yüz şekline göre gelin saçı nasıl seçilir, yüz şekline göre gelin saçı modelleri, yüz şekline göre gelin saçı

Yüz Şekline Göre Gelin Saçı Nasıl Seçilir?

Hayalini kurduğunuz muhteşem düğün gününüzde bir yıldız gibi parlamanızı sağlayacak pek çok detay bulunmaktadır. Vücut tipinize uygun gelinlik seçiminizin yanı sıra sizin için doğru olan saç ve makyaj uygulamalarının da yüzünüze ve saçınıza yapılması gerekmektedir. Düğün mekanı, tarzınız ve kişilik özellikleriniz; gelinlik seçimi, saç ve makyaj tercihleri ile aksesuar kullanımlarınızı belirlemektedir. Gelin saçı modeliniz ise yüz şekillerine göre tercih edilmelidir. İsterseniz vakit kaybetmeden yüz tiplerinden bahsedelim. Sonrasında yüz tipi nasıl anlaşılır, yüz şekline göre gelin saçı nasıl seçilir gibi soruları yanıtlayalım. Merak etmeyin, yüz şekline göre gelin saçı modelleri de değineceklerimiz arasında.

Yüz Tipleri Nelerdir?

Oval Yüzler

Genel olarak çoğu insanın sahip olduğu yüz tipi olan oval yüzde, yüzün uzunluğu genişliğinden daha fazladır. Bu yüz şekline sahip olan kişiler saçlarına şekil verdirmek konusunda rahat davranabilirler. Pek çok saç modeli oval yüz sahiplerine yakışacaktır.

Yuvarlak Yüzler

Dolgun yanaklara ve belirgin olmayan elmacık kemiklerine sahipseniz yuvarlak yüz hatlarına sahip olmanız çok muhtemel. Yuvarlak yüzlerde yüzün uzunluğu ile genişliği hemen hemen aynıdır. Bu yüz şekline sahip olanların kullanacağı saç modellerinin oval yüz etkisi yaratması hedeflenir.

Kare Yüzler

Kare yüzlerde de yüzün uzunluğu ve genişliği birbirine çok yakındır. Yuvarlak yüzden farklı olarak ise kare yüzlerde hatlar keskin ve belirgindir. Keskin yüz hatlarınızı yumuşatacak saç modelleri için katlı kesimler ve dalgalı saçlar kullanabilirsiniz.

Kalp Yüzler

Bu yüz şekline sahip olan kişilerin geniş alınları ve dar çene hatları vardır. Kalp yüzlü kişilerin saç modelleri için dikkat edeceği husus alınlarının ve çenelerinin ön plana çıkmasını önlemektir.

Dikdörtgen Yüzler

Dikdörtgen yüz hatlarına sahipseniz uzun, ince ve keskin hatlara sahip bir yüz şekline sahipsiniz demektir. Bu yüzden saç kesimi ve modeli tercihlerinizde saçlarınızın yanlara doğru hacim verildiği modeller sizin için daha uygun olacaktır.

Yüz tipleri kısaca bu şekilde. Yüz şekline göre gelin saçı nasıl seçilir sorusuna da sıra gelecek ama önce isterseniz yüz tipi nasıl anlaşılır, ona değinelim.

Yüz Tipi Nasıl Anlaşılır?

Genel olarak yüz şekilleri; oval, yuvarlak, kare, kalp ve dikdörtgen şeklinde tanımlanmaktadır. Yüz şekillerine göre gelin saçı modellerinden bahsetmeden önce hangi yüz şekline sahipsiniz onu belirlemek gerekir. O yüzden başınızı dik tutarak ve gülmeden yüzünüzün tam karşıdan bir fotoğrafınızı çekin. Sonrasında fotoğrafın bir çıktısını alın ve alnınızda saçların bitiş noktasını, şakaklarınızı, çene çıkıntıları ve uç noktalarını bir kalemle işaretleyin. İşaretlediğin bu noktaları birleştirin. Çıkan şablona göre yüz tipinin hangisine benzediğini kolayca bulabilirsiniz.

Genel olarak yüz hatlarından da bahsettiğimizde göre gelelim gelin adaylarının saç modelleri tercih ederken dikkat etmesi gereken noktalara.

Yüz Şekline Göre Gelin Saçı Nasıl Seçilir?

Oval Yüz Şekline Göre Gelin Saçı Modelleri

Oval bir yüz ideal ölçülere sahip bir yüz şeklini ifade etmektedir. Bu yüze sahipseniz gelinliğiniz için yaptıracağınız saç modelleri düğün konseptinize ve kullanacağınız aksesuarlara bağlıdır. Gelinliğinizin modeline göre saçlarınızın topuz yapılmasını veya açık bırakılmasını tercih edebilirsiniz.

Duvak kullanmayı tercih ediyorsanız; dağınık topuz, sımsıkı bir topuz veya at kuyruğu modelleri size çok yakışacaktır. Enseden yaptıracağınız topuzlar da oval yüz tipi için saç modelleri arasında yer alıyor. Duvak yerine taç veya toka gibi aksesuarlar tercih edecekseniz; saçlarınızın bir tarafta toplandığı dağınık modeller veya yüzünüzü açık bırakacak şekilde saçlarınızın yarısının toplandığı modeller muhteşem görünmenizi sağlayacaktır.

Yuvarlak Yüz Şekline Göre Gelin Saçı Modelleri

Yuvarlak yüzlü gelin adaylarımızın dolgun yanakları ve belirgin olmayan elmacık kemikleri bulunmaktadır. Oldukça sevimli görünen yuvarlak yüz hatlarınızı oval görünüme yaklaştırmak adına; yüzünüzün daha uzun görüneceği modeller tercih etmelisiniz.

Saçlarınızı toplamak istiyorsanız, krepeli ve yukarı doğru bombelendirilmiş topuzlar tam size göre. Uzak durmanız gereken saç modeli ise kısa saçlar ve kahkül. Çünkü kısa saç ve kahkül yüzünüzün yanlara doğru daha da geniş görünmesine neden olacaktır. Saçlarınızı açık bırakmak istiyorsanız da ortadan ikiye ayrılmış yüzün üzerine düşen dalgalı saç modellerini kullanabilirsiniz. Ayrıca önden krepe ile toplanan saçların at kuyruğu yapıldığı veya arkaya doğru açık bırakıldığı yarım topuzlarla da harika görünebilirsiniz.

Kalp Yüz Şekline Göre Gelin Saçı Modelleri

Kalp şekline sahip bir yüzünüz varsa gelin saçı olarak kullanacağınız modellerde dikkat etmeniz gereken en temel şey alını açıkta bırakmamak olacaktır. Hafif bombeli topuzlar, at kuyrukları ya da yarım toplanmış saçlar sizin için doğru bir tercih olmaktadır. Saçlarınızı açık bırakmak isterseniz ise alnınızı yarım kapatacak şekilde saçlarınızın yana doğru tarandığı saç modellerini tercih etmelisiniz.

Kalp yüz şekline sahip gelin adaylarımız kahkül kullanımı konusunda özgür davranabilirler. Düğün yeri ve tarzınıza göre düz kesimli kahkül veya asimetrik kesimli bir kahkül kullanabilirsiniz. Ayrıca dağınık topuz yaptırmak isterseniz de saçınızın bir miktar öne ve yana düşeceği modeller hoş görünmenizi sağlayacaktır. Özellikle kır düğünlerinde çok tercih edilen; gelin adaylarına doğal, sade ve duru bir güzellik katan örgü modellerini de tercih edebilirsiniz. Örgü tercihleriniz için saçlarınızın bombeli görüneceği sepet örgü veya saçınızın bir tarafta toplanacağı alnınıza düşen perçemler ile kullanacağınız rahat saç örgüsü de diğer seçenekler arasında yer almaktadır. Kalp yüz şekline sahip gelin adaylarımızın kaçınması gereken saç modeli ise saçın sımsıkı toplandığı topuz, at kuyruğu gibi modellerdir.

Kare Yüz Şekline Göre Gelin Saçı Modelleri

Kare yüz şeklinin belirgin ve keskin olan hatları yumuşatıldığında muhteşem görünen bir gelin saçına sahip olabilirsiniz. Kare hatlara sahip yüzünüze en çok yakışan saç modelleri, hem günlük hayatta hem de gelin saçı olarak kullanmak adına; katlı kesimler olacaktır. Katlı kesimler ile saçlarınıza hacim katarak yüzünüzü oval görünüme yaklaştırabilirsiniz. Saçların tepeden hafif bombe verildiği, iki yana dökülen ince perçemlerin eşlik ettiği tepeden topuzlar da hoş bir seçenektir. Dağınık topuzlar da kare yüz şekline sahip gelin adaylarının rahatlıkla kullanabileceği gelin saçı modellerinden biridir.

Saçlarınızı açık olarak kullanmak istiyorsanız alnınızın bir kenarına perçemleriniz dökülecek şekilde saçlarınızı tek tarafa taratabileceğiniz modelleri değerlendirebilirsiniz. Ayrıca saçlarınızı ortadan ayırarak iki yana dökülen dalgalar verebileceğiniz saç modeli de size çok yakışacaktır.

Dikdörtgen Yüz Şekline Göre Gelin Saçı Modelleri

Yazımızın şimdiye kadar olan kısmını okuduysanız, dikdörtgen yüz şekline sahip bir gelin adayının saçlarını nasıl yaptırması gerektiğine dair fikrinizin olacağını düşünüyoruz. Ama tabi ki tembellik yapıp sizi atlamayacağız.

Uzun bir yüz şekline ve keskin yüz hatlarına sahipseniz yüz şekliniz dikdörtgen olarak tanımlanmaktadır. Bu yüz şekli için saç modelleri tercih edilirken yanlara doğru hacimli kesimler doğru seçenek olacaktır.

Dikdörtgen yüz şekline sahipseniz rahatlıkla kahkül kullanabilirsiniz. Düz kahküller de saçınızın bir tarafına yatırılan asimetrik kahküller de size çok yakışacaktır. Gelin saçı modeliniz için saçınızı açık ya da toplu olarak kullanabilirsiniz. Her ikisinde de dikkat edilmesi gereken nokta yüz hatlarınızın daha orantılı görünmesi için; saçınızda çene hizanızın altından başlayan katlar olması. Farklı düğün konseptleri için saç modeli arayışında iseniz örgü, dağınık topuz ve saçlarınızın uzun dalgalar halinde bırakıldığı saç modelleri sizin için birer alternatif olabilir.

Yazımız biraz uzun oldu farkındayız, fakat yüz şekline göre gelin saçı nasıl seçilir sorusunun cevabını tüm detaylarıyla paylaşmak istedik. Umarız yüz şeklinize uygun bir gelin saçı seçmenizde size yardımcı olabilmişizdir.

Bunlara da Göz Atın

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir