yüz şekline göre gelin makyajı

Yüz Şekline Göre Gelin Makyajı

Gelinliğinize ve saç modelinize karar verdiyseniz; düğün gününüzde davetlilerin gözlerini sizden alamayacağı bir gelin olmak için tek bir hamle daha yapmanız gerekiyor: yüz şeklinize uygun bir gelin makyajı yaptırmak. Bu yüzden bu yazımızda yüz şekline göre gelin makyajı nasıl yapılır sorusunu yanıtlayıp hangi uygulamalar doğru ve mükemmel sonuç verir bunlardan detaylıca bahsedeceğiz. “Nasıl olsa kuaföre gideceğim, ne gerek var bu yazıyı okumama” diyenleriniz olabilir. Fakat düğün gününüz için nasıl bir makyaj yaptıracağınızı bilirseniz işinizi şansa bırakmamış olursunuz. Peki düğün gününüzde kusursuz yüz hatları, harika bir göz makyajı ve çekici görünen dudaklarınızla müstakbel eşinize davetlilere ışıl ışıl gülümsemeye hazır mısınız? O zaman buyurun yazımıza geçelim.

Makyajınızı Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Buyurun yazımıza geçelim dedik, fakat önce ufak birkaç hatırlatma yapmak istiyoruz: Mümkünse düğünden önce kuaförünüz ve makyözünüzle prova için anlaşma yapın. (En mutlu olmanız gereken günde beğenmediğiniz veya içinize sinmeyen bir makyaj yaptırmanız pek iç açıcı olmazdı, değil mi?)

Hangi cilt tipine ve yüz şekline sahip olursanız olun; makyaja başlamadan önce cildinize ve dudaklarınıza nemlendirici uygulaması yapmayı ihmal etmemelisiniz. Ayrıca nemlendirici uygulanırken cildinize yapılan masaj ile cildinizin kan dolaşımı artacak ve yüzünüzün daha canlı görünmesi sağlanacaktır.

Yeri gelmişken gelin adaylarımıza bir küçük uyarıda daha bulunalım. Gelin makyajınız için kullanılan malzemeler makyöze ait ise rujunuzun aynı renginden siz de edinmelisiniz. Gün boyunca rujunuzun tazelenmesi gerektiğinde buna ihtiyacınız olacaktır. Bu bilgileri de kulağınıza küpe niyetine paylaştıktan sonra gelelim detaylara.

Peki gelin makyajı konusu bu yazıyı okumakla kapanıyor mu? Tabi ki de hayır.. Makyaj tercihinizde ten ve göz renginin de önemi var. Sizi sıkmak istemediğimiz için o konuya bu yazıda yer vermedik. Fakat bu yazıdan sonra şu yazımıza bir göz gezdirmenizi öneririz: Ten ve Göz Rengine Uygun Gelin Makyajı Nasıl Olmalı?. Sonra bize söylemediniz, gözümüzden kaçtı, makyajım bana hiç gitmedi demeyin çünkü bahane kabul etmiyoruz.

Yüz Şeklimi Nasıl Öğrenebilirim?

Yazımızın başlığı yüz şekillerine göre gelin makyajı nasıl yapılır, onu anladık. Peki eğer yüz şeklinizi henüz bilmiyorsanız ne yapacaksınız? Bu noktada öncelikle şu yazımızı okumanızı öneririz: Yüz Tipleri ve Gelin Saçı Seçimi. (Genellikle gelin saçı tercihi makyaj seçiminden önce yapıldığı için o konuda da aklınıza takılan soruların cevaplarını bulabilirsiniz.)

Yüz şeklinizi öğrendikten sonra ise sizin için en uygun gelin makyajını nasıl yapacağınız konusuna geçebiliriz. (Nihayet!)

Yuvarlak Yüz Şekline Göre Gelin Makyajı Nasıl Yapılır?

Yuvarlak yüzler için gelin makyajı özellikle profesyonel eller tarafından yapıldığında mükemmel sonuçlar verebilir. Bu nedenle tanınmış ve güvenilir bir makyöz ile anlaşmanız sizin için yerinde bir karar olabilir. Gelelim makyaj uygulamalarının detaylarına.

Kontür Uygulaması

Kontür uygulamasındaki amaç yüzün olabildiğince ideal bir görünüm yansıtmasını sağlamaktır. Aydınlatıcı ve bronzer kullanımı ile yüzde gölgelendirme teknikleri uygulanarak her yüz tipinin; ideal yüz tipi olan oval yüze benzetilmesi hedeflenmektedir. Yuvarlak yüze makyaj hileleri nasıl yapılır? bunun için kontür uygulamasının detaylarına gelecek olursak; ten renginizden 2 ton daha koyu olan bir fondöteni, saçlarınızın diplerini yol çizgisi kabul ederek alnınızın tamamına eğimli bir hat olarak yaklaşık 2 parmak eninde sürün. Kaşlarınızın bitiş noktasından burun kenarlarınıza kadar olan iki hat boyunca da ince birer çizgi çekin. Yüzünüzün daha ince görünmesini sağlayacak gölgelendirme için ise kulak kenarlarınızdan başlayıp dudaklarınızın kenarına kadar olan hat boyunca koyu renk fondöteni ince bir tabaka halinde sürün, ardından tüm hatları sünger yardımı ile eşit olarak dağıtın. Aydınlatıcıyı ise bronzer kullanmadığınız yerlere kullanabilirsiniz. Yani alnınıza, çenenizin ortasına ve gözlerinizin altına uygulamanız gerekmektedir.

Allık Kullanımı

Yuvarlak yüze sahip kişilerin elmacık kemiklerinin belirgin olmadığını belirtmiştik. Allık kullanımı ile elmacık kemiklerinizi ön plana çıkarabilirsiniz. Kontür uygulaması ile yüzünüzün hatları oluşturulurken diğer uygulamalar ile bu hatları iyice belirgin bir hale getirebilirsiniz. Elmacık kemiklerinizden şakaklarınıza doğru bir hat şeklinde uygulayacağınız allığınıza ten renginize göre karar verebilirsiniz.

Göz Makyajı

Yuvarlak yüzlü gelin adaylarımıza gelin makyajı adına vereceğimiz tavsiye ise dikkat çekici bir göz makyajı yaptırmaları olacaktır. Gözlerin ve dudakların ön planda olduğu makyajlar ile düğün gününüzde muhteşem görünebilirsiniz. Bu yüzden göz makyajınızda olmazsa olmaz kullanılması gereken makyaj malzemesi eyeliner olacaktır. Belirgin eyeliner kullanılan göz makyajları ve buğulu göz makyajı sizin için en uygun olanlarıdır.

Ruj Seçimi

Gelin makyajınız neredeyse bitmek üzere… Son olarak dudaklarınızı da ten renginize ve tarzınıza uygun olan bir ruj ile renklendirdiğinizde muhteşem düğün gününüz için hazırsınız. Ruj seçiminizde dikkat edeceğiniz husus ten renginize uygun olan renkler ile ne kadar iddialı görünmek isteyeceğinizdir. Genel olarak bahsedecek olursak; açık tenli iseniz pembe ve şeftali tonları ile kırmızı renkteki bir ruju tercih edebilirsiniz. Buğday tenli iseniz nude tonları, esmer tenli iseniz ise nude tonların yanı sıra iddialı renklerden mürdüm, kırmızı ve kahve tonlarını tercih edebilirsiniz.

Dikdörtgen Yüz Şekline Göre Gelin Makyajı Nasıl Yapılır?

Gelin makyajınızın mükemmel görünmesi için yüz hatlarınızın ideal yüz şekli olan oval yüze benzetilmesi gerekmektedir. İyi bir kontürleme tekniği uygulandığında istediğiniz muhteşem görünümü kazanabilirsiniz. Bunun için profesyonel ve kontür tekniklerinde uzman bir makyöze kendinizi emanet etmenizi tavsiye ederiz. Şimdi gelelim dikdörtgen yüz makyajı detaylarına…

Kontür Uygulaması

Dikdörtgen yüz şekline sahip kişilerin köşeli yüz hatlarına yoğun bir kontür uygulaması yapılarak, yüz hatlarının yumuşatılması sağlanmalıdır. Bunun için ilk olarak cilt renginizden 2 ton koyu bir fondöten ile kontür fırçası kullanarak elmacık kemiklerinizi belirginleştirin. Baz alacağınız yer elmacık kemiklerinizin altı olmalı ve yumuşak hareketler ile bronzerı bir hat boyunca sürmelisiniz. Dik ya da yatay gelen çizgiler değil oval gelen çizgiler kullanmalısınız. Geniş ve köşeli bir alına sahip olduğunuzdan, alnınızın köşelerine de bronzer uygulayarak hatlarınızın daha yumuşak görünmesi sağlanmalıdır. Aynı renk fondöten kaşların altına ve burun kanatlarının kenarlarına da ince bir hat olacak şekilde, daha ince bir fırça ile uygulanmalıdır. Son olarak ise alt dudağın bittiği hat boyunca bronzer uygulanarak dudaklarınızın daha dolgun görünmesi sağlanmaktadır. Aydınlatıcıyı ise öncelikle göz altlarınıza uygulamanız gerekmektedir. Ardından elmacık kemiklerinin üzerine, kaş altlarınıza ve göz pınarlarınıza uygulamalısınız. Dudak altına bronzer kullanırken, dudak üstüne ise aydınlatıcı kullanılmalıdır. Üst dudağınızın ortasına aydınlatıcı sürdükten sonra, burun üstünüze ve göz kapaklarınıza da bir miktar aydınlatıcı uyguladığınızda kontür işleminiz sona ermiş oluyor.

Göz Makyajı

Dikdörtgen yüzler için göz makyajı dikkat çekici olması nedeniyle oldukça önemlidir. Göz makyajınızı yaptırırken dikkat edilmesi gereken şey eyelinerınızın yatay uygulanmasıdır. Yüzünüzün daha uzun görünmemesi için eyeliner ve kalem uygulamalarında gözlerinizin çekik görünmesi sağlanmalıdır. Bunun için yoğun göz makyajı ile birlikte sadece eyeliner uygulanan bir göz makyajı da tercih edebilirsiniz. Bakışlarınızın etkili ve çekici olması için göz pınarlarınıza açık tonların kullanıldığı bir göz makyajı sizin için hoş bir seçenektir. Ten ve göz renginize uygun tonlarda far, göz kalemi  ve rimel kullanımı ile göz makyajınızı tamamlayabilirsiniz. Altını çizmemiz gereken nokta ise eyeliner kullanımınızda kesinlikle yukarı doğru uzayan kuyruklar çekilmemesi, eyelinerınızın yatay olarak sürülmesi gerektiğidir.

Fondöten Kullanımı

Kontür uygulamasından sonra cildinize uygun bir renk tonunda fondöten kullanmanız gerekmektedir. Bunun için fondöteni boynunuza deneyerek almalısınız. Eğer cildiniz pürüzsüz ise ve çok fazla fondöten uygulamasına ihtiyaç duymadığınızı düşünüyorsanız; kontür uygulamasının ardından bir pudra kullanımı ile yüz makyajınızı sabitleyebilirsiniz. Fondöten kullanacaksanız ise sonrasında yine makyajınızı sabitlemek için pudrayı, yumuşak bir fırça ile yüzünüze bastırmadan tampon hareketleri uygulayabilirsiniz.

Allık Kullanımı

Dikdörtgen yüz hatlarına sahipseniz, elmacık kemiklerinizin üzerine cilt renginize uygun tonda bir allığı tampon hareketi ile hafifçe sürmeniz yeterlidir. Açık tenli gelin adaylarımıza pembe ve şeftali tonlarındaki allıklar çok yakışırken, esmer tenli gelin adaylarımız ise altın ve bal rengi allıkları tercih edebilirler.

Ruj Kullanımı

Dikdörtgen yüz hatlarına sahip gelin adaylarımızın yüzlerinin orta kısımlarına dikkat çekmeleri gerekmektedir. Bu anlamda göz ve dudaklar dikkatleri üzerine toplayabileceğiniz iki bölgedir. Göz makyajına dair detayları konuştuk gelelim dudaklarınız için doğru uygulamaların nasıl olması gerektiğini… Dudaklarınızın dolgun ve dikkat çekici görünmesi için bronzer ve aydınlatıcı uygulamasının yanı sıra rujunuzdan da yardım alabilirsiniz. Dudak kenarlarınızın iyice dışına taşırarak kullanacağınız parlatıcı veya açık tonlardaki bir ruj ile harika sonuçlar elde edebilirsiniz. Bunun için kullanmanız gereken rujların doğal tonlarda ve açık renk olması gerektiğini unutmayın. Ayrıca dudakları küçük olan gelin adaylarımızın koyu renk ruj kullanımından kaçınmaları gerektiğini belirtelim. Çünkü koyu renk tonlar dudaklarınızın iyice küçük görünmesine neden olacaktır. Rujunuzu da sürdünüz ve muhteşem düğün gününüze hazırsınız. Harika görünüyorsunuz!

Oval Yüz Şekline Göre Gelin Makyajı Nasıl Yapılır?

Kontür Uygulaması

Makyaj yapılırken sahip olduğunuz yüz şekline göre kontür uygulaması yapılmaktadır. Kontür işleminde amaç gölgelendirme teknikleri ile yüz şekillerinin ideal olan oval yüze yaklaştırılmasıdır. Bu yüzden kontür uygulamasına çok fazla ihtiyacınız yoktur. Bunun yerine alnınıza, çenenize, burnunuza, dudak üstünüze ve göz altlarınıza aydınlatıcı kullanabilirsiniz. Yüzünüzün daha ince görünmesini istiyorsanız ise ten renginizden bir renk koyu tonlardaki bir fondöteni alnınızın iki yanına çapraz bir şekilde ve elmacık kemiklerinizden şakaklarınıza doğru sürebilirsiniz.

Allık Kullanımı

Oval yüzlere sahip kişilerin elmacık kemikleri genellikle belirgindir. Doğru bir allık uygulaması ile elmacık kemiklerinizin daha da güzel görünmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için ise allığınızı elmacık kemiklerinizden kulaklarınıza doğru yatay bir hat olarak sürmelisiniz.

Göz Makyajı

Makyajın bütününü etkileyen en önemli detay göz makyajıdır. İstenen etkiyi yansıtmak için göz makyajı farklı çeşitlerde yapılabilir. Etkileyici ve derin bakışlar için buğulu göz makyajı bir alternatif olabilir. Göz makyajı yapılırken seçilen renkler ve kullanılan makyaj malzemelerinde rol oynayan etmen göz renginizdir. Göz renklerine göre genel olarak kullanılan renklerden bahsedecek olursak; kahverengi gözler için hemen hemen her renk tonunda far kullanılabilir, yeşil gözlere soft renkler çok yakışırken mavi gözler için ise gri ve lacivert renkli farklar tercih edilebilir.

Ruj Seçimi

Gelin makyajının son dokunuşu ruj ile yapılmaktadır. Ruj renginizi belirleyecek şey ise göz makyajınız ile nasıl bir görünüm kazanmak istediğinizdir. İddialı bir göz makyajı yapıldığında, dudakların soft bir renkte olması tercih edilir. Dikkat çekici görünmeyi tercih eden gelin adaylarımız ise rujlarında ten renklerine ve göz makyajlarına göre kırmızı, bordo, mürdüm gibi renk tonlarını kullanabilirler.

Kare Yüz Şekline Göre Gelin Makyajı Nasıl Yapılır?

Kontür Uygulaması

Kontür uygulamasının amacı genellikle oval yüz hatları elde etmektir. Kare yüz hatlarına sahip kişilerin oval yüz görünümü için yapması gereken şey oldukça kolaydır. Cilt renginizden 1,5 – 2 ton daha koyu olan bir bronzer tercih ederek ilk önce elmacık kemiklerinizin alt kısmına birer çizgi çekmelisiniz. Ardından gizlemek istediğiniz yüzün köşe kısımlarına ve şakaklarınıza da bronzer sürerek, yüzünüzde oval bir şekil elde edilmesi sağlanır. Sonrasında bronzer fırça ile dağıtarak cildinizde homojen bir görünüm elde edilir.

Ön planda görünmesi istenen noktalara ise aydınlatıcı kullanılmalıdır. Yani elmacık kemikleri, alın ortası ve çeneye kullandığınız aydınlatıcınızı da fırça ile dağıttıktan sonra göz makyajınıza hazırsınız.

Göz Makyajı

Göz makyajının detaylarına geçmeden önce gelin adaylarımıza belirtmemizde fayda var. Kontür uygulamasının hemen ardından göz makyajınızın yapılması gerekmektedir. Yüze fondöten kullanıldıktan sonra göz makyajı yapıldığında yüze dokunulacağından yüz makyajı bozulacaktır. Göz makyajı bittikten sonra fondöten ve sabitleyici gibi ürünler kullanabilirsiniz. Göz makyajında temel nokta dikkat çekici bir makyaj olmasıdır. Kare yüzlerde dikkatleri üzerine toplayacak en güzel bölge gözler olabilir. Bunun için ise göz ve ten renginize uygun olan bir buğulu göz makyajı ise harika bir tercih olacaktır.

Fondöten Kullanımı

Kontür uygulamasından sonra cildinize uygun bir fondöten ile cildinizin renk dağılımını eşitleyebilirsiniz. Sizin için en uygun fondöten seçimi için fondöteni bilek veya el üzerinde değil boynunuzda denemeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Allık Kullanımı

Cildinize uygun tonda bir allık kullanırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta kontür uygulaması yaptığınız yere allığınızın gelmemesi gerektiğidir. Bu yüzden allığınızın bir fırça yardımı ile elmacık kemiklerinizin üstüne sürülmesi gerekmektedir. Ten renginize göre tercih edeceğiniz allıklar ise pembe ve şeftali tonları ile altın ve bal rengindedir. Esmer tenlilere altın rengindekiler çok yakışırken, açık tenlilere ise şeftali ve pembe tonları hoş bir görünüm kazandırmaktadır.

Ruj

Ruj kullanımında da işinize yarayacak birkaç tüyo vermek isteriz. Eğer dudaklarınız küçükse koyu renk rujlar dudaklarınızın daha da küçük görünmesine neden olacaktır. Bu nedenle küçük dudaklı gelin adaylarımızın nude tonlardaki rujları kullanması daha yerinde bir tercih olacaktır. Mat rujlar ve nude tonlarda kullandığınız rujunuzu bir miktar dudak çizgisinin dışına taşırabilirsiniz. Ayrıca dudak kalemi kullanmak da dudaklarınızın daha büyük görünmesine yardımcı olacaktır.

Kalp Yüz Şekline Göre Gelin Makyajı Nasıl Yapılır?

Kontür Uygulaması

Makyaj uygulamalarında veya saç kesimlerinde genellikle her yüz şekli oval yüz şekline benzetilmeye çalışılmaktadır. Bu yüzden farklı kontürleme teknikleri ile saç kesimleri kişiye özel olarak uygulanmaktadır. Kalp yüz şeklinin ters üçgene benzediğini söyleyebiliriz. Geniş ve açık bir alın, sivri hatlı bir çene kalp yüz şekline sahip olan kişilerin yüz hatlarını oluşturmaktadır. Kontürleme tekniği ile alın daha az geniş ve çene ise normal hale yakın bir görünüm kazanmaktadır. Kalp yüz kontürleme uygulamasına gelecek olursak; bunun için ten renginizden 2 ton daha koyu renkte bir fondöteni alın. Fondöten ile alnınızdan şakaklarınıza doğru iki taraf için de eğimli bir hat çizin, çene kemiğinize de uyguladıktan sonra sünger yardımı ile bronzerı dağıtın. Burnunuza gölgelendirme yapmak için, kaşlarınızın ortasından başlayarak burnunuzun kenar hattı boyunca bronzerı sürüp sünger ile dağıtın. Aydınlatıcı da kullandıktan sonra kontürleme işlemi bitiyor. Aydınlatıcıyı alnın tam ortasına, burnun ve çenenin ortasına bir de göz pınarlarınızdan göz altlarınıza giden hat boyunca uygulamanız gerekiyor.

Göz Makyajı

Yoğun göz makyajının en çok yakışacağı yüz şekillerinden biri kalp yüzlerdir. Buğulu göz makyajı da yoğun eyeliner kullanımı ile yapılanlar da size hoş bir görünüm kazandıracaktır. Göz makyajınızda uygulanması gereken bir detay göz pınarlarınızın çevresinde açık tonlar kullanılması gerektiğidir. Bunun dışında ten renginize ve göz renginize uygun tonlar ile göz makyajınızı yaptırabilirsiniz. Genel olarak bahsedecek olursak; yeşil gözlü gelin adayları kırmızı tonlarda, kahverengi gözlüler toprak tonlarında, mavi gözlüler ise gri tonlarda buğulu göz makyajı yaptırabilirler.

Fondöten Kullanımı

Fondöten alırken size uygun bir ton aldığınızdan emin olmak adına fondöteninizi boynunuzda denemenizi öneririz. Göz makyajınızın ardından cildinize uygulanan fondöten, düğün gününüzde cildinizin kusursuz görünmesini sağlayacaktır.

Allık Kullanımı

Kalp yüz şekline sahip olan kişilerin elmacık kemikleri genellikle çıkıktır. Bu nedenle allık kullanımında elmacık kemiklerinizin daha da belirginleşmesinin önüne geçmeniz gerekmektedir. Kontür uygulaması yapılan bölgenin dışında elmacık kemiklerinizin üzerine yuvarlak bir şekilde hafifçe allık uygulayabilirsiniz. Ten renginize göre doğal tonlarda olanı sizin için daha uygun bir seçenek olacaktır.

Ruj

Kalp yüz şekline sahip gelin adayları dudaklarının daha hacimli görünmesi ile dikkatleri çeneden dudaklarına çekebilirler. Bunun için ise doğal tonlardaki bir ruju ya da parlatıcıyı dudaklarınızdan taşırarak kullanabilirsiniz. Ayrıca dudak kalemi kullanmak da dudaklarınızın daha dolgun görünmesini sağlayacaktır. Göz makyajınız iddialı olsa bile dikkat çekici tonlardaki rujlar sizde hoş görünecektir. Bu nedenle genel makyajınızla uyumlu olması halinde parlak kırmızı bir ruj kullanmaktan çekinmeyin. Doğal seçenekleri tercih etmek isterseniz ise nude tonlardaki bir ruju kullanabilirsiniz.

Bunlara da Göz Atın

Post navigation

  • Makyaja saatler ayırıyoruz ama buradaki gibi ipuçlarına biraz olsun dikkat etsek işimiz daha kolaylaşacak…

  • Gelin makyajı ve gelin saçı gerçekten önemli ama lütfen bunu kuaförlere gelin saçı gelin makyajı diyerek yaptırmayın kızlar boşuna gereçekten bir sürü para dökmenize gerek yok normal zamanda gittiğiniz gibi ama daha özenli olmasını özel bir geceye gideceğinizi söyleseniz aslında yeterli olur ama illa fazladan bir sürü para ödemek istiyorsanız sizin tercihiniz sonuçta sadece 1 gece yaşanıyor bu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir