Bilinmesi Gereken En Popüler 7 Düğün Türü

Bir düğünü planlamanın en ince ayrıntılarına girmeden önce, bir çiftin vereceği ilk kararlardan biri, düğün günü vizyonlarına uygun bir konsept seçmektir. Ancak her çift tipik prototiple özdeşleşmediğinden, giderek daha fazla sayıda modern çift kişiliklerini, yaşam tarzlarını ve ilişkilerini yansıtan alternatif formatları tercih ediyor. Bu da, yakında evlenecek çiftlerin büyük günleri için seçebilecekleri çeşitli düğün türleri yarattı.

Örneğin, siz ve eşiniz daha içe dönükseniz ve küçük toplantıları tercih ediyorsanız, samimi bir alanda mikro bir düğün yapmayı düşünebilirsiniz. Öte yandan, büyük, şamatalı eğlenceler sizi ateşliyorsa, birkaç günlük etkinliklerle hafta sonu boyunca sürecek bir kutlama muhtemelen daha iyi bir seçim olacaktır. Büyük gününüz aşk hikayenizin bir uzantısı olduğundan, size otantik gelen bir parti türü seçmek, katılan herkes için deneyimi daha anlamlı hale getirecektir.

Uzmanla Tanışın

  • Chanda Daniels, 25 yıllık deneyime sahip bir etkinlik planlayıcısı ve tasarımcısı, Chanda Daniels Planning & Design’ın yaratıcı direktörü ve A Monique Affair’in sahibidir.
  • Bianca Hall, Chicago merkezli bir düğün planlama şirketi olan Estera Events’in ortak sahibi ve baş planlayıcısıdır.

Bu nedenle, ilk düğün planlama aşamasındakiler için, bilinmesi gereken en popüler düğün türlerini vurgulamak için basit bir rehber oluşturduk. Ancak bu stilleri incelemeden önce, bunların yalnızca tavsiye niteliğinde olduğunu ve büyük günde neler tasarlayabileceğinize dair bir başlangıç noktası olarak kullanılması gerektiğini unutmayın. Size uygun bir stil bulana kadar belirli bir formatı değiştirmenizi veya her birinin farklı unsurlarını karıştırıp eşleştirmenizi öneririz.

Dalmaya hazır mısınız? Her bir düğün türünün tam bir dökümü ve uzmanlardan planlama ipuçları için okumaya devam edin.

Bride and Groom Wedding Ceremony Recessional Inside ChurchBride and Groom Wedding Ceremony Recessional Inside Church

Fotoğraf: Catherine Guidry

Geleneksel Düğünler

Bu düğün türü, geleneklere bağlı tek günlük bir kutlamadır. Çiftin dini inançlarına ve kültürüne bağlı olarak genellikle küçük bir değişiklik olsa da, format genellikle şu şekildedir: tören, kokteyl saati ve resepsiyon. Planlamacı Chanda Daniels, ikilinin genellikle bir kilise, tapınak veya camide, yaklaşık 150 ila 200 davetlinin önünde standart yeminlerin edilmesini içeren bir ayin planladığını açıklıyor. İlk öpücüklerini paylaştıktan sonra, yeni evliler normalde düğün partileriyle fotoğraf çektirirken, konuklarının geri kalanı kokteyl saatinde karışır, kaynaşır ve içeceklerin tadını çıkarır. Daha sonra herkes, ilk dans, ebeveyn dansları, oturmalı akşam yemeği, pasta kesimi ve buket atma gibi geleneksel ritüelleri içeren resepsiyon için – genellikle bir balo salonunda – yeniden bir araya gelir. Kıyafetler ise genellikle siyah kravattır; kadınlar yere kadar uzanan elbiseler, erkekler ise smokin giyerler. Gelin de geleneksel olarak beyaz bir elbise giyerken, damat smokin giyer.

Bu Tip Düğünler İçin En İyi Aday

Siz ve müstakbel eşiniz gelenekçiyseniz veya geleneksel bir ailede büyüdüyseniz, bu tür bir düğün muhtemelen size uygun olacaktır. Daniels, “Bu tarzı seçen bir çift, dinleri veya kültürel inançları tarafından motive edilir” diyor. Planlamacı, kişisel ideolojinizin bu olayla uyumlu olduğundan emin olun, aksi takdirde büyük gününüzün gösterişli ve gerçek dışı görünebileceğini belirtiyor. Daniels, “Bu tür bir düğünün size iyi gelip gelmediğini anlamak için eşinizle bir konuşma yapın,” diye öneriyor.

Bu Tür Düğünler İçin Bilinmesi Gereken Planlama İpuçları

Geleneksel düğünlerde kutlamanın mali sorumluluğuna ilişkin belirli kurallar vardır. Tarihsel olarak, gelinin ailesi faturanın büyük kısmını öderken, damadın ebeveynleri genellikle prova yemeğini, nikah memurunun ücretini, evlilik cüzdanı ücretini, müziği, içkileri ve balayını öderler. Daniels, katkıda bulunma konusundaki rahatlık düzeylerini ölçmek için her iki ebeveyn grubuyla da bir konuşma yapılmasını öneriyor. Ayrıca eşinizle de mali konularda katkıda bulunmak isteyip istemediğiniz konusunda sohbet edebilirsiniz.

Groom in beige suit and bride in wedding dress on a boatGroom in beige suit and bride in wedding dress on a boat

Fotoğraf: Leah Marie Photography

Destinasyon Düğünleri

Sanılanın aksine, destinasyon düğünleri uzak bir yerde gerçekleşmek zorunda değildir. Bu tür bir düğünün şekillenmesi için, kutlamanın çiftin ikamet ettiği yerden başka bir yerde gerçekleşmesi yeterlidir; bu yer ister Meksika’da bir sahil tesisi, ister İtalya’da tarihi bir mülk, isterse Chicago’da endüstriyel bir depo olsun.

Planlamacı Bianca Hall’a göre bu düğünler, mekân dışında standart bir kutlamaya çok benzer bir akış izliyor. Ancak Hall, birçok davetlinin düğün yerine seyahat etmesi nedeniyle çoğu çiftin ilk gün prova yemeği, ikinci gün hoş geldin partisi, üçüncü gün tören ve resepsiyon, dördüncü gün ise düğün sonrası brunch gibi etkinliklerle dolu bir hafta sonu düzenlediğini belirtiyor. Ayrıca, arkadaşların ve ailenin seyahat ve konaklama masraflarını karşılamaları gerekeceğinden, bu etkinliklerde geleneksel bir düğüne kıyasla daha az sayıda kişi katılıyor. Hall, “Bence destinasyon düğünlerinin en iyi yanı, kimi davet edeceğiniz konusunda biraz daha titiz olabilmenizdir,” diyor. “Daha küçük ve samimi bir grup tercih ediyorsanız, ailenizin tüm komşularını davet etmemenizde bir sakınca yok.” Hall, mekanın kıyafetleri büyük ölçüde şekillendireceğini, ancak kıyafet kurallarının siyah kravattan ziyade daha rahat olma eğiliminde olduğunu ekliyor.

Bu Tip Düğünler İçin En İyi Aday

Ciddi seyahat tutkusu olanlar çoğunlukla bu tür etkinliklere yönelecektir. Destinasyon düğünleri, yeni bir yer keşfetmek için can atan veya nişan yerleri ya da her yıl yaptıkları çift gezisi gibi önemli bir yeri konuklarıyla paylaşmak isteyen çiftler için de mükemmeldir. Satıcılarıyla yüz yüze çalışma konusunda endişe duymayan rahat çiftler de bu tarz bir organizasyonda başarılı olacaktır.

Bu Tür Düğünler İçin Bilinmesi Gereken Planlama İpuçları

Büyük gününüzün çoğunu uzaktan planlayacak olsanız da Hall, herkesi düğünden önce en az bir yüz yüze mekan ziyareti planlamaya teşvik ediyor. “Çoğu zaman daha fazla ziyaret gerekir, ancak çiftlerin her şeyi görselleştirmek ve planlara güvenmek için planlama sürecinde kesinlikle mekana gitmeleri gerekir” diye açıklıyor. Elbette, rezervasyon yaptırmadan önce mekanı gezmek de isteyeceksiniz. Aynı şekilde, tedarikçilerinizle büyük olasılıkla uzaktan çalışacağınız için Hall, güvendiğiniz profesyonellerden oluşan bir ekip kurmanızı tavsiye ediyor.

Bride and groom kissing in front of their guests all dressed in white attireBride and groom kissing in front of their guests all dressed in white attire

Fotoğraf: Lisa Poggi

Düğün Hafta Sonları

Destinasyon düğünleri genellikle düğün hafta sonları olsa da, tüm düğün hafta sonları destinasyon düğünü değildir; aile evleri ve kır kulüplerinden butik otellere ve dağ kenarındaki kulübelere kadar yerel veya uzak bir mekanda üç günlük bir kutlama yapabilirsiniz. Basitçe söylemek gerekirse, bu tür düğünler süresi ve kapsamı ile tanımlanır: Düğün hafta sonları her zaman bir karşılama yemeği ve/veya prova yemeği, bir tören ve resepsiyon ve düğün sonrası bir brunch içerir. Daniels, “Konukların şehirde ne kadar süre kalacağına bağlı olarak başka etkinlikler de ekleyebilirsiniz” diyor. Birkaç gün süren kutlamalar olduğu için, konuk listeleri genellikle geleneksel düğünlerden daha küçüktür, ancak herhangi bir beden kısıtlaması yoktur. Benzer şekilde, kıyafetler gündelik olma eğilimindedir, ancak mekan ve estetik resmiyet düzeyini belirleyecek ve her etkinliğin farklı bir kıyafet kuralı olacaktır.

Bu Tip Düğünler İçin En İyi Aday

Eğlendirmeyi seviyorsanız ve sosyal bir kelebek iseniz, insanlarla çok fazla zaman geçireceğiniz birkaç etkinlik içeren bir düğüne ev sahipliği yapmak sizin için tatmin edici bir deneyim olacaktır. Daniels, bu tür bir düğünün konuklarını etkileyecek unutulmaz bir kutlama yapmak isteyen çiftler için de ideal olduğunu belirtiyor. Bu işlev bir dizi partinin planlanması, tasarlanması ve süslenmesini içerdiğinden, daha büyük bütçelere sahip olanlar bu tür bir buluşmadan daha fazla keyif alabileceklerdir.

Bu Tür Düğünler İçin Bilinmesi Gereken Planlama İpuçları

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, düğün hafta sonları bir yatırımdır. Bütçenizi aşmadığınızdan emin olmak ve stresi azaltmak için bir hesap tablosu oluşturun ve planlama sürecinde yaptığınız tüm ödemeleri takip edin. İkinci el bir gelinlik satın almak veya tören süslemelerinizi yeniden kullanmak gibi maliyetleri düşürmenin birçok yolu vardır, bu nedenle uygun maliyetli püf noktaları hakkında bilgi edindiğinizden emin olun.

bride and groom standing in front of gold arbor facing their 20 guestsbride and groom standing in front of gold arbor facing their 20 guests

Fotoğraf: Heather Jowett

Küçük Düğünler

Küçük düğünler boyutlarına göre tanımlanır: Bu tür düğünlerde genellikle 30 ila 60 arasında konuk bulunur. Küçük düğünlerin özel bir alt kümesi de 30’dan az kişiden oluşan mikro düğünlerdir. Genel olarak, katılım daha küçük bir grup olduğundan, eşler genellikle yalnızca en yakınlarını ve en sevdiklerini davet ederler. Hall’a göre, planlama ayrıntılarına gelince, bu kutlamalar genellikle hafta içi veya hafta sonu gerçekleşebilen tek günlük işlerdir ve tipik olarak geleneksel tören ve resepsiyon formatından daha kısadır. Planlamacı, çoğu zaman çiftin bir tören sırasında yemin edeceğini, ardından güzel bir akşam yemeği yiyeceğini ve bazen de dans edeceğini belirtiyor. Mekan kapasitesinin aşılması konusunda endişelenmenize gerek kalmayacağı için Hall, mekan seçiminizde daha fazla esnekliğe sahip olduğunuzu söylüyor – tabii ki bütçeniz elverdiği sürece.

Bu Tip Düğünler İçin En İyi Aday

İçe dönükler ve ilgi odağı olmaktan nefret eden çiftler daha küçük bir kalabalığın önünde evlenmeyi sevecektir. Bu etkinlikte yalnızca size en yakın olanlarla vakit geçirecek, kendinizi daha rahat ve huzurlu hissedeceksiniz. Hall ayrıca konukları için ultra lüks bir deneyim isteyen çiftlerin bu tür bir düğün yapmaktan faydalanabileceğini belirtiyor. Örneğin, yalnızca bir avuç davetiye postalayacağınız için tasarım konusunda her şeyi yapabilirsiniz. Hall, “Mikro düğünlerin, geleneksel büyüklükteki bir düğünde kaybolabilecek her bir önemli detayın fark edilmesini sağladığını düşünüyoruz” diyor.

Bu Tür Düğünler İçin Bilinmesi Gereken Planlama İpuçları

Küçük düğünlerde katılımcı sayısı daha az olduğundan, konuk listeniz hakkında stratejik düşünmeniz gerekecektir. Hall, “Bir teyzeyi davet edip diğerini dışarıda bırakırsanız, bu seçimin uzun vadede doğurabileceği sonuçlar gerçekten dikkate alınmaya değer,” diyor. “Biraz daha fazla düşünerek, incinmiş duygulardan kaçınılabilir ve evliliğinize dramasız bir şekilde başlayabilirsiniz.”

Ayrıca, planlamanız gereken daha az kişi olacağı için büyük gününüzü organize etme konusunda dizginleri elinize almak isteyebilirsiniz. Ancak, organizasyonunuzun boyutu ne olursa olsun, bir düğün planlayıcısı tedarikçi ekibinizin önemli bir üyesidir. Hall’a göre bu profesyonel, süreci yönetmenize ve günü denetlemenize yardımcı olacaktır, bu nedenle değerli bir eklemedir.

bride and groom holding hands during elopement ceremony overlooking the mountainsbride and groom holding hands during elopement ceremony overlooking the mountains

Fotoğraf: Clary Pfeiffer Photography

Elopements

Elopements teknik olarak küçük bir düğündür, ancak mümkün olan en küçük ölçekte, bu yüzden kendi kategorilerini hak ettiklerini düşünüyoruz. Bu tür romantik etkinlikler, sadece çiftin ve nikah memurunun yer aldığı samimi bir kutlamadır. Daniels’a göre bazen evlenen ikili bir ya da iki şahit de davet edebilir. Planlamacı, “Sadelikleri ve çiftin birlikteliğine odaklanmaları ile karakterize edilirler” diye ekliyor. Günün zaman çizelgesi de basittir: Genellikle bir törenle başlar, ardından öğle veya akşam yemeği yenir. Çiftler kaçamaklarını genellikle bir dağın zirvesi ya da bir belediye binası gibi anlamlı ya da manzaralı bir yerde gerçekleştiriyor. Çiftler istedikleri her şeyi giyebilirler, ancak standart kıyafet genellikle sade bir elbise veya takım elbise gibi gündelik kıyafetlerdir.

Bu Tip Düğünler İçin En İyi Aday

Küçük düğünler gibi, kaçamaklar da göz önünde olmaktan çekinen çekingen veya içe dönük çiftler için en uygunudur. Bununla birlikte, bu tür düğünleri diğerlerinden ayıran şey spontanite faktörüdür: Küçük düğünler genellikle planlıdır, ancak kaçamaklar bazen anlık olarak gerçekleşir. Dolayısıyla, son dakikada evlenmeye karar verdiyseniz, macera arayan biriyseniz veya geleneklerden kaçınmak isteyen modern bir çiftseniz, birlikte kaçmak muhtemelen size uygun olacaktır.

Bu Tür Düğünler İçin Bilinmesi Gereken Planlama İpuçları

Kaçışlar zahmetsiz olaylar gibi görünse de, yine de biraz planlama yapmanız gerekecektir. Eğer benzersiz bir destinasyona gidiyorsanız, seyahatinizi çok önceden ayarlayın ve bilmediğiniz bölgelerde gezinmenize yardımcı olması için bir destinasyon kaçamağı planlayıcısı kiralayın. Ayrıca buketten yeminlere kadar töreninizin unsurları hakkında da düşünmek isteyeceksiniz. Yeni evlendikten sonra arkadaşlarınız ve ailenizle birlikte daha büyük bir kutlama yapmak isteyip istemediğinize karar verin.

two grooms in black tuxedos standing at the altar overlooking San Francisco City Halltwo grooms in black tuxedos standing at the altar overlooking San Francisco City Hall

Fotoğraf: Stephanie Lynn Photography

Adliye Sarayı Düğünleri

Bazen kaçarak evlenmeler adliyede gerçekleşebilir, ancak her adliye nikahı kaçarak evlenme değildir. Bu tür düğünlerde çiftler belediye binasında dini olmayan bir törenle yasal olarak evlenirler. Töreni hakim, sulh hakimi veya noter gibi nitelikli bir kişi yönetir, ancak genellikle başka kimse katılmaz. Hall’a göre, “Evet” dedikten sonra yeni evliler genellikle fotoğraf çektirir ve bazen yakın aile ve arkadaşların yemek yiyerek kutlama yaptığı bir resepsiyon düzenler. Adliye mekanları için seçenekler sonsuzdur, ancak bizim favorilerimizden bazıları San Francisco Belediye Binası, New York Belediye Binası, Philadelphia Belediye Binası ve Chicago Belediye Binası’dır. Düğününüz genellikle şehir merkezinde gerçekleştiği için, pantolon takım veya blazer elbise gibi şık ve alışılmadık düğün kıyafetleri giyebilirsiniz.

Bu Tip Düğünler İçin En İyi Aday

Adliye nikahında çok fazla planlama yoktur, bu nedenle kolayca bunalan çiftler için bu tür bir düğün tam size göre olacaktır. Ayrıca, düğünü şehir merkezinde yapmak hızlı ve etkilidir, bu nedenle yoğun bir programınız varsa ancak evlenmek için sabırsızlanıyorsanız, şehir merkezinde bir kutlama yapmayı düşünün. Önceki iki işlevde olduğu gibi, adliyede kişisel yeminlerinizi özel olarak okuyabilirsiniz, bu nedenle utangaç çiftler bu tür bir tören tarzını sevecektir.

Bu Tür Düğünler İçin Bilinmesi Gereken Planlama İpuçları

Adliye düğünleri geleneksel düğünler kadar çok hareketli parçaya sahip olmasa da, yine de planlamanız gereken ayrıntılar var. Hall’a göre, göz ardı etmek istemeyeceğiniz önemli bir bileşen bir fotoğrafçı tutmaktır. Günü bir profesyonele belgeleterek, her zaman geriye dönüp bakabileceğiniz somut anılara sahip olacaksınız. “Buna değecek bir yatırım olacaktır” diyor.

Tablescape with pink linen, pink glassware, nude candles, pink place settings, rose gold flatware, and pastel floralsTablescape with pink linen, pink glassware, nude candles, pink place settings, rose gold flatware, and pastel florals

Fotoğraf: Jasmine Lee Photography

Temalı Düğünler

İster romantik bir suare ister modern bir parti olsun, yukarıdaki kutlamalardan herhangi biri bir tema içerebilse de, temalı düğünler özellikle konuklarına benzersiz bir deneyim yaşatmak isteyenler için popülerdir. Bu tür kutlamalar, gelinin makyajından çiftin müzik seçimine kadar her planlama kararını bilgilendiren belirli bir estetiğe odaklanır. Maskeli balolar, Bridgerton’dan ilham alan düğünler, Regency dönemi suareleri, göksel çekirdekli şenlikler, karnaval eğlenceleri ve daha pek çok yaratıcı tema arasından seçim yapabilirsiniz.

Bu etkinliklerin çoğu standart bir düğünle aynı zaman çizelgesini takip edecektir, ancak mekan, kıyafet ve etkinlikler seçtiğiniz temaya bağlı olarak değişecektir. Örneğin, kırsal kesimdeki şirin kır evlerinin görünümünü ve hissini yansıtan bir kır evi kutlaması büyük olasılıkla geniş bir çayırda, pitoresk bir bahçede veya rustik bir çiftlikte gerçekleşecek ve vizyonunuzun tam olarak şekillenmesine olanak sağlayacaktır. Bu tür bir düğünde muhtemelen köylü tarzı bir elbise giyeceksiniz, örneğin belden oturtmalı ve puf kollu bir takım ve konuklarınız kır çiçekleri ve antika süslemeler arasında aile tarzı bir yemek için bir araya gelecekler.

Bu Tip Düğünler İçin En İyi Aday

Siz ve eşiniz kutlamanızı farklı kılmak ve konuklarınızı etkilemek için eğlenceli ve benzersiz bir yol arıyorsanız, temalı bir düğün tam da bunu başaracaktır. Eğlenceli kişiliklere ve büyük vizyonlara sahip olanlar, temalı bir suare düzenlemekten fayda sağlayacaktır. Dahası, bu tür bir düğünde ilgilenilmesi gereken pek çok ayrıntı olduğundan, ağır bir projenin üstesinden gelmenin heyecanını yaşayan herkes bu deneyimi ödüllendirici bulacaktır. Partilere ev sahipliği yapmayı seven ve her bir detayın özenle seçildiğinden ve uyumlu olduğundan emin olmak için sürekli olarak yukarıda ve öteye giden çiftler, tematik bir etkinlik planlarken başarılı olacaklardır.

Bu Tür Düğünler İçin Bilinmesi Gereken Planlama İpuçları

Temanızı seçerken, sadece moda olduğu için bir tema seçmek yerine, tarzınızı ve kişiliğinizi özgün bir şekilde yakalayan bir tema seçtiğinizden emin olun. Vizyonunuzu uygularken, her unsurun ana estetikle uyumlu olduğundan emin olmak isteyeceksiniz, bu nedenle tüm ayrıntıları ortaya çıkarmak için bir planlamacı tutun ve destek ve rehberlik için onlara yaslanın.

Bunlara da Göz Atın

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir