Tasarımın Temelleri: Bir Mekanı Tasarlamanın 5 Temel İlkesi

İç tasarım temelleri, evinizi tasarlarken bilmeniz gereken ilk şeylerdir.

İç tasarım, içinde yaşadığımız mekânların ana hatlarını çizer. Bu mekanlara bir yön ve kişilik kazandırır. Ancak, hepsi bu kadar değil. İç tasarım, görsel çekiciliğin yanı sıra bir mekanın havasını da belirler. Nasıl olduğunu merak edebilirsiniz. Mesele şu ki, bir mekana bakarak iç tasarımı anladığımızı düşünürüz, ancak gerçekte tasarım süreci daha karmaşıktır. Bir mekanın oluşturulmasına çeşitli iç tasarım temelleri katkıda bulunur. Ve bu tasarım temellerini keşfettikçe, mükemmel tasarlanmış bir mekanın neden kötü tasarlanmış bir mekandan farklı hissettirdiğini anlayacağız.

Bugün size, daha önce hiç fark etmemiş olabileceğiniz ancak bir mekânı tasarlarken son derece önemli olan beş temel iç tasarım konseptini sunuyoruz. Bunlar, güzel ve işlevsel iç mekanlar yaratmak için bir araya gelen unsurlardır.

İç Tasarımın 5 Temel Kavramı

 • Denge
 • Ölçek
 • Uyum
 • Ritim
 • Odak Noktası

İç Mekan Tasarımında Denge Önemlidir Temel Bilgi

Denge, tasarımda bir denge oluşturmakla ilgilidir. Ancak, denge eşit olmak zorunda değildir. Genellikle bir iç tasarım dengesi oluşturmak üç şekilde olabilir:

Simetrik: Bu durumda bir oda, odanın bir bölümünün diğerinin ayna görüntüsü haline geldiği mükemmel bir denge durumunda tasarlanabilir. Oturma odanızda her iki yanında birer koltuk bulunan bir kanepe düşünün. Bu denge daha gelenekseldir.

Asimetrik: Bu, bir odanın dengesinin bir yarının diğerine tam olarak kopyalanmasıyla sağlanmadığı daha yeni bir tasarımdır. Ancak tasarımcılar bu dengeyi farklı nesneler kullanarak sağlar. Örneğin, bir taraftaki bir kanepe, diğer taraftaki bir yerine iki sandalye ile dengelenebilir. Asimetrik denge modern yaratıcı alanlar yaratır. Örneğin bohem bir iç tasarım.

Radyal: Simetrik ve asimetrik dengenin yanı sıra bir de radyal denge vardır. Odadaki birden fazla unsurun merkezden yayıldığı durumdur.

Basic concepts of interior design are essentialBasic concepts of interior design are essential
Bir odanın iç mekanının dengesi ayrıntılardadır
Home interiors by DesignCafe: 18% OFF

Ölçek İşlevsel Bir İç Tasarım Temelidir

Bir mekânı tasarlarken ölçeklendirme son derece önemlidir. Ölçeklendirme, tasarımınızdaki nesnelerin mekanın geri kalanına kıyasla nasıl göründüğüdür. Örneğin, bir kanepenin boyutu oturma odasının boyutuna göre belirlenmeli veya ölçeklendirilmelidir. Aksi takdirde, büyük boyutlu bir kanepe oturma odanızdaki tüm alanı kaplayabilir.

Tasarımcılar genellikle bir mekanda hangi unsurların işe yarayacağını görmek için ölçekli kat planlarına başvururlar. Bu, alakasız mobilya boyutlarından kaçınmak için doğru mobilya boyutunu seçmelerine yardımcı olur. Ölçeklendirme, bir alana erişimi ve hareket etmeyi kolaylaştırmaya yardımcı olur. Bu temel iç tasarım olmadan, kendi evlerimizde sıkışık olabiliriz.

One of the interior basics is scaling, an object of design lookOne of the interior basics is scaling, an object of design look
Ölçeklendirme bir odadaki nesne yerleşimine karar verir

Uyum Bir Sonraki İç Tasarım Temelidir

İç tasarımda uyum, mekanınızda bir bütünlük hissi yaratmakla ilgilidir. Bu, renk, doku ve malzeme gibi farklı unsurlarla sağlanabilir. Uyum olmadan bir yer veya ev tutarsız, dolayısıyla mantıksız görünecektir. Zihnimiz her şeyde noktaları birleştirmeye çalışır, bu nedenle çok dağınık görünen her şey sıkışık görünecektir. Bu nedenle, bir mekanı tasarlarken uyumu korumak zorunludur. Evinizin tüm iç tasarımını, odadaki farklı unsurlarda görünen tek bir renkle bağlayarak uyum yaratabilirsiniz.

Harmony is interior design basic which creates a sense of unity in your spaceHarmony is interior design basic which creates a sense of unity in your space
Renkler, dokular ve malzemeler uyum sağlamaya yardımcı olur

Tekrarın Ritmi Tutarlı Bir İç Düzen Yaratır

Mekanınızdaki akışı oluşturan unsurdur. Ritim, mekanınıza navigasyon katmak için görsel desenlerin tekrarlanmasıdır. Tasarımda izlenecek bir yol oluşturur. Bir evde vizyonunuza rehberlik eden bir tavan tasarımı düşünün. Ritim farklı türlerde olabilir:

 • Radyasyon: Yuvarlak bir masa ve masanın ortasından yayılan sandalyeler kullanmak
 • Geçiş: Gözün kolay hareket etmesi için bir tasarım deseninin farklı noktalarda tekrarlanması
 • Basit tekrar: Bir mekanın iç mekanlarında bir rengin tekrarlanması
One of the basic concepts interior is rhythm of repetition that creates coherent interior setupOne of the basic concepts interior is rhythm of repetition that creates coherent interior setup
Tavan panelleri bu odanın tasarımına yön veriyor
Turn your home into a luxury haven with our interior design solutions!

Odak Noktası İç Tasarımın Temellerinden Biridir

Belirli bir alanı tasarlarken, birçok tasarımcı bir odak noktası kullanır. Bu odak noktasının yardımıyla, odanın tasarımının geri kalanına karar verirler. Bir mekanın tasarım hikayesini anlatmaya yardımcı olur – bir noktayı veya bir mobilya parçasını hikayenin ana karakteri olarak tutmak. Örneğin, oturma odanızdaki modüler duvara monte TV ünitesini odak noktası olarak alın ve ardından odadaki diğer mobilya parçalarının yerleşimine ve tasarım stiline karar verin. Bu odak noktasına sahip olmak, iç tasarımınızda bir başlangıç noktasına sahip olmanızı sağlar.

“Denge ve uyumun iç tasarımın temelleri olarak el ele çalıştığını söyleyebilirim. Bunların yanı sıra, tasarımda doğru oranların vurgulanması da çok önemlidir. Aksi takdirde, bir mekan çok sıkışık veya çok açık görünebilir” diyor Mumbai’deki DesignCafe’nin Baş Tasarım Simyacısı Tasneem Arsiwala.

One of the basic designs in interior design is focal pointOne of the basic designs in interior design is focal point
Bir oda genellikle bir odak noktası etrafında tasarlanır

İç Tasarımın Temelleri ile İlgili Sık Sorulan Sorular

1. İç tasarımın temel unsurları nelerdir?

 • Çizgiler
 • Renk
 • Doku
 • Form
 • Desen
 • Işık

2. İç mekan tasarımını etkileyen dört ana faktör nedir?

 • Estetik
 • Ergonomi
 • Yaşam Tarzı
 • Bütçe

3. Simetri ve denge nedir?

Simetri, iç tasarımda dengenin bir yönüdür. Simetrik olarak dengelenmiş bir alan iki ayna görüntüsü yarısına bölünebilir. Her bir yarım diğerinin kopyası olacaktır.

İç tasarımın bu temel kavramları, bir oda tasarlamanın karmaşıklığını anlamamıza yardımcı olur. Bu unsurlar bize, evin iç mekanının her yönünün, iç tasarımın bu temel kavramlarının her birini desteklemek için nasıl bir arka plana sahip olduğunu anlatır. Artık bu temel kavramların farkında olduğunuza göre, devam edin ve ev tasarımınızda bunları arayın.

Bunlara da Göz Atın

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir