Eğer Varsa Gösterin! Yemek Odası Tasarımınızı Bu Tabak Üniteleri ile Tamamlayın

Çanak çömlek üniteleri, her evde bulunmayabilen ancak yine de tarzları ve zarafetleriyle bir evin estetiğini ve ambiyansını yükselten mobilya parçalarıdır. Züccaciye, çatal bıçak takımı ve özenle toplanmış meraklı eşyaları saklamak için kullanılan çanak çömlek üniteleri, Hint evlerinin vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Evlerde alan kısıtlı hale geldikçe ve minimal mobilyalara yer vermek çok önemli hale geldikçe, çanak çömlek üniteleri azalmaya başladı. Son birkaç yıl içinde Hint evlerinde, ev iç tasarımını tamamlamak üzere farklı yüzey ve boyutlarda çanak çömlek ünitelerine giderek daha fazla yer verilmeye başlandı.

Çanak çömlek üniteleri, çatal bıçak takımlarını ve diğer servis malzemelerini saklama ihtiyacından doğdu, ancak bunları saklamaya gerek yoktu. Bunlar oturma odalarının duvarlarını ya da bir duvarını kaplıyordu. Ahşaptan ve daha sonra kontrplak veya yonga levhadan yapılıyorlardı. Boyutları, çeşitli malzemeleri saklamak için dahili raflar ve dolaplarla özelleştirildi. Günümüzde çanak çömlek üniteleri metal ve diğer malzemelerden de yapılabilmektedir. Renkleri ve kaplamaları ev dekorunu tamamlayacak şekilde değişmektedir. Cam kapaklı çanak çömlek üniteleri hala popüler olsa da, günümüzde çoğu evde açık raflı veya kutulu üniteler görülüyor. Tarzı yansıtmak ve bir evin ambiyansını geliştirmek için işlevin ötesine geçtiler.

Çanak çömlek üniteleri çok yönlüdür. Şık ve modaya uygundurlar. Farklı stil ve şekillerde sunulurlar. Eviniz için doğru olanı seçmek zor olabilir. Bir tane satın almadan önce göz önünde bulundurmanız gereken dört kriteri burada bulabilirsiniz.

Bir Bütçe Ayırın

Bir çanak çömlek ünitesi tasarlamadan önce, bunun için ne kadar para harcamak istediğinizi bilin. Bütçeler, ünitenizin yüksekliğine ve boyutuna, kullanacağınız malzemeye ve stilleri aşılamak için gideceğiniz uzunluğa karar vermenize izin vereceğinden, herhangi bir kısıtlama yoktur. Daha büyük bütçeler daha fazla ahşap, panel ve cam kullanımını gerektirecektir. Kısıtlı bütçeler ise MDF kullanımı ve iç işlevsellik ve tasarımdan ziyade dış görünüme daha fazla önem verilmesi anlamına gelecektir.

Kullanılabilir Alanınızı Kontrol Edin

Alanın kullanılabilirliği, çanak çömlek ünitesinin boyutuna ve ağırlığına karar vermede yardımcı olur. Ünitenizi yerleştirmeyi düşündüğünüz alanın yüksekliğini, derinliğini ve genişliğini ölçün ve ardından bir karar verin. Alternatif olarak bir tane satın alın ve sonra nereye koyacağınıza karar verin. Daha büyük ve ağır parçaları hareket ettirmek zahmetlidir, oysa daha küçük üniteler daha kolaydır. Tabak ünitenizi tasarlamaya başlamadan önce buna karar verin.

Kesin Bir Tasarım ve Renk Seçimi

Günümüzde mevcut olan çanak çömlek ünitelerinin tasarımları ve renkleri, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda tasarım ve renk sayesinde akıllara durgunluk veriyor. Bir tasarım seçmeden önce neye ihtiyacınız olduğuna dair kesin bir fikriniz olsun. Bu aynı zamanda evinize, rengine, yerleşimine ve çanak çömlek ünitenize nelerin gireceğine de bağlı olacaktır. Ahşap kapaklı bağımsız dolaplar, asimetrik üniteler, camlı teşhir üniteleri, ev barı olarak ikiye katlanan üniteler dikkate alınması gereken seçeneklerdir. Bu en önemli adım olduğu için bunu dikkatlice yapın.

Çanak Çömlek Ünitesi İçin Malzemeler ve Kaplamalar

Ahşap, çanak çömlek üniteleri için kullanılan geleneksel bir malzeme olmuştur ve genellikle cam kapaklı olarak tasarlanmıştır. Ancak günümüzde tabak ünitenizin ne kadar sağlam olmasını istediğinize bağlı olarak daha da fazla malzeme mevcuttur. Kaplama seçimi mattan parlağa, dokuludan sıkıntılıya kadar değişir. Arzu ettiğiniz görünüme bağlı olarak ahşap ve laminat kaplamalar da eklenebilir.

Aşağıda, farklı tarzlar ve en yeni çanak çömlek ünitesi tasarımları hakkındaki rehberimiz yer almaktadır. Eviniz için doğru olanı seçerken yanlış yapmayacaksınız.

Cam Kapaklı Tabak Üniteleri

Crockery unit with a sleek and slim glass front it is a crockery unit design for dining area
Zahmetsizce zarif bir görünüm için cam ön yüzeye sahip şık ve ince bir tabak ünitesi

Adından da anlaşılacağı gibi bu tip tabak ünitelerinin şeffaf bir cam ön yüzü vardır. Oturma odanıza veya yemek alanınıza yerleştirilebilir ve çatal bıçak takımı ile tabak çanağın kolay bir şekilde sergilenmesini sağlar. Bu çanak çömlek üniteleri onlarca yıldır kullanılmaktadır. Ancak günümüzde tasarımları daha şık, daha ince ve daha sofistike hale gelmiştir.

Cam dolaplar harika görünüyor. Cam söz konusu olduğunda, stil ifadesi zahmetsiz ve zariftir. Bu dolaplar ışıklandırılabilir, süslenebilir ve az gösterilebilir ve yine de iyi görünebilir. Cam kapaklı tabak üniteleri çerçevesiz, sürgülü, dekoratif veya mozaikle tasarlanmış olabilir. Evin herhangi bir yerinde iyi görünürler ve hatta duvar yerine oda ayırıcı olarak bile kullanılabilirler.

Ayrıca Okuyun: Eviniz İçin Cam Üstü Yemek Masası Takımı

Ayaklı Dolap Crockery Ünitesi Tasarımları

Crockery cabinet designs with a wood heavy crockery unit stands tall include crockery almirah design and crockery cupboard design
Bu yemek alanında ahşap ağır tabak takımı ünitesi yüksekte duruyor

Tavandan yere kadar uzanan bu dolaplar da eski evlerden kalmadır. Tezgahlar, cam kapaklar ve açık raflardan oluşan bu dolaplar aynı zamanda ev barları ya da küçük öğle/akşam yemeği köşeleri olarak da kullanılıyor. Genellikle ahşaptan yapılan bu dolaplar neredeyse her zaman özel olarak tasarlanır ve dengeyi korumak için duvara sabitlenir.

Duvara Monte Çatal Kaşıklık Üniteleri

Wall mounted crockery units these crockery units are designed to hang on the wall for crockery showcase design
Ahşap çerçeveli yüzer tabak rafları, stilden ödün vermeden zeminde yer açar

Adından da anlaşılacağı gibi, duvara monte tabak üniteleri duvara asılmak ve altında yer açmak üzere tasarlanmıştır. Kullanışlıdırlar ve istediğiniz kadar işlevsel veya şık hale getirilebilirler. Bazı dolaplar ahşap kapaklı, bazıları ise cam kapaklıdır. Bu üniteler, köşe alanlarda veya alanın çok önemli olduğu küçük evlerde harika çalışır.

Modern ve Minimalist Çatal Kaşıklık Üniteleri

Modern crockery unit designs great for contemporary homes that house modern crockery and glassware
Açık raflı bir çanak çömlek ünitesi göz yormaz ve depolama açısından büyük avantaj sağlar

Günümüzün tabak dolapları minimalist, zahmetsiz, sade ve benzersizdir. Geleneklere uyum sağlamaya çalışmazlar ancak kendi tarzlarını tanımlarlar. Bu üniteler, modern çanak çömlek ve cam eşyalara ev sahipliği yapan çağdaş evler için harikadır. Zekice tasarlanmış ince bir aydınlatma ile sabitlenebilirler ve tek bir parça odanızın görünümünü değiştirebilir.

Geniş Depolama Alanı İçin Modüler Yapıya Geçin

Crockery unit designs have lots of drawers and shelves as part of its modular crockery unit designs
Sade ve şık bir modüler tabak takımı ünitesi hem çok şey alıyor hem de hoş görünüyor

Farklı çanak çömlek türleri için depolama olanağı sağlayan modüler üniteler, tasarımının bir parçası olarak çok sayıda çekmece ve rafa sahiptir. İşlevi estetikle birleştirirler ve geleneksel çanak çömlek ünitelerinden daha kompakttırlar. Ayrıca, döner tarzda veya çok amaçlı mobilya parçası olarak benzersiz şekillerde tasarlanabilirler.

Ve bu blogu okuduktan sonra tahmin edebileceğiniz gibi, çanak çömlek üniteleri giderek kişisel alanları tanımlamaya ve ayırmaya başlıyor. Kişiliğinizi yansıtırlar, evinizin görünümünü ve hissini yükseltirler, işlevseldirler ve yine de estetik açıdan hoşturlar. Çok yönlü ve evinize uygun bir tasarım seçin ve alanınızı nasıl dönüştürdüğünü izleyin.

Ayrıca Okuyun:

  • Eviniz İçin Modern Ahşap Yemek Masası Tasarımları
  • Design Cafe’den Yemek Odası Tasarımları
  • Küçük Alanlar İçin Katlanır Yemek Masası Tasarımları

Bunlara da Göz Atın

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir