Anasayfa » Düğün Planlama Rehberi » Düğün Alışverişi » Mücevher ve Pırlanta Sertifikası Nedir?
mücevher sertifikası, pırlanta sertifikası

Mücevher ve Pırlanta Sertifikası Nedir?

Neredeyse her gelinin hayali, evlenirken göz kamaştırıcı bir takıya sahip olmaktır. Eğer sizin de kuyumcuda gördüğünüz ve almak istediğiniz/aklınıza takılan bir pırlanta veya mücevher varsa dikkat etmeniz gereken şeylerin başında sertifika geliyor.

Sertifika Ne İşe Yarar?

Arzuladığınız takıya kavuşurken diğer taraftan da içinizin rahat etmesini sağlayan mücevher ve pırlanta sertifikalarının 2 tane temel işlevi bulunuyor:

 • Aldığınız taşın değerinin belgelenmiş ve korunuyor olması,
 • Aldığınız taşın sizin üzerinize tanımlı olması.

Bu nedenle alacağınız pırlantanın veya mücevherin sertifikasını almayı unutmamanız gerekiyor.

Sertifika Hangi Bilgileri İçeriyor?

Mücevher ve pırlanta sertifikaları aşağıdaki bilgileri içeriyor:

 • 4C kriterlerine göre taşınan özellikler,
 • Sertifikalandırıldığı tarih,
 • Rapor numarası,
 • Şekil bilgileri,
 • Cilalanma kalitesi,
 • Simetrisi.

Mücevher Sertifikası

Mücevher, değerli taşlar olan altın, gümüş gibi taşlardan yapılan ve boyna, bileğe, kulağa takılan objelere verilen genel bir isimdir. Mücevher sertifikası ile ise aldığınız bu değerli taşların kalitesini ve fiyatını garanti altına almış olursunuz. (Bir nevi benim ürünüm sahte değil, işte garanti belgesi burada diyebilirsiniz.) Bir mücevher sertifikası ile birlikte şu avantajlara sahip olursunuz:

 • Kalitesi bakımından şüpheye düşmezsiniz.
 • Yıllar geçse de bu sertifikalar geçerliliğini koruduğu için zamana karşı oluşan kararma, körelme gibi durumlara karşı taşınızın orijinal olduğunu ispat edebilirsiniz.
 • Satış yaparken ürününüzün kalitesini ispatlayabilirsiniz.
 • 0,3 karattan büyük bir mücevher satın aldığınızda bunu sadece ülkemizde değil, tüm dünyada belgeleyebilirsiniz.

Bu maddeler eşliğinde aldığınız ürünü içiniz rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. Ayrıca bir mücevher sertifikasının taş sertifikasından farklı değerlendirildiğini bilmelisiniz. Mücevher sertifikalarında taşın, işlenmiş maden ile birlikte değeri yer almaktadır. Bu durumda taşta kusur olsa dahi mücevhere takılmasının ardından bu kusur profesyonel dokunuşlar ile ortadan kaldırılabilmektedir. Üstelik mücevhere takılan taşın nadiren dahi olsa özelliklerinin bir üst sınıfa aitmiş gibi üstün görünebildiğini de bilmelisiniz.

Özel günler için alacağınız pırlantanın sertifikasını değerlendirirken, bir dizi test ve bilimsel analiz yöntemleri ile pırlantayı incelemekte olan pırlanta merkezlerinin vermiş olduğu sertifikaları daha doğru kabul edebilirsiniz.

Pırlanta Sertifikası

Pırlanta, değerli taşlar içerisinde en sert ve en değerli olanıdır. Evlilik hazırlığı içerisinde bulunanlar tarafından en çok tercih edilen ürün ise pırlanta yüzüktür. Aldığınız pırlantanın her yerde geçerliliğini sağlayabilmek adına bu sertifikalar sizin en büyük kanıtınızdır. Çünkü pırlanta sertifikası ile aldığınız ürünün gerçek ve değerli olduğunu her yerde ispat edebilirsiniz.

Pırlanta sertifikasını mücevher sertifikasından ayıran nokta ise pırlanta sertifikasının bir yüzüğe, kolyeye ya da herhangi bir takı aksesuarına değil; direk olarak bir taşa ait olmasıdır. Ayrıca mücevherlere takılı olarak satışı yapılmayan pırlantalar genellikle sertifikaları ile birlikte ve özel bir kılıfın içerisinde satılmaktadır.

Uluslararası Mücevher Sertifikası

Uluslararası geçerliliğe sahip olan bir sertifika ile değerli taşlarınızın sadece Türkiye’de değil, dünyanın her yerinde geçerli olmasını sağlayabilirsiniz. Mücevher sertifikası konusunda şu şekilde bir değerlendirme yapılmaktadır.

Post navigation

 • Ben ilk defa böyle bir şey duyuyorum okuyunca bayağı bilgilendim teşekkür ederim

 • Özellikle dolandırıcılıkların arttığı bu dönemde gerçekten mücehver almak çok riski bir hale geldi. Bu içerik bu yüzden hayati önem taşıyan bir hale geldi.

 • ben açıkçası biraz buna karşıyım ya. alırken gerçekten inanılmaz miktarda paralar ödeniyor ama sonrasında başımız sııkışsa acil paraya ihtiyacımız olsa ve satmaya kalsak hiç pahasına alıyorlar gerçekten çok büyük sıkıntı altın ve gümüş lazım o yüzden.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir