Unutulmaz Bir Elopement Partisi Nasıl Planlanır?

Eğer kaçma kararınız büyük kutlamayı atlama arzusundan doğduysa, kaçma partisi sizin tarzınız olmayabilir. Ancak yeminlerinizi sadece özel olarak etmek istediyseniz veya tüm konuklarınızı ağırlayamayacak bir dağ tepesi veya izole bir iskele gibi bir tören yeri hayal ettiyseniz, daha sonra bir partiye ev sahipliği yapmak, evliliğinizi mükemmel bir şekilde kişiselleştirilmiş bir parti ile anmanıza olanak tanır.

Florida merkezli etkinlik planlayıcısı Kelly McWilliams, “Kaçarak evlenmeyi takip eden parti, yeni evliliğinizi sizinle birlikte kutlamak isteyen insanlarla kutlama yapmak istediğiniz için gerçekleşir” diyor. “En büyük faydası – tüm yakınlarınızın ve sevdiklerinizin katılabileceği harika bir parti vermenin ötesinde – geleneksel bir düğün kokteyl saatinde ve resepsiyonda yaratacağınız anıları yaratmak için zaman ve fırsat bulabilmenizdir: Süslü bir elbise ve smokin giyebilir, en iyi arkadaşlarınızla giyinip hazırlanabilir, aileniz ve arkadaşlarınızla portreler çektirebilirsiniz.” Evlilik sonrası parti aynı zamanda her iki eşin ailelerinin ve arkadaşlarının tanışmasına, sosyalleşmesine ve ortak anılar yaratmasına olanak tanır.

Hepsinden iyisi, bu tür bir kutlama düğünlerle aynı geleneklere sahip değildir, bu nedenle sizinkini istediğiniz gibi görünecek ve hissedilecek şekilde tasarlayabilirsiniz. McWilliams, “Kaçış partileriyle ilgili en güzel şey, bir düğüne çok benzer veya tamamen farklı olma esnekliğine sahip olmanızdır” diyor. “Kaçış partisi daha yeni bir fikir olduğu için ne olması gerektiğine dair kurallar yok.” Planlama sürecine başlamaya hazır mısınız? İşte bilmeniz gereken her şey.

Uzmanla Tanışın

Kelly McWilliams güneybatı Florida’da yaşayan bir düğün planlayıcısı ve etkinlik tasarımcısıdır. Kendisi 20 yılı aşkın süredir sektörde yer almaktadır.

Wedding Couple At Wedding ReceptionWedding Couple At Wedding Reception

Fotoğraf: The Lockharts

Elopement Partisi Nasıl Planlanır?

Daha önce de belirtildiği gibi, kaçış partisinin güzelliği, bütçeniz ne olursa olsun büyük ya da küçük her türlü kutlamaya ev sahipliği yapabilmenizdir. İşte McWilliams’a göre bu etkinliği düzenlerken yapmanız gerekenler.

Bir Temaya Karar Verin

Kaçış partinizi planlamaya başlamadan önce, dahil etmek istediğiniz geleneksel düğün unsurlarını ve atlamak istediklerinizi düşünün: canlı müzik, dans pisti, oturmalı bir akşam yemeği ve/veya aile tanıtımları. McWilliams, “Arka bahçede bir barbekü günü veya bir restoranda akşam yemeği kadar rahat olabilir” diyor. “Bir ‘Kaçtık’ kokteyl partisi düzenleyebilir ve akşam yemeği servis etmeyebilirsiniz (aynı zamanda kutlama yapmak ve masraflardan tasarruf etmek için harika bir yol) ya da her şeyi yapabilir ve törensiz geleneksel bir düğün düzenleyebilirsiniz.”

Kaçışınızın ayrıntıları kutlamanızın estetiğine de ilham verebilir. McWilliams, örneğin, bir destinasyonda tören yaptıysanız, mekanı tasarımınız için bir sıçrama noktası olarak kullanmanızı tavsiye ediyor. Ya da şöyle diyor: “Evlenmek yerine bir ev inşa etmeyi veya satın almayı tercih ettiğiniz için mi kaçtınız? Kaçış partinizi çift amaçlı hale getirmeye ne dersiniz, aynı zamanda bir eve taşınma partisi de düzenleyebilirsiniz.”

Bir Yer Seçin

Bir kır kulübünde, etkinlik mekanında veya yemek mekanında kaçamak partisi düzenleyebilseniz de, klasik bir tören ve resepsiyona kıyasla beklenmedik bir mekan seçme konusunda daha fazla esnekliğe sahipsiniz. McWilliams, “Etkinliğiniz geleneksel olmadığı için kesinlikle kutunun dışında düşünmenizi öneririm” diyor. En sevdiğiniz restoranı, tanıştığınız barı veya bir sanat müzesini o gün için satın almayı düşünün. Etkinlik planlayıcısı, “Vazgeçmek istediğiniz gelenekler veya unsurlar, müzik, çiçek veya kurulum süresine izin vermeyen mekanlar gibi belki de daha önce seçenek olmayan kapıları açabilir” diye ekliyor.

Konuk Listenizi Oluşturun

Sekiz kişilik bir akşam yemeğinden 350 kişilik bir hafta sonuna kadar “her boyutta kaçamak partisini” yönetmiş olan McWilliams’ın konuk listesi için tek bir kuralı var: “Bir kez davet edilen, her zaman davet edilir” diyor. “Bunun anlamı, evlilik öncesi partiye davet edilen herkesin evlilik partisine de davet edilmesi gerektiğidir.” Aksi takdirde, kimi davet edebileceğiniz konusunda özgürsünüz: Samimi, ailece yenecek bir yemek ya da tüm arkadaşlarınız ve aileniz için tüm gece sürecek gürültülü bir parti düzenleyin.

Bütçeyi Sonuçlandırın

Kaçış partinizin tam bir düğünden daha az maliyetli olmasını mı istiyorsunuz? Bu, konuk listenizin büyüklüğüne, mekanınızla ilgili belirli maliyetlere ve dahil etmeyi seçtiğiniz ayrıntılara bağlıdır. McWilliams, “Bir düğünden daha ucuza mal olabilir çünkü geleneksel bir düğün gününün en büyük unsurlarından biri olan töreni ortadan kaldırıyorsunuz” diyor. Ayrıca daha kısa bir mekan kiralamayı tercih ederseniz, tören çiçeklerini ve tabelalarını azaltırsanız ve bir nikah memuru ve düğün partisiyle ilişkili maliyetlerden kaçınırsanız tasarruf edebilirsiniz veya tüm bütçenizi eğlence, aydınlatma, menü seçenekleri ve yalnızca partiye özel diğer yükseltmelere harcayabilirsiniz.

Kişisel Unsurlar Ekleyin

Kaçış partinizi, size ve eşinize özgü unsurları da dahil ederek herhangi bir düğün kadar unutulmaz kılın. McWilliams, “Güzel bir düğün kırtasiyesi yaptırın, bir monogram tasarlatın ve köpeğinizle birlikte sevimli kokteyl peçeteleri alın” diyor. McWilliams, pasta yerine randevu gecesi gittiğiniz restorandan en sevdiğiniz tatlıyı servis etmenizi; tören programı yerine ilişkinizin ve kaçışınızın ayrıntılarını içeren “Hikayemiz” kartları oluşturmanızı ve mikrofonu eşinize, ebeveynlerinize ve sizi destekleyen arkadaşlarınıza kadeh kaldırmak için kullanmanızı öneriyor. Düğün planlayıcısı, “Etkinliği yeni evliliğinizle ilgili hale getirmenin en sevdiğim yolu, herkese kaçışınızın videosuyla veya bir slayt gösterisindeki görüntülerle nasıl başladığını göstermektir” diye ekliyor. “Tıpkı geleneksel bir düğün gibi, tarzınızı yansıtmaya devam edebilirsiniz.”

Bunlara da Göz Atın

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir