiniz renk kahverengi tonlarında olduğunda bakışlarınız daha buğulu ve etkili görünecektir. Siyah tonları bakışlarınıza sertlik katarken gri tonları ise bakışlarınızın donuklaşmasına neden olacaktır.
  • Ruj Kullanımı: Ruj tercihlerinizde etkili olacak husus göz renginizin yanı sıra düğün konseptiniz de olmaktadır. Daha doğal gelin makyajı tercih edecekseniz pembe, şeftali ve yavruağzı tonları hoş olacakken; iddialı bir görünüm için ise bordo, kırmızı ve mürdüm renklerini tercih edebilirsiniz.

Kahverengi Göz Rengine Göre Gelin Makyajı

Kahverengi göz rengine sahipseniz gelin makyajı yaptırırken tercih edebileceğiniz renkler tamamen zevkinize kalmış. Hemen hemen her renk tonlarındaki makyajlar size çok yakışacaktır. Makyajınızı belirleyecek husus, düğün temanız ile gelinlik ve saç modeliniz olmaktadır.

  • Far seçenekleri: Kahverengi gözlere sahip gelin adaylarının kullanabileceği far renkleri arasında; toprak tonları, bakır ve altın tonları ile mor, pembe, altın sarısı, açık yeşil ve açık lacivert tonları yer alıyor. Bakışlarınızın sıcak bir etki yaratması için toprak tonlarına yönelebilirsiniz. Hafif ışıltılı, sedefli, simli far kullanımı ile de etkileyici bakışlara sahip olabilirsiniz.
  • Eyeliner, göz kalemi ve rimel kullanımı: Eyeliner, göz kalemi ve rimel tercihlerinizi far ve ruj renginiz belirleyecektir. Siyah, mor, lacivert ve kahverengi tonlarındakilerin hepsi de size yakışmaktadır.
  • Ruj Kullanımı: Doğal görünümlü bir makyaj tercih ediyorsanız veya buğulu göz makyajı ile gözlerinizin ön plana çıktığı bir makyaj yaptırdıysanız; dudaklarınızda soft renklerden oluşan bir ruj kullanmalısınız. Bunun için pembe ve şeftali tonları ile nude renkler doğru tercih olacaktır. Kırmızı, bordo, kahverengi ve mürdüm tonları ise iddialı görünmek isteyen gelin adayları için uygun olacak ruj renkleridir.

Mavi Göz Rengine Göre Gelin Makyajı

Gözlerinizin güzelliğini ortaya çıkaracak, doğru makyaj uygulamaları ile bir yıldız gibi parlayacağınız ve davetlilerin gözlerini sizden alamayacağı bir gelin olmak ister misiniz ? Tabi ki evet… Bunun için yapmanız gereken şey göz ve ten renginizle uyumlu makyaj ürünlerini ve renklerini tercih etmeniz. Mavi gözlü gelin adaylarımız için gelin makyajına dair detaylar…

  • Far seçenekleri:  Mavi gözler için far rengi tercih edilirken nasıl bir etki oluşturulacağı önemlidir. Buğulu ve etkileyici gözler için gri tonları harika bir seçim olmaktadır. Gizemli ve çekici bakışlar için mor ve toprak tonları; doğal ve romantik bir hava yaratmak için ise bronz, turuncu, şeftali ve pembe tonları kullanılmalıdır.
  • Eyeliner, göz kalemi ve rimel kullanımı: Genel olarak kullanılması gereken renk siyah eyeliner, göz kalemi ve rimel olacaktır. Lacivert de denenebilir.
  • Ruj Kullanımı: Harika göz renginiz ve etkileyici bakışlarınız oldukça dikkat çekici iken gelin makyajında tercih edeceğiniz ruj renginizin doğal ve soft tonlarda olmasını öneririz. Bunun için nude, pembe ve şeftali tonları son derece uygundur. Göz makyajını doğal ve sade tonlarda tercih eden gelin adaylarımız ise mat ruj seçeneklerinden canlı renkleri kullanabilirler.

Bunlara da Göz Atın

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir