Anasayfa » Ev Dekorasyon Rehberi » Yurtdışında Evlilik İçin Bilmeniz Gerekenler
yurtdışında evlilik

Yurtdışında Evlilik İçin Bilmeniz Gerekenler

Yurtdışında Evlilik İçin Bilmeniz Gereken Her Şey

Dünyanın en güzel aşk kokan şehirlerinden birinde, hayatınızın aşkına sonsuza kadar evet demek sizin de hayaliniz mi? Cevabınız evet ise yurtdışında evlilik ile ilgili yazımız ilginizi çekebilir. Romantik hayaller dışında; düğün hazırlıklarının sıkıntılı ve stresli sürecini yaşamamak, gelenekler ve adetler dolayısı ile dolambaçlı yollara sapmaya gerek kalmadan; hedefe giden yolu kestirmeden yaşamak isteyenler için de yurt dışında evlilik iyi bir alternatiftir. Konsolosluklar dışında evlenmek isteyen Türk Vatandaşları ile gelin veya damattan birinin yabancı uyruklu ya da çifte vatandaş olması halinde evlilik işlemleri nasıl yürütülmeli, yapılan evliliğin Türkiye’de de geçerli sayılması için hangi adımlar atılmalı? bu soruların cevabını detayları ile ele alalım.

Yurt Dışında veya Türk Konsolosluklarında Evlilik

Hayatınızın aşkının evlilik teklifine kocaman bir evet dedikten sonra düşündüğünüz en temel soru şu olabilir: Nasıl bir düğün hayal ediyorsunuz? Eğer romantik bir şehirde gözlerden uzak, düğün hazırlıkları stresini yaşamadan dünya evine girmek hayaliniz ise vereceğimiz bilgiler ilginizi çekebilir. Yurt dışı şehirlerinde evlenmek ya da konsolosluklarda nikahınızı kıydırmak için yapmanız gerekenleri sizin için derledik.

Türk Vatandaşı Olup Yabancı Merciler Huzurunda Evlenmek İstiyorsanız

             Konsolosluklarda nikah töreni yaptırmanın dışında, hayaliniz olan bir şehirde düğün yapmayı planlıyorsanız bunun için ilgili ülkenin evlilik için resmi prosedürlerini araştırmanız gerekmektedir. Özellikle evlilik turizmi yapan, dünyanın dört bir yanından gelen gelin ve damat adaylarına unutamayacakları anlar yaşatan yerler arasında Seyşeller, Bali, Madagaskar, Las Vegas, Bahamalar, Karibikler, Mauritius bulunuyor. Bu şehirlerden birinde rüya gibi bir düğün yaşayabilirsiniz. Ayrıca romantik aşk şehirleri; Paris, Venedik, Roma, New York, Bangkok da yurt dışında evlenmek isteyen çiftler için popüler destinasyonlar arasında yer alıyor.

Yabancı merciler huzurunda evlenmek için hangi belgelerin gerekli olduğuna gelecek olursak; kimlik belgesi, pasaport ve apostilli evlenme ehliyet belgesi genel olarak istenen belgelerdir. Bunların dışında hazırlamanız gereken belgeleri ise evlenmek istediğiniz ülkenin kuralları belirlemektedir. Yurtdışında evlilik için nikah maliyeti ise tercih edeceğiniz ülkeye göre farklılıklar gösterse de; Türkiye’de yapacağınız düğün töreni için ayırmanız gereken bütçenin daha da altındaki rakamlar ile yurt dışında evlenebileceğinizi söyleyebiliriz.

Çiftlerden Birinin Yabancı Uyruklu veya Çifte Vatandaş Olması Durumunda Yurt Dışında Evlilik Nasıl Yapılır?

             Konsolosluklarda nikah işlemlerinin yapılabilmesi için gelin ve damat adayının Türk Vatandaşı olması gerekmektedir. Evlenecek çiftlerden birinin yabancı uyruklu olması veya çifte vatandaşlığının bulunması durumunda konsolosun nikah kıyma yetkisi bulunmamaktadır. Bu durumda nikah işlemlerinin nasıl yapılacağını merak ediyorsanız hemen açıklayalım.

Evlenmek istediğiniz ülkenin resmi nüfus müdürlüklerine giderek nikah işlemleri için başvuruda bulunmalısınız. Yabancı uyruklu biri ile evlenmek için gerekli belgeler ise; evlilik beyannamesi, apostilli evlenme ehliyet belgesi ve uluslararası doğum belgesi, 4 adet vesikalık fotoğraf, sağlık raporu, ikametgâh belgesi ile tasdikli pasaport ve vatandaşlık belgesidir. Bu belgeler dışında ülkelerin farklı belge talepleri olabilir. Yurt dışında evlendikten sonra, evliliğinizin tescil edilmesi işlemlerini de yaptırmayı ihmal etmemelisiniz.

Evlilik Tescili Nasıl Yapılır?

             Konsolosluklarda evlenen çiftlerimizin nikah işlemlerine dair bilgilendirme sizin herhangi bir başvuru yapmanıza gerek kalmadan Türkiye’deki bağlı bulunduğunuz nüfus müdürlüğüne yapılmaktadır. Ancak yabancı merciler huzurunda evlendiyseniz ya da yabancı uyruklu biri ile evlilik yaptıysanız; evliliğinizin Türkiye’deki nüfus müdürlüklerince tanınması için evlilik tescili başvurusu yapmanız gerekmektedir. Bunun için bulunduğunuz yere en yakın Türk Konsolosluğuna giderek evlilik tescili istediğinize dair form dilekçeyi doldurup imzalamalısınız. Evlilik belgenizin aslı, sizin ve eşinizin kimliğinin aslı ve fotokopileri, yabancı uyruklu kişinin doğum belgesi de evlilik tescili başvurusu yapmak için yanınızda bulunması gereken evraklar arasında yer alıyor. Yapılan evliliğin Türk makamlarca kabul görmesi adına evlilik tescil işleminin bir ay içerisinde yapılması gerektiğini de belirtmeden geçmeyelim.

Konsolosluklarda Nikah Kıyılması İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Yurt dışında evlenmeyi düşünüyorsanız alternatiflerinizden biri de konsolosluklarda nikah töreni yapabilmenizdir. Gittiğiniz ülkedeki Türk Konsolosluğu nikahınızı kıyma yetkisine sahiptir. Burada dikkate almanız gereken en önemli şey ise konsolosluklarda nikahınızın kıyılabilmesi için sizin ve müstakbel eşinizin Türk Vatandaşı olmanız gerektiğidir. Çiftlerden birinin yabancı uyruklu olması durumunda ya çifte vatandaşlığının bulunması halinde ise konsolosluklarda nikahınızın kıyılması söz konusu değildir.

Türk Konsolosluğu bulunmasına rağmen bazı ülkelerde yasaları gereği nikah işlemleri yapılmamaktadır. Bu ülkeleri de paylaşalım ki düşünüyorsanız farklı bir ülkeyi değerlendirin. Nikahınızı kıydıramayacağınız Ülkeler; İngiltere, Danimarka, Finlandiya, İrlanda, Avusturya, Avustralya, Arjantin, İsviçre ve Şili’dir.

Yurtdışında Evlilik İşlemleri İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

Yurt dışındaki bir Türk Konsolosluğu’nda nikahınızın kıyılmasını istiyorsanız; birazdan belirteceğimiz evrakların yanı sıra ilgili ülke konsolosluğundan farklı bir evrak istenip istenmediğini de mutlaka araştırmanızı veya konsolosluktan bilgi almanızı tavsiye ederiz. Genel olarak yurtdışında evlilik için gerekli belgeler ise aşağıda yer almaktadır.

  • Evlilik beyannamesi: Evlenmek istediğiniz şehirdeki konsolosluğa başvurarak evlilik beyannamesi formunu doldurmanız gerekmektedir.
  • Evlenme Ehliyet Belgesi: Türkiye’deki nüfus müdürlüklerinden apostil şerhli olarak almanız gerekiyor.
  • Uluslararası Nüfus Kayıt Örneği: Yine bu belgeyi de nüfus müdürlüğünden apostilli olarak temin etmelisiniz.
  • Nüfus Cüzdanı ve Pasaport: Kimlik ve pasaportunuzun aslı ve onaylı fotokopileri de istenmektedir.
  • Sağlık Raporu: Evliliğe engel teşkil edecek bir rahatsızlığınızın bulunmadığını gösterir sağlık raporunuzu aile hekiminizden alabilirsiniz.
  • Fotoğraf: Son 6 ayda çekilmiş en az 4 adet vesikalık fotoğraf.
  • Şahitlere Dair Bilgiler: 2 adet şahidinizi belirleyerek, kimin şahidi olduğunu, nüfus cüzdanı fotokopileri ile adres bilgilerini de konsolosluğa iletmeniz gerekmektedir.

Apostil şerhinin ne olduğunu merak ediyorsanız hemen açıklayalım. Bir belgenin gerçek olduğunun tasdik edilerek, farklı bir ülkede yasal olarak kullanılabilmesi adına belge onay sistemi olarak tanımlanabilir. Apostil işlemlerinin ise valilik ve kaymakamlıklarda yapıldığını söyleyebiliriz.

Konsolosluklara Başvuru Nasıl ve Ne Zaman Yapılmalıdır?

Nikahınızın kıyılması için başvuruda bulunacağınız ilgili konsolosluğun internet sitesini ziyaret etmek atmanız gereken ilk adım olacaktır. Yukarıda belirttiğimiz evraklar dışında temin etmeniz gereken farklı bir evrak yok ise evraklarınızı tarayarak mail yolu ile konsolosluğa ön başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Evraklarınızın gönderdikten sonra konsolosluktan nikah işleminizin yapılacağına dair bilgi içeren bir e posta almalısınız. Ardından konsolosluk ile nikah tarihinizi belirleyebilirsiniz. Nikahınızın kıyılacağı günden bir gün önce ise evraklarınızın aslını teslim etmek üzere konsolosluğa gitmeniz gerekmektedir. Önceden tarayıp göndermiş olsanız dahi evrakların aslı olmadığında nikahınızın kıyılmayacaktır bu nedenle konsolosluğa gitmeden önce evraklarınızı kontrol etmenizde fayda var. Belgelerinizin aslını götürmeye gittiğinizde ayrıca evlilik cüzdanı bedeli olarak ödemeniz gereken bir harç tutarının da olduğunu belirtelim.

Yurtdışında Evlilik Planlayanlar İçin Bazı İpuçları

Evliliğe dair tüm planlarınızı yurt dışında yapmak üzerine kurguladıysanız bu bilgiler sizin için hayat kurtarıcı olabilir. Nikah işlemleri için istediğiniz ülkedeki Türk konsolosluğuna başvuruda bulunmanızın ardından; nikah günü neler yapmalısınız bunları da aktaralım. Düğün ya da nikah töreniniz için yapacağınız hazırlıklar arasında elbette gelinliğin giyilmesi, saç ve makyajınızın yapılması yer alıyor.

Nikah için uygun bir gelinlik ya da alternatif olabilecek hoş bir beyaz elbise seçmenizin ardından, saç ve makyaj konusunda bilgili olan bir nedimenizi nikah şahidiniz olarak belirleyebilirsiniz. Bilmediğiniz bir ülkede kuaför randevusu saç ve makyaj işlemleri hem çok zamanınızı alabilir hem de sizin için maliyetli olabilir. Saçınıza takacağınız hoş bir saç aksesuarı; gelin tacı ya da kafes duvak formundaki bir duvak ile nikahınıza hazır olabilirsiniz. Ayrıca nikah için konsolosluğa özel araç ya da taksi ile değil de toplu taşıma araçları ile gidecekseniz; önceden gideceğiniz yeri araştırmanızı ve hangi vasıtaları kullanmanız gerektiğini belirlemeniz hem işinizi kolaylaştıracak hem de nikah saatinize gecikmenizi önlemiş olacaktır.

Nikah İşlemleri Sonrası Yapılması Gerekenler?

Farklı bir ülkedeki Türk Konsolosluğu’nda nikahınızın kıyılmasının ardından yapacağınız bir işlem olup olmadığınız merak ediyorsanız; olmadığını belirtebiliriz. Siz balayınızın keyfini çıkarırken, nikahınızın kıyıldığına dair resmi prosedürler online ortamda yerine getirilmektedir. Bir hafta on gün içerisinde evlendiğinize dair bilgi ve belgeler, Türkiye’deki sistemler üzerinde de görüntülenebilecektir.

 

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir