Düğün Töreni Düzenine İlişkin Nihai Kılavuz

Gelinin koridorda yürüyüşü her zaman bir düğün töreninin en önemli olaylarından biridir, ancak diğer birkaç önemli kişi de büyük girişlerini yapar. Düğün alayı, bir düğün töreninin başlangıcını işaretlemek için koridorda belirli bir sırada yürüyen insan grubunu ifade eder. Tören alayı genellikle nikah memuru, düğün ekibi, çiçekçi kızlar, yüzük taşıyıcıları, gelin ve damat ile ebeveynlerinin bir permütasyonunu içerir.

Farklı düğün türlerinde farklı tören sıraları kullanılır, bu nedenle gelin yürüyüşünüzün mümkün olduğunca sorunsuz geçmesini sağlamak için her şeyi açıklıyoruz.

Tören sırasının yanı sıra, törende kimlerin yer alacağı ve nerede oturacakları dini düğün töreninin türüne göre değişir. LUXE Atlanta Events’ten Victoria Miller, “Hem Hindu hem de Yahudi törenleri, geleneksel veya mezhepsel olmayan törenlerden daha fazla aile üyesini içerir” diyor. Örneğin Yahudi düğünlerinde her iki tarafın da büyükanne ve büyükbabası koridorda yürür. Hindu düğünlerinde ise ebeveynler tören alayına daha fazla katılıyor ve hatta gelinin ebeveynleri geleneksel mandap altında onlarla birlikte oturuyor.

Uzmanla Tanışın

Victoria Miller, bir düğün planlama ve tasarım firması olan LUXE Atlanta Events’in kurucusu ve baş düğün planlayıcısıdır.

Eğer bir şeyleri değiştirmek ve tören geçişi üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak istiyorsanız, mezhepsel olmayan bir düğün sizin için daha uygun olabilir. Miller, “Yahudi, Hindu ve Katolik tören alayları genellikle geleneksel veya mezhepsel olmayan tören alaylarından daha katıdır” diyor, bu nedenle daha fazla esneklik için mezhepsel olmayan bir tören düşünün. Tören ihtiyaçlarınızda size yardımcı olması için aşağıdaki nihai düğün alayı siparişi kılavuzumuza göz atın.

Infographic with Traditional Christian Wedding Processional Order and Portrait of Bride and Father Walking Down the AIsleInfographic with Traditional Christian Wedding Processional Order and Portrait of Bride and Father Walking Down the AIsle

Fotoğraf: Amanda Donaho Photography; Tasarım: Mehroz Kapadia

Geleneksel Hristiyan Düğün Alayı Düzeni

Gelinin Annesi

Gelinin annesinin girişi tören alayının başlamak üzere olduğunu işaret eder. Koridorun sonuna ulaştıklarında, ilk sırada koridorun solundaki yerlerini alırlar.

Damat

Gelinin annesi yerini aldıktan sonra, damat geleneksel olarak sunağın başındaki yerini alır (mekanın yanından gelir veya koridorda tek başına yürür). Ancak birçok çift damadın ebeveynlerinin koridorda kendilerine eşlik etmesini tercih eder (daha sonra damadın ebeveynleri koridorun sağında ön sırada oturur).

Sağdıç

Sağdıç ya yandan girip damadın yanında mihraptaki yerini alır ya da son sağdıç olarak girebilir. Ayrıca gelinin yüzüğünü (veya her iki yüzüğü) de tutabilirler.

Sağdıçlar

Sağdıçlar koridorda teker teker yürürken tören alayını açarlar.

Nedimeler

Nedimeler koridorda nedime veya baş nedimeden önce teker teker yürürler. Bazı çiftler sağdıç ve nedimelerin çiftler halinde birlikte yürümesini tercih edebilir.

Nedime veya Baş Nedime

Törenden önce, nedime veya baş nedime geline elbisesi, duvağı ve treni konusunda yardımcı olur ve koridorda yürümeden önce her şeyin mükemmel görünmesini sağlar. Daha sonra sunakta gelinin yanında dururlar, buketini ve bazen de damadın yüzüğünü tutarlar.

Çiçekçi Kız(lar) ve Yüzük Taşıyıcı(lar)

Yüzük taşıyıcısı ve çiçekçi kız gelinden önce koridorda ilerler. Geleneksel olarak, yüzük taşıyıcısı küçük bir yastığa bağlanmış alyansları (ya da gerçek yüzükleri taşıyamayacak kadar küçüklerse sahte yüzükleri) taşır. Çiçekçi kız, yürürken etrafa saçtıkları yapraklardan oluşan bir sepet ya da bir demet çiçek taşıyabilir. Geçit töreni bittikten ve yüzükler sağdıca teslim edildikten sonra çocukların işi biter ve ebeveynleriyle birlikte oturabilirler.

Gelinin Babası ve Gelin

Gelinin babası geleneksel olarak kızlarına koridorda eşlik eder ve gelinin sağında durur. Gelinin babası “onları teslim ettikten” sonra duvağı kaldırır ve gelini öperek kutsadıklarını belirtir, ardından gelinin annesinin yanındaki yerlerini alırlar.

Infographic of Traditional Jewish Wedding Processional Order with Portrait of Bride Walking Down the Aisle with Mother and FatherInfographic of Traditional Jewish Wedding Processional Order with Portrait of Bride Walking Down the Aisle with Mother and Father

Fotoğraf: PS Photography + Films; Tasarım: Mehroz Kapadia

Geleneksel Yahudi Düğün Alayı Düzeni

Haham ve/veya Kantor

Nikah memurlarından biri ya da her ikisi de alayın başlangıcını işaret etmek için geleneksel chuppah’ın altında sunakta durur.

Gelinin Büyükanne ve Büyükbabası

Önce gelinin büyükanne ve büyükbabası koridorda yürür. Ön tarafa ulaştıklarında ilk sıraya, sağ tarafa otururlar. Yahudi törenlerinde gelinin ailesi ve davetliler sağ tarafa, damadın ailesi ve arkadaşları ise sol tarafa oturur.

Damadın Büyükanne ve Büyükbabası

Damadın büyükanne ve büyükbabası da onları takip edecek. Ön tarafa ulaştıklarında sol taraftaki ön sıraya otururlar. Yahudi düğünlerinde her iki tarafın büyükanne ve büyükbabaları da dahil olmak üzere diğer törenlere kıyasla daha fazla aile üyesi yer alır.

Sağdıçlar

Geleneksel bir Yahudi düğününde sağdıçlar, damattan en uzakta durandan başlayarak çiftler halinde koridorda yürürler.

Sağdıç

Geçit töreni sırasında sağdıç, sağdıçlardan sonra tek başına yürür ve damadın sağ kolu olarak yerini alır.

Damat

Damat, solda babası ve sağda annesi olmak üzere ebeveynlerinin eşliğinde koridorda yürümeye devam eder.

Nedimeler

Nedimeler daha sonra gelinden en uzakta duranlardan başlayarak çiftler halinde ilerler.

Nedime veya Baş Nedime

Gelinin sağ kolu tek başına yürür.

Yüzük Taşıyıcı(lar) ve/veya Çiçekçi Kız(lar)

Yüzük taşıyıcısı koridorda yürür ve ardından çiçekçi kız gelir. Koridorda yürüdükten sonra ebeveynleriyle birlikte otururlar.

Gelinin Ebeveynleri ve Gelin

Gelinin ebeveynleri, gelinin sol kolunda babası ve sağ kolunda annesi olmak üzere koridorda onlara eşlik eder. Hem gelinin hem de damadın ebeveynleri isterlerse çiftle birlikte chuppah’ın altında durabilirler.

Infographic of Traditional Hindu Wedding Processional Order with Photo of Groom and FriendsInfographic of Traditional Hindu Wedding Processional Order with Photo of Groom and Friends

Fotoğraf: Masson Liang Photography; Tasarım: Mehroz Kapadia

Geleneksel Hindu Düğün Tören Düzeni

Damat, Damadın Ailesi ve Arkadaşları

Miller, “Damat tüm arkadaşları ve ailesiyle birlikte Baraat adı verilen ve geleneksel olarak herkesin etrafında dans ettiği [beyaz] bir at üzerinde geldiği bir kutlamaya katılır” diyor. Bu şenlikli Baraat, bir Hindu düğün töreninin başlangıcını işaret eder.

Gelinin Ailesi

Gelinin ailesi damadın ve ailesinin gelmesini bekler. Gelinin ebeveynleri damada tatlılar yedirebilir ve damadın ebeveynleriyle hediye veya çiçek çelenkleri değiş tokuş edebilir. Daha sonra birlikte geleneksel Hindu kemeri olan mandap’a giderler.

Gelin ve Gelin Partisi

Gelin daha sonra ailesinin geri kalanı, düğün partisi ve arkadaşlarıyla birlikte koridora girer ve aşağı doğru yürür. Gelinin partisi, büyük ifşaat için gelini gizlemek amacıyla önce koridorda yürüyecektir. Daha sonra gelin mandapa ulaşana kadar koridorda yürür ve damatla çelenk alışverişinde bulunur. Ardından çift, gelinin ebeveynleri ve rahip törene başlamak üzere mandapın altına oturur.

Infographic of Traditional Nondenominational Wedding Processional Order with Photo of Flower Girls and Ring Bearer Walking Down the AIsleInfographic of Traditional Nondenominational Wedding Processional Order with Photo of Flower Girls and Ring Bearer Walking Down the AIsle

Fotoğraf: Danila ve Lana’nın NYC Düğün Fotoğrafçılığı; Tasarım: Mehroz Kapdia

Geleneksel Mezhepsel Olmayan Düğün Tören Düzeni

Görevli

Nikah memuru bir arkadaş, aile üyesi veya nikah kıyma yetkisine sahip herhangi biri olabilir. Nikah memuru alayın başlangıcını işaretlemek için sunakta duracaktır.

Damat

Damat ve sağdıçları tören başlamadan önce mihrapta olabilir ve yan taraftan gelebilirler. Ancak birçok modern damat koridorda yürümeyi tercih etmektedir.

Sağdıç

Damadın kararına bağlı olarak sağdıç da aynı şeyi yapacaktır. Damat yan taraftan girmeyi ve mihrapta beklemeyi tercih ederse, sağdıç onun yanında olmalıdır. Damat tören geçişi sırasında koridorda yürümeye karar verirse, sağdıç da onu takip edecektir.

Sağdıçlar ve Nedimeler

Nedimeler ve sağdıçlar genellikle çiftler halinde, çiftten en uzakta duracak olanlardan başlayarak yürürler.

Nedime veya Baş Nedime

Baş nedime veya baş nedime diğer gelin partisi üyelerinden sonra tek başına yürüyecektir.

Çiçekçi Kız(lar) ve/veya Yüzük Taşıyıcı(lar)

Seçilen çocuklar koridorda birbiri ardına yürüyeceklerdir. İşleri bittiğinde ebeveynleriyle birlikte oturabilirler.

Gelin ve/veya Gelinin Ebeveynleri

Geline babası, annesi ya da her ikisi birden eşlik edebilir. Ya da eskort almamaya ve ebeveynleriyle yarı yolda buluşmaya karar verebilirler. Mezhebe bağlı olmayan düğün alayları son derece özelleştirilebilir, bu nedenle kesinlikle istediğiniz girişi yapabilirsiniz.

SSS
 • Düğün alayı ne zaman gerçekleşir?

  Düğün alayı, nikah töreninin açılış törenidir. Gelin partisinin tüm önemli üyeleri içeri girip koridorda yürüdükten sonra tören başlar.

 • Bir düğün töreni ne kadar sürer?

  Bir düğün alayı, katılan kişi sayısına bağlı olarak genellikle üç ila beş dakika sürer. Gelinin koridorda yürümesi bu sürenin bir dakikasını alabilir.

 • Gelinin annesine koridorda kim eşlik eder?

  Gelinin annesi düğün alayında yer alıyorsa, geleneksel olarak oğlu veya erkek kardeşi gibi yakın bir erkek akrabası tarafından eşlik edilir veya tek başına girebilir. Eğer ebeveynler boşanmışsa, geline partneri eşlik edebilir. Bazı durumlarda, sağdıç ya da sağdıç koridorda ona eşlik eder.

 • Geçit törenleri nerede ortaya çıkmıştır?

  Geçit töreni gelenekleri yüzyıllar öncesine dayanır. Görücü usulü evliliklerin yaygın olduğu zamanlarda, babalar kızlarını düğüne getirir ve kocalarıyla ilk kez tanışmaları için koridorda onlara eşlik ederlerdi. Nedimeler gelin adayının düğüne hazırlanmasına yardımcı olur ve tören alayının bir parçası olurdu.

 • Geçit töreninizi nasıl özelleştirebilirsiniz?

  Geçit töreninizi benzersiz kılmanın birçok yolu vardır. Bunu, ailenizin veya düğün grubunuzun farklı üyelerinin önünüzde veya sizinle birlikte tören alayında yürümesini sağlayarak başarabilirsiniz. Sadece “geleneksel olarak” tören alayında yer alan aile üyelerini dahil ederek kendinizi kısıtlanmış hissetmeyin.

 • Babanın gelinle birlikte yürümesine alternatifler var mı?

  Bir gelinin babası olmadan içeri girmesi için birkaç seçenek vardır. Gelin tek başına, annesiyle veya müstakbel eşiyle birlikte girebilir; bu tamamen kendisine bağlıdır.

 • Tören yürüyüşümüz için hangi şarkıyı çalmalıyım?

  Geleneksel “Gelin Korosu” (diğer adıyla “işte gelin geliyor”) yaygın olarak kullanılsa da, bunu çalmakla sınırlı olduğunuzu düşünmeyin. Tören geçişini kişiselleştirmek için size ve eşinize özel bir şarkı seçin.

Bunlara da Göz Atın

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir