düğün davetiyesi seçerken nelere dikkat edilmeli

Düğün Davetiyesi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

İnsanların hayatları boyunca yaşadığı en önemli anlara sahne olan düğünlerde önemli detaylardan bir tanesi de misafirlerinizi davet etme yönteminizdir. Kimileri oldukça şık ve gösterişli davetiyeler tercih ederken kimileri ise daha sade bir görünüm tercih etmektedir. Düğün davetiyesi seçerken nelere dikkat edilmeli sorusunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Davetiye seçim sürecine hazırlıksız yakalanmanız durumunda sizleri çok zor anların bekleyeceğini söyleyebiliriz. Davetiye konusunda o kadar bol seçenek bulmak mümkündür ki tüm gün dolaşmak ve sonucunda hiçbir şey elde edememek en sık karşılaşılan durumdur. Peki, davetiye seçimine karar verme esnasında nelere dikkat edilmelidir?

Düğün Davetiyesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Seçim yapılırken davetiye içerisinde yer alacak yazının karakteristik özelliği, içeriği ve davetiyenin tasarımı gibi pek çok unsura dikkat edilmesi gerekir. Düğün salonunuz ile uyumlu bir davetiye eşliğinde konuklarınızı hayatınızın en mutlu gününe çağırmak istemez misiniz?

Davetiye seçimi için hazırlıklara başlamadan önce belirlemeniz gereken birkaç şey bulunmaktadır. Bunlar;

  • Düğün mekanınıza karar vermelisiniz.
  • Düğün konseptini belirlemelisiniz.
  • Düğün zamanına karar vermelisiniz.
  • Düğüne kaç kişi çağıracağınızı belirlemelisiniz.
  • Kına yapılacaksa oraya kaç kişi çağıracağınızı belirlemelisiniz.

Davetiye miktarını ve şeklini yukarıdaki unsurlar etkileyeceğinden dolayı öncelikle karar vermeniz gereken konu bu maddelerdir. Daha sonra ise aşağıdaki başlıklara göre bir davetiye seçimi yapmalısınız.

Düğün Davetiyesi Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Faktörler

Tasarım

Düğün davetiyesi seçerken nelere dikkat edilmeli konumuzun ilk unsuru tasarımdır.Davetiye seçmeye karar verdiğinizde karşınıza bir sürü davetiye çıkacaktır. Öncelikle bu davetiyelerin tasarımlarına bakmalı ve büyük bir çoğunluğunu elemelisiniz. Ardından geriye kalanlar ile tasarım üzerine yoğunlaşmalı ve partneriniz ile birkaç tane tasarım konusunda karar kılmalısınız.

Mekan Tercihi

Davetiyenize karar vermeden önce düğünü yapacağınız mekan ile uyumlu olan bir davetiye seçmek son zamanların trend tercihlerinden bir tanesidir. O nedenle yukarıda da belirttiğimiz üzere davetiye seçiminden önce düğün salonu seçimini yapmak avantaj sağlamaktadır.

Düğün Konsepti

Davetiye düğünün tamamını yansıtan önemli bir araçtır. Bu nedenle ufak detaylar eşliğinde düğün ile ilgili küçük ipuçları vermeyi tercih edebilirsiniz. Düğün konseptini belirlediğinizde davetiyenize de ona uygun küçük ve eğlenceli detaylar ekleyebilirsiniz.

Tasarımlarda Kullanılan Metin Karakteristiği ve Yerleşimi

Tasarıma karar verdiğiniz anda size gösterilen şablon elbette ki son şekli değildir. Tasarım özelinde metinlerin yerini, büyüklüğünü ve karakteristik özelliklerini değiştirmelerini isteyebilirsiniz. Metinlerin okunaklı olmasına dikkat etmelisiniz. Bu oldukça kolay bir işlemdir. Genellikle ekstra bir ücret ödemenize gerek kalmaz.

İçerik Seçimi

Tasarım ve metin yerleşimi konusunda karar birliğine vardıysanız sırada içerik oluşturma kısmı bulunmaktadır. Davetiyenin görüntüsünden sonra içerisinde ne yazdığı da konukların ilgisini çeken diğer faktörlerdendir. İçerik seçiminde düğününüze gelecek olan büyükleriniz, arkadaşlarınız, sevdikleriniz, akrabalarınız ve şirket müdürleriniz gibi pek çok kişiyi içerisine alacak bir yazı tercih etmelisiniz. Çok resmi veya çok espritüel bir içerik hazırlamaktan uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Kağıt Hammaddesi

Düğün davetiyesi seçim işleminde bu aşamaya kadar geldiyseniz eğer en önemli konuları geride bırakmışsınız demektir. Şablon, içerik ve metin yerleşimleri gibi konulardan sonra sıra davetiye kâğıdında kullanılacak olan hammaddeye gelmiştir. Burada isterseniz dokulu, baskılı veya düz bir kağıt seçiminde bulunabilirsiniz. Seçim yaparken ücreti de göz önünde bulundurmaya özen gösterin.

Davetiye Zarfı Seçimi

Büyük bir ilerleme sonrasında geldiğiniz bu noktada karar vereceğiniz bir diğer önemli hususta davetiyeleri koyacağınız zarf seçimi konusudur. Zarf seçimi yaparken gösteriş, şıklık, zarafet, sadelik gibi seçeneklerden bir tanesini seçebilirsiniz. Düğününüze çağıracağınız kişilerin ilk olarak gördükleri kısım zarflar olduğundan dolayı kişiliğinizi yansıtan bir zarf seçmenizi tavsiye ederiz.

Mevsimler

Davetiye seçiminde bulunurken düğününüzü hangi mevsim yapacağınıza göre de bir karar verebilirsiniz. Genellikle yaz günleri yapılan düğünler kimi zaman kışları da yapılabilmektedir. Havanın durumuna göre kışın soğuk renkleri tercih ederken, yazın daha sıcak renkleri kullanabilirsiniz.

Davetiye Fiyatları

Tüm tercihlerinizi yaptıysanız muhtemelen kafanızda 2 veya 3 tane seçenek kalacaktır. İşte bu aşamadan sonra kararınızı etkileyecek olan sebeplerden bir tanesi de fiyat konusudur. Düğün davetiyesi seçerken dikkat edilmesi gerekenler konusunda ücret de oldukça önemlidir. Bu nedenle karar verdiğiniz birkaç tane davetiye olmasında ve aralarında bu noktaya kadar geldikten sonra ücretlere göre bir seçim yapmanızı tavsiye ederiz.

Kına Gecesi Kartı

Özellikle kız tarafı kına için çağırdıkları kişilerin büyük bir kısmını tekrar düğünlerine davet etmezler. Bu nedenle davetiye seçiminizi yaptıktan sonra kına gecesi içinde konuklarınızı davet edebileceğiniz bir kart seçmenizi tavsiye ederiz.

Böylelikle davetiyeniz konusunda karar verdiğin izi düşünüyoruz. Bu maddeler eşliğinde partnerinizin de görüş ve fikirlerini almayı unutmadan, mümkün mertebe az kişi ile bu seçimler yapılmalıdır. Çok kişi ile davetiye seçimine gidildiğinde herkes bir şey söyleyeceği için tercih konusunda kafanızın karışma ihtimali artacaktır.

Bunlara da Göz Atın

Post navigation

  • Renk seçimi çok ama çok önemli. Bunun dışında yazı fontu ve desenler gibi bir çok etken de önem taşıyor.

  • Güzel süslü ama açık ve net bir davetiye olmalı. Çok sade davetiyeleri ben sevmiyorum. Herkesin evinde belkide sizden bir hatıra kalacak süslü bir davetiye güzel bir anı bırakır diye düşünüyorum.

  • Belirli konuları belirlemiştik ama davetiye hazırlarken nelere dikkat etmemiz gerektiğinden emin değildik. Burada belirtilen konulara dikkat etmemiz gerektiğini merak etmiştim. Eşim illa süslü olsun diyordu bende süslüden taraftaydım ama okuyunca ve yorumlara bakınca biraz daha sade olan tasarımda karar vermeye çalışacağız bakalım.

  • Ne kadar sade ve açıklayıcı bir yazı olmuş bir kere yazı bile düğün davetiyesinin sade olması gerektiğini belirtiyor. Burada yazılanlara dikkat ederseniz sizlerde görecekseniz ki sade olan daha güzeldir. Abartı olan sadece gösteriş olarak yansıypor. Bunlarında bizim ilişkimizde hiç yeri yoktu . Bu sebeplerden sade bir tasarımda karar kıldık.

  • Ahh ahh ne güzel heyecanlardı, davetiye konusunda arkadaşlar sadeden devam edin, lütfen bunlar için çok para harcamayın. Gerekirse kendiniz tasarlıyın baskı parası verin sadece. Yine zorlanacaksanız online davetiyeler çok yaygın burada yazanlara dikkat ederek de güzel şeyler başara bilirsiniz. Herkese güzel mutluluklar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir