Anasayfa » Düğün Planlama Rehberi » Düğün Fotoğrafları » Dış Çekimin Yeni Trendi: Trash the Dress Nedir?
trash the dress nedir, trash the dress

Dış Çekimin Yeni Trendi: Trash the Dress Nedir?

Düğün günü çekilen klasik pozlardan siz de mi sıkıldınız? Eğer siz de düğün albümünüz için farklı konseptler arıyorsanız doğru yazıyı okuyorsunuz demektir. Bu yazımızda dış mekan çekimlerinin trendlerinden biri olan trash the dress akımı üzerine konuşuyor olacağız. Yeni evlenecek çiftlerimiz bu dış çekimin ne anlama geldiğini ve nasıl yapıldığını haliyle merak ediyorlardır. Peki nedir bu trash the dress, ne avantajları var ve çekimleri nerede yapılır? İsterseniz yazımıza bu soruların cevaplarını vererek başlayalım.

Trash the Dress Nedir?

Trash the Dress Ne Demek?

Trash the dress’in Türkçe karşılığı “elbiseyi çöpe at”, “gelinliği kirlet” veya “kıyafetleri telef et” diyebiliriz. Yani bu dış mekan çekimlerinde şıklığın pek bir önemi yok; “aman gelinliğim kirlenir”, “aman saçım bozulur” gibi şeyleri düşünmüyorsunuz.

Peki “trash the dress”e varım diyen bir gelinin ne yapması gerekiyor? Muhtemelen şimdiye kadar satın aldığı, ancak sadece bir kez giydiği o pahalı elbiseyi düşünürken bu soruya bir cevap vermek zor olabilir. Sonuçta gelinliğinden ayrılmaya dayanamayanlar, onu duygusal değer için korumayı ya da kızlarına vermeyi tercih edenler var tabi. Bazı gelinler ise daha pratik bir yaklaşım benimsemekte ve paralarının bir kısmını geri almayı umarak kıyafetini satmaktadır. Ama artık üçüncü bir seçenek daha var: Gelinliği kirletmek!

Trash the Dress Akımı

“Nedir bu trash the dress akımı?” dediğinizi duyar gibiyiz. Avrupa’da oldukça yaygın olan trash the dress veya diğer adıyla trash day, son zamanların favori düğün fotoğrafı trendlerinden birisi demek yanlış olmaz.

İlk başta Türkiye’de çok fazla ilgi görmemiş olsa da son birkaç yılda epey yaygınlaştı diyebiliriz. Bunun sebebi de klasik düğün fotoğraflarına ilgi duymayıp orijinal karelere sahip olmak isteyen ve tabi ki “düğünden önceki sıkışık ajandaya bir de dış çekim mi sığdıracağız?” diye strese giren çiftler. Sonuçta stresten kaynaklı olarak tam anlamıyla istediğiniz bir albüme sahip olamama ihtimali bile korkunç değil mi? Ama çekimi düğünden sonra yaparsanız keyfinize kim karışabilir ki? Ayrıca “damatlığın veya gelinliğin başına bir şey gelirse düğünde ne yaparım” endişesinden uzak kalmış oluyorsunuz.

Yani trash the dress çekimini tercih eden gelin ve damat düğün gününden sonra istedikleri bir dış mekanda elbiseleriyle özgürce fotoğraf çekilebiliyorlar. Bu da albümlerinin daha güzel, özgün ve cesur olmasını sağlıyor.

Kıyafetleri Sonra Ne Yapacağım?

Çoğu kişi, hatıraları taşıyan bir elbiseyi kirletirken dehşete düşse de bizler unutulmaz fotoğraflar için böyle bir şeyin yapılabileceğine inanıyoruz. Fakat şunu belirtelim: Çekimden sonra kıyafetlerin üzerinde izler genellikle çıkmıyor. Bu yüzden kıyafetleri isterseniz çöpe atın, isterseniz anı olarak saklayın.

Trash Day Öncesi Hazırlık

İlk önce yapmanız gereken şey birlikte çalışacağınız fotoğrafçıya karar vermek. Bu noktada değerlendirdiğiniz fotoğrafçıların yaptığı benzer çalışmalara bakmayı ihmal etmemelisiniz. (Çalışmalar hem size ilham verecektir hem de sizin için bir referans olacaktır.)

Fotoğrafçınızı seçtikten sonra bir ön buluşma ayarlayın. Buluşmanızda tarzınızdan bahsedin ve birlikte sanki moda çekimindeymişsiniz gibi bir konsept belirlemeye çalışın. (Aslında birbirinden farklı bir sürü konsept var. Birazdan sizlerle birkaç fikir paylaşacağız.)

Konsept seçimiminin ardından çekimin yapılacağı mekanı belirleyebilirsiniz. Konsept seçiminde olduğu gibi mekan seçimi de uçsuz bucaksız. (Hatta bazı çiftler çekimleri şehir dışında veya yurtdışında bile yapabiliyor.)

Sonrasında çekim için özel kıyafetlerinizi belirleyin veya satın alın. Örneğin çok fazla açılmadan düz beyaz ve sade bir elbiseye ne dersiniz? Tabi eğer isterseniz gelinlik ile damatlığı düğün sonrasında dolaba kaldırmak yerine çekimlerde kullanabilirsiniz.

Trash the Dress’in Fiyatları

Trash the dress fiyatları fotoğrafçıdan fotoğrafçıya farklılık göstermektedir. Bununla beraber konum, konsept ve kaç adet kare istendiği de fiyatı etkiliyor. Bu nedenle bu hizmeti almadan önce iyi bir araştırma yapmanızı tavsiye ediyoruz. Özellikle alanında uzman ve referans sunabilecek fotoğrafçılarla çalışmanız hem eğlenceli hem de harika fotoğraflar elde etmenizi sağlayacaktır.

Fakat şunu rahatlıkla söyleyebiliriz: Çekimler sanılanın aksine uygun fiyatlı oluyor. Örneğin trash the dress çekimleri düğün günü yapılan çekimlere göre daha ucuz oluyor. Hele ki hafta içinde yapılırsa..

Trash the Dress Konseptleri Nelerdir, Çekimleri Nerede Yapılır?

Daha önce de söylediğimiz üzere; yapabileceklerinizin aslında bir sınırı yok. Tamamıyla size ve hayal gücünüze bağlı! Fakat biz yine de size birkaç fikir vermek istedik.

Kayalıklar Üzerinde Siz

Düğün fotoğraflarınız için yakalayabileceğiniz en güzel karelerin deniz kenarında olması çok muhtemel iken bir de buna çılgın bir konsept dahil ettiğinizi düşünün. Haydi gelinliğinizin eteğinin kirleneceğini düşünmeden oturun kayalıkların üzerine hatta gelinliğinizin eteği ile denizin köpüklerinin beyazı birbirine karışsın…

Biraz Korsancılık Oynamaya Ne Dersiniz?

Bu konsept dahilinde deniz altında gizli hazineyi arayan bir korsan edası ile unutulmaz düğün fotoğrafları çektirmeye ne dersiniz? Belki siz deniz altında pozlar verirken dev bir su kaplumbağası da karenize dahil olabilir.

Kumların Üzerinde Sere Serpe

Deniz kenarında ve kumsalda verebileceğiniz harika düğün pozları arasına bir yenisini daha ekleyebilirsiniz: Müstakbel eşiniz ile kumlara uzanmak. Ayaklarınıza veya saçlarınıza vuran dalgalar ile büyüleyici karelere sahip olabilirsiniz.

Kumsalda Romantik Pozlar

“Tamam gelinliğim biraz kirlenebilir fakat çöpe atılacak hale gelsin istemem” diyorsanız; bu konsept çok hoşunuza gidebilir. Kumsalda batan gün ışığı manzarasına karşı sevdiğiniz kişiyle karşılıklı koşarken veya buluştuğunuzda harika pozlar verebilirsiniz.

Vahşi Doğada Siz

Düğün fotoğraflarınızı el değmemiş bakir bir ormanda, muhteşem tonlardaki yeşilliklerin ortasında çektirmeye ne dersiniz? Yeşilin ve beyazın harikulade uyumunu bu konsept ile görebilirsiniz.

Aşırı Eğlenceli ve Renkli Bir Konsept

Hem müstakbel eşiniz ile kahkahalara boğulacağınız hem de eğlenceli düğün karelerine sahip olabileceğiniz bir konseptimiz var sırada: Renk Bombaları! Gökkuşağının renklerini üzerinizde taşıyacağınız ve eşiniz ile küçük bir savaş yaşayacağınız bu eğlenceli konseptte biz sizin tarafınızı tutuyoruz. Bol şanslar…

Sakin ve Huzurlu Bir Konsept

Gelinliğinizin bir miktar kirlenmesini veya zarar görmesini umursamayacağınız sakin ve huzurlu düğün pozlarına sahip olmak istiyorsanız buna uygun mekanlar tercih edebilirsiniz. Örneğin sakin akan bir şelalenin altında poz verebilirsiniz ya da durgun akan bir nehrin üzerindeki tahta köprüden ayaklarınızı sarkıtabilirsiniz…

Haydi Biraz Hareket

Müstakbel eşiniz ile hoplayıp zıplarken, koşarken, eşiniz sizi kucağına almış havada döndürürken; düğün fotoğrafçınızın bu hallerinizi düğün fotoğraflarınıza yansıtması nasıl olurdu? Özellikle enerjisi yüksek ve çılgın çiftlerin bu konsepti en çok tercih edebileceklerini belirtebiliriz. Ayrıca sadece biraz saçınız bozulabilir, gelinliğiniz çok risk altında değil.

Paraşütle Atlamaya Ne Dersiniz?

Ekstrem sporları veya adrenalin yaşamayı seven bir çiftseniz bunu düğün pozlarınıza da yansıtabilirsiniz. Bunun için size önerimiz ise paraşütle atlamak! Öncesinde düğün fotoğrafçınız ile anlaşırken paraşütle atlamayı tercih edip etmeyeceğini sormanızda fayda var.

Drone Tarafından Yakalanan Pozlara Ne Dersiniz?

Denizde, kumsalda, havuz kenarında, bir ormanda veya evinizin bahçesinde sevdiğiniz adamla vereceğiniz samimi ve keyifli pozlarınızın hatta doğal hallerinizin siz hiç hissetmeden bir drone’la çekilmesine ne dersiniz?

Diğer Fikirler

Trash the dress’i uygulayabileceğiniz diğer fikirlerden bazıları şunlar: Kapadokya’da balona binmek, karların içinde yuvarlanmak, boya savaşı yapmak, lunaparkta gezmek, gizli bir şelalenin altında öpüşmek, bisikletle turlamak, iskeleden atlamak… Tabi bunlara bağlı kalmanıza gerek yok.

Trash the Dress’in Avantajları

  • Fotoğrafların düğün mekanında ve kalabalık bir yerde değil de baş başayken çekilmesi harika değil mi? Ayrıca herhangi bir alanla sınırlı kalmanız gerekmiyor.
  • Makyaj ve saç mevzusunu dert etmenize gerek yok. (Sade bir seçim yerinde olacaktır.)
  • İster dalgalarla savaşıyor olun, isterseniz de renkli bombaların hedefinde olun.. Gelinliği kirletmek  eşinizle benzersiz bir bağ kurma deneyimi yaratıyor.
  • Trash the dress çekimlerinin ardından çekimleri yaptığınız alanın doğal veya tarihi güzellikleri içinde ayrı bir resim albümü oluşturabilirsiniz.

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir