Anasayfa » Düğün Planlama Rehberi » Buradan Başlayın » Evlilikte İdeal Yaş Kaçtır?

Evlilikte İdeal Yaş Kaçtır?

Günümüzde evliliği ciddiye alan birtakım insanlar olduğu kadar sırf aile baskısından dolayı sıkılıp evlenen insanlar da mevcuttur. Bu yüzden de evlilikte ideal yaş konusu en çok tartışılan konular arasında yer almıştır. Evlenmeden önce herkes ailenin çocuklarına öncelikle evliliğin ne demek olduğunu anlatması gerekmektedir. Evliliğin önemini bilmeden çocuklarını evlendiren aileler çocuklarının mutluluklarına engel olan ailelerdir. Aile baskısı ile evlenmek mantık dışı bir evliliğe adım atmak demektir. Siz kendinizi hazır hissetmeden evliliğin ne demek olduğunu bilmeden çocuklarınızı evlendirmeye çalışırsanız o evlilikten bir sonuç alamazsınız. Eskiden 16 yaşında evlendirilen kızlarımız varıdır. Belki de sizin anneniz de bunların içindedir. Mantıklı düşündüğümüzde 16 yaşındaki bir insan nasıl evlenip evine sahip çıksın ki, evlilik demek sadece atılan bir imzayla biten bir şey değildir.

Doğru Zamanı Kim Belirlemelidir?

Evlilik için doğru zamanı belirlemek diye bir şey yoktur. Neden derseniz: evlenmek istediğiniz kişiyi belirlemek sizin elinizde olan bir şeydir. Dolayısıyla yaşım 25 oldu, hadi evleneyim diye bir şey yoktur. Evliliğin yaşı yoktur evliliğin zamanı yoktur. Siz kendinizi ne zaman hazır hissederseniz o zaman evlenmelisiniz. Doğru zaman düşünceleriniz evlendikten sonra bir ev geçindirebilmek için geliştiği ve evliliği yürütebileceğiniz düşündüğünüz zamandır.

Erken Yaşta Evlilik Neden Yapılmamalıdır?

Geçmişimizde erken evliliklerin yapıldığını herkes bilmektedir. Ancak bu evliliklerin ne kadar sağlıklı olduğu tartışma konusudur. Geçmişte bu evlilikler yürütülebiliyordu, fakat günümüzde erken yaştaki evlilikler yürütülememektedir. Bunun nedeni çok basittir : 18 –  20’li yaşlardaki çocuklarınız evlendiği zaman gözü her zaman dışarıda olacaktır. Bu yaşlarda yapılan bütün evliliklerde bunları görmekteyiz. Bir de işin şu boyutu var: Kız aileleri kızlarını zorla evlendirmektedirler, bu tamamen saçmalıktır. Evlat sizin evladınız neden ona zorla bir şey yaptırırsınız ki! işte bu geçmişten gelen eğitimsizlikten kaynaklanmaktadır. Eğitim vermek demek çocuğu dünyaya getirip, belli bir yaşa getirip sonrada istemediği biriyle evlendirmek değildir. Eğitim vermek demek çocuğunuzun ilerideki yaşamanı çizmek demektir. Sizin yaşadığınız sıkıntıları çocuğunuz neden yaşasın ki! Çoğu anne ve baba kendi zamanlarındaki gibi erken yaşta evliliğin doğru olduğunu düşünmektedir. Ancak bu düşünce yanlıştır. Zamanla değişen toplum yapısı farklı bir düşünce algısı ortaya atmaktadır.

Erkekle Kız Arasında Yaş Farkı Olmalı Mıdır?

Yapılan evliliklerde genelde kızın erkekten küçük olması talep edilmektedir. Bunun sebebi ise her zamanki gibi erkeği üstün tutmaktır. Bir nevi erkek egosunu tatmin etmektir. Yapılan evlilikler kız ve erkeğin aynı yaşta olmasının bir sorun oluşturacağı yanlış bir düşüncedir. Evlilikte önemli olan yaş farkı değildir. Kafalarınız ve düşüncelerinizin uyuşması gerekmektedir. Siz düşüncelerinizin uyuşmadığı bir insanla evlenip bir yuva kurmaya çalışırsanız bütün emekleriniz boşa gider. Erkek çocuklarının gelişimi kız çocuklarına göre daha geç olduğu söylenmektedir. Bu yüzden genelde kızlar küçük erkekler büyük olmaktadır. Yaş farkı yüksek olan evliliklerde kız ile erkeğin düşünceleri aynı olmadığı için yapmak istedikleri şeyler de aynı olmayacaktır.  Bu noktada yaşların yakın olması avantaj sağlarken evliliğin de uzun sürmesine yardımcı olmaktadır.

Evlilikte Ailelerin Üzerine Düşen Nedir?

Ailelerimizin çocuklarını evlendirirken tam bir yetişkin olmadan evliliklerine izin vermemeleri gerekmektedir. Evlen diye baskı kurmamalıdırlar, bu baskılar sonucunda evlenen çocuklarda herhangi bir mutluluk söz konusu değildir. Bir aile çocuğunun mutlu olmasını istiyorsa ona önce evlilik ne demek onu öğretmek zorundadır. Evlenip boşanmanın mantıklı olmadığını bu tarz evliliklerin ileride kötü sonuçlara sebep olduğunu göstermeniz gerekmektedir. Günümüzdeki evliliklerde yaşanan sorunlar arasında; ihmalkarlık, sahip çıkmayan eş durumları olsa da çoğu boşanmalar çocukça sebeplerden oluşmaktadır. Bunun sebebi ise karakteri oturmayan bir evladın evliliğe zorlanmasıdır.

Post navigation

  • Yani bence evlilik yaşı kişiden kişiye göreceli olan yani değişen bir kavramdır. Örneğin akademik kariyer yapmak isteyen bir kişi yüksek lisans ve doktora ile uğraşacağı için daha geç evlenmeyi tercih edebilir.

  • Genel hayatın gidişatına göre değişiklik gösterir. Yaşadığın zamana göre bile değişiklik gösterebiliyor sonuçta. Yani ideal evlilik yaşı değil kişinin kendi istediği yaşı vardır.

  • Evliliğin ideal yaşı bence biraz ilerledi artık eskiden 18 20 yaşında evlenilirdi sonra 22 24 lere kaydı suan ise bence ideal yaş 26 28 hatta erkekler için biraz daha da geç olabilir 30 lara ulaşabilir gibi.

  • bence evlilikte en ideal yaş kişilerin kendilerini en hazır hissettiği eğer cocuk düşünüyorlarsa da geç olmadan en kısa sürede evlenmeleri olacaktır.

  • Bence kadınlar daha erken yaşta olgun düşünebildikleri için erkeklerden birkaç yaş daha küçük olmaları iyi olabilir. Erkekler çocuk ruhlu olduğu için olgunlaşmaları daha geç yaşlarda oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir