Sahil Düğünü Nasıl Planlanır?

Gözlerinizi kapatın ve kendinizi düğün gününüzde hayal edin. Eğer güneşli bir gökyüzü, tuzlu su esintisi ve ayaklarınızın altında kumlar hayal ediyorsanız, cevabınızı aldınız demektir – ideal büyük gününüz sahilde gerçekleşmeli. İster evinize yakın özel bir gölde, ister binlerce kilometre ötedeki tropik bir destinasyonda kristal berraklığında bir okyanus kenarında gerçekleşsin, bir plaj düğünü size ve konuklarınıza heyecanlanacak çok şey verecektir.

Tatil planı yapma zamanı geldiğinde birçoğumuzun sahile akın etmesinin bir nedeni var. Su kenarında, ayak parmaklarınız kumda birkaç gün geçirmek rahatlatıcı ve onarıcıdır ve çoğu sahil bölgesinin, ister teknede bir gün ister bir sonraki seviye gece hayatı sahnesi olsun, neşeli bir deneyim için de pek çok fırsat sunmasının zararı yoktur. Peki ya düğünler söz konusu olduğunda? Tüm bunlara bir de manzara eklenince tadından yenmez. Destinasyon düğün planlamacısı Claire Durán, “Su size en güzel arka planı sunar,” diyor. “Süslemeler için çok fazla bütçeniz yoksa, sadece denizi arkanıza alın ve işiniz bitsin.” Ayrıca yeni bir yerde yapılan bir sahil düğünü, çifte ve sevdiklerine birlikte geçirecekleri uzun bir zaman da sağlıyor: Durán, “Destinasyon düğünü sadece bir gün sürüp bitmiyor,” diye ekliyor. “Şenlik ve eğlence dolu koca bir hafta sonu.”

Uzmanla Tanışın

Claire Durán, destinasyon etkinlik planlama firması Claire Durán Weddings and Events’in sahibi ve yaratıcı direktörüdür. Dominik Cumhuriyeti ve Washington, D.C.’de bulunan Durán, Miami, Punta Cana, San Juan, Santorini, Cancún, Cabo ve Formentera, İspanya’da düğünler planlamıştır.

Sahil kenarı düğün hayallerinizi gerçeğe dönüştürmeye hazır mısınız? Durán’a bir sahil düğününün nasıl planlanacağını sorduk ve o da bu tür bir etkinliği önceden bir araya getirmek için en iyi ipuçlarını, püf noktalarını ve tavsiyelerini paylaştı.

Kumsal Düğünü Görgü Kuralları Soruları, Cevaplandı

bride and groom posing for wedding portrait on the beachbride and groom posing for wedding portrait on the beach

Fotoğraf: 2digital Bodas

Bir sahil düğünü için ne kadar önceden save-the-dates göndermeliyim?

Kumsal düğününüz aynı zamanda bir destinasyon düğünüyse, konuklara düğün tarihinizi önceden bildirmek isteyeceksiniz, böylece iş yerinde tatil taleplerini iletmek ve seyahat için iyi fırsatlar elde etmek için zamanları olacaktır. Özellikle ebeveynler ve düğün partisi üyeleri gibi VIP’ler için bir yıl önceden haber vermek idealdir; ancak düğünden altı ay önce save-the-dates gönderirseniz, bu süre yine de fazlasıyla yeterli olacaktır.

Misafirlerim için seyahat ve konaklama rezervasyonu yaptırmam gerekiyor mu?

Çift, plaj düğünü için seyahat eden konukların uçak biletlerinden, konaklamalarından veya yemeklerinden mali olarak sorumlu değildir, ancak katılımcıların düzenlemeler yapmasına yardımcı olmak isteyeceklerdir. Bir otel bloğu genellikle konuklarınızın düğün töreni ve resepsiyon alanına kolay erişim sağlayan konforlu konaklamalara sahip olmalarını sağlamanın en kolay ve en uygun maliyetli yoludur.

Bir tesis, düğünle birlikte minimum bir oda bloğu talep edebilir. Bu gibi durumlarda Durán, davetiyenizin ayrıntılar kartında ve düğün web sitenizde belirtilen tek konaklama seçeneğinin tesis olmasını önermektedir. Minimum oda sayısı karşılandıktan sonra, web sitenizi ek konaklama önerileriyle güncelleyebilirsiniz.

Daha uzak sahil destinasyonlarına ulaşmak da göz korkutucu olabilir. Uçmak için en iyi havaalanını belirlemenin yanı sıra, araba kiralama şirketlerini, şoför hizmetlerini ve gerekirse su taksilerini ve feribot hizmetlerini araştırın. (Nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, düğün planlayıcınız veya mekan koordinatörünüzün önerileri olacaktır).

Konuklara plaj düğünü kıyafet kurallarımız hakkında ne söylemeliyim?

Plaj düğünleri genellikle daha rahat ve kaygısız bir havaya sahiptir, ancak bu sizinkinin de öyle olması gerektiği anlamına gelmez. Hangi kıyafet kuralına karar verirseniz verin, bunu davetiye paketinizde açıkça belirtin ve gerekirse düğün web sitenizde daha spesifik ayrıntılarla takip edin. (Konukların konforunu da göz önünde bulundurun; kutlamaların çoğu açık havada, sıcak güneşin altında yapılacaksa, erkek konuklardan resmi smokin giymelerini istemek biraz fazla olabilir).

Tören -ya da düğünün herhangi bir bölümü- doğrudan kum üzerinde gerçekleşecekse, konuklarınızın bunu en başından bildiğinden emin olun. (“Misafirler büyük bir tatil köyüne geliyorlarsa düğünün sahilde olacağını düşünmeyebilirler” diyor Durán). Düğün web sitenizde ve hoş geldiniz hediyenizin içine koyacağınız bir kağıtta bu bilgiyi paylaşın ve konukların güneş gözlüğü getirmelerini, güneş kremi sürmelerini ve kuma batmayacak topuklu ayakkabılar giymelerini önerin.

Kumsal düğünümün tamamen açık havada olması sorun olur mu?

Anladık: Bir kez cennete vardığınızda, uyanık olduğunuz her anı cennette geçirmek istememek zordur. Bununla birlikte, kutlamanız için mekan seçerken yine de konukların konforuna öncelik vermek isteyeceksiniz. Tören açık havada doğrudan güneş ışığı altında yapılacaksa, Durán konukları gölgeli bir verandaya veya kokteyl saati için iç/dış mekan erişimi olan bir alana taşımayı öneriyor. Güneş battıkça sıcaklık da düşecektir; bu da konukları aşırı ısınma endişesi olmadan akşam yemeği ve dans için tekrar dışarıya gönderebileceğiniz anlamına gelir.

Sahil Düğünü Planlama İpuçları

Portrait of Wedding Couple on BeachPortrait of Wedding Couple on Beach

Fotoğraf: Rebecca Yale Photography

Konumunuzu seçin.

Hawaii, Miami Beach, Hamptons ve Bahamalar – dünyanın her yerinde plaj destinasyonları mevcuttur ve her biri kendi tarzında muhteşemdir. Düğün yerinizi seçerken, unutulmaz bir tatil yerine dönmeyi, akrabalarınızın yaşadığı veya aileniz için özel bir anlamı olan bir yer seçmeyi veya hatta konuklarınızın çoğunun seyahat ettiği yerden doğrudan uçuşlarda iyi fırsatlar sunan bir yer seçmeyi düşünebilirsiniz.

Eğer aradığınız birinci sınıf kıyı şeridine kolay erişimse, Durán su üzerinde bir mekan veya tatil köyü ile rezervasyon yaptırmanın büyük bir savunucusu. “Destek isteyeceksiniz ve ayrıca sadece bir sahilde olduğunuzda ve orada başka hiçbir şey olmadığında sahip olamayacağınız bir mekanla birlikte gelen yedekleri de isteyeceksiniz” diyor.

Tatil köylerini araştırırken, töreniniz için kum üzerinde özel bir yerleri olup olmadığını mutlaka sorun. Siz yemin ederken bir grup rastgele yabancının tezahürat yapması teoride kulağa eğlenceli gelebilir, ancak gerçek hayatta çok dikkat dağıtıcıdır.

Durán ayrıca geniş tatil köylerini daha kompakt otellere tercih ediyor. “En son isteyeceğiniz şey düğününüzün bar, havuz gibi ortak mekanlardan birinde olmasıdır çünkü o zaman konuklarınız hem düğünün hazırlandığını hem de neredeyse tamamlandığını göreceklerdir” diye açıklıyor. “O zaman mekana ilk kez girmelerinin büyüsü kaybolur.”

Hava durumu hakkında araştırma yapın.

Kasırga mevsimi ne zaman? Yağışlı ve kurak mevsim var mıdır? Hava ne zaman bir seferde 15 dakikadan fazla rahatça dışarıda kalınamayacak kadar sıcak olur? Tüm bunlar, sahil düğününüz için yılın en uygun zamanını belirlemenize yardımcı olacak sorulardır. Kasırga sezonunun düşük fiyatları cazip gelse de, büyük bir kumar oynadığınızı bilin. Çünkü bir kasırga gelirse – “ve küresel ısınmayla birlikte her zamankinden daha sık ve daha güçlü geliyorlar” diyor Durán- eşyaları içeri taşıyamazsınız. Tüm düğünü iptal etmek zorunda kalacaksınız ve konuklarınız da seyahatlerini iptal etmek zorunda kalacak.

Yağmur mevsimi hakkında ayrıntılı bilgi aldığınızdan emin olun, çünkü düşündüğünüz kadar büyük bir sorun teşkil etmeyebilir. Durán, “Karayipler’de büyük olasılıkla her gün en az birkaç dakika yağmur yağacaktır,” diyor. Ancak resepsiyon için bir çadır planlarsanız ve açık havada yapılacak bir törenin zamanlaması konusunda esnek davranırsanız, sağanak yağmur unutulmaz bir kutlamanın önüne geçmeyecektir.

Halka açık bir plaj töreni için gerekli izinleri alın.

Plaj özel mülkiyette değilse, daha büyük bir etkinlik için izin gerekebileceğinden, çardak ve sandalyeleri yerleştirmeden önce yerel belediye yönetmeliklerini kontrol etmeniz gerekecektir.

Resepsiyonunuzun yağmurda veya güneşte çalıştığından emin olun.

Durán, “Bütün akşam havanın kuru olacağından kesin olarak emin değilseniz, en iyi karar A planınızın yağmura hazır olmasıdır,” diyor. Bu, ana parti için içeriye çekilmeniz gerektiği anlamına gelmez, ancak bir çadır için bütçe ayırmanız gerektiği anlamına gelir.

Temel ihtiyaçlarınızla akıllıca seyahat edin.

Uçakla mı gidiyorsunuz? Düğününüzü onsuz yapmayı hayal edemeyeceğiniz her şeyi yanınıza alın. (Gelinliğiniz gibi.) Stres yapmanız gereken son şey bagajınızın kaybolmasıdır.

Sahil Düğünü Dekoru ve Yemek İpuçları

Wedding Party Decor on BeachWedding Party Decor on Beach

Fotoğraf: 515 Photo Co.

Tema ile sınırlı hissetmeyin.

Tropikal ve denizcilik kesinlikle tek sahil düğünü temalarınız değil. Durán, “Sahildeki bir düğünü boş bir sayfa olarak düşünün” diyor. “Bahçe görünümünü seviyorsanız ya da Fransız, klasik veya sofistike olmak istiyorsanız, yapın! Bir tasarımcı her şeyi bir araya getirmenize yardımcı olabilir.”

Kumsal düğün töreni kurulumunuz konusunda akıllı olun.

Akrilik veya ahşap sandalyeler, yağmur yağması durumunda hızlıca silinebilir ve döşemeli seçeneklere göre kurulumu ve sökülmesi çok daha kolaydır. Ayakkabıları bırakmak için bir yer (bazen ayakkabı valesi olarak da adlandırılır) hem eğlenceli bir dekor unsurudur hem de kumda evleniyorsanız konuklara sunmak için güzel bir kolaylıktır ve deniz esintileri nedeniyle programlar, onları ağırlaştıran bir şey olmadan asla doğrudan sandalyelere yerleştirilmemelidir. (Bunları dağıtması için bir yer göstericiyi de görevlendirebilirsiniz).

Ayrıca: hoparlörler. Ses yükseltmeye izin veriliyorsa ve grubunuz 50’den büyükse, bu kesinlikle düşünmeniz gereken bir şeydir. Durán, “Sesiniz açık bir alanda bir balo salonunda olduğu gibi yansıtılmayacaktır” diyor. “Canlı enstrümanlarınız veya bir şarkıcınız varsa müzik için de aynı şey geçerli.” Vasatın altındaki bir ses sistemi çok fazla rüzgar ve ortam gürültüsü alabileceğinden bir profesyonele danıştığınızdan emin olun.

Birçok nikah memuru artık daha modern bir görünüm için iPad’lerden okuyor olsa da, bir sahil düğününde doğrudan güneş ışığının parlaması okumayı zorlaştırabilir.

Şeffaf bir çadır seçin.

Çiftler kendilerini açık havada ve el değmemiş hissetmek ama yine de hava koşullarından korunmak istediklerinde Durán şeffaf bir çadır öneriyor. “Gerçekten yüksek bir şey almaya çalışın, 3 metreden fazla,” diye ekliyor. “Alçak bir çatı içerideymişsiniz gibi hissettirecektir.” Durán, oturma düzenini planlarken, çadırın çevresindeki masalarla çadırın kenarı arasında birkaç metrelik bir tampon olması gerektiğini, böylece masaların rüzgarla esen yağmurun insafına kalmayacağını söylüyor.

Dekorunuzun ağır olduğundan emin olun.

Hava rüzgarlı olacaksa tomurcuk vazoları, küçük orta süsü ve ince şamdanları unutun. Durán, “Rüzgarın onları uçurmaması için iyi ağırlığa sahip parçaları tercih etmelisiniz” diyor. “Ve menülerinizin, peçetelerinizin ve yer kartlarınızın ağır olduğundan emin olun.”

Menüye yerel bir hava katın.

Düğün yiyecek ve içecekleriniz büyük ölçüde hoşunuza giden şeyleri temsil etmelidir, ancak gideceğiniz yere özgü şeyleri araştırmak ve düğün hafta sonu boyunca dokunuşlar eklemek de iyi bir fikirdir (prova yemeğinde yerel bir balık, kokteyl saatinde hindistan cevizli içecekler, muzlu mezeler, vb.) Durán, “Bu, herkesin keyif alacağı daha otantik bir deneyim olmasını sağlar” diyor. “Misafirleriniz patates püresi ve kuşkonmaz eşliğinde şerit biftek yemek için seyahat etmediler.”

Bunlara da Göz Atın

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir