Anasayfa » Düğün Planlama Rehberi » Düğün Adetleri » Evlenirken Gelinliği Kim Alır?
evlenirken gelinliği kim alır

Evlenirken Gelinliği Kim Alır?

Evlilik teklifi aldığınızda herhalde kalbiniz heyecanla dolmuş, içiniz içinize sığmamıştır. Eğer bu teklife olumlu yanıt verdiyseniz düğün hazırlıkları için uzun ve yorucu bir yolculuk başlıyor demektir. Yapılması gereken çok fazla şey olmasına rağmen bunlardan bir tanesi haliyle kendini öne çıkıyor: giyeceğiniz gelinlik. Peki evlenirken gelinliği kim alır biliyor musunuz: erkek tarafı mı kız tarafı mı?

Evlenirken gelinliği kim alır sorunun cevabı aileden aileye değişiyor. Her ne kadar geleneklerimize göre gelinliği erkek tarafı alıyorsa olsa da bazı gelinler için durum farklı diyebiliriz. (Nedenine birazdan değineceğiz.)

Geleneklerimize Göre Evlenirken Gelinliği Kim Alır?

Yukarıda da söylediğimiz gibi geleneklerimize göre gelinliği erkek tarafı alır. Fakat bildiğiniz üzere damadın düğünden önce gelinliği görmemesi gerekiyor. (En azından geleneklerimizde öyle…) Bu yüzden damat, gelinlik alışverişine katılmıyor. Bunun yerine gelinlik alışverişine çıkmadan önce alınacak olan gelinliğin parasını geline ya da annesine veriyor. Fakat gelinlik alışverişine çıkarken bazen ekstra masraflar doğabileceğini de unutmamalısınız. Yani yanınızda biraz daha fazla para bulunmanız gerekebilir.

Gelinlikçiler her ne kadar nakit ödemelerde indirim yapsalar da yanınızda yüklü miktarda para tutmak istemeyebilirsiniz. (Özellikle alışverişe kız kıza çıkacağınızı düşünürseniz.) Eğer toplu miktarda parayı yanınızda taşımak istemezseniz damadın ya da kayınvalidenizin kredi kartını kullanabilirsiniz. (Düğün hazırlıkları sırasında çok fazla masraf yapılacağı için de bu seçenek daha mantıklı olabilir. Sonuçta müstakbel eşinizi ve ailesini de düşünmek gerek, değil mi?) Bu sayede gelinliği nakit ödemektense taksitli olarak da alabilirsiniz.

Gelinlik Satın Almada Modern Bakış Açısı

Geleneklerimize göre gelinlik ve düğün masrafları damat tarafına ait olmasına rağmen günümüzde gelinlik alışverişine farklı gözle bakan çiftler bulunuyor. Örneğin pek çok genç çift, evlenme kararı aldıklarında bütçelerini birleştiriyor ve harcamaları ortak olarak bu bütçe içinden yapıyorlar. Bu tür bir durumda gelinliği kimin alacağı haliyle pek büyük bir önem taşımıyor.

Bu demek değildir ki aileler ev ve eşya konusunda evlenen çifte destek olmuyor. Fakat bazı çiftler, hem ailelerini fazla zor durumda bırakmamak hem de yeni başlayacakları ortak hayatlarına ortak adımlar atarak ilerlemek istiyor.

Son olarak gelinliği kimin alacağına göre gelinlik için ayrılan bütçeniz, fikirleriniz ve haliyle gelinlik seçiminiz değişebilir. Bu nedenle gelinliği kimin alacağını önceden kararlaştırmak lehinize olacaktır.

Post navigation

  • evlenirken gelinliği kim alır gerçekten bu maaliyetler arasında ailelerin alması gerekiyor çocukların sırtına yüklendikçe yükleniyor zaten evlilik maliyetleri bari gelinlik aileler tarafından karşılansa da evlilik borçlarından bir iki kalem eksilse.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir