Anasayfa » Gelin Rehberi » Gelinlik » Dikdörtgen Vücut Tipi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
dikdörtgen vücut tipi hakkında bilinmesi gerekenler, dikdörtgen vücut tipi

Dikdörtgen Vücut Tipi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dikdörtgen vücut tipi, diğer vücut tiplerine oranla daha kaba görünür. Bunun nedeni ise hemen hemen tüm oranların birbirine yakın olmasıdır. Omuz kısımları geniş, bel aynı oranda omuzlara eşlik edecek şekilde kalın, kalça kısmı ise oldukça geniştir. Fakat bunun gözünüzü korkutmasına izin vermeyin. Her vücut tipinin göze çarpan estetik kısımları vardır. Önemli olan doğru giyim şekliyle bunu ortaya çıkarabilmektir. Bu yüzden bu yazımızda okurlarımıza dikdörtgen vücut tipine uygun gelinlik veya elbise seçimini kolaylaştıracak önerilerde bulunacağız.

Dikdörtgen Vücut Tipi için Kıyafet Seçimi Nasıl Olmalı?

Bel bölgesi kalın olduğu için size en çok yakışacak elbiseler; düz kesime sahip olan elbiselerdir. Bu tip elbiselerde bel oyuntusu olmaz. Bu nedenle belinizin kalın görünümünü saklayabilirsiniz. Size en fazla yakışacak olan kıyafetler; omuzlarınızı ortaya çıkaranlardır. Straplez üstler, askılı atlet türleri, yüzücü atlet türleri ve fırfır detayına sahip elbiseler vücut hatlarınıza uygun giysilerdendir.

Şanslı olduğunuz kısım sadece omuzlarınız değil: Aynı zamanda bacaklarınız da uzun olduğu için, pantolon seçiminde de geniş bir yelpazeden yararlanabilirsiniz. Dekolte kıyafetler giymek istiyorsanız sırt dekoltesinden faydalanabilirsiniz.

Dikdörtgen Vücut Tipine Göre Gelinlik Modelleri

Dikdörtgen vücut tipine uyan kıyafetlerden bahsederken omuz kısımlarının öne çıkmasının, estetik görünümünüzü pekiştirdiğini; bel ve kalça kısımlarınızı ise saklamanız gerektiğini söylemiştik. Aynı şeyler gelinlik içinde geçerli. İsterseniz seçiminizi kolaylaştırmak veya fikir sahibi olmanız adına dikdörtgen vücut tipine uygun birkaç gelinlik modelinden bahsedelim.

Omuz Dekolteli Gelinlikler

Ne olursa olsun o özel günde bütün gözlerin üzerinizde olması lazım. Bu nedenle omuzlarınızı açık bırakacak gelinlikler sizin için biçilmiş bir kaftan. Başka bir deyişle straplez gelinliklerle göz kamaştırma zamanı!

Bunun için düz yakaya sahip straplez tercih edebileceğiniz gibi kalp yaka detayına sahip olan gelinlikler de tercih edebilirsiniz. Romantik olmak isterseniz üst kısmı dantelle hareketlendirebilirsiniz. (Romantik gelinlerin ilk tercihi kalp yaka straplez gelinliklerdir.) Biraz daha sade bir model tercih ediyorsanız saten düz yaka straplez kesim tam size göre.

Bacak Dekoltesinden Şaşmayın

Dikdörtgen bir vücut tipine sahipseniz bacaklarınız uzun ve mükemmel olmalı. Bunun için size önerebileceğimiz en gösterişli gelinlik modeli; bacak dekolteli gelinlikler. Fakat dekoltenin sınırına dikkat etmeniz gerekiyor. Örneğin omuzlarınız açıktaysa dekoltenin derin olmamasına özen gösterin. Bacak dekoltesi için derin yırtmaçlı gelinlik tercih edecekseniz halter yaka gelinlikler ilk tercihiniz olmalı. Omuzlarınızı tamamen kapatan uzun kollu gelinlik giyecekseniz bacak dekoltesini istediğiniz kadar derin tercih edebilirsiniz. Ölçüsü tamamen sizin zevkinize kalmış.

Sırt Dekoltesi Tam Size Göre

Sırt dekolteli gelinlik dikdörtgen vücutlu kadınlar için kurtarıcı bir gelinlik modelidir. Bu yüzden sırtınızı en estetik haliyle ortaya çıkarmak için derin sırt dekoltesinden faydalanabilirsiniz, korkmanıza hiç gerek yok. Dikkat edeceğiniz tek nokta; tok kumaş yapısına sahip gelinlikleri tercih etmek. Özellikle gizemli ve aynı zamanda harika görünmek istiyorsanız sırt dekolteli gelinlik ilk tercihiniz olmalı.

Etek Kesimi Önemli

Bel bölgesinin kalın olduğu dikdörtgen vücut yapısında, gelinlik modelinin mutlaka beli gizlemesi gerekir. Bunun için kumaş seçimine çok dikkat etmelisiniz. Saten, şifon gibi kumaş seçimlerinin yanı sıra ipek kumaşlar tercih edebilirsiniz. Dökümlü modele sahip olan gelinlikler bel kısmını kamufle ederek daha zarif görünümde olmanızı sağlayacaktır. Bu kısımda sizi rahatsız eden detaylar çok fazla ise belinizde ince kemer detayı olan gelinlikleri tercih etmelisiniz. Seksi görünüme sahip olmak isterseniz V yakalı gelinliklerin askılı modellerini tercih edebilirsiniz. Sade gelinlikleri sevmiyorsanız yakası işlemeli ve düz kesime sahip olan gelinlikler tam size göre.

Post navigation

  • Dikdörtgen vücut tipi aslında biraz egzersiz ile bel inceltilirse ideal bir vücuta dönüşebilir bence. Özellikle bel eritmek gerçekten çok zor biliyorum ama yeterli egzersiz ile aşırı sıkı bir diyete ihtiyaç duymadan sadece bölgesel çalışma ile birlikte düzeltilebilir ve istenilen hatlara diğer vücut tiplerine oranla daha kolay ulaşılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir