Anasayfa » Düğün Planlama Rehberi » Düğün Adetleri » Evlenirken Neden Beyaz Gelinlik Giyilir?
evlenirken neden beyaz gelinlik giyilir, evlenirken neden gelinlik giyilir

Evlenirken Neden Beyaz Gelinlik Giyilir?

Ülkemizdeki beyaz gelinlik modası, 1898 senesine uzanıyor: Tarihimizde ilk beyaz gelinlik Naime Sultan tarafından giyilmiş. O zamana kadar düğünlerde gelinler hep kırmızı giyerken Naime Sultan’dan sonra; gelinlikler tarih yolculuğu içinde beyaz renge dönüşerek giyilmeye devam etmiş. Her genç kızın aklında rüyalarını süsleyen, içinde kuğu gibi süzüleceğini düşlediği bir model olduğuna eminiz fakat neredeyse hepsinin rengi beyaz! Peki, evlenirken neden beyaz gelinlik giyilir, hiç düşündünüz mü?

Evlenirken Beyaz Gelinlik Neden Giyilir?

Pek çok genç kız; hayatı boyunca (belki de çocukluğundan itibaren) kendini bembeyaz gelinlik içinde hayal eder. Fakat giymek istedikleri ya da senelerce hayalini kurdukları bu özel kıyafetin; neden beyaz renkte olduğunu pek çoğu bilmez. Bir gelenek haline gelmiş olan beyaz gelinlik; bazıları için masumiyetin ve saflığın sembolü iken bazıları için yeni kuracakları yuvalarının bereketidir.

Beyaz Gelinliğin Tarihi

Gelinlikler her zaman beyaz değildi. İlk başlarda sarı, sonra kırmızı renkteydiler. Fakat sonra iki kraliçe sayesinde kırmızı gelinlik geleneğinden vazgeçilmeye başlandı.

Beyaz gelinliğin tarihte ilk olarak 16. yüzyıl içinde Kraliçe Anne tarafından giyildiği biliniyor. Fakat bundan birkaç asır sonra Kraliçe Victoria; beyaz gelinliği giyen kadın olarak adını moda tarihine yazdırmış. Arkasında da bu şık ve zarif renk tasarımlı gelinlikler dünyaya yayılmaya başlamıştır.

İlk olarak asil ve zengin ailelerin düğünlerini süsleyen beyaz gelinlik, ülkemizde 19. yüzyıldan itibaren diğer ekonomik alt sınıflara da yayılarak, geleneksel ve vazgeçilmez bir hale gelmiştir. Masumiyetin ve saflığın dışında bekaretin ve ahlakın bir göstergesi olarak da kabul edilen beyaz gelinlik; her ülkede farklı anlamlar taşımaya başladı.

Gelinlik Beyaz Olmak Zorunda Mı?

Peki gelinlik beyaz olmak zorunda mıdır? Tabiki hayır! Günümüzde dünya ülkelerinde gelinlikler, farklı farklı renklerde olabiliyor. Özellikle son zamanlarda tek tük olsa da ülkemizde de bu durum yaygınlaşma yoluna gitmeye başladı. Yani “gelinlik illa beyaz olacak” diye bir kaide yok; beyaza alternatif olarak nude, krem, kırık beyaz hatta pembe tonlarında gelinlikler mevcut.

Beyaz Gelinliğin Anlamı

Modern batı geleneği ile doğup yayılan beyaz gelinlik modası, ilk olarak sarayları mekan almış ve zaman içinde birçok gelinin farklı tarzı ve duruşuna göre yorumlanmıştır. Başka bir değişle, beyaz gelinlik dünya genelinde farklı anlamlar ifade ediyor. Örneğin Yunanistan’da kutlama sembolü olan beyaz gelinlik; gelinlerin mutluluğunu anlatırken, ülkemizde başla olmak üzere Almanya, Fransa, Amerika gibi pek çok dünya ülkelerinde neşenin ve kutlamanın yanında masumiyet, bekaret, ahlak gibi kavramların simgesi haline gelmiştir. Dünya evine beyaz gelinlikle adım atmak; o evde huzurun, bolluğun ve bereketin olacağı inancını da kapsıyor.

Post navigation

  • Bu konu benimde merak ettiğim konulardan biriydi. Bu içerik sayesinde bilgi edinmiş oldum, teşekkürler…

  • Ben hep çevremden temizlik saflık el değmemişlik nedeniyle beyaz seçilmiş gelinlik diye biliyorum ama tabi bu bence biraz daha evrensel bir şey bizim köyde böyle söylüyolar ama sonuçta yabancılarda da gelinlik beyaz tercih ediliyor genel olarak bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir