Yemek Odası Ölçüleri: Eviniz İçin Mükemmel Uyumu Bulun

Yemek odası boyutlarını doğru belirlemek, hangi modüler mobilyanın mekanda en iyi şekilde görüneceğine karar vermenize yardımcı olur.

Yemek odası evinizdeki en sosyal alandır. Tüm ailenin ve arkadaşların bir araya gelerek görkemli yemeklerin tadını çıkardığı yerdir. Uzun bir günün ardından sevdiklerinizle kaliteli zaman geçirme veya güne sıcak bir fincan kahve ile başlama fırsatı veren alandır. Bu nedenle, mükemmel boyutlarda geniş bir yemek odasına sahip olmak, evinizi tasarlamanın en önemli parçasıdır. Eğer yeni bir başlangıç yapıyorsanız ve ideal yemek odası ölçülerini arıyorsanız, bu blog bilinçli bir karar vermenize yardımcı olacaktır. Zaten bir yemek odanız varsa ve alanınızı vurgulayacak ve işlevselliği optimize edecek bazı iç mekanlar arıyorsanız, farklı boyutlarda yemek alanlarını mükemmel bir şekilde tasarlama konusunda da bazı fikirlerimiz var. Lafı daha fazla uzatmadan başlayalım.

Küçük Yemek Odası Boyutları

Kompakt bir daireniz varsa ve kişiselleştirilmiş rahat bir yemek köşesine ihtiyacınız varsa, konforlu bir yemek deneyimi için ihtiyacınız olan minimum alan 6ft x 5ft’dir. Ortalama yemek odası boyutlarından biraz daha küçük olsa da, sorunu çözmek için hassas bir şekilde tasarlayabilirsiniz. Ayrı bir büfe veya tabak takımı ünitesi yerine, yemek masası çekmeceli bir yan dolap seçebilirsiniz. Bu, yemek alanınızda serbest akış hareketi sağlarken geniş depolama alanı sağlayacaktır. Yemek zamanlarında yemek masası olarak kullanmak için çekip çıkarın ve gerekmediğinde geri koyun. Yemek odanızın aydınlık ve ferah görünmesi için açık duvar renkleri, minimal dekor ve bol ışık kullanın.

A compact apartment needs a 6ft x 5ft dining room layout dimension
Küçük daireler için küçük yemek odası ölçüleri

Standart Yemek Odası Ölçüleri

Standart yemek odası boyutları genellikle 14ft x 10ft’dir ve konforlu bir yemek deneyimi için gerekli tüm olanakları barındırır. Bu boyutlarda, ihtiyacınıza göre altı kişilik veya dört kişilik bir yemek masası tercih edebilirsiniz. Ancak rahatça hareket edebilmek için masanın kenarı ile duvar veya dolaplar arasında 30 ila 45 inçlik bir boşluk bıraktığınızdan emin olun. Yemek odanızın iç mekanına ve düzenine göre mükemmel yemek masasını bulmak için yemek masası boyutları hakkındaki blogumuza göz atın. Dağınıklıktan uzak bir düzenleme için kulpsuz çekmeceli bir büfe ve cam önlü bir dolap ekledik. Çağdaş aydınlatma armatürü görünümü bir araya getiriyor ve lüks bir hava katıyor. Kırmızı döşemeli sandalye bu beyaz yemek odasına bir renk patlaması katıyor ve mekana canlılık katıyor.

14ft x 10ft is the standard dining room dimension for six seater table
Standart yemek odası ölçüleri 6 kişilik masa ile

Kare Yemek Odası Yerleşim Ölçüleri

Yemek odası için mükemmel boyutlar, seçtiğiniz düzene de bağlıdır. Dolayısıyla, kare yemek odası düzeni boyutları arıyorsanız, 12 ft x 12 ft’lik bir alan rahat bir yemek alanı oluşturmak için yeterince iyidir. Alanınızı geniş ve dağınıklıktan uzak göstermek için ayaklı mobilyalar seçin. Serbest akış hareketi için dört kişilik bir yemek masası öneriyoruz. Ek oturma seçenekleri oluşturmak için kahvaltı tezgahına iki uzun sandalye de ekleyebilirsiniz. Yemek takımlarınızı ve diğer temel ihtiyaçlarınızı yerleştirmek için birden fazla çekmeceye sahip bir yan dolabı kolayca yerleştirebilirsiniz; büfenin üst kısmı ise eserleri, iç mekan bitkilerini veya bir masa lambasını sergilemek için kullanılabilir.

A 12 ft x 12 ft space is good enough for the Square dining room layout dimension to create a comfortable dining space
Kompakt bir alan için kare yemek odası ölçüleri

Oturma Odası Yemek Odası Kombo Ölçüleri

Açık düzen ev iç mekanları, kusursuz görünümleri ve ferah havaları nedeniyle son zamanlarda popülerlik kazanıyor. Bu düzenler göze daha aydınlık görünür ve bölme duvarlarının olmaması yerden tasarruf edilmesine yardımcı olarak odanın geniş ve dağınıklıktan uzak görünmesini sağlar. Bir oturma ve yemek odası istiyorsanız, yaklaşık 8 ft x 14 ft’lik bir alana sahip olmalısınız. Tüm pahalı tabaklarınızı ve yemek takımınızı barındırmak için renkli cam cepheli bir tabak ünitesi ve açık raflı yatay bir bölüm ekleyebilirsiniz. Ayrıca, dağınıklıklarınızı gizlemek için ahşap kaplama laminat ile iki bölüm ekledik. İnce bir sınır istiyorsanız bir jali bölme kullanın veya oturma odanızı yemek alanından ayırmak için kanepenizi yerleştirin.

An ideal dimension for a living room and dining room combo is 8 feet by 14 feet for a comfortable dining area.
Şık bir çanak çömlek ünitesine sahip bir oturma ve yemek odası

Mutfak ve Yemek Odası Ölçüleri

Yemek pişirmeyi seviyorsanız ve yemek pişirirken ailenizle kaliteli zaman geçirebilmeniz ya da küçük çocuklarınız için yemek pişirirken onlara göz kulak olabilmeniz için mutfağın yanında bir yemek alanı istiyorsanız, mutfak ve yemek alanı sizin için mükemmeldir. Bunun için en az 17 ft x 10 ft boyutlarında bir alana ihtiyacınız var. Burada aileniz ve arkadaşlarınız için geniş bir alan sağlamak amacıyla altı sandalyeli dikdörtgen bir yemek masası kullandık. İç mekanların göze daha aydınlık görünmesi için ayaklı mobilyalar seçin. Lacivert mutfak, açık renk ahşap yemek masası ve sandalyelerle çarpıcı bir kontrast oluşturarak mutfak ve yemek alanı arasında ince bir sınır yaratıyor.

Minimum 17 ft x 10 ft for kitchen cum dining room dimension for 6
Kentsel evler için işlevsel bir mutfak ve yemek alanı

Artık yemek odası planı boyutlarını bildiğinize göre, yemek odası iç mekanları için kontrol listesinden bahsedelim. Bu, yemek odası iç mekanlarınızı planlamak için yapılması ve yapılmaması gerekenler hakkında size ayrıntılı fikirler verecektir.

Bunlara da Göz Atın

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir