Anne-Baba Adayları İçin Çocuk Odası Dekorasyon Rehberi

Yeni doğan bebeğiniz için mükemmel bir sığınak yaratarak sevinç yumağınızı şık bir şekilde karşılayın. Sizi araştırma zahmetinden kurtarmak için, çocuk odası dekorasyonu için bazı fikirler derledik.

Hayattaki en büyük mutluluklardan biri ebeveyn olmaktır. Dolayısıyla, yuvalama içgüdüsü devreye girmeye başladığında, bebeğin gelişine hazırlık olarak çocuk odası tasarımını tamamlamanın zamanı gelmiş demektir. Yuva kurma içgüdüsünün, bir kadının hamileliğinin son birkaç haftasında sıklıkla hissettiği ani bir enerji patlaması olduğuna inanılır. Çocuk odası, bebeğinizin doğumundan sonraki ilk birkaç yıl boyunca (uykular/gece-gündüz beslemeleri/oyun zamanı) sayısız saat geçireceğiniz özel bir yerdir. Bu nedenle, çocuk odası tasarım fikrini ‘tam olarak doğru’ bulmanız gerekir.

Çocuk odası, ebeveynlerin seçimlerini ve yeni doğan bebeklerinin odada nasıl hissetmesini istediklerini yansıtmalıdır. Burası bebeğinizin sürekli olarak öğreneceği, büyüyeceği ve yıllar içinde kendi kişiliğine dönüşeceği yerdir. Bu nedenle, çocuk odasının tasarımı, birkaç yılda bir yeniden dekore etmeye gerek kalmadan bu aşamalara uyum sağlayacak kadar esnek olmalıdır. Alışılmışın dışında düşünün ama aynı zamanda işlev ve biçim arasında bir denge kurmaya çalışın.

Tips for nursery room designTips for nursery room design

Sıkça Sorulan Sorular (SSS):

Q1. Çocuk odasını dekore etmeye ne zaman başlamalısınız?

İdeal olarak, bebek odasını bebeğin doğumundan birkaç hafta önce dekore etmeye başlamalısınız. Böylece duvar boyası, dekorasyon öğeleri ve mobilya cilası kurumaya ve hoş olmayan kokuların havalanmasına yetecek kadar zaman kazanmış olur.

Q2. Çocuk odasının tasarım temasına nasıl karar veriyorsunuz?

Bir çocuk odası tasarım fikrinin uygulanması başlangıçta bunaltıcı bir süreç gibi görünebilir. Bunu kolaylaştırmak için, bir ruh hali panosu yapmanızı öneririz – bir bütün olarak hayalinizdeki çocuk odasının nihai projesini temsil eden bir kompozisyondaki malzemelerin, görüntülerin, nesne örneklerinin ve metin parçalarının görsel bir sunumu veya kolajı. Bununla birlikte, çocuk odası tasarımınızın evinizin geri kalanını tamamladığından emin olmaya çalışın, aksi takdirde yersiz görünecektir.

Q3. Çocuk odasında hangi temel unsurlar bulunmalıdır?

 • Yumuşak minderli/yataklı bir beşik/karyola
 • Taşınabilir bir bebek salıncağı (alternatif yatak)
 • Beşik çarşafları ve battaniyeleri
 • Alt değiştirme masası
 • Tabureli bir bakım koltuğu/koltuğu
 • Karartma jaluzi/perdeler
 • Yumuşak bir oyun matı veya çocuk dostu bir halı
 • Oyuncaklar, giysiler ve kitaplar için depolama/çekmeceler
 • Yumuşak, kısılabilir bir ışık/uyku lambası
 • Bir uzak kamera
Want a playful kid's room for your munchkin

Şimdi, küçük çocuğunuz için çocuk odası dekor fikirlerini tartışalım. Bunları gözden geçirin ve en iyi seçiminizi yapın.

Puantiyeli Duvar Kağıdı ile Çocuk Odası Tasarımı

Bu yeşil ve sarı puantiyeli duvar kağıdı çocuk odası tasarımı gözlere çok rahatlatıcı görünüyor ve çocuk odasına doğal hisler getiriyor. Beyaz beşiğin üzerine örtülen şeftali renkli çember gölgelik, küçük bebeğinizi yumuşak bir uykuya daldırmanıza yardımcı olacak ve aynı zamanda onu ışıktan koruyacaktır. Hayvan fotoğraf çerçeveleri odaya canlılık katarken, yatma zamanı kitaplarını ve oyuncaklarını sergileyen uzun kütüphane dolabı (dolaplı) odanın temiz ve ferah kalmasına yardımcı olur.

Nursery room ideas with green and yellow polka dot wallpaper bring natural vibesNursery room ideas with green and yellow polka dot wallpaper bring natural vibes
Emzirirken rahat etmesi için rattan bir şezlong

Modern Çocuk Odası Tasarımı

Bu çocuk odası dekorasyonu fikri basit ama kesinlikle muhteşem görünmüyor mu? Yumuşak nevresimli derin ahşap karyola ve sağdaki saklama dolabı (bebeğin giysi ve bakım malzemeleri, kitapları ve oyuncaklarına ev sahipliği yapıyor) bebek mavisi duvarlara karşı parlıyor. Alan halısının zengin deseni tüm odanın görünümünü vurguluyor. Pencere kenarındaki rahat koltuğa dalın ve küçük çocuğunuzun ihtiyaçlarıyla ilgilenirken cennet hissini yaşayın.

Modern nursery design, a deep wooden cot with soft bedding, and a storage cabinet accentuate the lookModern nursery design, a deep wooden cot with soft bedding, and a storage cabinet accentuate the look
Kısılabilir bir ışık kullanın ama kabloları uzak tutun

Güzel Bir Duvar Kağıdı ile Çocuk Odası Tasarımı

Canlı renkler, görsel uyarım ve interaktif oyuncaklar bir çocuk odasını dekore etmek için harika fikirlerdir. Çocuk odası için uzaydan ilham alan bu parlak renkli animasyonlu duvar resmi fikri, tam da bu amaca ulaşmanıza yardımcı olur. Pencerenin yanındaki kompakt açık kitaplık ikili bir amaca hizmet ediyor. Oyun kitaplarını ve bebeğin temel eşyalarını düzenli bir şekilde istiflemeye yardımcı olurken mutlu bir sanat eseri olarak da hizmet ediyor. Ahşap karyola ve yeşil bitki odaya sakinlik katıyor.

Space theme beautiful nursery wallpaperSpace theme beautiful nursery wallpaper
Köşeleri yuvarlatılmış mobilyalar seçin

Açık Ahşap Dolaplı Bir Çocuk Odası Tasarımı ve Düzeni

Bebeğiniz büyüdükçe banyo oyuncakları, havlular, biberonlar, ıslak mendiller, önlükler ve çok daha fazlası gibi birçok şeye ihtiyaç duyacaksınız. Bu aksesuarları saklamanın en iyi yolu, bu amaç için özel olarak tasarlanmış bir dolaptır. Bu raflı açık ahşap dolap odanın dekoruna uyum sağlar ve geniş bebek karyolası kesinlikle hoş görünür. Çemberli gölgelik ve altındaki geniş alan halısı prenses havası verirken, tabureli uzanma koltuğu sıcaklık ve rahatlık getiriyor.

Nursery layout design with open wooden cabinet and 3D animal photo framesNursery layout design with open wooden cabinet and 3D animal photo frames
3D hayvan fotoğraf çerçeveleri güzel çocuk odası duvar fikirleri
Modular interiors by DesignCafe: 20% OFF

Modern Çocuk Odası Fikirleri

Bu çocuk odası tasarım fikri, sessiz tonların (açık kahverengi, krem ve bebek pembesi) ve parlak tonların (sarı, kırmızı ve yeşil) yaratıcı bir karışımı olduğu için şık ve zarif görünüyor. Uzun yüzer raf seti, çocuğunuzun oyuncaklarını düzgün bir düzende tutmaya yardımcı olur ve odada yerden tasarruf sağlar. Uygun bir yükseklikte olması koşuluyla, yeni bir tane almak istemiyorsanız, şifonyerin üst kısmını alt değiştirme masası olarak da kullanabilirsiniz. Büyük pencere camları ışığı düzenlemeye yardımcı olur.

Modern nursery room ideas mix of muted tones and floating shelves make the room visually pleasingModern nursery room ideas mix of muted tones and floating shelves make the room visually pleasing
Yaratıcı dekor odayı görsel olarak hoş hale getirir

Büyük Bir Oda İçin Kreş Tasarımı ve Düzeni

Bu çocuk odası tasarım düzeni geniş odalar için idealdir. Pencerenin yanındaki özel tasarım beyaz karyola odak noktasıdır ve bebek sarısı renkli açılır kapanır perdeler, bebeğin uykusunu bozmadan odaya giren ışık miktarını kolayca kontrol etmenize yardımcı olur. Emzirmek için bu mavi yatar koltuğu seçin ve bir yıl sonra çocuk odasında ihtiyacınız kalmadığında başka bir yere taşıyabilirsiniz. Çizgi film karakterleri ve animasyonlu duvar saati odanın daha eğlenceli ve sevimli görünmesini sağlar.

Nursery room decoration for a larger roomNursery room decoration for a larger room
Sarkıt lamba odayı sabitliyor

Küçük çocuğunuzla özel bir yolculuğa çıkarken, çocuk odası dekorasyon fikirlerimizi faydalı bulacağınızı umuyoruz. Eviniz için mükemmel kreş düzeni tasarımı hakkında daha fazla pratik tavsiye ve rehberlik için DesignCafe’deki iç mimar ekibiyle iletişime geçin ve onlar kolay bir yolculuk geçirmenizi sağlayacaktır. Peki, daha ne bekliyorsunuz? Ayaklarınızı yere vurun ve çocuk odası tasarım projesine başlayın. En iyi dileklerimiz sizinle!

Ayrıca, göz atın

 • Yenilikçi Çocuk Yatak Odası Fikirleri
 • Çocuklarla Evden Çalışma Fikirleri

Bunlara da Göz Atın

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir